Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Τι ειδος αλγης; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96045)

11panos04 15-02-17 21:10

Τι ειδος αλγης;
 
2 Συνημμένο(α)
Εχω ψαξει διαφορους οδηγους με φωτογραφιες,δε βρηκα ακρη.Καθαριζει δυσκολα κ μονο με καλο τριψιμο κ σε δυο μερες ειναι ξανα εκει.Χρωματος γκριζομαυρου.Αν χρειαζεστε αλλες πληροφοριες πειτε μου

G_AQUA 15-02-17 23:02

Δεν μου κάνει για κάποια άλγη, αν και πιο σκουρόχρωμος ίσως να είναι μύκητας από αυτούς που βγαίνουν στα ξύλα όταν τα βάζουμε πρώτη φορά στο νερό...

11panos04 15-02-17 23:38

Βγαινει μονο πανω στη μοσσ κ οταν τα βγαζω συνηθως ειναι σα χνουδωτες μπαλες.Τα ξυλα τα εχω μεσα ενα χρονο.

Παιζει να ναι bba;γι αυτο δε βρηκα ακρινη στοιχεια.αλλοι λενε πολυ αλλοι λιγο φωςμαλλου λιγο αλλου πολυ διοξειδιο κλπ.Ειχα πολυ φως.με ειπαν εβαλα λιγοτερα...τι να κανω;Ειναι νευρικο,ενω ειμαι συνεπης στη ρουτινα του,σε δυο μερες τσουπ να ειναι σα να μην τα εβγαλα.Η μοσσ που βλεπετε ηταν απο κλαδεμα κ την εδεσα μολις το σαββατο κ τωρα ειναι σα να πιασε μουχλα...

more2 16-02-17 00:07

Δοκίμασες να ρίξεις τοπικά seachem excel ή οξυζενέ?
Σίγουρα για την moss θα ναι οτι χειρότερο αλλά για να δείς πως ανταποκρίνεται?

rottbea 16-02-17 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από more2 (Μήνυμα 997287)
Δοκίμασες να ρίξεις τοπικά seachem excel ή οξυζενέ?
Σίγουρα για την moss θα ναι οτι χειρότερο αλλά για να δείς πως ανταποκρίνεται?

Τασο μου κανει περιεργο να ειναι ΒΒΑ χωρις να εχει παει στο ξυλο.Κλεισε φιλτρο και ριξε οξυζενε με συριγγα επανω της.Αν κοκκινισει ειναι.

11panos04 16-02-17 10:11

Εξελ περιμενω να φερει τη μεγαλη συσκευασια που περιμενω να προμηθευτω μεσα στο σκ.
Επισης υπαρχει περιπτωση η προσθηκη αεραντλιας να βοηθησει καπως;

KostasGR 16-02-17 13:52

Μάλλον θα το κάνει χειρότερα μιας και θα μειωθούν τα επίπεδα Co2

11panos04 16-02-17 13:56

Κ φτανει απλως η αναταραξη της επιφανειας για σωστη οξυγονωση;Τα βακτηρια στο φιλτρο διαβασα ειναι αεροβια αρα χρειαζονται οξυγονο.Κ ειναι μονομαχιερα...δς θελει πολλη κινηση ειδα...:confused:

more2 16-02-17 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 997288)
Τασο μου κανει περιεργο να ειναι ΒΒΑ χωρις να εχει παει στο ξυλο.Κλεισε φιλτρο και ριξε οξυζενε με συριγγα επανω της.Αν κοκκινισει ειναι.

Έχεις δίκιο Δημήτρη.. Και εγω σε ξυλα, πέτρες και εσωτερικά φίλτρα την εχω δει πρώτα. Απλα για δοκιμή να δει. Μήπως την σώσει, αν και δύσκολο το κόβω.. Μαλλον για καινούρια moss και ξανα δεσιμο. :)

Στάλθηκε από το ZTE BLADE L110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

11panos04 16-02-17 14:20

Λογικα παιδια...θα ναι γεματο σπορια το ενυδρειο απ την αλγη σωστα;;;Ακομα κ νεα μοσσ να παρω κ να τη βαλω σε υπερμαγγανικο καλλιο...καποια στιγμη θα ξαναπιασει λετε;
Επισης η μοσσ μπορει να καθαριστει με υπερμαγγανικο καλλιο ή ειναι ευαισθητο"πλασμα";


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01395 seconds with 11 queries