Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Διογκωμενη κοιλια σε tropheus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67586)

komori 23-12-12 10:15

Διογκωμενη κοιλια σε tropheus
 
1 Συνημμένο(α)
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 300 λιτρα μικτα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:8 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: πριν 8 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 13 ενηλικα tropheus kassanga
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 22
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε Κυριακη το 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: σημερα το πρωι
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: τρεις φορες την ημερα (36% spirulina - spirulina (tropical)- new life spectrum
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:8.2
KH:
GH:20
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):20
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: api υγρα τεστ
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: ενα αρσενικο
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:κανονικη και υπερδραστηριο οπως ηταν
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):κανονικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):κανονικα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :κανονικα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: χθες το απογευμα
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Διογκωμενη κοιλια στο πισω μερος μονο στη δεξια πλευρα

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
-
ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

snakepanos 23-12-12 10:20

Φιλος καλημερα ,,μολις δη το μήνυμα σου ο Κλεοβουλος να εισαι συγουρος οτι θα σε βοηθησει,,αυτος εχει τετοια τροφεους .

Κλεόβουλος 23-12-12 10:55

Η φωτο δεν βοηθάει.
Φαίνεται να έχει ανοιχτή πληγή ή ερεθισμό?

alphonse 23-12-12 11:09

τελευταιo σταδιο bloat-φουσκωμα
αποχαιρετησετο λεβεντη μου.σε φιλο με αντιστοιχο θεμα bloat του ειπα αν την βγαλει καθαρη(που τελικα την εβγαλε) να τον φωναζει Λαζαρο:).
αν θες να το προσπαθησεις .....σπασε μια καψουλα flagyl(προσοχη ΟΧΙ το συροπι) σε ελαχιστο νερο απο το ενυδρειο σου να κανεις κατι σαν λασπη και ριξε λιγο τροφη να μουλιασει και κανα 5λεπτο.καλητερα pellets γιατι οι νυφαδες γινονται νιανια και ταισε
ανταποκρινεται στο φαι?
αν οχι θεραπεια με octozin αλλα στο τελευταιο σταδιο που εισαι δυσκολα τα πραματα.....
ψαξε φιλαρακο λιγο τα αιτια που το προκαλεσαν,μην ξεχνας οτι φιλοξενεις WC TROPHEUS και με τα αγρια δεν παιζουμε....

stelios816 23-12-12 11:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alphonse (Μήνυμα 720730)
τελευταιo σταδιο bloat-φουσκωμα
αποχαιρετησετο λεβεντη μου.σε φιλο με αντιστοιχο θεμα bloat του ειπα αν την βγαλει καθαρη(που τελικα την εβγαλε) να τον φωναζει Λαζαρο:).
αν θες να το προσπαθησεις .....σπασε μια καψουλα flagyl(προσοχη ΟΧΙ το συροπι) σε ελαχιστο νερο απο το ενυδρειο σου να κανεις κατι σαν λασπη και ριξε λιγο τροφη να μουλιασει και κανα 5λεπτο.καλητερα pellets γιατι οι νυφαδες γινονται νιανια και ταισε
ανταποκρινεται στο φαι?
αν οχι θεραπεια με octozin αλλα στο τελευταιο σταδιο που εισαι δυσκολα τα πραματα.....
ψαξε φιλαρακο λιγο τα αιτια που το προκαλεσαν,μην ξεχνας οτι φιλοξενεις WC TROPHEUS και με τα αγρια δεν παιζουμε....



bloat με κανονικα περιτωματα οπως λεει και κανονικη συτιση πως εβγαλες τετοιο συμπερασμα? και στην φοτω δεν φενεται κανονικα .

komori 23-12-12 13:52

Θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερη φωτογραφια.Bloat δεν νομιζω να ειναι γιατι μεχρι χθες δεν παρουσιασαν το παραμικρο ολα μαζι.Το απογευμα το προσεξα.Τρωει κανονικα , κολυμπαει κανονικα και οποιος πλησιαζει στην περιοχη του δεν τον αφηνει να περασει.Δηλαδη ολα ειναι οπως πριν.Αψιμαχιες εβλεπα που και που με τον αλλον κυριαρχο αρσενικο της αλλης στοιβας απο πετρες.Υποθετω οτι μπορει να ειναι απο επιθεση ή το μονο που αλλαξα ειναι την τελευταια αλλαγη νερου πριν 7 μερες και οχι σημερα την εκανα με νερο απο το θερμοσιφωνα.

tsag 23-12-12 15:46

Η διαιτα παντα βοηθαει....

komori 23-12-12 16:22

Ξεχασα να πω οτι τις Κυριακες δεν τα ταιζω καθολου.Κλεοβουλε ανοιχτη πληγη δεν εχει , μου φαινεται κατι εσωτερικο να ειναι και στο σημειο εκεινο τα λεπια δεν εχουν φυγει αλλα ειναι προς τα εξω.

komori 23-12-12 18:20

5 Συνημμένο(α)
Καποιες φωτο οσο μπορεσα να βγαλω.

Παναγιώτης Κ 23-12-12 22:33

Δεν μου κάνει ούτε για καβγά, ούτε για bloat. Λέω μην είναι καποιο είδος βακτηριακής μόλυνσης! Μήπως έβαλες κάτι πρόσφατα στο ενυδρείο σου? Οτιδηποτε.

Κλεόβουλος 24-12-12 09:59

Για κάποια κύστη μου φαίνεται :confused:
Εγώ θα πρότεινα καραντίνα και θεραπεία με αλάτι + epsom salts. Δίαιτα για 2-3 μέρες. Μετά τάισμα 2-3 μέρες με τροφή βουτηγμένη σε μετρονιδαζόλη.
Παρακολούθησε το και μας ενημερώνεις.

tsag 24-12-12 10:08

περιόρισε και την σπιρουλινα. δεν δίνεις κάθε μέρα .

komori 24-12-12 16:07

Δεν εχω κανει κατι ακομα αφου βλεπω οτι εχει υποχωρησει λιγο το πρηξιμο.Θα το αφησω για λιγο ακομα μεσα και θα το παρακολουθω απο κοντα.
Ευχαριστω και Καλες Γιορτες σε ολους.

komori 27-12-12 09:54

Δεν το εχω κανει τιποτα το ψαρακι μιας και ειδα ολες αυτες τις μερες οτι εχει υποχωρησει το οιδημα .Η συμπεριφορα του ειναι και ηταν φυσιολογικοτατη.Τρωει , κολυμπαει , κυνηγαει και χθες ερωτοτροπουσε με μια κυρια. Τι μπορει να ηταν τελικα?Καυγας?

Παναγιώτης Κ 27-12-12 10:02

Του έφυγε τελείως? Απο καβγά δεν νομίζω να συμβεί κάτι τέτοιο.

komori 27-12-12 12:35

Το οιδημα εχει φυγει , τα λεπια επανηλθαν στη θεση τους και εχει μεινει μονο μια διαφορα στο χρωμα το οποιο και θα το προσεχω.

tsag 30-12-12 23:35

αν περιορισες το φαγητο τοτε πιθανον να εφταιγε η σπιρουλινα.

komori 01-01-13 19:49

Με τη διατροφη δεν εχω αλλαξει κατι αποτομα.Εδω και εναμιση μηνα περιπου εχω προσθεσει και την New Life Spectrum τρεις φορες την εβδομαδα το απογευμα.Καθε πρωι ταιζω super spirulina 36 % και μεσημερι απλη spirulina.Τα υπολοιπα απογευματα δινω Cichlid Vegi Flakes Ocean Nutrition.Τωρα αν εχετε καποια αλλη προταση στη διατροφη τους πεστε την.
Ευχαριστω

Καλη Χρονια σε Ολους!

n_vergopoulos 02-01-13 11:57

φίλε μου επειδή το παρελθόν είχα θέματα και απώλειες απο bloat στα tropheus μου, μετά απο πολλές συζητήσεις έχω καταληξει στην εξής διατροφή και δεν έχω κανένα πρόβλημα: cichlid vegi flakes της ocean nutrition, vegetable flakes και kelp alge flake της tropical, spectrum cichlid formula της new life, μια φορά της εβδομάδα spiroulina, και μια φορά την εβδομάδα καταψυγμένο Mysis και krill. Η συχνότητα των ταϊσμάτων ειναι από 3 έως 5 φορές την ημέρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01923 seconds with 11 queries