Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   αυξομειωσεις θερμοκρασιας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78765)

Γιαννης29 17-03-14 20:25

αυξομειωσεις θερμοκρασιας
 
η θερμοκρασια νερου εχει ρυθμιστει στους 27 βαθμουσ.εχω παρατηρησει οτι το βραδι με ανοιχτη τη μπαλκονοπορτα η θερμοκρασια πεφτει περιπου στουσ 26.το μεσημερι ηταν 27 και το απογευμα γυρω στουσ 28.ο θερμοστατης ειναι 150 wat gia 190 litr .μειπως χρειαζομαι μεγαλυτερο θερμοστατη?

plin 17-03-14 20:32

Ίσως απλά να θέλει καλύτερη κυκλοφορία το νερό, ειδικά στα σημεία που είναι ο θερμοστάτης και το θερμόμετρο. Νομίζω 150W θερμοστάτης για τα λίτρα σου δεν είναι άσχημα.

ChocolatePuma 17-03-14 20:57

Εγώ χρησιμοποιώ θερμαντήρες των οποίων τα watt ειναι περισσότερα από τα λίτρα του ενυδρειου

Δλδ στο 60λιτρο, 75 watt
Στο 130λιτρο - Εκει έχω 500 watt (επειδή ειναι σε εξωτερικό χώρο) κλπ

Ο μοναδικός λόγος που το κάνω, ειναι για να μην ζορίζονται κατά τη λειτουργία τους

Πάρε έναν STC1000 για σταθερή θερμοκρασία και προτίμησε (τον επόμενο χειμώνα) μεγαλύτερους θερμαντήρες, τους οποίους αργότερα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε άλλα (μεγαλύτερα) ενυδρεία ;)

antricos 17-03-14 21:28

ChocolatePuma είσαι λίγο υπερβολικός η μου φαίνεται? Οι αντιστάσεις δεν "ζορίζονται". Ή μπορούν ή δεν μπορούν από εκεί και πέρα έχει να κάνει ο χρόνος. που δουλεύουν. Αν ένας 500watt μείνει μια ώρα ανοιχτός ή ένας 100watt 5 ώρες το ίδιο θα κάψει και θα ειναι οι μεταβολές στην θερμοκρασία ποιο ήπιες. Μια χαρά ειναι η αντίσταση του φίλου μας για το ενυδρείο του απλά θέλει έναν controler όπως ήδη του είπες.


Γιάννη δες αυτό τον πίνακα και θα καταλάβεις.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...56/wattage.jpg

ChocolatePuma 17-03-14 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antricos (Μήνυμα 828098)
ChocolatePuma είσαι λίγο υπερβολικός η μου φαίνεται? Οι αντιστάσεις δεν "ζορίζονται". Ή μπορούν ή δεν μπορούν από εκεί και πέρα έχει να κάνει ο χρόνος. που δουλεύουν. Αν ένας 500watt μείνει μια ώρα ανοιχτός ή ένας 100watt 5 ώρες το ίδιο θα κάψει και θα ειναι οι μεταβολές στην θερμοκρασία ποιο ήπιες. Μια χαρά ειναι η αντίσταση του φίλου μας για το ενυδρείο του απλά θέλει έναν controler όπως ήδη του είπες.


Γιάννη δες αυτό τον πίνακα και θα καταλάβεις.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/...56/wattage.jpg

Σου φαινεται ;)
(Τα 500 watt στο εξωτερικο ενυδρειο μην τα λαμβανεις υπόψη απολυτα. Οταν η θερμοκρασια πεφτει στους 3-4 βαθμους...πρέπει να χω τροπο να την κραταω εκει που θελω)

Ολα εξαρτώνται από τη θερμοκρασία του χωρου που βρισκεται το ενυδρειο

Δες πάλι τον πίνακα που ποσταρες και θα καταλάβεις

nazgul 17-03-14 22:28

Θα συμφωνησω οτι ολα εχουν να κανουν με τη θερμοκρασια του χωρου. Το θεμα ειναι να μη ζοριζεται ο θερμαντηρας να κρατησει την επιθυμητη θερμοκρασια. Για παραδειγμα, ο 50αρης jiagger που εχω σε 50αρι ενυδρειο, τα βραδια του χειμωνα μενει αρκετες ωρες ανοιχτος, επειδη συνηθως εχω ανοιχτο λιγο το παραθυρο και γενικως στο σπιτι δεν πολυβαζω θερμανση. Αν ηταν μονιμα ζεστο το σπιτι, ισως να ηταν ενταξει.

Πιστευω οτι λιγο μεγαλυτερος απο λιτρα του ενυδρειου, ειναι μια χαρα ενας θερμαντηρας κατα μεσο ορο.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29
η θερμοκρασια νερου εχει ρυθμιστει στους 27 βαθμουσ.εχω παρατηρησει οτι το βραδι με ανοιχτη τη μπαλκονοπορτα η θερμοκρασια πεφτει περιπου στουσ 26.το μεσημερι ηταν 27 και το απογευμα γυρω στουσ 28.ο θερμοστατης ειναι 150 wat gia 190 litr .μειπως χρειαζομαι μεγαλυτερο θερμοστατη?

Νομιζω οτι πρεπει να προσεξεις δυο πραγματα.
-Αν οι 27 βαθμοι που εχεις ρυθμισμενο το θερμαντικο σωμα ειναι πραγματικοι. Δηλαδη, αν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμαντηρας σου και οταν το θερμομετρο πεσει απο τους 27 βαθμους, εκεινος ανοιγει. Αλλιως, παρατηρωντας ποτε πραγματικα ανοιγει, θα βρεις σε ποια θερμοκρασια ειναι οντως ρυθμισμενος.
-Οταν πεφτει η θερμοκρασια, αν ειναι ανοιχτος και απλα ζοριζεται να την ανεβασει. Εκει θελεις απλα περισσοτερα watts.

Σε καθε περιπτωση, ενας controller θα σε απαλλαξει απο ολα αυτα τα προβληματα.

ChocolatePuma 17-03-14 22:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 828113)
Θα συμφωνησω οτι ολα εχουν να κανουν με τη θερμοκρασια του χωρου. Το θεμα ειναι να μη ζοριζεται ο θερμαντηρας να κρατησει την επιθυμητη θερμοκρασια. Για παραδειγμα, ο 50αρης jiagger που εχω σε 50αρι ενυδρειο, τα βραδια του χειμωνα μενει αρκετες ωρες ανοιχτος, επειδη συνηθως εχω ανοιχτο λιγο το παραθυρο και γενικως στο σπιτι δεν πολυβαζω θερμανση. Αν ηταν μονιμα ζεστο το σπιτι, ισως να ηταν ενταξει.

Πιστευω οτι λιγο μεγαλυτερος απο λιτρα του ενυδρειου, ειναι μια χαρα ενας θερμαντηρας κατα μεσο ορο.



Νομιζω οτι πρεπει να προσεξεις δυο πραγματα.
-Αν οι 27 βαθμοι που εχεις ρυθμισμενο το θερμαντικο σωμα ειναι πραγματικοι. Δηλαδη, αν ειναι καλιμπραρισμενος ο θερμαντηρας σου και οταν το θερμομετρο πεσει απο τους 27 βαθμους, εκεινος ανοιγει. Αλλιως, παρατηρωντας ποτε πραγματικα ανοιγει, θα βρεις σε ποια θερμοκρασια ειναι οντως ρυθμισμενος.
-Οταν πεφτει η θερμοκρασια, αν ειναι ανοιχτος και απλα ζοριζεται να την ανεβασει. Εκει θελεις απλα περισσοτερα watts.

Σε καθε περιπτωση, ενας controller θα σε απαλλαξει απο ολα αυτα τα προβληματα.

+3 (1 & 1 & 1) για το κάθε κόκκινο

antricos 17-03-14 22:31

Οκ συμφωνώ οτι όλα εξαρτώνται από τη θερμοκρασία του χώρου που βρίσκεται το ενυδρείο αλλά ο φίλος μας δεν το έχει έξω οπότε ειναι άτοπο να πάρει μεγαλύτερες αντιστάσεις. Εκτός αν το έχει έξω και δεν το κατάλαβα οπότε σορρυ.

ChocolatePuma 17-03-14 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antricos (Μήνυμα 828116)
Οκ συμφωνώ οτι όλα εξαρτώνται από τη θερμοκρασία του χώρου που βρίσκεται το ενυδρείο αλλά ο φίλος μας δεν το έχει έξω οπότε ειναι άτοπο να πάρει μεγαλύτερες αντιστάσεις. Εκτός αν το έχει έξω και δεν το κατάλαβα οπότε σορρυ.

Έγραψε : "εχω παρατηρησει οτι το βραδι με ανοιχτη τη μπαλκονοπορτα η θερμοκρασια πεφτει περιπου στουσ 26" με τον θερμαντήρα ρυθμισμένο στους 27

Αν τον έχει καλιμπραρισμένο σωστά και δεν μπορεί να φτάσει τους 27, ε τότε τι υπερβολικό ειπα ???
"πάρε controller και τον επόμενο χειμωνα μεγαλύτερο θερμαντηρα"

Αυτά από μένα

Γιαννης29 17-03-14 23:40

να στε καλα για το ενδιαφερον σας.το ενυδρειο βρισκεται στο σαλονι .βλεπω να περνω εναν ποιο πολλα βατ για να ειμαι ησυχος.πιστευω θα ειμαι καλυτερα ¨) στα 300 καλα δεν θα ειμαι?

exelix 18-03-14 02:08

Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 27; Η μπαλκονόπορτα πρέπει να μένει ανοιχτή το βράδυ;

Γιαννης29 18-03-14 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 828164)
Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 27; Η μπαλκονόπορτα πρέπει να μένει ανοιχτή το βράδυ;

καλημερα .στο ενυδρειο εχω ροδοστομουσ και καρδιναλιουσ προσ το παρον.καλα δεν ειναι 27 βαθμοι να μπορω να κρατησω?η μπαλκονοπορτα οχι δεν ειναι απαραιτητο να μενει ανοιχτα αλλα θα με βολευε το βραδυ που κοιμαμαι να μπαινει φρεσκος αερας :cool: αμα καπνιζεις εχεισ προβλημα:smt106

Kostas12 18-03-14 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 (Μήνυμα 828141)
να στε καλα για το ενδιαφερον σας.το ενυδρειο βρισκεται στο σαλονι .βλεπω να περνω εναν ποιο πολλα βατ για να ειμαι ησυχος.πιστευω θα ειμαι καλυτερα ¨) στα 300 καλα δεν θα ειμαι?

Με τον 300 άρι κάθαρισες μια και καλή :D απλά είναι μεγάλος στο μήκος αυτό κοίτα μόνο.

delta66 18-03-14 15:14

Για τα ψαρια αυτα, οι 27-28 ειναι για καλοκαιρι.
Τωρα, Μαρτη μηνα, με 25 θα ηταν μια χαρα

Γιαννης29 20-03-14 09:31

οκ ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01862 seconds with 11 queries