Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   apple snail σε 25αρι γεννησε!!!!!sos!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72387)

voula 10-06-13 21:44

apple snail σε 25αρι γεννησε!!!!!sos!!!
 
καλησπέρα. είμαι καινούρια στο χόμπι και εχω καποιες αποριες...πριν 3-4 μερες ειδα στο καπακι του ενυδριου μου ενα τσαμπι απο αυγα απο το σαλιγκαρακι μου. εχθες ειδα και ενα ακομα πιο μικρο. το περιεργο ειναι οτι εχω μονο ενα apple snail στο ενυδριο που ειναι μολις 25 λιτρων. η πρωτη μου απορια ειναι πως γεννησε απ την στιγμη που ειναι μονο του? η δευτερη πόσες φορες μπορει να γεννησει ακομη? και η τριτη μπορω να τα αφησω να εκκολαυθουν ή πρεπει να τα απομακρινω λογω ελληψης χωρου? θα σας ειμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε γιατι λυπαμαι να τα καταστρέψω αν δεν υπαρχει λογος.

nazgul 10-06-13 21:53

Τα apple snails εχουν την ικανοτητα να μεταφερουν γενετικο υλικο για αρκετο καιρο, οποτε ειναι λογικο να γεννησε ακομα και μονο του στο ενυδρειο σου. Τωρα ποσες φορες θα γεννησει ακομα, νομιζω οχι πολλες. Ισως να σταματησει κιολας.

Το θεμα ειναι οτι αν εκκολαφθουν τα μικρα, απλα πρεπει να ξεστησεις το ενυδρειο. Δεν μπορει να υποστηριξουν τοσα λιτρα τα μικρα. Ακομα και σε πολυ μεγαλο ενυδρειο με υψηλης ποιοτητας φιλτρανση δημιουργειται προβλημα. Θα ελεγα και οτι για το ενηλικο apple snail, ειναι οριακα εως ακαταλληλα τα 25 λιτρα. Γινονται μεγαλα και ειναι αρκετα ρυπογονα.

Billy T 10-06-13 21:55

καλώς ήρθες

korasidikos 10-06-13 22:10

καλως ηρθες και καλη διαμονη!!:p

maria p 10-06-13 22:20

καλώς ήρθες!!!:)
καλύτερα να καθαρίσεις το τσαμπί τώρα πριν γεννηθούν τα μικρά.
μετά θα έχεις πρόβλημα εσύ και θα είναι κρίμα για τα μωρά

delta66 10-06-13 22:28

Καλως ηρθες.
Ξεκολλα και πετα το τσαμπι πριν γινουν σαλιγκαρια.

Αν βγουν σαλιγκαρια θα ειναι σαν να προσπαθεις να μεγαλωσεις 200-400 ψαρια σε μεγεθος pearl gourami σε 25 λιτρα

voula 10-06-13 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 770672)
Καλως ηρθες.
Ξεκολλα και πετα το τσαμπι πριν γινουν σαλιγκαρια.

Αν βγουν σαλιγκαρια θα ειναι σαν να προσπαθεις να μεγαλωσεις 200-400 ψαρια σε μεγεθος pearl gourami σε 25 λιτρα

δηλαδή ουτε για πλακα να μην αφησω ουτε και το μικρο τσαμπι.... ελεγα να τα αφησω και μετα να τα χαρισω αλλα μάλλον δεν γίνετε... τα λυπάμαι ομως... ξερετε αν μπορω να τα χαρίσω ετσι πριν εκκολαυθουν?

Stivv27 10-06-13 22:53

καλως ηρθες!Δυστηχως οχι δεν μπορεις!

maria p 10-06-13 22:53

αν τα ξεκολλήσεις δεν θα εκκολαφθούν.
τώρα μην τα λυπάσαι δεν ζουν. όταν γεννηθούν θα είναι κρίμα να πεθάνουν.

voula 10-06-13 23:01

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις... τελικα δεν ηταν γραφτο τους να γεννηθουν... κριμα...:smt089

exelix 10-06-13 23:16

Κοίτα, μπορείς να ξεκολλήσεις το τσαμπί με ξυράφι ας πούμε (εντάξει κάποια αβγά θα χαθούν) και να πάρεις ένα τάπερ με νερό, να έχεις κλειστό το καπάκι (ή πλαστική μεμβράνη) ώστε να κρατάει υγρασία και να βάλεις το τσαμπί πάνω σε μία σίτα (π.χ. δίχτυ από σκόρδα/λεμόνια του σούπερ μάρκετ), η οποία να στέκεται πάνω από την επιφάνεια του νερού (π.χ. κολλημένη με σελοτέιπ στο καπάκι ή από άκρη σε άκρη στο τάπερ και να κρατιέται από το κλεισμένο καπάκι).

Βέβαια και πάλι κάπου θα πρέπει να μπουν μετά την εκκόλαψη.

maria p 10-06-13 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 770700)
Κοίτα, μπορείς να ξεκολλήσεις το τσαμπί με ξυράφι ας πούμε (εντάξει κάποια αβγά θα χαθούν) και να πάρεις ένα τάπερ με νερό, να έχεις κλειστό το καπάκι (ή πλαστική μεμβράνη) ώστε να κρατάει υγρασία και να βάλεις το τσαμπί πάνω σε μία σίτα (π.χ. δίχτυ από σκόρδα/λεμόνια του σούπερ μάρκετ), η οποία να στέκεται πάνω από την επιφάνεια του νερού (π.χ. κολλημένη με σελοτέιπ στο καπάκι ή από άκρη σε άκρη στο τάπερ και να κρατιέται από το κλεισμένο καπάκι).

Βέβαια και πάλι κάπου θα πρέπει να μπουν μετά την εκκόλαψη.

και να έχει και κάποια θερμότητα γιατί εμένα στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα που δεν έχω θερμαντήρα δεν εκκολάφθηκαν τ αυγά όταν γέννησε το σαλιγκάρι μου.

exelix 10-06-13 23:30

Ε, αυτή την εποχή έχει καλή θερμοκρασία από μόνο του.

maria p 10-06-13 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 770707)
Ε, αυτή την εποχή έχει καλή θερμοκρασία από μόνο του.

ναι έχεις δίκιο:)

delta66 11-06-13 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 770700)
Κοίτα, μπορείς να ξεκολλήσεις το τσαμπί με ξυράφι ας πούμε (εντάξει κάποια αβγά θα χαθούν) και να πάρεις ένα τάπερ με νερό, να έχεις κλειστό το καπάκι (ή πλαστική μεμβράνη) ώστε να κρατάει υγρασία και να βάλεις το τσαμπί πάνω σε μία σίτα (π.χ. δίχτυ από σκόρδα/λεμόνια του σούπερ μάρκετ), η οποία να στέκεται πάνω από την επιφάνεια του νερού (π.χ. κολλημένη με σελοτέιπ στο καπάκι ή από άκρη σε άκρη στο τάπερ και να κρατιέται από το κλεισμένο καπάκι).

Βέβαια και πάλι κάπου θα πρέπει να μπουν μετά την εκκόλαψη.

Αθηνα- Πειραια μεσω Κομοτηνης το πηγες ενα πραμα !!! :D

exelix 11-06-13 00:34

Ε κι εσύ! Μπορεί να βρει κάποιον να τα θέλει, βάζει και μία κορδελίτσα στο τάπερ και έτοιμο το δωράκι!:D

delta66 11-06-13 03:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 770728)
Ε κι εσύ! Μπορεί να βρει κάποιον να τα θέλει, βάζει και μία κορδελίτσα στο τάπερ και έτοιμο το δωράκι!:D

Ποιος θα θελει 400 σαλιγκαρια?
Κανενας μαγειρας απο το Game of Thrones? :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries