Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   gourami (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86479)

manosgun 09-05-15 22:23

gourami
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σε ολους σας....

Οπως καταλαβαίνετε (γιατί πιστεύω οτι το έχετε κάνει όλοι) σαν νέος στον χόρο εκανα και εγω καποια μεγάλα λαθη στο πρώτο μου ενυδρείο.Οπως να πάρω 38 ψαράκια διαφορων ειδών μέσα.

Μετα απο καποια παρουσίαση του ενυδρείου μου έφαγα κράξιμο(και με το δίκιο τους βέβαια) από παλιά μέλη με συνέπεια τα περισσότερα να τα δώσω σε άλλους που ασχολούνται με το ''σπορ''.
Λοιπόν τωρα στο ΄΄ζουμί΄΄
Εχω δώσει τα γκουράμι μου σε κάποιο φιλο ο οποίος εχει ενυδρειο 120 λιτρων με μονο γκουράμις μεσα.

Ενα απο τα δικά μου γκουράμις εβγαλε αυτή τη ασπρη κυλίδα στο κεφάλι(βλέπε φωτο).Υπάρχει περίπτωση να φταιει η αλλαγή του ενυδρείου ;

Το ενυδρείο ειναι 4 χρονων στρωμένο.
Εχει 9 γκουράμις μέσα ΜΟΝΟ!
Α! Και ενα πλεκο και 5 γατόψαρα.
Μετρησα σημερα το νερό
Νιτρικά 0
ΡΗ 6,8
ΚΗ 5
Ειναι φυτεμένο
θερμοκρασία νερού 26 βαθμοί

Δέν έχει κάνει κάποια θεραπέια ακόμα(Βασικά δεν το είχε προσέξει )

Τι πρέπει να κανουμε τώρα;
(Βασικά ρωτάω γιατί δεν εχει υπολογιστή και δεν ασχολείται με φόρουμ και επίσης το ψάρι ειναι απο το ενυδρείο μου και νιώθω ασχημα αν τυχών και πάθουν καποια ζημιά και τα υπολοιπα ψάρια του)

Σας παρακαλώ τα φώτα σας

delta66 10-05-15 04:13

Δεν μου φαινεται καλα το ψαρι.
Αυτο που προτεινω κατ'αρχην, ειναι να μη βαζετε χερια μεσα με ανοιχτες πληγες, ακομα και παρανυχιδες. Και να τα πλενετε καλα μετα, αν τυχων τα βαλετε μεσα.
Κανε θεραπεια με esha 2000, μιαμιση φορα τη δοσολογια, και ας ελπισουμε οτι δεν ειναι αυτο που υποπτευομαι.
Αν χρειαστει κανε και περισσοτερες απο 3 μερες που λενε οι οδηγιες. (μεχρι 6)

sarpijk 10-05-15 07:55

Μηπως εχεις καβγαδες λογω πολλων ψαριων σε αυτα τα λιτρα?

manosgun 10-05-15 09:34

Τι υποπτευσαι δέλτα;Με αγχωσες λιγάκι.........
Εχει και παιδια στο σπίτι

delta66 10-05-15 11:06

Τιποτα, Αυτα με τα χερια ειναι μια δικλείδα ασφαλειας μας για ολα τα ενυδρεια.

manosgun 10-05-15 21:01

Ξέρει κάποιος πως ακριβως λέγεται αυτό που έχει;

sarpijk 10-05-15 21:09

Σε ρωτησα και πιο πανω. Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις καβγαδες? Στα 120 λιτρα 9 γκουραμι ειναι πολλα. Φιλος εβαλε σε 130 λιτρα 8 pearl και εμεινε με 4. Τα αρσενικα αρχισαν να σκοτωνονται. Εμενα για πληγη μου φαινεται.

manosgun 10-05-15 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 888847)
Σε ρωτησα και πιο πανω. Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις καβγαδες? Στα 120 λιτρα 9 γκουραμι ειναι πολλα. Φιλος εβαλε σε 130 λιτρα 8 pearl και εμεινε με 4. Τα αρσενικα αρχισαν να σκοτωνονται. Εμενα για πληγη μου φαινεται.

Όχι δεν τσακώνονται. Έτσι μου είπε το παλικάρι. Δεν πρεπει να είναι πληγή. Δεν θα. Έπρεπε και αλλα να έχουν κάποια ιδια συμπτώματα;Επίσης δεν λείπει κομμάτι.Αυτο που βλέπεις ειναι λευκό εξογκωμα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 888752)
Δεν μου φαινεται καλα το ψαρι.
Αυτο που προτεινω κατ'αρχην, ειναι να μη βαζετε χερια μεσα με ανοιχτες πληγες, ακομα και παρανυχιδες. Και να τα πλενετε καλα μετα, αν τυχων τα βαλετε μεσα.
Κανε θεραπεια με esha 2000, μιαμιση φορα τη δοσολογια, και ας ελπισουμε οτι δεν ειναι αυτο που υποπτευομαι.
Αν χρειαστει κανε και περισσοτερες απο 3 μερες που λενε οι οδηγιες. (μεχρι 6)


Τελικα μου ειπε οτι εχει και μια γαρίδα και 3 ζεβρα σαλιγκάρια.Υπάρχει περίπτωση να τα πειράξει το esha 2000?
Ή καλύτερα να το βαλει σε ενα 20λιτρο που εχει να του κανει την θεραπεία;
Βεβαια στο 20λιτρο δεν εχει φιλτρο και θερμοστατη

delta66 10-05-15 22:32

Οχι δεν τα πειραζει

manosgun 13-05-15 19:27

Δυστυχώς απεβίωσε σήμερα το πρωι.:(

Να Συνεχίσω την θεραπεία ;:(

Τελικά μπορεί κάποιος να μου πει τι είχε ;:(

delta66 14-05-15 02:43

Kαντη 3 μερες, κανονικη δοση, οπως λενε οι οδηγιες και οχι "ενισχυμενη" οπως προτεινα πριν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01424 seconds with 11 queries