Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Tι γίνεται αν παραμείνει το φίλτρο εκτός νερού? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35843)

kalaxan 03-12-09 20:48

Tι γίνεται αν παραμείνει το φίλτρο εκτός νερού?
 
Έκανα χθες μεγάλη αλλαγή στο 98λιτρο.
Πρόσθεσα 6,5 κιλά άμμο, αφαίρεσα τουλάχιστον 50% του νερού,έκανα μεταφύτευση,ανατάραξα πολύ το βυθό και τα ψάρια μέσα(πρεπει να ταλαιπωρηθήκανε[2 oranda,1 comet]).

Το φιλτροκούτι το έβαλα σε μια λεκάνη αλλά δεν το κάλυπτε όλο.Εμεινε εκεί για κάποια ώρα.Έστω μισή ώρα ή και λίγο παραπάνω.
Τί γίνεται?Χαλάσε η βιολογία?Ή κρατάει ακόμα?

Έκανα μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 με το υγρό χαζοτεστ της sera που αγόρασα σαν αρχάριος, και για να συγκρίνω έκανα ταυτόχρονα και στο μονομαχοενυδρείο αλλά και σε νερό βρύσης...
Μαντέψτε::o

Και στα 3 ακριβώς το ίδιο χρώμα..Ελαφρώς πράσινο.Ανάμεσα στα 2 πρώτα χρώματα (κιτρινο-ελαφρώς πράσινο)
Τσατίστηκα πολύ...:smt084,(δεν έχω ξαναπάει στο Pet-shop που μου τα πούλησε σαν αξιόπιστα)
Το ενυδρείο τρέχει περίπου 2 μήνες

1.Λοιπόν τι λέτε? Θα χρειαστώ να μου φέρει κάποιος μπόλι στη συνάντηση?
2.Επίσης αν μπορεί ας μου στείλει κανείς με Pm πιο pet-shop πουλάει φτηνότερα τα τεστάκια της API? Να αγοράσω όλη τη σειρά.
3.Ψήνεται καμια παραγγελεία για το εξωτερικό?Να περιμένω?Γιατί βλέπω μεγάλη διαφορά σε τιμές και θέλω να πάρω και το μεγάλο το flourish.


kokos125 03-12-09 21:08

Εμενα δεν αλλαζει το χρωμα με τιποτα στο τεστ....Εριξα 55 σταγονες και μπουρμπουτσαλα!!!!Ειναι για λουσιμο τα τεστακια!

aquaman 03-12-09 21:48

To χρώμα που περιγράφεις (κίτρινο-ελαφρύ πράσινο) είναι αυτό που έβγαζε και σε μένα, ακόμα και όταν το έκανα σε νερό απεσταγμένο.

Βασικα το πιθανότερο είναι ότι είναι μιά χαρά η βιολογία σου, αλλά μπορείς να
δοκιμάσεις το τεστ σε νερό όπου έχεις ρίξει πολύ λίγη αμμωνία (κάνε ένα διάλυμα 1mg/L π.χ. και δες αν το ανιχνεύει σωστά το τεστ)

Εντωμεταξύ αγοράζεις και ένα άλλο καλό υγρό τεστ....

pavlos2003 03-12-09 21:51

"....Το φιλτροκούτι το έβαλα σε μια λεκάνη αλλά δεν το κάλυπτε όλο.Εμεινε εκεί για κάποια ώρα.Έστω μισή ώρα ή και λίγο παραπάνω.
Τί γίνεται?Χαλάσε η βιολογία?Ή κρατάει ακόμα?...."

Δεν είμαι ειδικός
αλλα απο ότι μου έχουν πεί για μια ώρα σε νερό ενυδρείου δεν θα έπαθε τίποτα, ου΄τε και σε νερό βρύσης ΜΕ αντιχλώριο...
Σε απλό νερό βρύσης όμως.....πρέπει να το τρώει η...μαρμάγκα!!!!

aquaman 03-12-09 21:57

Ναι, αν το νερό στη λεκάνη δεν είχε αντιχλώριο τότε θεώρησε ότι έχεις πρόβλημα. Αν είχες αντιχλώριο ή ήταν νερό ενυδρείου, είσαι μάλλον ΟΚ.


Για τα τεστ της ΑΡΙ, μπορείς να τα βρεις σε λογικές τιμές στα μαγαζιά - κάνε μια σύγκριση και από ebay (π.χ. δες το API Freshwater master kit). Στα μαγαζιά βέβαια μπορείς να ελέγξεις και την ημερομηνία λήξης. Εγώ έχω αγοράσει και με τις 2 μεθόδους με καλά αποτελέσματα.

kalaxan 03-12-09 22:03

Το νερό ήταν ενυδρείου.
Απλά δεν κάλυπτε το νερό όλη τη βιολογίο.Η στάθμη του ήταν πιο κάτω.
Αν βρεθεί λοιπόν το ''μακαρόνι'' για το άνω διάστημα εκτός νερού(ή να βρέχεται περιστασιακά) χάνει τη βιολογία του?

halvas69 03-12-09 22:07

Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις.

bokostas 03-12-09 23:48

Δεν έχει ανάγκη, ούτε σε μια ώρα πεθαίνει η βιολογία.

froleon 04-12-09 00:45

Εμένα πάντως παιδιά μια χαρά δουλεύουν τα τεστ της sera. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

stav 04-12-09 10:17

Με μιση και μια ωρα η βιολογια δεν παθαινει τιποτα.

kokos125 04-12-09 10:51

Δεν πεθαινει η βιολογια σε τοσο λιγο διαστημα...Εγω την ειχα εξω πιο πολυ.

λατσε τζενη 04-12-09 13:20

Καλησπερα
Μολης ειδα και εγω οτι το νερο ηταν πιο κατω απο το κανονικο και τα λεγομενα <<μακαρονι>>με το ζορι ακουμπουσαν σε νερο,εβαλα νερο βρυσης και μετα ερηξα αντιχλοριο.Τα ψαρακια ειναι λιγο ακινητα.φωβαμε μιπως τα<<μακαρονακια>> εχουνε πεθαινει.τι να κανω;

aquaman 04-12-09 15:00

Γενικά δεν είναι καλό να περνάει νερό βρύσης από το βιολογικό υλικό σου και _μετά_ να ρίχνεις το αντιχλώριο, γιατί η επαφή με το χλώριο που έχει, έστω και για λίγο επηρρεάζει αρνητικά τα βακτηρίδια.

Σε αυτή τη φάση εγώ θα έκανα απλά μετρήσεις ΝΗ3, ΝΟ2, και αυτές θα σου πουν αν συμβαίνει κάτι.

Γιώργος Κ 04-12-09 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 393725)
Καλησπερα
Μολης ειδα και εγω οτι το νερο ηταν πιο κατω απο το κανονικο και τα λεγομενα <<μακαρονι>>με το ζορι ακουμπουσαν σε νερο,εβαλα νερο βρυσης και μετα ερηξα αντιχλοριο.Τα ψαρακια ειναι λιγο ακινητα.φωβαμε μιπως τα<<μακαρονακια>> εχουνε πεθαινει.τι να κανω;

Βρε .. πρωτα ριχνεις αντιχλωριο και μετα το νερο!! Δε το ειπαμε?? :) Μετρα παλι ... ισως χρειαστει να παρεις και αλλο μπολι!!

λατσε τζενη 04-12-09 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 393758)
Βρε .. πρωτα ριχνεις αντιχλωριο και μετα το νερο!! Δε το ειπαμε?? :) Μετρα παλι ... ισως χρειαστει να παρεις και αλλο μπολι!!

Μετρησα και εχει λιγο ροζισει το no2

Γιώργος Κ 04-12-09 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 393765)
Μετρησα και εχει λιγο ροζισει το no2

Οταν γυρησω με το καλο ... θα σου στειλω π.μ. να συναντηθουμε να σου δωσω ... οκ? ΝΟ3 μετρας? Να ξερεις τα στικακια δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα!! Για αμμωνια εχεις τεστακι?

λατσε τζενη 04-12-09 17:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 393767)
Οταν γυρησω με το καλο ... θα σου στειλω π.μ. να συναντηθουμε να σου δωσω ... οκ? ΝΟ3 μετρας? Να ξερεις τα στικακια δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα!! Για αμμωνια εχεις τεστακι?

το μετρησα και την αμμονια <0,01,καλα ειναι;

Γιώργος Κ 04-12-09 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 393776)
το μετρησα και την αμμονια <0,01,καλα ειναι;

και ΝΟ3?? ποσο βρηκες?? Αμμωνια θα επρεπε να ειναι 0.. θα κανουμε μια ακομα συναντηση για καλο και για κακο ... παρε τον αντρα σου και ελατε και για καφε .. θα σου στειλω π.μ. οταν γυρησω! Μεχρι τοτε κανε μια αλλαγη νερου ωστε να παει αμμωνια 0 και ΝΟ2 0 ...

λατσε τζενη 04-12-09 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 393777)
και ΝΟ3?? ποσο βρηκες?? Αμμωνια θα επρεπε να ειναι 0.. θα κανουμε μια ακομα συναντηση για καλο και για κακο ... παρε τον αντρα σου και ελατε και για καφε .. θα σου στειλω π.μ. οταν γυρησω! Μεχρι τοτε κανε μια αλλαγη νερου ωστε να παει αμμωνια 0 και ΝΟ2 0 ...

Το NO3 ειναι 0

Γιώργος Κ 04-12-09 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 393799)
Το NO3 ειναι 0

Τοτε δυστηχως .... η βιολογια του φιλτρου σου απο οτι φαινεται ... "εππηρεαστηκε" :(
Οπως και να εχει κανε αλλαγη νερου μα μηδενησουν τα αλλα ... και μπολακι παλι να εισαι σιγουρη!!

λατσε τζενη 04-12-09 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 393801)
Τοτε δυστηχως .... η βιολογια του φιλτρου σου απο οτι φαινεται ... "εππηρεαστηκε" :(
Οπως και να εχει κανε αλλαγη νερου μα μηδενησουν τα αλλα ... και μπολακι παλι να εισαι σιγουρη!!

τι να κανω,να αλλαξω τωρα το νερο;

stefanos9 08-12-09 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 393758)
Βρε .. πρωτα ριχνεις αντιχλωριο και μετα το νερο!! Δε το ειπαμε?? :)

Μια γρήγορη ερώτηση που μου προέκυψε διαβάζοντας το θέμα αυτό. Μήπως είναι καλύτερο να ρίχνω το αντιχλώριο σε μπουκάλι όπου θα έχω το νερό που πρόκειται να προσθέσω στο ενυδρείο; Αν ναι, πόση ώρα να περιμένω να "δράσει" το αντιχλώριο πριν ρίξω το νερό από το μπουκάλι στο ενυδρείο;
Γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα καλά τι εννοεί με το παραπάνω ο "georgarask"...

halvas69 08-12-09 22:16

Το αντιχλώριο δρα σχεδόν άμεσα.
Όσο για το πως το ρίχνεις, βγάζεις πρώτα το νερό που θες από το ενυδρείο, μετά ρίχνεις μέσα στο μιοάδειο ενυδρείο το αντιχλώριο που αναλογεί στην ποσότητα νερού που θα συμπληρώσεις και......βάζεις το νεράκι :)

stefanos9 08-12-09 22:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 394692)
Το αντιχλώριο δρα σχεδόν άμεσα.
Όσο για το πως το ρίχνεις, βγάζεις πρώτα το νερό που θες από το ενυδρείο, μετά ρίχνεις μέσα στο μιοάδειο ενυδρείο το αντιχλώριο που αναλογεί στην ποσότητα νερού που θα συμπληρώσεις και......βάζεις το νεράκι :)

Με κάλυψες!
Ευχαριστώ πολύ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02204 seconds with 11 queries