Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Μικρή Λιμνούλα 500λίτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88350)

takolas 16-10-15 13:50

Μικρή Λιμνούλα 500λίτρα
 
6 Συνημμένο(α)
Καλώς σας βρήκα, χαιρετώ την παρέα,
πριν από ένα χρόνο απέκτησε η κόρη μου 3 χρυσόψαρα
σε γυάλα, δεν υπήρχε καμία εμπειρία αλλά ήταν ηλίου φαεινότερο ότι τα ψάρια χρειαζόντουσαν περισσότερο χώρο.
Ψάχνοντας...μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω ένα ενυδρείο 140 λίτρων, πολύ γρήγορα όμως και μόλις μετά από ένα μήνα έφτιαξα μια μικρή
λιμνούλα, και τα χρυσόψαρα έγιναν 5.
Με λίγα λόγια, από το πουθενά, κόλλησα με τα χρυσόψαρα :-)
Πρόσφατα ανακάλυψα και το πλούσιο σε ενημέρωση forum σας
οπότε είπα να κάνω και εγώ μια παρουσίαση της λιμνούλας.

aliens- 16-10-15 14:11

Ωραία ζούγκλα έχεις φτιάξει !!!
Θα είναι ποιο άνετε και ευτυχισμένα πλέον τα χρυσόψαρα σου στα 500 λτ.

Πές μας λίγα χαρακτηριστικά για την λίμνη σου.
Τι κυκλοφοριτή έχεις (λτ/ώρα)? Τι φίλτρανση. Τι φυτά?

Τάκης 16-10-15 14:25

Ομορφιές πατριώτη :) (Καθότι Μεσσηνιακής καταγωγής :) )

takolas 16-10-15 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 902591)
Ωραία ζούγκλα έχεις φτιάξει !!!
Θα είναι ποιο άνετε και ευτυχισμένα πλέον τα χρυσόψαρα σου στα 500 λτ.

Πές μας λίγα χαρακτηριστικά για την λίμνη σου.
Τι κυκλοφοριτή έχεις (λτ/ώρα)? Τι φίλτρανση. Τι φυτά?

Η λίμνη είναι της al-ko και έχει βάθος 53εκ.
Έχω δύο αντλίες 1.200ltr/h που καταλήγουν στο φίλτρο, δηλαδή ένα μπιτόνι
25 λίτρα, με σφουγγάρι, ελαφρόπετρα, σπασμένα κεραμίδια και βιολογικό
υλικό. Μετά το νερό περνάει από ένα μικρό καταρράκτη φίλτρο proline 1.000
και πέφτει πάλι στην λίμνη. Επίσης έχω αεραντλία 6l/min.
Από φυτά έχω πάπυρο και νούφαρο στο βυθό,
ενώ στις ρηχές ζώνες (βάθος 10εκ) έχω νεροκάρδαμο και συγκόνιο.
Το μεγάλο φυτό, με τα φύλλα σαν καλαμάκια δεν γνωρίζω πως λέγεται
όπως και τα πολλά μικρά που φυτρώνουν εδώ και εκεί, τα πήρα από ποτάμι..

Τάκης 16-10-15 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 902594)
Το μεγάλο φυτό, με τα φύλλα σαν καλαμάκια δεν γνωρίζω πως λέγεται
όπως και τα πολλά μικρά που φυτρώνουν εδώ και εκεί, τα πήρα από ποτάμι..

Πάπυρος βλεπω πως είναι, προσεχε γιατι είναι ικανός να σου πιάσει όλη τη λίμνη :)
-------------------------
Ειδα πως τον έχεις σε τετραγωνη γλάστρα, ενταξει, λίγο δύσκολο να απλωσει έξω από τη γλάστρα, αλλά απο τα σπόρια είναι ικανός να φυτρώσει παντού, σε όλο το κήπο, αρκει να υπάρχει υγρασία

takolas 16-10-15 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 902593)
Ομορφιές πατριώτη :) (Καθότι Μεσσηνιακής καταγωγής :) )

Ευχαριστώ, και εγώ καταγωγή είχα αλλά πλέον είμαι μόνιμος κάτοικος.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 902597)
Πάπυρος βλεπω πως είναι, προσεχε γιατι είναι ικανός να σου πιάσει όλη τη λίμνη :)
-------------------------
Ειδα πως τον έχεις σε τετραγωνη γλάστρα, ενταξει, λίγο δύσκολο να απλωσει έξω από τη γλάστρα, αλλά απο τα σπόρια είναι ικανός να φυτρώσει παντού, σε όλο το κήπο, αρκει να υπάρχει υγρασία

Πάπυρος είναι σίγουρα το φυτό που έχω με την γλάστρα στον πάτο της λίμνης,
οι ρίζες του έχουν απλωθεί παντού..., αυτό με την τετράγωνη γλάστρα στα ρηχά, λες ότι και αυτό είναι κάποιο είδος πάπυρου; το είχα πάρει από ποτάμι γύρω στους 40 πόντους και τώρα είναι πάνω από 1,20-1,30....

poltre 16-10-15 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 902587)
...δεν υπήρχε καμία εμπειρία αλλά ήταν ηλίου φαεινότερο ότι τα ψάρια χρειαζόντουσαν περισσότερο χώρο.
Ψάχνοντας...μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω ένα ενυδρείο 140 λίτρων, πολύ γρήγορα όμως και μόλις μετά από ένα μήνα έφτιαξα μια μικρή
λιμνούλα, και τα χρυσόψαρα έγιναν 5....

Συγχαρητήρια για την σκέψη σου και για την όμορφη λίμνη!

Artemisia 16-10-15 15:18

Μιά ομορφιά :smt041:smt041 Μπράβο :D μου αρέσει ιδιαίτερα έτσι όπως υπάρχει μέσα στον κήπο σαν μια μικρή Όαση .
Ζάχαρη την βγάλανε τα χρυσόψαρα με σένα :D είναι και πολύ όμορφα .
Πόσο καιρό την έχεις ? Είχες καμία γεννα ?
Απο φίλτρανση σούπερ σε βρίσκω ;)

Τάκης 16-10-15 15:20

Αυτό στη τετράγωνη γλάστρα δεν βλέπω τα φύλα του να σου πω ακριβώς, αλλά όπως βλέπω τα καλάμια ίδια με του πάπυρου μου φαίνονται. Ο πάπυρος στο βυθό αν δεν είναι σε γλάστρα να ξέρεις πως θα απλώσει πολύ, και θα πρέπει να τον βγαζεις και να το κόβεις, μεγαλώνει πολύ ο άτιμος , αλλά είναι και φαγανας σε νιτρικά

Artemisia 16-10-15 15:30

Νομίζω ότι είναι acorus grass κατα 80% , παρατήρησα πώς έχεις σπείρει και το νούφαρο , μωρε μπράβο ;)

Τάκης 16-10-15 15:36

Από το ποτάμι δεν είπες πως το έκοψες ;
Εχει ο Πάμισος ή του Βελίκα acorus grass ;
https://www.google.com/search?q=acor...w=1024&bih=611

takolas 16-10-15 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 902615)
Μιά ομορφιά :smt041:smt041 Μπράβο :D μου αρέσει ιδιαίτερα έτσι όπως υπάρχει μέσα στν κήπο σαν μια μικρή Όαση .
Ζάχαρη την βγάλανε τα χρυσόψαρα με σένα :D είναι και πολύ όμορφα .
Πόσο καιρό την έχεις ? Είχες καμία γεννα ?
Απο φίλτρανση σούπερ σε βρίσκω ;)

Σε ευχαριστώ, την έχω 11 μήνες, γέννα δεν είχα ή δεν το κατάλαβα
και φαγώθηκαν τα αυγά...δεν σου κρύβω ότι είναι κάτι που με ανησυχεί λίγο :-)
γιατί θα πρέπει μετά να γίνει αναπροσαρμογή...από την άλλη
είναι και μια καλή δικαιολογία για μια μεγαλύτερη λίμνη :-)

takolas 16-10-15 15:44

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 902619)
Από το ποτάμι δεν είπες πως το έκοψες ;
Εχει ο Πάμισος ή του Βελίκα acorus grass ;
https://www.google.com/search?q=acor...w=1024&bih=611

Δεν είναι αυτό που έχεις στο link, το πήρα από ένα ποταμάκι στο Μάτι,
δίπλα στο ΚΟΑ αν γνωρίζεις, βάζω άλλες φωτό για να το καταλάβεις καλύτερα

takolas 16-10-15 15:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 902617)
Νομίζω ότι είναι acorus grass κατα 80% , παρατήρησα πώς έχεις σπείρει και το νούφαρο , μωρε μπράβο ;)

Το νούφαρο το έχω βάλει σε γλάστρα με χαλίκι αργίλου και ελαφρόπετρα,
το έβαλα την άνοιξη, δεν έσπειρα κάτι, ήταν βολβός (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω εμπειρία :-) ) και μου έβγαλε 13-14 φύλλα χωρίς να ανθίσουν, τώρα έχει μείνει ένα φυλλαράκι απ'ότι βλέπεις....

Τάκης 16-10-15 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 902623)
Δεν είναι αυτό που έχεις στο link, το πήρα από ένα ποταμάκι στο Μάτι,
δίπλα στο ΚΟΑ αν γνωρίζεις, βάζω άλλες φωτό για να το καταλάβεις καλύτερα

Καλα δεν είμαι και ειδικός σε αυτού του είδους τα φυτά, αλλά αν κρίνω λίγο από το σχήμα και από τα λίγα που ξέρω πως υπάρχουν εκει στα μέρη μας, μήπως είναι βούρλο ; Αν είναι συμπαγές και μυτερό στις άκρες μάλλον βούρλο είναι, η Αρτεμης βέβαια έχει εξελιχθεί expert σε αυτά, κάτσε να δούμε τι θα μας πει :)

Artemisia 16-10-15 16:27

Τελικά λάθος έκανα χεχεχεχε ;) Μάλλον είναι juncus grass και ανήκει στην οικογένεια των βούρλων ... Κολοκύθια expert έχω γίνει Τάκη μου ;) απλα διαβάζω πολύ για τα φυτά .
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 902625)
Το νούφαρο το έχω βάλει σε γλάστρα με χαλίκι αργίλου και ελαφρόπετρα,
το έβαλα την άνοιξη, δεν έσπειρα κάτι, ήταν βολβός (εκτός αν εννοείς κάτι άλλο που δεν γνωρίζω γιατί δεν έχω εμπειρία :-) ) και μου έβγαλε 13-14 φύλλα χωρίς να ανθίσουν, τώρα έχει μείνει ένα φυλλαράκι απ'ότι βλέπεις....

Μια χαρά αυτήν την γλάστρα εννοώ στο κέντρο που έχει πάνω βότσαλα έτσι κάνω και εγώ τα δικά μου μόνο που βάζω άμμο σκέτη .
Αν είναι έντονο χρώμα θέλει ήλιο (πολύ φώς ) για να ανθισει τα κιτρινα και τα άσπρα ανθίζουν και στην σκια .

Τάκης 16-10-15 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 902631)
Τελικά λάθος έκανα χεχεχεχε ;) Μάλλον είναι juncus grass και ανήκει στην οικογένεια των βούρλων ...

Αρα και εγω δεν έπεσα πολύ έξω :)

Artemisia 16-10-15 16:30

Εγώ έπεσα πιο έξω αγαπητέ ;) λάθος οικογένεια .

takolas 16-10-15 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 902634)
Αρα και εγω δεν έπεσα πολύ έξω :)

Σας ευχαριστώ πολύ που το ψάξατε και έμαθα και εγώ τι έχω
στην λιμνούλα μου :-)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 902631)
Τελικά λάθος έκανα χεχεχεχε ;) Μάλλον είναι juncus grass και ανήκει στην οικογένεια των βούρλων ... Κολοκύθια expert έχω γίνει Τάκη μου ;) απλα διαβάζω πολύ για τα φυτά .
-------------------------


Μια χαρά αυτήν την γλάστρα εννοώ στο κέντρο που έχει πάνω βότσαλα έτσι κάνω και εγώ τα δικά μου μόνο που βάζω άμμο σκέτη .
Αν είναι έντονο χρώμα θέλει ήλιο (πολύ φώς ) για να ανθισει τα κιτρινα και τα άσπρα ανθίζουν και στην σκια .

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι χρώμα λουλουδιού έχουν, μου το έφερε ένα φίλος
από ένα φυτώριο στην Κηφισιά και δεν ρώτησε...Απευθείας ήλιο έχω το καλοκαίρι από τις 10:00 περίπου έως τις 15:00, μπορεί να μην άνθισε επειδή ήταν νέο φυτό και δεν πρόλαβε να προσαρμοστεί ή είναι μόνο θέμα ήλιου λες;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 902616)
Αυτό στη τετράγωνη γλάστρα δεν βλέπω τα φύλα του να σου πω ακριβώς, αλλά όπως βλέπω τα καλάμια ίδια με του πάπυρου μου φαίνονται. Ο πάπυρος στο βυθό αν δεν είναι σε γλάστρα να ξέρεις πως θα απλώσει πολύ, και θα πρέπει να τον βγαζεις και να το κόβεις, μεγαλώνει πολύ ο άτιμος , αλλά είναι και φαγανας σε νιτρικά

Σε γλάστρα τον έχω αλλά οι ρίζες του έχουν καλύψει όλο το βυθό, έχω ελαφρόπετρα στον πάτο της λίμνης η οποία έχει εξαφανιστεί από τις ρίζες του
πάπυρου, κάθε τόσο τις κόβω...

Artemisia 16-10-15 16:52

Μπορεί να μην άνθισε αν είναι μικρός ο βολβός όπως λες (νεαρός σε ηλικία) γιατι απο ήλιο έχεις .... θα δούμε του χρόνου ;)

gregkn73 16-10-15 18:59

Πανέμορφη μπράβο. Τις γέννες μην τις φοβάσαι, ή φύση πάντα προνοεί! Αν αυξηθούν πολύ δεν θα βλέπεις γόνο! Για να δεις μικρά βάλε νωρίς την άνοιξη καμία πιστια ή οξυγονοτικα φυτά στον πάτο. Με λίγες κρυψώνες θα δεις πολλές ουριτσες του χρόνου.

takolas 16-10-15 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 902646)
Πανέμορφη μπράβο. Τις γέννες μην τις φοβάσαι, ή φύση πάντα προνοεί! Αν αυξηθούν πολύ δεν θα βλέπεις γόνο! Για να δεις μικρά βάλε νωρίς την άνοιξη καμία πιστια ή οξυγονοτικα φυτά στον πάτο. Με λίγες κρυψώνες θα δεις πολλές ουριτσες του χρόνου.

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου, θα το δοκιμάσω.

takolas 17-10-15 14:08

1 Συνημμένο(α)
Και μια φωτογραφία με τον βάτραχο στο βάθος...

pavos 17-10-15 15:16

Πολυ ομορφη η λιμνουλα.....
μου αρεσε πολυ to sarasa.... κουκλι ειναι...
θα μας πεις λιγα περισσοτερα για τη φιλτρανση??
μαρκα αντλιες, καταναλωση,βιολογικα υλικα μαρκα ποσοτητα κτλ κτλ....:p
ΑΑαααα και καμια φωτογραφια δε μας χαλαει!!!!:D:D:D:D

takolas 17-10-15 15:57

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 902714)
Πολυ ομορφη η λιμνουλα.....
μου αρεσε πολυ to sarasa.... κουκλι ειναι...
θα μας πεις λιγα περισσοτερα για τη φιλτρανση??
μαρκα αντλιες, καταναλωση,βιολογικα υλικα μαρκα ποσοτητα κτλ κτλ....:p
ΑΑαααα και καμια φωτογραφια δε μας χαλαει!!!!:D:D:D:D

Σε ευχαριστώ, έχω και ένα άλλο όμορφο sarasa, θα ανεβάσω φωτό...
Η συνολική κατανάλωση είναι 26w,
έχω 2 αντλίες: http://www.ebay.com/itm/Submersible-...oAAOSwVL1WA1Ni
από 10w η κάθε μια
και μια αεραντλία http://www.ebay.com/itm/Adjustable-6...AAAOSwQPlV9Add
που καίει 6w. To μπιτόνι είναι για ελιές 25ltr, και ο καταρράκτης είναι αυτός:
http://www.ebay.com/itm/Danner-02477...wAAOSwVL1WBWwW
Μέσα στο μπιτόνι έχω σφουγγάρια, ελαφρόπετρα, σπασμένα κεραμίδια, και micromec της jbl.
και οι φωτογραφίες του φίλτρου...

Artemisia 17-10-15 18:46

Τι όμορφα τα χρυσοψαρούδια !!! :D:D:D

pavos 17-10-15 19:00

τις 2 παροχες απο τις αντλιες τις εχεις δωσει απο κατω???
πως καθαριζεις τα υλικα???
μετρησεις εχεις κανει ποτε ???
και τελος απο αλγη πως πας???

takolas 17-10-15 19:30

Σωστά, τις έχω κάτω αριστερά και δεξιά.
Τα υλικά τα βγάζω (τα έχω σε διχτάκια) και τα ξεπλένω σε κουβά από νερό της λίμνης,
κάθε 2-3 μήνες γιατί όταν το έκανα νωρίτερα έβλεπα να μειώνεται η απόδοσης της φίλτρανσης
Κάνω κάποιες μετρήσεις με χάρτινα τεστ που νομίζω ότι
δεν είναι και τόσο αξιόπιστα τα οποία μου βγάζουν περίπου
NO3: κάτω από 10
NO2: 0
GH:>6 d
KH: 6d
PH:7,2
Σχετικά με τις άλγες...έχω σταθερά μια πρασινίλα στα τοιχώματα,
γλάστρες κτλπ. Την άνοιξη η λίμνη πρασίνισε για 6-7 ημέρες, σε σημείο που δεν έβλεπες τα ψάρια, μετά έγινε καφέ ανοιχτό και μετά όλα πάλι οκ.
Το καλοκαίρι, με διαυγέστατο νερό ξεκίνησε μια τριχοειδής άλγη,
αυτή έκανε ένα κύκλο γύρω στον ενάμιση μήνα...Υπάρχει ακόμα σε κάποια
σημεία αλλά η παρουσία της είναι διακριτική.

Artemisia 17-10-15 19:37

Aν σε ενοχλεί η άλγη θα σου πρότεινα να βάλεις UV λάμπα αν και τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα με την άλγη , απο κάποια πράγματα που είχα διαβάσει ...

takolas 17-10-15 19:49

Ήμουν στο τσακ να αγοράσω όταν πρασινισε το νερό, αλλα το ξεπέρασε η λιμνούλα μόνη της...η τριχοειδης με ταλαιπώρησε αλλα ευτυχώς έφυγε και αυτή... Διάβαζα ότι για την τριχοειδή αλγη το uv δεν κάνει κάτι.. Γνωρίζεις αν αυτό ισχύει...;

pavos 17-10-15 20:04

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 902748)
Ήμουν στο τσακ να αγοράσω όταν πρασινισε το νερό, αλλα το ξεπέρασε η λιμνούλα μόνη της...η τριχοειδης με ταλαιπώρησε αλλα ευτυχώς έφυγε και αυτή... Διάβαζα ότι για την τριχοειδή αλγη το uv δεν κάνει κάτι.. Γνωρίζεις αν αυτό ισχύει...;

βλεπω εχεις αρκετα φυτα και καλη σκια καποια στιγμη της ημερας αρα δεν βλεπει ολη η μερα ο ηλιος τη λιμνη.....
εγω που την εκανα στη μεση της αυλης και θα τη βαραειο ο ηλιος ολη μερα να δω τι θα κανω με την αλγη!!!!

takolas 17-10-15 20:23

Ναι, η αλήθεια ειναι ότι δεν την βλέπει και πολλές ώρες ο ήλιος...
Εχεις ρίξει πολυ σκάψιμο :-) αλλα απο ότι βλέπω θα βγει πολυ καλη! Μπράβο!
Καλο ειναι να βάλεις και εσυ πολλα φυτα και ίσως να φυτέψεις ένα δέντρο δίπλα αλλα που να μην ρίχνει πολλα φύλλα για σκιά...Καλη συνεχεια στο έργο σου που φαίνεται ότι θα εχει πολυ ωραίο αποτέλεσμα.

Artemisia 17-10-15 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takolas (Μήνυμα 902748)
Ήμουν στο τσακ να αγοράσω όταν πρασινισε το νερό, αλλα το ξεπέρασε η λιμνούλα μόνη της...η τριχοειδης με ταλαιπώρησε αλλα ευτυχώς έφυγε και αυτή... Διάβαζα ότι για την τριχοειδή αλγη το uv δεν κάνει κάτι.. Γνωρίζεις αν αυτό ισχύει...;

Για την τριχοειδη δεν κάνει τίποτα (λένε ) η UV βέβαια δεν είμαι και πολύ σιγουρη γιατι εγω που έχω UV η τριχοειδή εμφανίζεται την άνοιξη και κρατάει μια βδομάδα μετά πέφτει στον πάτο . Η τριχοειδή δεν επηρεάζει τα ψάρια οπότε μην σε απασχολει ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 902750)
βλεπω εχεις αρκετα φυτα και καλη σκια καποια στιγμη της ημερας αρα δεν βλεπει ολη η μερα ο ηλιος τη λιμνη.....
εγω που την εκανα στη μεση της αυλης και θα τη βαραειο ο ηλιος ολη μερα να δω τι θα κανω με την αλγη!!!!

Τέντα και uv ότι έκανα και εγώ :D

takolas 17-10-15 20:42

Σε ευχαριστω για την ενημέρωση :-)
Θα δω το καλοκαίρι πως θα παει...ελπίζω να κρατήσει λιγότερο διάστημα...

aliens- 19-10-15 09:42

Οι ιδιότητες της UV είναι να σκοτώνει την πράσινη αιωρούμενη άλγη και διάφορους παθογόνους οργανισμούς. Βασικά επηρεάζει μόνο ότι περνάει μέσα από την UV. Από την στιγμή που η τριχοειδής δεν περνάει μέσω της UV δεν έχει και κάποιο τρόπο να την επηρεάσει.

Στην αρχή που κατασκεύασα την λίμνη είχα θέματα με την τριχοειδή άλγη. Κράταγε όλο το καλοκαίρι. Γινόταν αρκετά μακρυά με αποτέλεσμα να μου μπλοκάρει την αντλία και να στομώνει τα φίλτρα. Όσο βελτίωνα τα φίλτρα τόσο και λιγότερη τριχοειδή είχα. Την τελευταία φορά που εμφανίστηκε ήταν ύστερα από κάποιες μεγάλες θερμοκρασίες τον Αύγουστο. Μετά την τελευταία αναβάθμιση στα φίλτρα μου, πήγε να εμφανιστεί τον Αύγουστο (μετά από κάποιες υψιλές θερμοκρασίες) αλλά σε 2-4 μέρες εξαφανίστηκε !!! Του χρόνου που θα βάλω και τέντα πιστεύω ότι δεν θα δω ούτε δείγμα.

Έχει στα υπόψη σου ότι τα φυτά είναι ένας καλός σύμμαχος και ανταγωνιστής της άλγης. Τα φυτά χρειάζονται τα ίδια θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται και η άλγη αναγκάζοντας την να υποχωρήσει.

Από ότι βλέπω έχεις πολύ καλή κυκλοφορία και φίλτρα. Έχεις και μπόλικα φυτά. Του χρόνου που θα έχει στρώσει καλύτερα η λίμνη σου προβλέπω γέννες και έλλειψη τριχοειδούς.

Να την χαίρεσαι την λιμνούλα σου με τα ζωντανά της.

takolas 29-10-15 15:30

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, το εύχομαι και εγώ γιατί η τριχοειδής τον Ιούλιο-Αύγουστο ήταν θέμα. Θα αντικαταστήσω σταδιακά την ελαφρόπετρα και τα σπασμένα κεραμίδια με siporax ώστε να δυναμώσω περισσότερο το φίλτρο.

Τάκης 29-10-15 15:38

Γιατί να αλλαξεις την ελαφροπετρα ;

takolas 29-10-15 15:48

Σκέφτηκα ότι ένα εξειδικευμένο προιόν θα έχει περισσότερη απόδοση,
αλλά δεν έχω σοβαρή εμπειρία οπότε αν είναι λάθος δεν το κάνω....
να γλιτώσω και τα euros :-)

Τάκης 29-10-15 16:00

Προσωπικα με την ελαφροπετρα εχω βρει την υγεια μου :)

takolas 29-10-15 16:03

Οπότε θα αντικαταστήσω μόνο τα κεραμίδια :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02921 seconds with 11 queries