Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   sos babyb fish SOS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31370)

kostas_dimi_xapsas 01-04-09 19:47

sos babyb fish SOS
 
Παιδιά SOS σήμερα αγόρασα ψαράκια και μαζί με αυτά ήρθε λαθρεπιβάτις ενα μωρό ψαράκι (μέγεθος περ'ιπου 4 χιλ ίσως και λιγότερα) μάλλον είναι Guppy χωρίς να είμαι σήγουρος.:D:D:D
Τί να κάνω φοβάμαι πως αν το βάλω μαζί με τα υπόλοιπα δεν θα επιβιώσει :( 2ο ενυδρείο δεν έχω για να το φιλοξενίσω εκεί μέχρι να ξεπεταχτεί ούτε και "γεννήστρα" ('ετσι δεν λέγεται) για να βάλω μέσα στο ενυδρείο!
Έχω μία γυάλα περίπου 2 λίτρα (αλλά δεν έχω 2ο φίλτρο ή θερμοστάτη) λέτε να το βάλω εκεί με νερό από το ενυδρείο ίσως και την αεραντλία και να κάνω καθημερινά σε κάποιο ποσοστό αλλαγές νερού ( ίσως και αυτές με νερό από το ενυδρείο)

Πάνος 01-04-09 20:08

για ενα μωρο ψαρακι 2 λιτρα μεχρι να παρει τα πανω του δε θα του δημιουργουσαν προβλημα.....η αμμωνια (κυριως λογο της τροφης που εμεινε αφαγωτη και οχι της απεκρρισης του ιχθυδιου) με καθημερινες αλλαγες θα μπορουσε να αντιμετωπιστει..αλλα παραμενει το θεμα της θερμοκρασιας...που πρεπει να ειναι σταθερη και σε επιθυμητα ορια...
μια "μεγαλωστρα" οπως εχω ακουσει να τη λενε (αυτη με το τουλι) για ενα μονο ψαρακι θα ηταν καλα μεχρι να ξετιναχτει λιγο σε μεγεθος...

kostas_dimi_xapsas 01-04-09 20:13

Και εμείς με την Δήμητρα μόλις τώρα αυτό σηζητούσαμε, έχουμε αρκετό τούλι και ίσως καταφέρο να φτιάξω στα γρήγορα κάτι για τον μικρούλι!

halvas69 01-04-09 20:15

Σωστός, τούλι και για σκελετό χρησιμοποίησε μία παλιά κρεμάστρα ρούχων-συρμάτινη, εκτός ένα έχεις χοντρό σύρμα.

kostas_dimi_xapsas 01-04-09 20:19

Έχω σήρμα χοντρό! ευχαριστώ παιδιά!

maikl 01-04-09 20:39

....το ενυδρειο σου ειναι φυτεμενο ή οχι?

POURITANOS 01-04-09 20:40

Ως συνήθως τα ενυδρεία στα πετ σοπ δεν έχε μέσα κρυψώνες οπότε αν είναι γόνος από γκαπί σίγουρα ήταν από τα ανθεκτικά και έφτασε σε μέγεθος που θεωρείτε ασφαλές ώστε να μην φαγωθεί από τα αλλά.
Όταν λες πήρες ψαριά τι ψαριά πήρες?
Το να το βάλεις σε γεννήστρα τύπου τούλι δε θα το συνιστούσα μια και πιστεύω δεν υπάρχει λόγος.
Παρόλα αυτά αν πιστεύεις ότι πρέπει να την φτιάξεις, βαλέ το ψαράκι για καμιά βδομάδα το πολύ.
Μια φωτο αν μπορείς θα βοηθούσε στο να καταλάβουμε το μέγεθος του και να σου πούμε αν είναι η όχι ασφαλές στο να μπει με τα αλλά.

kostas_dimi_xapsas 01-04-09 20:55

Το ενυδρείο έχει αρκετά φυτά αλλά παρ΄όλα αυτά μου είναι αρκετά μικρό το ψαράκι όπως είπα 4 χιλ ίσως και μικρότερο! Μάλλον είναι Guppy μιας και πήρα καρδινάλιους και στο μαγαζί ήταν μαζί με guppy.

POURITANOS 01-04-09 23:56

Δε ξερώ αν μπορούν να συγκατοικήσουν τα γκαπί με καρδινάλιους.:smt102
Αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία για ένα μωρό άγνωστης ταυτότητας? :confused:
Εγώ θα το άφηνα ελεύθερο μέσα στο ενυδρείο και ότι γίνει, έχει πολλές ελπίδες να σωθεί μιας και έχεις πολλά φυτά.:smt023

kostas_dimi_xapsas 02-04-09 00:10

Και εγώ δεν ξέρω αν συμβιώνουν απλός στο μαγαζί από όπου τα πήρα τους είχε τους καρδινάλιους μαζί με γκπάκια αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο υπέθεσα ότι είναι γκαπάκι!
Ο κόπος αν αξίζει ....... για μένα αξίζει για άλλον ίσως όχι! :smt045

γιωργος χανια 02-04-09 00:46

οτι και να ειναι βαλτο φιλε μου σε μια γεννηστρα σαν και αυτη ππου εφτιαξες να μεγαλωσει λιγο και να τα βαλεις με τα αλλα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01291 seconds with 11 queries