Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   fin rot στο κριμπενσις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37859)

dimitris vas 12-02-10 21:21

fin rot στο κριμπενσις
 
2 Συνημμένο(α)
παιδια το ενα απ τα δυο κριμπενσις εχει κανα δυο σκισιματακια στην ουρα του..κανενα αλλο ψαρι δεν εχει τιποτα..λετε να ειναι fin rot?
παιζει να εκανα βλακεια γιατι την πρωτη μερα που εκανα την αλλαγη απ το παλιο στο καινουργιο ενυδρειο εβαλα μεσα να δουλευει κ ενα φιλτρακι που ειχα στο μονομαχο για να καθαρισει πιο γρηγορα.ο μονομαχος ειχε φιν ροτ και ειχε γινει θεραπεια αρχικα με bactopur κ μετα μου ειπατε να το βγαλω κ εκανα θεραπεια με μελαφιξ κ αλατι...υπαρχει περιπτωση να ειχαν μεινει βακτηρια στο φιλτρο και να μεταφερθηκαν στο μεγαλο??
να κανω θεραπεια τωρα στο μεγαλο για το κριμπ με μελαφιξ η να περιμενω λιγο να δω πως θα παει??
οι μετρησεις ειναι καλες τις εχω στην παρουσιαση

bokostas 12-02-10 21:37

Melafix στην μισή από την συνιστώμενη δόση, μόνο καλό θα κάνει.

dimitris vas 12-02-10 21:46

ok κωστα thnx!ειναι fin rot λες ε?

kalaxan 12-02-10 22:41

προσωπική μου άποψη.Έχοντας περάσει έντονο φιν ροτ στο κόμετ μου και αφού δοκίμασα bactopur, bactopur direct, αλατια...

Η καλύτερη θεραπεία ειναι οι σταθερες και σωστες συνθηκες στο ενυδρειο..
Πλέον το κομετάκι μου έχει αποκαταστήσει σχεδόν στο 100% πτερύγια-ουρές και τα έχει συνεχώς τεντομένα:):)...

Οπότε προτείνω να κάνεις μετρήσεις,να σταθεροποιήσεις τις αλλαγές σε εβδομαδιαίες να μην πολυβάζεις χέρι στο ενυδρείο και να τσεκάρεις το φίλτρο,(αν έχει αρκετό βιολογικό υλικό-ροή-ανατάραξη).

Για το μέλαφιξ δεν ξέρω αλλά όλοι λένε οτι βοηθά και είναι ακίνδυνο για το φίλτρο..

Apollwnas 13-02-10 00:11

Χωρις να ειμαι σιγουρος και με καθε επιφυλαξη δεν νομιζω να ειναι φιν ροτ,τα εχεις δει να κυνηγιουνται ?Στο λεω γιατι και μενα οταν κυνηγιοντουσαν εφευγε σε καμια αψιμαχια(στο ζευγαρι μου) κανα κομματακι απο την ουρα.Εχεις επιβαιβεωμενο ζευγαρι ??

dimitris vas 13-02-10 00:28

δεν ημουν σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι τα παιδια εδω στο ποστ που ανοιξα μου λεν οτι μαλλον ειναι. μια δυο φορες μονο τα χω δει να κυνηγιουνται συνηθως παν μαζι κ ερωτοτροπουν...ελπιζω να μην ειναι..
αν ηταν φιν ροτ θα πρεπε να χουν και τα αλλα ψαρια ή δεν ειναι απαραιτητο λετε?

Γιώργος Κ 13-02-10 00:40

Δεν ειναι αναγκαιο και τα αλλα ψαρια να εχουν φινροτ ... ;)
Τι μετρησεις εχεις? Αμμωνια, ΝΟ2, ΝΟ3? Μια φορα η θηλυκια μου ειχε τσακισει την ουρα του αρσενικου ... την επομενη ημερα ηταν τελεια :p

bokostas 13-02-10 00:41

Δεν μοιάζει με φιν-ροτ, πιο πολύ με τραυματισμό-δαγκωματάκι όπως είπε ο Apollwnas, πάντως το μελαφίξ βοηθάει και στα δύο,
όπως βοηθούν και οι σωστές συνθήκες και η σταθερότητα που λέει ο kalaxan, μην φοβάσαι, δεν δείχνει ανησυχητικό.

dimitris vas 13-02-10 15:00

οι μετρησεις ειναι οκ αμμωνια 0 no2=0 no3=περιπου 15.εριξα μελαφιξ στη μιση δωση κ περιμενω..θα ξαναγραψω αυριο
ευχαριστω πολυ παιδια
-------------------------
τελικα δεν πρεπει να ναι fin rot.σημερα δεν βλεπω σκισιματα και επισης η θηλυκια ειδα οτι παει και του δαγκωνει την ουρα...οποτε μαλλον απ αυτο ειναι..
το μελαφιξ να το σταματησω ε?

bokostas 13-02-10 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 416535)
το μελαφιξ να το σταματησω ε?

Σταμάτα το να μην ξοδεύεσαι, πάντως να ξέρεις ότι είναι φυτικό, ήπιο, δεν επιβαρύνει την βιολογία και πολλοί το βάζουν προληπτικά σε κάθε αλλαγή νερού.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries