Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Βιολογική πισίνα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43004)

japetus 20-08-10 19:28

Βιολογική πισίνα
 
Γιατί να ξοδέψετε ένα σωρό χρήματα για συστήματα χλωρίωσης και φίλτρανσης της πισίνας σας;
Εδώ έχουμε τη βιολογική πισίνα που σας κάνει να νιώθετε τόσο όμορφα στο νερό όσο και ένα κόι :)
Αντι να κανετε μπανιο σε ενα περιβαλλον γεματο χλωριο, προτιμηστε τη λιμνη αυτη της οποιας η φίλτρανση στηρίζεται αποκλειστικά σε φυτα. Ο κυκλοφορητής μεταφέρει το νερό σε ένα σημείο λίγο μακρύτερα, απόπου επιστρεφει στη δεξαμενη μέσα απο τις ρίζες. Και οπως βλεπετε στη φωτο, η δεξαμενη ειναι χωρισμενη και βαμμενη μπλε, για να σας κανει να νιωθετε ανετα :D

Είναι τρελλοί αυτοί οι αμερικάνοι
http://dustfactoryvintage.com/upload...wim-758352.jpg

Alex_Salonica 20-08-10 20:22

ε δεν είναι καινούριο, και στην Ευρώπη είναι πολύ διαδεδομένο, Υπάρχει αντιπρόσωπος και σε Ελλάδα και Κύπρο αν θες να σου φτιάξουν να μην παιδεύσεσαι. :)

Κάνε μια αναζήτιση "natural pond" και θα πάθεις πλάκα!

σ.σ. Και δεν έχεις το πόθεν έσχες της πισίνας :D

Αλέξης6 20-08-10 20:30

Να κάνω όμως εγώ μια ερώτηση??

Το χλώριο και οι συναφείς ενώσεις είναι ουσίες που χρησιμοποιούνται εκτός άλλων για την καταστροφή παθογόννων μικροοργανισμών, όπως μήκυτες, βακτήρια και παράσιτα ενώ παράλληλα κρατούν σε ασφαλείς αριθμούς τους πληθυσμούς των μη παθογόννων ή γεννητικά παθογόνων μικροοργανισμών..

Σε περίπτωση λοιπόν μιας τέτοιας μόλυνσης υπάρχουν οι απαραίτητες προυποθέσεις για την τήρηση της ασφάλειας και των στάνταρ υγιεινής??

zipo 20-08-10 20:33

Πολύ ωραίο.Δηλαδή,η φίλτρανση της πισίνας βασίζεται στην ίδια ιδέα της ανάπτυξης ωφέλιμων βακτηριδίων όπως και στα ενυδρεία μας?Ή μιλάμε για κάτι διαφορετικό?

Alex_Salonica 20-08-10 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από repanas6 (Μήνυμα 472129)
Να κάνω όμως εγώ μια ερώτηση??

Το χλώριο και οι συναφείς ενώσεις είναι ουσίες που χρησιμοποιούνται εκτός άλλων για την καταστροφή παθογόννων μικροοργανισμών, όπως μήκυτες, βακτήρια και παράσιτα ενώ παράλληλα κρατούν σε ασφαλείς αριθμούς τους πληθυσμούς των μη παθογόννων ή γεννητικά παθογόνων μικροοργανισμών..

Σε περίπτωση λοιπόν μιας τέτοιας μόλυνσης υπάρχουν οι απαραίτητες προυποθέσεις για την τήρηση της ασφάλειας και των στάνταρ υγιεινής??

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάτι ανάλογο, ίσως λάμπα UV

yiannossavva 21-08-10 14:33

……………….. και άστε κάποιους να μιλάνε για φίλτρα και οξυγονώσεις για ΚΟΙ!

kingrim 21-08-10 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 472271)
……………….. και άστε κάποιους να μιλάνε για φίλτρα και οξυγονώσεις για ΚΟΙ!



:smt027:smt027:smt071:smt106:smt072:smt072:smt093: smt062zw:smt063:smt021:smt075:smt067:smt066:smt044 :smt044

in the pond 21-08-10 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 472271)
……………….. και άστε κάποιους να μιλάνε για φίλτρα και οξυγονώσεις για ΚΟΙ!

Τώρα αυτό για αυτήν την πισίνα πού κολλάει βρε Γιάννο?
Φυτά ναι, αλλά όχι βέβαια μέσα στην πισίνα που θα κολυμπάς. Κάπου παράλληλα σε μια άλλη λίμνη όπου θα εργάζεται σαν φίλτρο. Συνεχίζεις να ειρωνευεσαι:(....

Για μια τέτοια πισίνα απαιτείται πολύ μεγάλη κυκλοφορία, ειδικό χώμα-άμμος για την διατήρηση των φυτών (που να μπορεί να διαπερνά η ροή του νερού, χωρίς αδρανοποιημένα σημεία που θα προκαλέσει την έκρηξη παθογόνων οργανισμών). Εννοείται ότι δεν κάνουν όλα τα υδρόφιλα φυτα΄για αυτή την περίπτωση.
Χρήση UV. Όχι απλή, αλλά ένα τέρας, γιατί και κουνούπια θα υπάρξουν και άλλοι υδρόβιοι οργανισμοί που ενδεχομένως μπορεί να είναι φορείς παθογόνων μικρο-οργανισμών.

Andros 22-08-10 01:09

[QUOTE=in the pond;472334]Τώρα αυτό για αυτήν την πισίνα πού κολλάει βρε Γιάννο?

:smt040 :smt044:smt044

yiannossavva 22-08-10 14:56

Κολλάει στο ότι δεν θέλετε να παραδεχτείτε ότι τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο.
Και μην μου πείτε τώρα ότι ο άνθρωπος μπαίνει σε χλώριο και δεν παθαίνει τίποτα …..

in the pond 22-08-10 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 472395)
Κολλάει στο ότι δεν θέλετε να παραδεχτείτε ότι τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο.

Εγώ δεν θέλω να παραδεχτώ? Πες μου που έχω αναφέρει το αντίθετο...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 472395)
Και μην μου πείτε τώρα ότι ο άνθρωπος μπαίνει σε χλώριο και δεν παθαίνει τίποτα …..

...οκ, δε σου λέω...

hask 11-09-13 20:16

"Βιολογική πισίνα"
 
Αν και το post είναι παλιό, να το ξεκαθαρίσουμε για να μην λέγονται αυθαιρεσίες online. Δεν ισχύει ότι τα φυτά κάνουν όλη τη φίλτρανση. Βοηθούν στη φίλτρανση αλλά υπάρχει κανονικά φίλτρο άμμου και αντλία φίλτρανσης...

in the pond 29-09-13 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hask (Μήνυμα 784834)
Αν και το post είναι παλιό, να το ξεκαθαρίσουμε για να μην λέγονται αυθαιρεσίες online. Δεν ισχύει ότι τα φυτά κάνουν όλη τη φίλτρανση. Βοηθούν στη φίλτρανση αλλά υπάρχει κανονικά φίλτρο άμμου και αντλία φίλτρανσης...

Εννοείται φίλε μου. Τα φυτά, απλά θα βοηθούν. Δεν μπορούν όμως να κάνουν όλη τη δουλειά, γιατί και λάσπη θα συγκεντρώνεται στην πισίνα, αλλά και η αποσύνθεση φύλλων από τα φυτά, είναι μια εντελώς φυσιολογική εξέλιξη!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01777 seconds with 11 queries