Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Μεταφορά και στήσιμο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93340)

dimitris 26-08-16 10:35

Μεταφορά και στήσιμο
 
Καλημέρα σε όλους,

Πήρα την απόφαση να συνεχίσω μ ένα ενυδρείο γιατί μεγάλωσα και δεν μπορώ την ταλαιπωρία. Το ενυδρείο malawi που έχω στο γραφείο θέλω να το μεταφέρω στο σπίτι σ ένα Rio 180. Τι με προβληματίζει.

Στο σπίτι είναι φυτεμένο και σχεδόν παρατημένο και έχει μόνο ένα ψαράκι μέσα, SAE (όποιος θέλει το δίνω). Στο σπίτι έχει το εσωτερικό φιλτρο και ένα εξωτερικό επίσης σε λειτουργία, χωρίς αλλαγή νερού για αρκετο καιρό. Η απόσταση γραφείο - σπίτι ειναι περίπου 15 λεπτά με το αυτοκίνητο.

Σκέφτομαι να αγοράσω νέες πέτρες και άμμο και να το στήσω από την αρχη στο σπίτι, αλλά να μην χρειαστεί στρώσιμο πάλι. Δεν ξέρω αν έχω την υπομονή και το κουράγιο να το κάνω μόνος μου. Θα ήθελα να ζητήσω τις συμβουλές σας και σε πμ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με πληρωμή φυσικά.

Ξέχασα να σημειώσω ότι έχω και 7 μικρά labidos σε μικρό ενυδρειο από γέννα που ευτυχώς τα μετέφερα με επιτυχία από το γραφείο στο σπίτι.

Ευχαριστώ

Κλεόβουλος 26-08-16 11:11

Γειά σου Δημήτρη
εφόσον τα φίλτρα σου είναι σε λειτουργία έχουν, ίσως ασθενική, βιολογία. Οπότε δεν χρειάζεσαι στρώσιμο απλά θέλει σταδιακή είσοδο των ψαριών με ελαφρύ τάισμα τις πρώτες μέρες.
Αν το ξεστήσιμο-στήσιμο γίνει μέσα σε 10-12 ώρες δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν ήμασταν κοντά θα το στήναμε τσακ-μπαμ :)

dimitris 26-08-16 12:08

Έχω μια προσφορά για βοήθεια από ένα μέλος και είμαι πιο ήσυχος. Απλά θέλει καλό project planning και να έχω ότι χρειάζεται από υλικά διαθέσιμα και έτοιμα.

Θα γράψω μια λίστα και πως το σκέφτομαι και θα σας ενημερώσω.

no_name 26-08-16 13:39

Καλησπέρα και από εμένα...

ότι χρειαστείς ενημέρωσε!!

Bismakos 26-08-16 15:53

καλησπερα
εαν μπορω να φανω χρησιμος σε κατι ευχαριστως , βλεπω ειμαστε και γειτονες..
καλη συνεχεια :)

dimitris 30-03-17 14:30

Τελικά η μεταφορά πρέπει να γίνει αυτό το ΣΚ. Έχω μαζέψει τα περισσότερα και ο Θεός βοηθός. Μάλλον η γυναίκα βοηθός που θα την χώσω.

Στο Rio180 πόση άμμο θα χρειαστώ σε σακκουλάκια? Θα προσπαθήσω να πάρω λίγο και από το παλιό.

Τάκης 30-03-17 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris (Μήνυμα 1003880)
Στο Rio180 πόση άμμο θα χρειαστώ σε σακκουλάκια? Θα προσπαθήσω να πάρω λίγο και από το παλιό.

Μήκος Χ Πλάτος Χ Ύψος βυθού Χ 1,5 = βάρος σε κιλά :smile:

dimitris 30-03-17 19:47

Δεν μου βγαίνουν οι υπολογισμοί. Το ενυδρείο ειναι 100x40x50. Αν υποθέσουμε ότι η άμμος θα ειναι 3cm. Δηλαδή 100x40x3x1,5 = 18000, 18 κιλά?

Τάκης 18-04-17 11:08

Ναι , 12 Λίτρα Χ 1,5 = 18 κιλά, πάρε 20 και είσαι εντάξει για τα 3 εκατοστά βυθό,
αν θες πιο πολύ , πχ να φτάσεις τα 5 εκατοστά παίρνεις 30 κιλά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01375 seconds with 11 queries