Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΣΟΣ! βοήθεια από έμπειρους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20608)

paraskevi_gr 02-11-07 16:58

ΣΟΣ! βοήθεια από έμπειρους
 
Προχθές πήρα ένα μονομάχο. Λόγω χώρου και επειδή η αδερφή μού είχε φορητή πλαστική γυάλα με τροφή, δεν αγόρασα κάτι από αυτά εκτός φυσικά από το αντιχλωρικό. Μέσα έχει μια γεφυρούλα με υφασμάτινα λουλουδάκια. Η χωρητικότητα είναι περίπου 1,5 λίτρων. Το πρόβλημα είναι ότι το ψάρι δεν τρώει καθόλου από το μαγαζί μου είπαν να αλλάζω το νερό κάθε μέρα και να το ταϊζω μια φορά τη μέρα, Χωρίς να ξεχνάω το αντιχλωρικό. (Sera aquatan).
Παρόλο που αφήνω την τροφή κανένα τέταρτο με την ελπίδα να την καταναλώσει δεν την αγγιζει και με αναγκάζει να την αφαιρώ. Όταν βλέπει το σακουλάκι με την τροφή κάνει σαν τρελό. Σκέφτομαι να αγοράσω τροφή ειδικά για μονομάχους μήπως και δω φως. Η γυάλα παραμένει καθαρή που σημάινει πως δεν υπάρχουν απόβλητα.

klaz 02-11-07 17:14

για να καταλαβουμε...ποια ακριβως ειναι η τροφη που του δινεις..?

Giorgos 02-11-07 19:54

Δοκίμασε να του δώσεις αποξηραμένο ή κατεψυγμένο σκουλήκι. Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεται υπομονή μέχρι να ξεκινήσει να τρώει. Σε λίγο χρόνο θα τρώει και νιφάδες.

Cydox 02-11-07 21:18

Oι μονομάχοι είναι σαρκοφάγα ψάρια και χρειάζονται τροφή με μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτείνες, οπότε ζήτησε κάτι ανάλογο από το μαγαζί, επίσης είναι πολύ καλό να ταίζεις διάφορα είδη τροφών όπως ζωντανές,αποξηραμένες,κατεψυγμένες..Και αγόρασε ένα ενυδρειάκι μικρό ή τουλάχιστον πάρε κάποιο μεγαλύτερο δοχείο, 1,5 λίτρα καθαρά είναι πολύ λίγα..Σίγουρα υπάρχει χώρος για ένα 5λιτρο..

melli 02-11-07 22:18

Αν η τροφή σου ειναι σε μορφή flakes, και αν ο μονομάχος σου έχει τα γούστα του δικού μου, δεν θα την φάει με τίποτα... Περί ορέξεως...:D Ο δικός μου για παράδειγμα τρώει μόνο αποξηραμένο σκουλικάκι ή γαριδούλες. Τα flakes τα βάζει στο στόμα του και τα φτύνει!!! +-6
Κατά τα άλλα, η 1.5 λίτρα γυάλα είναι στρογγυλή; Δυστυχώς οι στρογγυλές γυάλες δεν είναι και ο,τι καλύτερο για τα ψαράκια... Επίσης οι μονομάχοι είναι ψαράκια που αισθάνονται άνετα στους 25-27 βαθμους. Μπορεί οι μαγαζάτορες να τους κρατάνε σε ποτηράκια zwzwzwαλλά αν θές να κάνετε παρέα για καιρό χρειάζεται κάποια βασικά. Ενα μικρό ενυδρειάκι 5 λτ. θα είναι πολύ καλύτερο για τον φίλο σας.
Διάβασε για τους μονομάχους εδώ
Καλό +-4

george 02-11-07 22:49

Mε 10 ευρώ αγοράζεις ένα ενυδρειάκι 8-9 λίτρα....αγοράζεις και ένα φιλτράκι βάζεις μέσα χαλίκι....μια ρίζα...λίγο κερατόφυλλο και ο μονομάχος σου είναι βασιλιάς. ;)

paraskevi_gr 03-11-07 18:57

Τού έδινα flakes αλλά δεν το πλησίαζε καν. Χθές τελικά του αγόρασα ειδική τροφή: αποξηραμένα σκουλικάκια, προς μεγάλή μου χαρά τα καταβρόχθησε στην κυριολεξία :D και τώρα είναι ζωηρό και δείχνει να είναι καλά.
-------------------------
Αυτές τις τιμές που ακριβώς τις βρίσκεις; :confused: γιατί μένω στη Θεσσαλονίκη και 10 ευρώ κάνει η φορητή, πλαστική, τετράγωνη γυάλα με μια γεφυρούλα (των 2,5 λίτρων). :(
-------------------------
Η γυάλα είναι τετράγωνη και μάλλον οι μονομάχοι μας έχουν τα ίδια γούστα.:rolleyes:
Τουλάχιστον τώρα ζωήρεψε. περισσότερο από όπως τον είδα στο κατάστημα (το οποίο όντως zw τον κρατούσε σε ένα ποτηράκι με κατακίτρινο (μάλλον βρώμικο) νερό.

george 04-11-07 10:51

Στο Quiko ;)

crazyio 05-11-07 09:40

αν μπορείς να πάρεις ενυδρειάκι των 10-15 λίτρων θα είναι ακόμα καλύτερα ... Η διαφορά στην τιμή τους θα είναι αμελητέα και ο παραπάνω χώρος σε λίτρα θα είναι προς όφελος του μονομάχου σου ...
Μην παραμελήσεις το φιλτράκι που σου ανέφερε ο Γιώργος ..

paraskevi_gr 05-11-07 22:54

Σ΄ευχαριστώ θα περάσω από εκεί :p
-------------------------
Αν και μου είπαν από το μαγαζί να αλλάζω καθημερινά το νερό στη γυάλα, αποφάσισα να το κάνω μέρα παρα μέρα. Έχω παρατηρήσει πως κάνει μπουρμπουλίθρες στο νερό αλλά το Σάββατο το βράδυ παρατήρησα πως σε μια γωνία γέμισε μπουρμπουλίθρες μέχρι και σήμερα το πρωί που του άλλαξα το νερό. Τώρα βέβαια σταμάτησε. Αυτό σημαίνει κάτι? :rolleyes: :confused:

george 05-11-07 23:10

Φτιάχνει φωλιά...;)

paraskevi_gr 06-11-07 00:23

Το φαντάστικα αν και δεν το περίμενα καθώς είναι σε μικρό χώρο (3 λίτρα) χωρίς τίποτα΄1 γέφυρα σε θερμοκρασία δωματίου (τον πήρα πριν 4 μέρες). Το θέμα είναι ότι αλλάζοντας νερό του χάλασα τη φωλιά και τώρα δεν τον είδα να την ανανεώνει :mad:

klaz 06-11-07 00:26

αν εκανε...θα ξανακανει...μην βιαζεσαι...

paraskevi_gr 06-11-07 00:44

Αν όμως του αλλάζω το νερό κάθε δυο μέρες θα του τη χαλάω συνέχεια!:confused:

Tolis 06-11-07 00:45

Παρτου κατι πιο μεγαλο, 3 λιτρα ειναι πολυ λιγα.

Giorgos 06-11-07 02:47

Ανακεφαλαιώνω.
Θα πρέπει να του πάρεις ένα μικρό ενυδρείο, περίπου 15-20 λίτρων. Στο ενυδρείο πρέπει να έχεις ένα μικρό φίλτρο, έναν θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 27 βαθμούς Κελσίου, ουδέτερο χαλίκι, φυτά και να προσαρμόσεις ένα μικρό φωτάκι.
Μην ανησυχείς για την φωλιά του. Δεν πρόκειται να χάσει ποτέ το κέφι του. ;)

Zorba_The_Freak 06-11-07 09:03

Και προσοχή τώρα που κάνεις συνέχεια αλλαγες νερού, το νερό που βάζεις να έχει την ίδια θερμοκρασία με το νερό της γυάλας...

Kostas G. 06-11-07 11:30

Και αλλαγές νερού κάθε μέρα κατα προτίμηση αφού δεν υπάρχει φίλτρο προς το παρόν...Δεν πειράζει αν του χαλάς τη φωλειά...

Tolis 06-11-07 12:47

Ολημερις το χτιζανε το βραδυ εγκρεμιζοταν......

paraskevi_gr 06-11-07 21:26

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, θα τις ακολουθήσω. Θέλω να ρωτήσω κάτι ίσως να είναι βλακεία αλλά είναι αλήθεια πως όταν πάρω το ενυδρείο δεν θα ξανακάνω αλλαγή νερού:smt073

Cydox 06-11-07 21:34

Δεν θα ξανακάνεις καθημερινά, ελπίζω να εννοείς...! :smt108

paraskevi_gr 07-11-07 00:26

ναι αλλά κάθε πότε?:confused:

steady 07-11-07 00:51

μια φορα τη βδομαδα πολυ χοντρικα χοντρικαhttp://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
διαβασε για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο παραπανω και νομιζω θα καταλαβεις γιατι κανουμε αλλαγες και γιατι πρεπει να κανεις μεχρι να παρεις ενυδρειακι

Giorgos 07-11-07 01:26

Και πριν αγοράσεις ενυδρείο..... κάθισε να +-4.

paraskevi_gr 07-11-07 19:29

Ευχαριστώ για τις συμβουλες:smt052

paraskevi_gr 12-11-07 00:58

Τελικά αγόρασα ένα μικρό ενυδρειάκι (6 λίτρα λόγω χώρου φωτό σε επόμενο μην). Με φίλτρο 12 V 50-60 ΗΖ. Όμως παρόλο που τόνισα πως το θέλω για μονομάχο μου είπε πως αυτό το φίλτρο θα είναι καλό. Παρόλο που το έχω στη μικρότερη ροή νερού έχει δυνατό ρεύμα σε σημείο να παρασύρει το ψαράκι μου κλαψ! :cry::smt088 Θα μπορούσα να βρώ μικρότερο φίλτρο ή μήπως λόγω λίτρων δεν παίρνει μικρότερο?

giagligian 12-11-07 01:23

Μια φωτογραφία να δείξεις το μέγεθος του ενυδρείου σου θα βοηθούσε πάρα πολύ... δοκίμασες να μειώσεις την ροή με απλούς τρόπους? Όπως το να βάλεις τόσο νερό ώστε να είναι ίσα με την έξοδο του φίλτρου και να μην κάνει τόσο πολύ "ρεύμα"? Ή να περιμένεις πχ να βουλώσει λίγο το φίλτρο και να μειωθεί από μόνη της η ροή??

stav 12-11-07 09:02

Γυρισε την εξοδο του φιλτρου προς το τζαμι.

melli 12-11-07 10:56

Φιλτράκι στα μέτρα μας!
 
Στο δικό μου, στα αντίστοιχα λίτρα, εβγαλα το «μαμίσιο» φίλτρο και πήρα το Mini της Elite (9€). Με ελάχιστο τούλι στην έξοδό του, ροή σχεδόν μηδαμινή & φιλτράρισμα άψογο! Άσε που έιναι και σε διαστάσεις μίνι...;)

paraskevi_gr 18-11-07 23:26

2 Συνημμένο(α)
Τελικά όλο πήγαν καλά με τον μονομάχο μου είναι αρκετά χαρούμενο και μείωσα την ροή του φίλτρου. Η διαφορά του καινούριου του σπιτιού με το παλιό νομίζω ότι είναι εμφανής


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02077 seconds with 11 queries