Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Κανω come back!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102513)

dizio 28-04-19 20:09

Κανω come back!!!
 
Καλησπερα σας φιλοι ενυδρειαδες. Χριστος Ανεστη. Χρονια πολλα με υγεια.

Χάλασα το τελευταίο ενυδρείο μου το 2013 λογω στρατιωτικης θητειας. Ηταν ενα 200αρι φυτεμενο κυβακι.

Ηρθε πλεον η στιγμη να αρχισω παλι και να στησω απο την αρχη βημα βημα το ενυδρειακι μου (γλυκου) για να ξαναξεκινησω την ενασχοληση μου με το αγαπημένο χόμπι.

Γιαυτο και ξεκινάω αυτό το θρεντ, για να έχω και τη βοήθειά σας και τις γνώμες σας μιας και έχουν σκουριάσει λίγο και οι γνώσεις μου και οι ιδέες μου.

Για αρχή μιλάμε για ένα 300άρι diy βάση και γυάλα, με διαστάσεις 96 48 70.

akvariym 28-04-19 21:08

Χρονια πολλα και Χριστος Ανεστη.

Καλος ηρθες πισω στο χομπυ!
Γιατι διαλεξες αυτες τια διαστασεις?
εγω θα σου ελεγα να πας σε μηκος 150 για να εχεις πολλες επιλογες.
Τι ψαρια σκεφτεσαι να βαλεις?

Κλεόβουλος 28-04-19 21:46

Που χάθηκες βρε? Χρόνια Πολλά και καλή επάνοδο!

*ο αγκιστράκος που μου είχες χαρίσει ζει και βασιλεύει :) (σε ενυδρείο φίλου τώρα)

dizio 29-04-19 11:15

Πλακα κανεις. Τον λατρευα εκεινο τον αγκιστρακο!!!! Ασε με φαγανε. Γυρισα απο το στρατο και μου ασκησανε βετο για το ενυδρειο! Τωρα μετακομισα σε δικο μου σπιτι και ειμαι πανετοιμος.

Οι διαστασεις φιλε μου συνχομπιστα ειναι αναγκαστικες λογω χωρου. Ειναι το μονο σημειο στο σπιτι που μπορει να μπει .
Αυτα εχομεν με αυτα θα πορευτουμεν :rolleyes:
-------------------------
Θα ηθελα αρχικα γνωμες για τη βαση. Εχω βρει πολλα "σχεδια" με χοντρα ξυλα. Απο την άλλη έχω στο μυαλό μου το κλασσικο με κοιλοδοκο και ντυσιμο με ξυλο.
Ομολογω οτι η ξυλινη μου αρεσει πιο πολυ, παρόλαυτα στο πρακτικο κομματι?

Γιώργος Κ 29-04-19 15:03

Ξανά καλωσήρθες πισω!
Ευχομαι να φτιάξεις ενυδρειαρα και να το χαρείς μαζι με το νέο σου σπιτι! :p

Tanganyiκας 29-04-19 15:28

Καλώς ήρθες και με το καλό το νέο στήσιμο! Τί σκέφτεσαι να βάλεις από ψάρια;

dizio 29-04-19 21:38

Παιδιά σας ευχαριστω πολύ για το καλωσόρισμα. Περασε πολυς καιρός και χαιρομαι πολυ που υπάρχει ακόμη αυτή η παρέα.

Στο διαταύτα. Το παω για γλυκου νερού και φυσικά η αδυναμία μου είναι το κοινωνικό φυτεμένο. Θα το δω και στην πορεία βέβαια. Μέχρι και να το γυρισω σε νταμαρακι σκέφτομαι.

Για την ώρα ακούω γνώμες για τη βάση απόπου και θα ξεκινήσω

Tanganyiκας 30-04-19 00:00

Για σκελετό στην βάση θα προτιμούσα κοιλοδοκό! Δεν ποτίζει, δεν σαπίζει........................αθάνατη κατασκευή.

dizio 30-04-19 12:18

Για μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο κοιλοδοκο δλδ ε?
Καλα δε το συζηταω,ειναι και πιο γερη κατασκευη,αλλα ειπα μπας και γλιτωσω το μαστορα.
Ο σιδερας θα ξερει το "σχεδιο" που θα πρεπει να κανει για να ειναι αντοχης η πρεπει να του παω εγω ένα.?

Tanganyiκας 30-04-19 23:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 1053353)
Για μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο κοιλοδοκο δλδ ε?
Καλα δε το συζηταω,ειναι και πιο γερη κατασκευη,αλλα ειπα μπας και γλιτωσω το μαστορα.
Ο σιδερας θα ξερει το "σχεδιο" που θα πρεπει να κανει για να ειναι αντοχης η πρεπει να του παω εγω ένα.?

Καλύτερα να το σχεδιάσεις εσύ, και να έχει και ποδαράκια ρυθμιζόμενα!

tsala 03-05-19 09:39

3 Συνημμένο(α)
καλως ξαναρθες!

κοιλοδοκο συμφωνω..
εκανα μια βαση σε παρομοιες διαστασεις με 4αρι κοιλοδοκο προ 5ετιας και ειναι αψογη ακομα..
ντυμενη με μελαμινη.

ποδαρακια ρυθμιζομενα , θα ηταν καλο να βαλεις...
εγω δεν εβαλα, αλλα στρωναμε πλακακια εμεις , οποτε στρωθηκαν σωστα.


εχω κατι σχεδια που εφτιαχνα τοτε... χρησιμοποιησε τα αν θελεις και σε βολευουν..

ΔημήτρηςΤ 03-05-19 09:59

Σαν το πρωτο σχεδιο του τsala εχω κ εγω ,μονο που ειναι 1.50 ,τα υπολοιπα ειναι ακριβως ιδια.αθανατο!!!!!!αυτη την στιγμη πανω της ειναι 900 κιλα περιπου.

dizio 05-05-19 11:09

Ενταξει με ψησατε :D
Οσων αφορα το ποδαρακι ομως,δεν επηρρεαζει την αντοχη στο βαρος?
Για βαφη καλυτερα ηλεκτροστατικη η ασταρωμα και μπογια?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries