Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΑ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34420)

NIKOL_GOUV 01-10-09 12:13

ΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΠΟΙΑ?
 
γεια σας!θελω να μαθω ποια ψαρια ταιριαζουν με ποια?και εαν ειναι δυνατο και φωτο!εχω εξι γκαπυς...και σημερα μου γεννησαν!!!!!το ενυδρειο μου ειναι 120 lt φυτεμενο με ανουμπιες,κρυπτοκορινες και ενα αλλο που μοιαζει με ανηθο!επισης εχω χαλικι και ηφαιστιακες πετρες!!

persival 01-10-09 12:17

Τα γκάπις που έχεις είναι συμβατά με platys και mollys. ρίξε μια ματιά στο www.tsamisaquarium.gr και πήγαινε στην ομάδα "ζωοτοκα".
Αν γέννησαν πρόσφατα, πριν βάλεις άλλα ψαράκια περίμενε να μεγαλώσουν γιατί έτσι μεγαλώνει ο κίνδυνος να στα φάνε.

NIKOL_GOUV 01-10-09 12:26

Σε ευχαριστω!υπαρχει και καποιο αλλο ειδος η μονο τα πλατυς και τα μολλυς??

persival 01-10-09 12:44

Εναλλακτικά μπορείς αντί για πλάτυς να βάλεις ξιφοφόρους, όχι όμως και τα δυο γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα υβριδισμού.
Αυτή είναι η δοκιμασμένη συνταγή. Τα λίτρα σου είναι αρκετά για αυτά τα ψαράκια, τώρα εμένα η εμπειρία μου σταματάει εδώ, κάποιος που ξέρει περισσότερες εναλλακτικές ας μας πει :)

NIKOL_GOUV 01-10-09 14:39

θα ηθελα καποιος που γνωριζει περισσοτερα να μου πει...
ευχαριστω

chemical mac 01-10-09 14:52

προσωπική μου γνώμη είναι να το κρατήσεις μόνο με τα guppies και το πολύ πολύ να πάρεις κανένα ακόμα εντυπωσιακό κομμάτι για να σου ανανεώσει τα αίματα (Αργότερα όμως, άσε πρώτα να μεγαλώσει ο γόνος).

NIKOL_GOUV 01-10-09 14:56

το θεμα ειναι οτι δεν το προλαβα !πηγε ο αδερφος μου και αγορασε κι αλλα τα οποια δεν τα εχω δει γιατι ειμαι στη δουλεια με αποτελεσμα να μην ξερω τι ψαρια ειναι!του ειπαν ομως οτι ειναι συμβατα με τα γκαππακια μου!!

chemical mac 01-10-09 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NIKOL_GOUV (Μήνυμα 378217)
το θεμα ειναι οτι δεν το προλαβα !πηγε ο αδερφος μου και αγορασε κι αλλα τα οποια δεν τα εχω δει γιατι ειμαι στη δουλεια με αποτελεσμα να μην ξερω τι ψαρια ειναι!του ειπαν ομως οτι ειναι συμβατα με τα γκαππακια μου!!

LOL γιατί σε κοβω να σου φόρτωσαν καμιά δεκαριά silver shark και 2 -3 δίσκους; :D :D :D

persival 01-10-09 15:20

ωχ...

πολύ καλά το άρχισες, τώρα χαλάει η δουλειά...

NIKOL_GOUV 01-10-09 15:31

μου ειπαν οτι ειναι μικρα πορτοκαλι με μεγαλη κοιλια μαλλον για μολλυ τα κοβω απο την περιγραφη και αλλο ενα ζευγαρι το αρσενικο μαυρο και το θηλυκο κιτρινο!τι μπορει να ειναι??

Γιώργος Κ 01-10-09 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NIKOL_GOUV (Μήνυμα 378231)
μου ειπαν οτι ειναι μικρα πορτοκαλι με μεγαλη κοιλια μαλλον για μολλυ τα κοβω απο την περιγραφη και αλλο ενα ζευγαρι το αρσενικο μαυρο και το θηλυκο κιτρινο!τι μπορει να ειναι??

Βγαλε μια φωτο οταν μπορεσεις!!! Και πες σε ολους να μη σου αγοραζουν ψαρια!! Η τουλαχιστον να σε ρωτανε!!! Φοβαμαι απο τη περιγραφη οτι θα ειναι ballon molly ... Βαλε φωτο και θα σου πουμε!!

NIKOL_GOUV 01-10-09 18:06

τα 4 ειναι ballon platy,τα 6 ειναι νεον και τα 2 ειναι λιγο παχουλα πιο μεγαλα απο τα πλατυς και το 1 ειναι κιτρινο ανοιχτο και το αλλο ασπρομαυρο με βουλες!δεν εχω το καλωδιο του κινητου μου γι αυτο δεν βαζω φωτο!

persival 01-10-09 18:16

Baloon Platy, όχι καλό, τεχνητά φτιαγμένα ψάρια...
Νεον οκ για τα λίτρα, όμως θέλουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις νερού απο guppy - platy
Για τα άλλα δεν ξέρω (όπως και κανένας φαντάζομαι) αν δεν τα δω, όμως για μολλυ μου πάνε, αν όντως είναι, τότε οκ... αν και οι βούλες με μπερδεύουν πιο πολύ.

NIKOL_GOUV 01-10-09 18:33

2 Συνημμένο(α)
ανεβασα φωτο !

Γιώργος Κ 01-10-09 18:40

Μπαλουν μολυ ειναι!!:(

persival 01-10-09 18:43

Κρίμα, κρίμα, κρίμα :(

NIKOL_GOUV 01-10-09 18:45

και τωρα??

persival 01-10-09 18:49

Τώρα, σημασία έχει αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να το φτιάξεις και τα ψαράκια σου να ζουν με σωστές συνθήκες...
Οπότε, τα πας όπως τα πήρες πίσω στο μαγαζί, και τα αλλάζεις με όσα είπαμε πριν (πλατυ και μολλυ αλλά κανονικά, οχι Baloon) ή απλά βάζεις περισσότερα guppy όπως είπε και ο chemical mac.

NIKOL_GOUV 01-10-09 18:57

θα μου φανε τα αλλα?γιατι κανετε ετσι?επισης γιατι ανεβαινουν στην επιφανεια?

persival 01-10-09 19:08

Τον γόνο αν δεν έχεις αρκετές κρυψώνες, πολύ πιθανόν να στον φάνε...
Ένας λόγος που μπορεί να ανεβαίνουν στην επιφάνεια, είναι η έλλειψη οξυγόνου... θα σου έλεγα να επικεντρωθείς στην σύνθεσή σου...

ΥΓ> Τώρα είδα την ερώτηση "γιατί κάνουμε έτσι". Κάνουμε έτσι γιατί έβαλες στο ενυδρείο σου ψάρια που δεν ενδύκνεινται για πολλούς και διάφορους λόγους. Και λέω ξανά, αν σε ενδιαφέρει να έχεις ένα υγειές ενυδρείο, όπου θα το χαίρεσαι κι εσύ αλλά και οι κάτοικοί του, θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποιους κανόνες.
Αν λοιπόν θέλεις να ακολουθήσεις αυτούς τους κανόνες, κατά την ταπεινή μου άποψη και με τα λίγα πράγματα που έχω μάθει στο σύντομο διάστημα που επισκέπτομαι το φόρουμ, πρέπει να τα βγάλεις τα ψαράκια που έβαλες, να διαβάσεις πολύ καλά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 και ότι ερωτήσεις έχεις, εδώ είμαστε, όλα τα παιδιά εδώ βοηθάνε απίστευτα!!!

NIKOL_GOUV 01-10-09 19:17

εχω οξυγονωτη πως θα καταλαβω αν δεν εχει αρκετο οξυγονο?

Πάνος 01-10-09 20:45

αν το οξυγονο δεν επαρκει θα δεις τα ψαρια να προσπαθουν να αναπνευσουν ατμοσφαιρικ οαερα στην επιφανεια του νερου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01861 seconds with 11 queries