Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Φωτογραφίες-προτάσεις (Νο2) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17681)

leonm 27-05-07 21:15

Φωτογραφίες-προτάσεις (Νο2)
 
4 Συνημμένο(α)
Mερικές φωτό από το νέο στήσιμο όπως είναι τώρα, αν και σε ένα φυτεμένο οι αλλαγές ποτέ δεν σταματάνε...

in the pond 27-05-07 21:23

Εξαίσιο αποτέλεσμα. Είναι ίσως το καλύτερο "δισκοφόρο" ενυδρείο που έχω δει ποτέ. Αυτή τουλάχιστον είναι και η προσωπική μου γνώμη.

paxh2o 27-05-07 21:31

Συγχαρητήρια! :smt041 :smt041 :smt041

πάρα πάρα πολυ ωραίο!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 178099)
σε ένα φυτεμένο οι αλλαγές ποτέ δεν σταματάνε...

αυτο ξαναπέσ το!

msigouros 27-05-07 21:41

Δυνατό!!!!!!!μπράβο:p :p :p

Strahos 27-05-07 21:57

πολύ ωραίο! :p μπράβο!
Η μος είναι τζάβα ή κρίστμας?
το "Νο2" νόμιζα ήταν νιτρώδη...:D

leonm 27-05-07 22:09

Ευχαριστώ για τις καλές κριτικές+-3
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 178116)
Η μος είναι τζάβα ή κρίστμας?

Η moss είναι κυρίως peacock και σε λίγα σημεία christmas, αν και από ένα σημείο και μετά πολύ δύσκολα μπορούν να ξεχωρίσουν.

nikman 28-05-07 05:28

Λεωνίδα καλημέρα νομίζω ότι οι φωτογραφίες είναι λίγο υποφωτισμένες.
Και με τη σύνθεση έχω κάποιες ενστάσεις δηλαδή τα ψάρια δεν φαίνονται τόσο καθαρά έτσι ώστε να δώσουν χρώμα και όγκο στη φωτογραφία.
Γενικά οι φωτογραφίες όχι μόνο δεν κολακεύουν αλλά ούτε και αναδεικνύουν την πραγματική ομορφιά που έχει το ενυδρείο σου όταν κάποιος το δει από κοντά.
Για ξαναπροσπάθησε… :smt079

halvas69 28-05-07 09:15

Τι να λέμε τώρα.............WOW !!!
Μπράβο σου.

klaz 28-05-07 10:18

για αλλη μια φορα σηκωσες ψηλα τον πηχη...μπραβο λεωνιδα.....ο επομενος διαγωνισμος πλησιαζει.....οπως πλησιαζει και η διακριση σου.....!!!!:p:p

a-sakis 28-05-07 10:45

Πάρα πολύ όμορφο!! Ένα μεγάλο μπράβο.

gaia 28-05-07 14:47

Mπράβο Λεωνίδα , πανέμορφο το ενυδρείο σου !
Η moss έχει πολύ καλή ανάπτυξη και είναι όμορφα τοποθετημένη και κλαδεμένη , μου άρεσαν πολύ και οι πέτρες που πρόσθεσες.
Στις λεπτομέρειες δεν μου κάθεται καλά η τοποθέτηση της aromatica (ή stellata είναι;) σαν μεσαίο και μπροστινό φυτό ίσως αν έβαζες σ' αυτές τις θέσεις καμιά πράσινη cryptocoryne μπροστά και καμιά fern στο μεσαίο επίπεδο; επίσης δυκολεύομαι λίγο στο να βρω το σημείο εστίασης.

GP250381 28-05-07 14:58

1 Συνημμένο(α)
Λεωνιδα παρα πολυ ομορφο.μπραβο για αλλη μια φορα.αλλα πραγματικα οι φωτο το δειχνουν σκοτεινο.χανει στην φωτο.ανεβασα την ιδια φωτο με λιγο πιο πολυ φως που ταιριαζει πιο πολυ στο πως πραγματικα ειναι αυτο το φοβερο ενυδρειο

MiziGr 28-05-07 15:14

Πραγματικά τέλειο αποτέλεσμα!!!!

asourtzo 28-05-07 15:40

Φανταστικο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p +-8 +-8 :smt081 :smt041 :rolleyes:

capetanakis 29-05-07 10:05

αμαν...τι ειναι αυτο?:roll:επαθα την πλακα μου,καλα λεω ειμαι πολυ πολυ πισω:(.τι να πω?φοβερο:)!θα μπορουσα να ζησω και εγω εκει μεσα....:D

giannisg 29-05-07 12:03

Kαταπληκτικό ενυδρείο και καταπληκτική δουλειά. Το μόνο που έχω να παρατηρήσω (και αυτό αυτό γιατί "παίζεις" κάποια επίπεδα πάνω απο τους περισσότερους κοινούς χομπίστες σε επίπεδο aquascapping) είναι οτι το ενυδρείο μου φαίνεται λίγο μονότονο. Υπέροχο και προσεγμένο αλλα flat. To βλέμμα μου δεν εστιάζει σε κάποιο σημείο πιο δυνατό, πιο εντυπωσιακό σε σχέση με το όλο σύνολο. Συνχαρητήρια και πάλι για την υπέροχη δουλειά που κάνεις και για τις ιδέες που δίνεις σε εμάς τους αρχάριους.

petros 29-05-07 12:37

ΦΟΒΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Carebean pirate 29-05-07 12:43

Κάθε φωτογραφία είναι και χίλιες λέξεις όπως λένε και οι κινέζοι..άρα 4 φωτο Χ 1000 λέξεις = 4000 λέξεις...καταπληκτικό, τελιο, όμορφο, περιποιημένο, απιθανο, εξαιρετικό....κτλ κτλ

Pritanis 29-05-07 13:01

Μονο που το βλεπω κουραζομαι....... Αντε παρατα τα φυτα και τα λιπασματα να κανεις καμια αναπαραγωγη..... Εχεις κατι κομματακια μουρλια............

Access 29-05-07 13:33

ΥΠΕΡΟΧΟ !!! τι να πω φοβερή δουλειά ………………… :D :D :Dθα συμφωνήσω με τον gaia και τον giannisg, δεν βλέπω κεντρικό θέμα, κάπου που να εστιάζει το μάτι, γι αυτό θα κουράστηκε ο Pritanis………..:smt020:smt020:smt120

Κάθε πότε την κλαδεύεις την moss?
Φιλικά,

Εύα

Juan 29-05-07 13:46

Μπράβο Λεωνίδα , το ενυδρείο σου είναι φοβερό !!
Βέβαια εμένα μου αρέσουν πολύ τα επίπεδα και σε αυτό μου φαίνεται ότι τα έχεις καταφέρει πού καλά, ζηλεύω....

Η μόνη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι μου αρέσει περισσότερο από το προηγούμενο στήσιμο. :cool:

Υ.Γ.
Άσε bρε Pritani τα φυτεμένα για αυτούς που μπορούν.
Το "copy disc" δεν έχει φαντασία +-6

Giannis-malawi 29-05-07 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 178103)
Εξαίσιο αποτέλεσμα. Είναι ίσως το καλύτερο "δισκοφόρο" ενυδρείο που έχω δει ποτέ. Αυτή τουλάχιστον είναι και η προσωπική μου γνώμη.

θα συμφωνησω με το Βασιλη..
το ενυδρειο ειναι πανεμορφο..φτου φτου!!
συγχαρητηρια και απο μενα..

leonm 29-05-07 15:00

Eυχαριστώ και πάλι.Η ιδέα για το στήσιμο ήταν τα creta mountais.Aυτό που ήθελα είναι να ΄χω ένα φυσικό αποτέλεσμα με προσοχή στη λεπτομέρεια και χωρίς κάποιο ιδιαίτερα φανταχτερό σημείο.Βέβαια τώρα που λέτε ότι θάταν καλύτερα με κάποιο σημείο εστίασης προβληματίζομαι...Δεν είναι δύσκολο να γίνει αλλά δεν ξέρω πόσο φυσικό θά δειχνε κάτι τέτοιο.
Τη μος την κλαδεύω καθε 1 ή 2 εβδομάδες.
Οι φωτό δεν είναι καλές, θα προσπαθήσω για καλύτερες.

paxh2o 29-05-07 18:04

κατα την γνωμη μου δεν ειναι μονοτονο, ειναι ξεκουραστο για το ματι ακριβως γιατι δεν εστιάζει σε ενα συγκεκριμένο σημειο.. οτι πρεπει για να το χαζευεις με τις ωρες!

gaia 29-05-07 19:02

Λεωνίδα η ύπαρξη σημείου εστίασης δεν μειώνει την φυσικότητα ενός aquascape όταν γίνει σωστά , απλά χαλαρώνει τον παρατηρηρή οδηγώντας το βλέμμα του σ' αυτό και κάνει το όλο θέμα πιο ενδιαφέρον. Και στις φωτογραφίες φυσικών τοπίων υπάρχει επιλεγμένο σημείο εστίασης .
Οι κανόνες σωστά υπάρχουν αλλά δεν πρέπει να είναι απαγορευτικοί και απόλυτοι είναι όμως οδηγοί , το Ωραίο που ξεφεύγει απ' αυτούς είναι επαναστατικό...

alan boy 29-05-07 20:08

ρε παιδια πριν βαλετε φωτο να μας το λετε πρωτα να παρουμε τα χαπια μας :smt119
φοβερη δουλεια.
μπραβο λεωνιδα

nikman 29-05-07 21:44

Λεωνίδα η γνώμη μου είναι ότι το σημείο εστίασης που έγραψαν πολλοί μην το ψάξεις στο τοπίο αλλά στους δίσκους. Αυτοί αν φωτογραφηθούν σε κατάλληλα σημεία θα δώσουν αυτό που λείπει από τη φωτογραφία. :cool:

leonm 29-05-07 22:55

4 Συνημμένο(α)
Πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις, στο νέο στήσιμο που μάλλον θα είναι σε 2μετρο θα υπάρχουν αρκετές αλλαγές.Και μερικές νέες φωτό, πιο φωτεινές (αν και εμένα μ αρέσουν οι σκοτεινές) καλύτερες πάντως δεν μπορώ να βγάλω...:rolleyes:

Carebean pirate 30-05-07 10:14

Ίσως να μας έλεγες και τα λιπάσματα που χρησιμοποιεις και τον φωτισμό σου, να πάρουμε μια ιδέα...:rolleyes: :rolleyes:

leonm 30-05-07 10:34

Από λιπάσματα Ν,flourish της shechem, power2 & 8, fleet enema για Κ,Fe,P.
Φωτσμος 2 Τ8 36w aquarelle & 2 T5 54w (1 gro lux,1 aquastar)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02472 seconds with 11 queries