Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Πιαστρακι καπακιου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49966)

achisael 02-03-11 00:59

Πιαστρακι καπακιου
 
Πως μπορουμε να φτιαξουμε η να βρουμε κατι τετοιο?
Αν καποιος δεν καταλαβε φανταστειτε σαν αυτο το ''μαραφετι'' που κραταει το καπο του αυτοκινητου..
π.χ. να μην χρειαζεται να κρατας το καπακι με το ενα χερι και με το αλλο να κανεις τις εργασιες σου...

υπαρχει κατι τετοιο ετοιμο?

paco 02-03-11 01:05

μορτεσερ υδραυλικο
υπαρχουν στα ειδη επιπλοποιιας που εχουν σιδηροδρομους για συρταρια και αλλους μηχανισμους κουζινας

achisael 02-03-11 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 560595)
μορτεσερ υδραυλικο
υπαρχουν στα ειδη επιπλοποιιας που εχουν σιδηροδρομους για συρταρια και αλλους μηχανισμους κουζινας


δεν λεω για τον ακριβως ιδιο μηχανισμο με το αυτοκινητο..
κατι σαν αυτο.. (το εδωσα για παραδειγμα...)
και φυσικα μην κανει και..-+9-+9

paco 02-03-11 01:16

5 με 10 ευρω εχει και σε διαφορα μεγεθη και δυναμη

mpoumpoula 02-03-11 01:17

Eμένα το καπάκι μου έχει αυτό.

achisael 02-03-11 01:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 560609)
5 με 10 ευρω εχει και σε διαφορα μεγεθη και δυναμη


καταλαβες ακριβως τι θελω? μηπως λεμε αλλα ο ενας αλλα ο αλλος.. εχεις καποια φωτο η καποια σελιδα να δω τι λες? (αν δεν βαριεσαι) φυσικα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 560612)
Eμένα το καπάκι μου έχει αυτό.


το χε απο την ''μαμα του'' αυτο δλδ?
ενα τετοιο θελω περιπου..
η να πιανετε και απο την μεση δεν με χαλαει μιας και εχω κοντρα...

kingrim 02-03-11 01:21

καταλαβε τι λες :) ειναι σαν το πορτ μπαγκαζ αλλα σε πιο μικρο μεγεθος εχει μπουκαλα και ενα εμβολο

achisael 02-03-11 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 560621)
καταλαβε τι λες :) ειναι σαν το πορτ μπαγκαζ αλλα σε πιο μικρο μεγεθος εχει μπουκαλα και ενα εμβολο


ε δεν θελω ''ηλεκτρονικο'' κατι απλο σαν το παραπανω ζητησα..
αυτο αν μπορουσε ο φιλος να μου το δειξει... :rolleyes::rolleyes:

mpoumpoula 02-03-11 01:27

το χε απο την ''μαμα του'' αυτο δλδ?
ενα τετοιο θελω περιπου..
η να πιανετε και απο την μεση δεν με χαλαει μιας και εχω κοντρα...[/QUOTE]

και μένα σε κόντρα πατάει αν προσεξεις. Το μηκος το κάνεις όσο θελεις. Αυτό είναι φτιαχτο και ειναι πολύ απλό. Κοίταξε το καλα να δεις από τι αποτελείται. Μια βέργα είναι, ενα πιαστράκι με τρυπα που μπαινει η κυρτη α΄κρη της βέργας και ένα πλαστικό στην ακρη για να μη βγαίνει η βέργα από το πιατράκι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kingrim (Μήνυμα 560621)
καταλαβε τι λες :) ειναι σαν το πορτ μπαγκαζ αλλα σε πιο μικρο μεγεθος εχει μπουκαλα και ενα εμβολο


Ο φ'ιλος θελει κάτι σαν αυτό που κρατάμε σηκωμενο το καπό για να ελεγξουμε λάδια κλπ, όχι το μηχανισμό του προτ- μπαγκάζ.

achisael 02-03-11 01:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 560625)
το χε απο την ''μαμα του'' αυτο δλδ?
ενα τετοιο θελω περιπου..
η να πιανετε και απο την μεση δεν με χαλαει μιας και εχω κοντρα...

και μένα σε κόντρα πατάει αν προσεξεις. Το μηκος το κάνεις όσο θελεις. Αυτό είναι φτιαχτο και ειναι πολύ απλό. Κοίταξε το καλα να δεις από τι αποτελείται. Μια βέργα είναι, ενα πιαστράκι με τρυπα που μπαινει η κυρτη α΄κρη της βέργας και ένα πλαστικό στην ακρη για να μη βγαίνει η βέργα από το πιατράκι.
-------------------------



Ο φ'ιλος θελει κάτι σαν αυτό που κρατάμε σηκωμενο το καπό για να ελεγξουμε λάδια κλπ, όχι το μηχανισμό του προτ- μπαγκάζ.[/QUOTE]


σορυ αλλα για να ρωταω δεν πολυκαταλαβα απο τι αποτελειται...
ασε που δεν φαινεται και τελεια..

mpoumpoula 02-03-11 01:37

Μια λεπτή μεταλλική βέργα - το μήκος το καθορίζεις εσύ - με τη μία ακρη κυρτη ( σαν γάμα - όπως ειναι τα άλεν). Κολλάς στο καπάκι μια σιδερένια βαση (ενα π ανάποδα) που στα πλαινά της έχει τρυπα. περνάς τη βέργα και στην άκρη βάζης ένα πλαστικό καπάκι για να μη βγαίνει η βέργα από τις τρύπες. ¨οταν σηκώνω το καπάκι η βέργα πατάει στη μπροστινή κοντρα και όταν το κλείνω στην πισω.

achisael 02-03-11 01:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 560635)
Μια λεπτή μεταλλική βέργα - το μήκος το καθορίζεις εσύ - με τη μία ακρη κυρτη ( σαν γάμα - όπως ειναι τα άλεν). Κολλάς στο καπάκι μια σιδερένια βαση (ενα π ανάποδα) που στα πλαινά της έχει τρυπα. περνάς τη βέργα και στην άκρη βάζης ένα πλαστικό καπάκι για να μη βγαίνει η βέργα από τις τρύπες. ¨οταν σηκώνω το καπάκι η βέργα πατάει στη μπροστινή κοντρα και όταν το κλείνω στην πισω.

τωρα σε επιασα.... :p:p
αυτο το π που να το βρω...??

paco 02-03-11 01:41

http://www.ibsshock.gr/

achisael 02-03-11 01:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 560640)

ωραιος αλλα μαλλον θα κανω το αλλο που ειναι και ποιο οικονομικο...

mpoumpoula 02-03-11 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 560638)
τωρα σε επιασα.... :p:p
αυτο το π που να το βρω...??


Σε καταστήματα με εργαλεία, βίδες κλπ. Δε θυμάμαι πως το ζητανε. Τύπωσε το και ζητα το. Αν το ενυδρειο σου έχει κόντρες ειναι οτι πρεπει, !17 χρόνια είναι έτσι το δικό μου!

achisael 02-03-11 01:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 560644)
Σε καταστήματα με εργαλεία, βίδες κλπ. Δε θυμάμαι πως το ζητανε. Τύπωσε το και ζητα το. Αν το ενυδρειο σου έχει κόντρες ειναι οτι πρεπει, !17 χρόνια είναι έτσι το δικό μου!


εχει κοντρα στην μεση...
απλα στην αρχη σκεφτομουν κατι σαν εσενα αλλα απο κατω να εχει κατι σαν πιασταρκι στο τζαμι ή στην κοντα οπως εχουν οι hose holders...(που κρατανε τις σωληνες..)

mpoumpoula 02-03-11 01:51

Κόντυνε τη βέργα για να πατάει στην κοντρα που έχεις στη μέση! ¨οσο για το άλλο, εγώ σου έδωσα μια ιδεα προσαρμοσε την στις απαιτησεις σου:rolleyes:

achisael 02-03-11 01:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 560647)
Κόντυνε τη βέργα για να πατάει στην κοντρα που έχεις στη μέση! ¨οσο για το άλλο, εγώ σου έδωσα μια ιδεα προσαρμοσε την στις απαιτησεις σου:rolleyes:

ναι ευχαριστω πολυ κιολας.. πολυ καλη η ιδεα σου... :p:p
απλα αυτο θα ηταν ακομα ποιο τελειο!!!

mpoumpoula 02-03-11 01:57

Άντρας είσαι, κάτι θα σκεφτείς:rolleyes: Εδώ τα καταφέρνω εγώ που είμαι άσχετη και φοβάμαι μή χαλάσω και το μανικιούρ:D

achisael 02-03-11 01:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 560649)
Άντρας είσαι, κάτι θα σκεφτείς:rolleyes: Εδώ τα καταφέρνω εγώ που είμαι άσχετη και φοβάμαι μή χαλάσω και το μανικιούρ:D

και ποιος σου ειπε οτι εγω δεν κανω?
χαχα!!!

υ.γ. πλακιτσα ετσι?:rolleyes:

mpoumpoula 02-03-11 02:00

:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081:smt081: smt081 Τις καληνύχτες μου στη πατριδα....

Γιώργος Κ 03-03-11 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 560612)
Eμένα το καπάκι μου έχει αυτό.

Πω πω ... μου θυμισες το πρωτο μου ενυδρειο!!! Εχει τη λαμπα στο πισω μερος ε? Καπακι απο γυαλι και απο πανω "ντυμενο" με ξυλο?? :)

Maverick 03-03-11 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 561274)
Πω πω ... μου θυμισες το πρωτο μου ενυδρειο!!! Εχει τη λαμπα στο πισω μερος ε? Καπακι απο γυαλι και απο πανω "ντυμενο" με ξυλο?? :)

Kι εμένα ακριβώς το ίδιο ήταν, νομίζω ήταν καασκευής M&A (χειροποίητα ήταν τότε αν δεν κάνω λάθος) :D

mpoumpoula 08-03-11 02:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 561274)
Πω πω ... μου θυμισες το πρωτο μου ενυδρειο!!! Εχει τη λαμπα στο πισω μερος ε? Καπακι απο γυαλι και απο πανω "ντυμενο" με ξυλο?? :)

Ακριβώς έτσι!!!!!!!!! Και μενα το πρώτο μου είναι και ειναι 17 ετών!!!!!!!!:rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick (Μήνυμα 561277)
Kι εμένα ακριβώς το ίδιο ήταν, νομίζω ήταν καασκευής M&A (χειροποίητα ήταν τότε αν δεν κάνω λάθος) :D

Δεν κάνεις λάθος...:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02476 seconds with 11 queries