Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Αρχάριος...παρατηρήσεις για βελτίωση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=73440)

nazgul 15-09-13 16:38

Πως θα ξαναπας σε 2 μηνες να παρεις αλλο, ομως? Παλι το ιδιο θα γινοταν. Ο χομπιστας φταιει κατα το ημισυ, που δεν ειναι ενημερος. Ο μαγαζατορας θελει απλα να πουλησει. Πολλοι βλεπουν τα ψαρια σαν εμπορευμα, τι ψαρια, τι τσιγαρα, τι τυρι. Αρκει να το πουλησουν. Αλλοι το βλεπουν σαν χομπι-επαγγελμα. Ο χομπιστας, ομως, που θα πρεπει να το βλεπει ως φροντιδα του οργανισμου που θελει να φιλοξενησει, πρεπει να ειναι ενημερος πριν καν αγορασει. Δεν φταινε για ολα τα μαγαζια.

delta66 15-09-13 17:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 785554)
Σπύρο δεν έχω πρόβλημα με το κέρδος.Καλά κάνει γιατί έχει μαγαζί και αυτή είναι η δουλειά του.
Ας μου πουλήσεις 100 ευρώ το χρυσόψαρο αλλά ας μου πεί ότι αν το βάλεις στα 20 λίτρα σε 2 μήνες θα ψοφήσει.
Ας αφήσει εμένα να αποφασίσω. ;)

Εδω λοιπον ερχεται το conflict κερδος vs γνωσης (αν υπαρχει).

- Πρεπει να του πουλησω τα χρυσοψαρα και οτι αλλο μπορω ... για να κερδισω.
- Πρεπει να του πω οτι μαζι με τα χρυσοψαρα, χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 120 λιτρα (για fancy) ή 240 λιτρα (για common, comet), αναλογο φιλτρο, στρωσιμο κανα μηνα πριν τα βαλει μεσα ή μπολιασμα, μετρησεις νερου, αλλαγες νερου και το απαραιτητο εξοπλισμο για αυτες, ψυξη για το καλοκαιρι, αυτοματη αναπληρωση αν ειναι μεγαλες οι καλοκαιρινες διακοπες, αυτοματη ταιστρα και αυτοματη αλλαγη νερου για πολυ μεγαλες καλοκαιρινες διακοπες, περαιτερω διαβασμα κλπ.

Σκεψη:
Του δινω το ψαρι και τον ενημερωνω για το ενυδρειο φιλτρο εξοπλισμο κλπ

Αποτελεσμα:
κατα 24% ο πελατης δεν θα αγορασει τιποτα
κατα 75% ο πελατης θα παρει επιμενωντας το χρυσοψαρο και μια γυαλα και "θα τα καταφερω, τοσοι εχουν γυαλα".
κατα 1% ο πελατης θα ακολουθησει τη συμβουλη.

Αποφαση:
Θα του πουλησω τα χρυσοψαρα, θα του πουλησω και μια μεγαλη γυαλα (που κατα πασα πιθανοτητα αν δεν του τα δωσω εγω, θα τα παρει και απο μονος του απο το διπλα πετσοπ, που θα μπει να ρωτησει και για μια δευτερη γνωμη και θα του πουν "οτι δεν χρειαζονται ολα αυτα και ειναι υπερβολες"), θα τα βαλει μεσα και οι πιθανοτητες στην πορεια ειναι:
α) Να του ψοφανε καθε τρεις και λιγο και να ερχεται να αγοραζει αλλα ψαρια.
β) να αρχισω να του πουλαω και κανενα φαρμακο και καλα να τα γιατρευει
γ) να του πουλησω και τεστ, βελτιωτικα, παραμυθια κλπ γιατι "μαλλον δεν παει κατι καλα με το νερο του"
δ) καποια στιγμη να μαθει/καταλαβει οτι θελει ενυδρειο και φιλτρο και να του πουλησω κανενα 60 λιτρο "κομπλε" (τα περισσοτερα αξεσουαρ θα ειναι αχρηστα και θα ερθει να παρει αλλα) και φυτα ψευτικα για να μη "βγαλει αλγες" ή του χαλανε τα ζωντανα
ε) επιπλεον μπορει να του πουλησω τωρα που εχει "μεγαλο" ενυδρειο και τιποτα γλυφτες, κλοουν, τετρας, κανα αγγελοψαρο, κανενα σκατοφαγο κλπ
στ) μετα να καταλαβει οτι εβαλε παλι πολλα και να ερθει για μεγαλυτερο ενυδρειο. Κανενα 120λιτρο (με το αναλογο μεγαλυτερο φιλτρο)
ζ) να του πουλησω "τωρα που εμαθε" και αληθινα φυτα, πχ κανενα "δυσκολο και σπανιο" κερατοφυλο, αλλα και λιπασματα, μπουκαλα διοξειδιο, πεχα κοντρολερ κλπ ...για το κερατοφυλλο.
η) τωρα που εχει "μεγαλο" ενυδρειο μπορω να του πουλησω για χρυσαφι κανενα unsorted (περισσεματα εκτροφεων) παραμορφωμενο δισκακι.
θ) τωρα που αρχισε και καταλαβεινει ποια ειναι τα καλα δισκακια, θα του δωσω κι απο τα "καλα" γνωστων εκτροφεων (συνηθως οτι περισσεψει απο την αγορα στην ευρωπη). Πλατινα η τιμη.
ι) αν τσιμπησει και παει και σε θαλλασινο, εκει ειναι που θα του τα παρω και πολυ χοντρα.


Ξεχασα κατι?

alexkotsis 15-09-13 19:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 785567)
Εδω λοιπον ερχεται το conflict κερδος vs γνωσης (αν υπαρχει).

- Πρεπει να του πουλησω τα χρυσοψαρα και οτι αλλο μπορω ... για να κερδισω.
- Πρεπει να του πω οτι μαζι με τα χρυσοψαρα, χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 120 λιτρα (για fancy) ή 240 λιτρα (για common, comet), αναλογο φιλτρο, στρωσιμο κανα μηνα πριν τα βαλει μεσα ή μπολιασμα, μετρησεις νερου, αλλαγες νερου και το απαραιτητο εξοπλισμο για αυτες, ψυξη για το καλοκαιρι, αυτοματη αναπληρωση αν ειναι μεγαλες οι καλοκαιρινες διακοπες, αυτοματη ταιστρα και αυτοματη αλλαγη νερου για πολυ μεγαλες καλοκαιρινες διακοπες, περαιτερω διαβασμα κλπ.

Σκεψη:
Του δινω το ψαρι και τον ενημερωνω για το ενυδρειο φιλτρο εξοπλισμο κλπ

Αποτελεσμα:
κατα 24% ο πελατης δεν θα αγορασει τιποτα
κατα 75% ο πελατης θα παρει επιμενωντας το χρυσοψαρο και μια γυαλα και "θα τα καταφερω, τοσοι εχουν γυαλα".
κατα 1% ο πελατης θα ακολουθησει τη συμβουλη.

Αποφαση:
Θα του πουλησω τα χρυσοψαρα, θα του πουλησω και μια μεγαλη γυαλα (που κατα πασα πιθανοτητα αν δεν του τα δωσω εγω, θα τα παρει και απο μονος του απο το διπλα πετσοπ, που θα μπει να ρωτησει και για μια δευτερη γνωμη και θα του πουν "οτι δεν χρειαζονται ολα αυτα και ειναι υπερβολες"), θα τα βαλει μεσα και οι πιθανοτητες στην πορεια ειναι:
α) Να του ψοφανε καθε τρεις και λιγο και να ερχεται να αγοραζει αλλα ψαρια.
β) να αρχισω να του πουλαω και κανενα φαρμακο και καλα να τα γιατρευει
γ) να του πουλησω και τεστ, βελτιωτικα, παραμυθια κλπ γιατι "μαλλον δεν παει κατι καλα με το νερο του"
δ) καποια στιγμη να μαθει/καταλαβει οτι θελει ενυδρειο και φιλτρο και να του πουλησω κανενα 60 λιτρο "κομπλε" (τα περισσοτερα αξεσουαρ θα ειναι αχρηστα και θα ερθει να παρει αλλα) και φυτα ψευτικα για να μη "βγαλει αλγες" ή του χαλανε τα ζωντανα
ε) επιπλεον μπορει να του πουλησω τωρα που εχει "μεγαλο" ενυδρειο και τιποτα γλυφτες, κλοουν, τετρας, κανα αγγελοψαρο, κανενα σκατοφαγο κλπ
στ) μετα να καταλαβει οτι εβαλε παλι πολλα και να ερθει για μεγαλυτερο ενυδρειο. Κανενα 120λιτρο (με το αναλογο μεγαλυτερο φιλτρο)
ζ) να του πουλησω "τωρα που εμαθε" και αληθινα φυτα, πχ κανενα "δυσκολο και σπανιο" κερατοφυλο, αλλα και λιπασματα, μπουκαλα διοξειδιο, πεχα κοντρολερ κλπ ...για το κερατοφυλλο.
η) τωρα που εχει "μεγαλο" ενυδρειο μπορω να του πουλησω για χρυσαφι κανενα unsorted (περισσεματα εκτροφεων) παραμορφωμενο δισκακι.
θ) τωρα που αρχισε και καταλαβεινει ποια ειναι τα καλα δισκακια, θα του δωσω κι απο τα "καλα" γνωστων εκτροφεων (συνηθως οτι περισσεψει απο την αγορα στην ευρωπη). Πλατινα η τιμη.
ι) αν τσιμπησει και παει και σε θαλλασινο, εκει ειναι που θα του τα παρω και πολυ χοντρα.


Ξεχασα κατι?

Ξέχασες ότι εγώ μιλάω για τον σωστό χομπίστα και το σωστό επαγγελματία.
Υπάρχουν δυστυχώς άπειροι ασυνείδητοι όχι μόνο στο χόμπι του ενυδρείου αλλά και σε σχέση και με άλλα ζώα.Θέλεις να έρθεις μία ημέρα στο εκτροφείο να δεις πόσα αδέσποτα ταΐζω επειδή είναι βουνό και τα παρατάνε για να πάνε διακοπές?
Παρόλα αυτά δεν είμαστε όλοι έτσι και σαφέστατα δεν τα γνωρίζουμε όλοι όλα.
Ο σωστός χομπίστας, αλλά αρχάριος που θα πάει σε ένα πετ σοπ φταίει που δεν πήρε πτυχίο στα ενυδρεία πριν ξεκινήσει το χόμπι?
Δεν διαφωνώ ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα αλλά από την άλλη και οι μαγαζάτορες πρέπει να λειτουργούν όπως και σε άλλα επαγγέλματα.
Αν εγώ πχ που εκτρέφω σαλιγκάρια δώσω κάτι σκάρτο εμπόρευμα (πχ με σαλμονέλα) την άλλη μέρα τελείωσα!
Και επίσης η γνώμη μου είναι ότι ειδικά στο χόμπι του ενυδρείου που δεν το κάνει ο κόσμος στην κλίμακα που παίρνει σκύλο ή γάτα θα έπρεπε να τους αναγκάσουμε να λειτουργούν αλλιώς.
Θεωρώ ότι το forum είναι μεγάλο εργαλείο και όποιος αρχάριος θέλει να ξεκινήσει εκτός από όλα τα υπόλοιπα θα έπρεπε να μπορεί να ενημερώνετε και για το ποιοι είναι σωστοί επαγγελματίες και ποιοι "αεριτζίδες"!

alexkotsis 15-09-13 19:43

Τα zebra μου έπιασαν δουλειά...
 
3 Συνημμένο(α)
Άσχετο με τα παραπάνω αλλά τα zebra μου έπιασαν δουλειά με την καφέ άλγη στην ανούμπια... ;)

Κλεόβουλος 15-09-13 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 785567)
Εδω λοιπον ερχεται το conflict κερδος vs γνωσης (αν υπαρχει).

- Πρεπει να του πουλησω τα χρυσοψαρα και οτι αλλο μπορω ... για να κερδισω.
- Πρεπει να του πω οτι μαζι με τα χρυσοψαρα, χρειαζεται ενυδρειο τουλαχιστον 120 λιτρα (για fancy) ή 240 λιτρα (για common, comet), αναλογο φιλτρο, στρωσιμο κανα μηνα πριν τα βαλει μεσα ή μπολιασμα, μετρησεις νερου, αλλαγες νερου και το απαραιτητο εξοπλισμο για αυτες, ψυξη για το καλοκαιρι, αυτοματη αναπληρωση αν ειναι μεγαλες οι καλοκαιρινες διακοπες, αυτοματη ταιστρα και αυτοματη αλλαγη νερου για πολυ μεγαλες καλοκαιρινες διακοπες, περαιτερω διαβασμα κλπ.

Σκεψη:
Του δινω το ψαρι και τον ενημερωνω για το ενυδρειο φιλτρο εξοπλισμο κλπ

Αποτελεσμα:
κατα 24% ο πελατης δεν θα αγορασει τιποτα
κατα 75% ο πελατης θα παρει επιμενωντας το χρυσοψαρο και μια γυαλα και "θα τα καταφερω, τοσοι εχουν γυαλα".
κατα 1% ο πελατης θα ακολουθησει τη συμβουλη.

Αποφαση:
Θα του πουλησω τα χρυσοψαρα, θα του πουλησω και μια μεγαλη γυαλα (που κατα πασα πιθανοτητα αν δεν του τα δωσω εγω, θα τα παρει και απο μονος του απο το διπλα πετσοπ, που θα μπει να ρωτησει και για μια δευτερη γνωμη και θα του πουν "οτι δεν χρειαζονται ολα αυτα και ειναι υπερβολες"), θα τα βαλει μεσα και οι πιθανοτητες στην πορεια ειναι:
α) Να του ψοφανε καθε τρεις και λιγο και να ερχεται να αγοραζει αλλα ψαρια.
β) να αρχισω να του πουλαω και κανενα φαρμακο και καλα να τα γιατρευει
γ) να του πουλησω και τεστ, βελτιωτικα, παραμυθια κλπ γιατι "μαλλον δεν παει κατι καλα με το νερο του"
δ) καποια στιγμη να μαθει/καταλαβει οτι θελει ενυδρειο και φιλτρο και να του πουλησω κανενα 60 λιτρο "κομπλε" (τα περισσοτερα αξεσουαρ θα ειναι αχρηστα και θα ερθει να παρει αλλα) και φυτα ψευτικα για να μη "βγαλει αλγες" ή του χαλανε τα ζωντανα
ε) επιπλεον μπορει να του πουλησω τωρα που εχει "μεγαλο" ενυδρειο και τιποτα γλυφτες, κλοουν, τετρας, κανα αγγελοψαρο, κανενα σκατοφαγο κλπ
στ) μετα να καταλαβει οτι εβαλε παλι πολλα και να ερθει για μεγαλυτερο ενυδρειο. Κανενα 120λιτρο (με το αναλογο μεγαλυτερο φιλτρο)
ζ) να του πουλησω "τωρα που εμαθε" και αληθινα φυτα, πχ κανενα "δυσκολο και σπανιο" κερατοφυλο, αλλα και λιπασματα, μπουκαλα διοξειδιο, πεχα κοντρολερ κλπ ...για το κερατοφυλλο.
η) τωρα που εχει "μεγαλο" ενυδρειο μπορω να του πουλησω για χρυσαφι κανενα unsorted (περισσεματα εκτροφεων) παραμορφωμενο δισκακι.
θ) τωρα που αρχισε και καταλαβεινει ποια ειναι τα καλα δισκακια, θα του δωσω κι απο τα "καλα" γνωστων εκτροφεων (συνηθως οτι περισσεψει απο την αγορα στην ευρωπη). Πλατινα η τιμη.
ι) αν τσιμπησει και παει και σε θαλλασινο, εκει ειναι που θα του τα παρω και πολυ χοντρα.


Ξεχασα κατι?

Λες να το κάνω Υπόμνημα στην κατηγορία Επαγγελματίες? :D

alexkotsis 15-09-13 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 785612)
Λες να το κάνω Υπόμνημα στην κατηγορία Επαγγελματίες? :D

Poll να κάνεις τους επαγγελματίες να ψηφίζουμε και να λέμε γνώμη! :D

delta66 15-09-13 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 785606)
Ξέχασες ότι εγώ μιλάω για τον σωστό χομπίστα και το σωστό επαγγελματία.

Αν καταλαβες απο οτι εγραψα, ενας να ειναι χυμα και κερδοσκοπος, τους αναγκαζει ολους σε αυτο το δρομο για να επιβιωσουν στον αθεμιτο ανταγωνισμο.
Δυσκολα τα πραγματα.
Ο κοσμος δεν ξερει να ξεχωρισει το ζωντανο ψαρι απο το πεθαμενο ψαρι.
Ποια ποιοτητα υπηρεσιων τωρα να εκιμησει, και να ανταποδωσει ψωνιζοντας?
Ο συναγωνισμος των καταστηματων περιοριζεται στα εμφανη. 1 ευρω πιο φτηνα το φιλτρο, και παρε με τηλεφωνο να σε βοηθησω αν εχεις προβλημα κλπ
Ενω στα ενυδρεια τα ψαρια παραμενουν να μπαινουν με τη σεσουλα οτι ναναι και με οποιο ναναι και με οτι ονομα ναναι, ποιοτητα κωλος, υβριδια, βαμμενα, παπαγαλοψαρα, τεστ και τροφες ληγμενες με σβησμενη ημερομηνια, ακομα και χωρις να ειναι σβησμενη (κυριλε, ποιος θα καταλαβει τι γραφει εδω), εχεις ενα προβλημα με το φιλτρο που αγορασες και κανεις αμαν να ικανοποιηθεις απο την εγγυηση, αλλοι τα αγοραζουν παραεισαγωγη και οταν σου χαλασει σε στελνει στην ελληνικη αντπροσωπια, το ιδιο και με κατεψυγμενες τροφες, μπαινουν με ψευτικο ονομα και γραφουν καλα λογια για το καταστημα τους κλπ

Μονο η ενημερωση των πελατων και μαλιστα πριν ψωνισουν, μπορει να φερει καποιο αποτελεσμα.
Γιαυτο και υπαρχουν και οι αρμοδοι φορεις και σωματεια (στο εξωτερικο οπως βλεπεις που επικρατει η ιδια κατασταση).

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...foreyoubuy.jpg
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 785612)
Λες να το κάνω Υπόμνημα στην κατηγορία Επαγγελματίες? :D

Μπα τα ξεραν αυτα πριν απο μας
Στους αρχαριους να το κανεις μπας και παρουν μπρος :D

alexkotsis 15-09-13 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 785624)
Αν καταλαβες απο οτι εγραψα, ενας να ειναι χυμα και κερδοσκοπος, τους αναγκαζει ολους σε αυτο το δρομο για να επιβιωσουν στον αθεμιτο ανταγωνισμο.
Δυσκολα τα πραγματα.
Ο κοσμος δεν ξερει να ξεχωρισει το ζωντανο ψαρι απο το πεθαμενο ψαρι.
Ποια ποιοτητα υπηρεσιων τωρα να εκιμησει, και να ανταποδωσει ψωνιζοντας?
Ο συναγωνισμος των καταστηματων περιοριζεται στα εμφανη. 1 ευρω πιο φτηνα το φιλτρο, και παρε με τηλεφωνο να σε βοηθησω αν εχεις προβλημα κλπ
Ενω στα ενυδρεια τα ψαρια παραμενουν να μπαινουν με τη σεσουλα οτι ναναι και με οποιο ναναι και με οτι ονομα ναναι, ποιοτητα κωλος, υβριδια, βαμμενα, παπαγαλοψαρα, τροφες ληγμενες με σβησμενη ημερομηνια, ακπμα και χωρις να ειναι σβησμενη (κυριλε, ποιος θα καταλαβει τι γραφει εδω), εχεις ενα προβλημα με το φιλτρο που αγορασες και κανεις αμαν να ικανοποιηθεις απο την εγγυηση, αλλοι τα αγοραζουν παραεισαγωγη και οταν σου χαλασει σε στελνει στην ελληνικη αντπροσωπια, το ιδιο και με κατεψυγμενες τροφες κλπ

Μονο η ενημερωση των πελατων και μαλιστα πριν ψωνισουν, μπορει να φερει καποιο αποτελεσμα.
Γιαυτο και υπαρχουν και οι αρμοδοι φορεις και σωματεια (στο εξωτερικο οπως βλεπεις που επικρατει η ιδια κατασταση).

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...foreyoubuy.jpg
-------------------------

Μπα τα ξεραν αυτα πριν απο μας
Στους αρχαριους να το κανεις μπας και παρουν μπρος :D

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη συζήτηση είναι ατελείωτη.
Ας γυρίσουμε στο θέμα μας.
Σπύρο τα είδες τα Zebra?

delta66 15-09-13 21:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 785628)
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη συζήτηση είναι ατελείωτη.
Ας γυρίσουμε στο θέμα μας.
Σπύρο τα είδες τα Zebra?

Ανοιξαν οι ασκοι του Αιολου :D

Ναι τα ειδα και σου εγραφα, αλλα χαθηκε στο συρφετο.
Μαλλον ο καλος μας συντονιστης πρεπει να κανει αποκοπη των ασχετων/σχετικων ποστ.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 785609)
Άσχετο με τα παραπάνω αλλά τα zebra μου έπιασαν δουλειά με την καφέ άλγη στην ανούμπια... ;)

Ετσιιιιιιι :smt023]
Αυτο κανουν.
Περναει το εκχιονιστικο
Κοιτα εδω στο ξυλο που εχουν περασει και το εχουν κανει παλι ασπρο

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...198_resize.jpg

alexkotsis 16-09-13 19:32

Καθάρισμα τζαμιών...
 
Σήμερα παρατήρησα ότι τα τζάμια εσωτερικά έχουν μία ελαφριά θολούρα σαν γλίτσα.
Το πρόσεξα γιατί μόλις άναψαν τα φώτα είχαν κάνει διαδρόμους "καθαριότητας" τα zebra μου.
Τι προτείνετε για το καθάρισμα της θολούρας στο εσωτερικό του τζαμιού?

Αυτό ή αυτό?

alexkotsis 16-09-13 22:50

Νέες φωτογραφίες...
 
6 Συνημμένο(α)
Καινούριες φωτογραφίες από τον "Πίτσι" και την "Τζίτζη".... :D:D:D

ChocolatePuma 16-09-13 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 785823)
Σήμερα παρατήρησα ότι τα τζάμια εσωτερικά έχουν μία ελαφριά θολούρα σαν γλίτσα.
Το πρόσεξα γιατί μόλις άναψαν τα φώτα είχαν κάνει διαδρόμους "καθαριότητας" τα zebra μου.
Τι προτείνετε για το καθάρισμα της θολούρας στο εσωτερικό του τζαμιού?

Αυτό ή αυτό?

Ο καθένας καταλήγει αυτό που τον βολεύει
Εγώ πχ χρησιμοποιώ στο χρυσοψαράδικο - μαγνήτη & στο μονομαχοενυδρείο το οποίο σπάνια εμφανίζει άλγη - τηλεκάρτα ή βαμβάκι

delta66 17-09-13 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 785823)
Σήμερα παρατήρησα ότι τα τζάμια εσωτερικά έχουν μία ελαφριά θολούρα σαν γλίτσα.
Το πρόσεξα γιατί μόλις άναψαν τα φώτα είχαν κάνει διαδρόμους "καθαριότητας" τα zebra μου.
Τι προτείνετε για το καθάρισμα της θολούρας στο εσωτερικό του τζαμιού?

Αυτό ή αυτό?

ΑΥΤΟ, κι αν προκειται για σκληρη αλγη που θελει ξυσιμο, αυτο ή ξυστρα για ηλ. κουζινα.

Με το μαγνητη εχω ψιλοκαταστρεψει ενα τζαμι γιατι πιανεται αμμος αναμεσα και δεν το καταλαβαινεις.

alexkotsis 17-09-13 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 785942)
Με το μαγνητη εχω ψιλοκαταστρεψει ενα τζαμι γιατι πιανεται αμμος αναμεσα και δεν το καταλαβαινεις.

Εγώ που δεν έχω άμμο? ;)

ChocolatePuma 17-09-13 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 785977)
Εγώ που δεν έχω άμμο? ;)

Γενικά ο μαγνήτης μπορει να πιάσει κάτι μικρο το οποίο αν δεν το καταλάβεις ίσως σου γρατσουνισει το τζαμί
Αν δεν φτάνεις τον μαγνήτη μέχρι τον βυθο και γενικά πρόσεχεις, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα

delta66 17-09-13 17:02

Σημερα σκεφτηκα μια πατεντα και λειτουργησε αψογα.
Στο ψηλο το ενυδρειο που δεν φτανει το χερι με του σφουγγαρι μεχρι κατω, χρησιμοποιουσα το μπαστουνι της tetra με το ξυραφι.
Δεν εχω κανει γρατζουνιες, αλλα οσο να'ναι ειναι μικρο και κανεις μια ωρα να καθαρισεις 150χ66 οθονη.
Εβγαλα το ξυραφι κι εβαλα ενα κομματι σφουγγαρι στη θεση του, (σφουγγαρι φιλτρου ειναι και το ειχα κοψει λεπτο με ψαλιδι για αλλη δουλεια - οποος θελει μπορει να το κανει πιο χοντρο και μονο στο σημειο που πιανει στο μπαστουνι να το κανει πιο λεπτο, αν και δεν υπαρχει προβλημα ασφαλειας κι ετσι).
Λαμπικο στη στιγμη το τζαμι και με μεγαλυτερη ασφαλεια. Και εκανα και το πισω και τα πλαιανα επ'ευκαιριας που εφτανα ευκολα.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...gaescraper.jpg

nikolakis94 17-09-13 17:23

Εχει στο εμποριο τετοια μπαστουνια που ειναι σετ.Εχουν 3-4 κεφαλες.Η μια ειναι ξυραφι η αλλη ορθογωνιο μαυρο σφουγγαρι σαν αυτο για τα πιατα περιπου, μετα αλλο ενα πιο σκληρο πρασινο σαν αυτο που εχουν τα σφογγαρια πιατων απο την αλλη πλευρα για τριψιμο αλλα πιο μαλακο και αλλο ενα πρασινο για τις γωνιες.Φαγωνονται γρηγορα βεβαια και εγω εχω βαλει ενα κομματι vettex

delta66 17-09-13 18:54

Βαλε κανενα λινκ

nikolakis94 17-09-13 18:57

http://www.epigasos.com/index.php?di...oduct_id=31496

http://www.trixie.de/en/prod/Aquaris...aner_Set,14161

alexkotsis 17-09-13 18:59

Καθάρισα... :D χεράκι μέσα με σφουγγαράκι. ;)

delta66 17-09-13 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 786077)

Πολυ ωραια.
Το 2ο δεν υπαρχει Ελλαδα ε?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 786080)
Καθάρισα... :grin: χεράκι μέσα με σφουγγαράκι. :wink:

Ετσι.

alexkotsis 17-09-13 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 786100)
Ετσι.

Κρατάς και επαφή με τα ψάρια έτσι...:D
Με τσιμπούσαν, παίζαμε που να βάζεις τώρα ξύστρες και κοντάρια... :D:D

nikolakis94 17-09-13 20:24

Εγω το ειχα παρει απο το quiko εδω στην θεσσαλονικη

delta66 17-09-13 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexkotsis (Μήνυμα 786101)
Κρατάς και επαφή με τα ψάρια έτσι...:D
Με τσιμπούσαν, παίζαμε που να βάζεις τώρα ξύστρες και κοντάρια... :D:D

Καθαρα χερια μονο, ετσι?
Απο κοψιδια ας ειναι λυγδιασμενα. :D
Τιποτα σαπουνια κλπ να μην εχουν.

delta66 19-09-13 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 781572)
Με αυτη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213
και διαφανες αλφαδολαστιχο μιας ιντσας (απο καταστημα με υδραυλικα)

Διορθωση: μισης ιντσας

alexkotsis 19-09-13 00:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 786291)
Διορθωση: μισης ιντσας

Που το θυμήθηκες? :D

delta66 19-09-13 00:48

:D:D:D
Σε προλαβα? ή πηρες?

alexkotsis 19-09-13 08:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 786295)
:D:D:D
Σε προλαβα? ή πηρες?

Λες μετά από τόσες αλλαγές νερού να μην είχα καταλάβει την διαφορά? :D:D:D:D

alexkotsis 30-09-13 19:29

Καλησπέρα σε όλους.
Υπάρχει περίπτωση μετά από 8 ώρες με την αεραντλία στο βαρέλι να μην έχει γίνει η αποχλωρίωση?
Σήμερα πριν την αλλαγή του νερού μέτρησα το νερό στο βαρέλι και είχε χλώριο.

delta66 30-09-13 22:28

Παιζει ρολο και ποσο χλωριο εχει η βρυση.
Ποσο χλωριο εχει?
Ποσο ειχε το βαρελι?
Το βαρελι ειναι ανοιχτο, να εξατμιζεται το χλωριο?
Γινεται καλη αναταραξη?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03632 seconds with 11 queries