Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Επιλογή φωτισμού για 300άρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34033)

nekcharis 09-09-09 18:26

Επιλογή φωτισμού για 300άρι
 
Γειά χαρά.
Το νέο μου ενυδρείο OCEAN-SON είναι 100x46x65 (ΜxΠxY) με 2 λάμπες Τ8 των 25W. Τα καθαρά λίτρα είναι 250. Δεν έχω απαιτητικά φυτά-προς το παρόν- ανούμπιες, βαλισνέριες και κρυπτοκορίνες. Με αυτά τα στοιχεία έχω 0.2W/lt. Ίσως να αρκεί για τα υπάρχοντα φυτά αλλά δεν ξέρει κανείς για το μέλλον. Έχω καβάντζα και μία Τ5 39W, αλλά δεν μου αρέσουν οι Τ8 και λόγω ζέστης.
Το ερώτημά μου είναι:
Να προσθέσω την Τ5 και να τελειώνω με μία αναλογία 0.36/lt (αν και είναι και θέμα χώρου) ή να βάλω λάμπες PC;
Ευχαριστώ.

Genirous 10-09-09 09:48

Οι λαμπτήρες Τ5 εκπέμπουν μεγαλύτερη θερμότητα από τις Τ8, οπότε σε τυχόν αντικατάσταση θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα! Με τα φυτά που αναφέρεις πιστεύω ότι την βγάζεις, αν βάλεις όμως λίγο πιο απαιτητικά δύσκολο... Το ύψος του ενυδρείου είναι 46cm...΄?

nekcharis 10-09-09 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 374083)
Το ύψος του ενυδρείου είναι 46cm...΄?

Παράθεση:

100x46x65 (ΜxΠxY)
Αν δεν κάνω λάθος, λόγω βάθους οι Τ5 είναι καταλληλότερες.

Genirous 11-09-09 21:55

Είναι καταλληλότερες λόγω μεγαλύτερης έντασης και μάλλον τις χρειάζεσαι... Αλλά όπως προείπα θα έχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία... ;)


Τι σου δείχνουν τα φυτά σου μέχρι στιγμής...;

nekcharis 12-09-09 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Genirous (Μήνυμα 374389)
Είναι καταλληλότερες λόγω μεγαλύτερης έντασης και μάλλον τις χρειάζεσαι... Αλλά όπως προείπα θα έχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία... ;)


Τι σου δείχνουν τα φυτά σου μέχρι στιγμής...;

Οι ανούμπιες πάνε καλά, αφού δεν είναι απαιτητικές. Την εγγέρια και τις βαλισνέριες τις έβαλα εδώ και μία βδομάδα, οπότε δνε δείχνουν ακόμη αν πιάσανε καλά. Σε λίγο θα ενώσω και το CΟ2 οπότε βλέπουμε. Κρυπτοκορίνες, τελικά, από την λαχτάρα μου να αποκτήσω...........δεν έχω βάλει ακόμη. Σκέφτομαι όμως στο μέλλον να βάλω Cuba οπότε θέλω Watt. Η ερώτηση βασικά είναι τί συμφέρει: Τ5 ή PC;
Από την άλλη έχω βάλει και ανακλαστήρες, οπότε μήπως τελικά να μην πειράξω την εκγατάσταση των Τ8 και να προσθέσω και μία Τ5 βάζοντας το ballast εξωτερικά;
Δεν μπορώ να καταλήξω :smt100

Genirous 14-09-09 09:41

Αν πας για Cuba, όλα τα δεδομένα αλλάζουν και θα χρειαστείς περισσότερες συμβουλές εκτός από φωτισμού από τους κηπουρούς του φόρουμ...

Αν παραμείνεις ως έχεις -ακόμα και με κρυπτοκορίνες- ίσως το φως σου αρκεί έστω και οριακά, αφού έχεις τοποθετήσει ανακλαστήρες. Όπως και να'χει τα φυτά θα σου δείξουν τι έχουν ανάγκη. Το διοξείδιο με τα φυτά που έχεις νομίζω πως δεν έχει κάτι να σου προσφέρει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,19700 seconds with 11 queries