Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Νέο ξεκίνημα tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52653)

spirossd 11-05-11 22:13

Νέο ξεκίνημα tanganyika
 
Πήρα την απόφαση να ξεστησω το ενυδρείο μου και από φυτεμένο να το κάνω tanganyika με multifasciatus .Το ενυδρείο είναι 96l αύριο θα φτιαχτεί ένα DIY 3d background... Μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά τα ψάρια τι έχετε να μου προτείνετε από άποψη διακοσμήσεις, άμμου και όλα αυτά που πρέπει να γνωρίζω??? κάποια άλλο είδος για αυτά τα λίτρα ??? όλες οι απαντήσεις και οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες...

zipo 12-05-11 00:22

Καλή αρχή στο νέο σου ενυδρείο!Τα multies μπορούν να είναι βασιλιάδες σε αυτά τα λίτρα και θα μπορέσεις να χαρείς και τις γέννες.Αναγκαστικά,επειδή μιλάμε για ψάρι που ζει και αναπαράγεται σε κοχύλια,θα πρέπει να βρεις μπόλικα από τη λαϊκή ή από κάποιο σούπερ-μάρκετ και να τα καθαρίσεις σχολαστικά πριν τα χρησιμοποιήσεις.Πέρα από τα κοχύλια,χρειάζεσαι και λεπτόκοκκη άμμο.Μπορούν ανάμεσα στα κοχύλια να υπάρχουν και μερικές πέτρες αν σου αρέσει εμφανισιακά το αποτέλεσμα και κανένα φυτάκι ίσως για να μην σου έρθει απότομη η μετάβαση από το φυτεμένο στα κοχύλια. :rolleyes: Δες και στις παρουσιάσεις των ενυδρείων Αφρικής γιατί έχει αρκετά ενυδρεία με multies και μπορείς να πάρεις ιδέες.Τα είχα και εγώ για ένα διάστημα και είναι φοβερά ψαράκια με πολύ ενδιαφέρουσες συμπεριφορές.Άλλα κοχυλόψαρα για τα λίτρα σου είναι τα Brevis και τα Ocellatus (έχουν και τα 2 κι άλλες χρωματικές "ποικιλίες"),αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να τα βρεις.

spirossd 12-05-11 14:02

Σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου.... για τα κοχύλια θα μου στείλουν από το χωρίο και θα είμαι μια χαρά!!!! εκτός από κοχυλοψαρα μπορώ να βάλω κάτι άλλο???

zipo 12-05-11 14:30

Για γράψε τις διαστάσεις του ενυδρείου σου.Αυτό το θέμα το είδες?

spirossd 12-05-11 14:42

Το ενυδρείο ειναi 80χ40χ30... Το θεματακι το είδα και για αυτό είπα για multifasciatus.... να ρωτήσω κάτι ακόμα για την άμμο???? κάνει και άμμο θαλάσσης απο μάντρα οικοδόμων???

zipo 12-05-11 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από spirossd (Μήνυμα 589079)
Το ενυδρείο ειναi 80χ40χ30... Το θεματακι το είδα και για αυτό είπα για multifasciatus.... να ρωτήσω κάτι ακόμα για την άμμο???? κάνει και άμμο θαλάσσης απο μάντρα οικοδόμων???

Όποια άμμος είναι λεπτόκοκκη και είναι ασφαλούς προέλευσης με καλό πλύσιμο μας κάνει.Δε θέλουμε χαλίκι.Θα ήταν ακόμα καλύτερα να είναι ασβεστολιθική (να αφρίζει όταν ρίχνεις πάνω ακουαφόρτε) για να σε βοηθήει και με τις υψηλές σκληρότητες που θέλει η συγκεκριμένη λίμνη.Η άμμος θαλάσσης είναι κατάλληλη αν δεν έχει πέσει τίποτα πάνω.Καλό ξέπλυμα πριν μπει στο ενυδρείο.Με μήκος 80 εξατοστά εγώ δε θα έβαζα κάτι άλλο.Θα μπορούσες επίσης να βάλεις και αυτά,αυτά ή και αυτά.Για τα είδη πέτρας θα προτιμούσα ένα πιο μεγάλο ενυδρείο με 1 μέτρο μήκος και καμιά 130-150 λίτρα.Θα πουν και οι υπόλοιποι τις γνώμες τους. ;)

spirossd 12-05-11 15:01

Από σκληρότητες είμαστε καλά μιας και το νερό έρχεται απο πηγάδι και είναι ήδη σκληρό.... όποτε πάμε για κοχυλοψαρα μια χαρά... αύριο θα τελειώσει και το background και θα πάω για την άμμο....

zipo 12-05-11 15:04

Είδα τις μετρήσεις σου στο θέμα που είχες κάνει παλιότερα.Για Tanganyika θέλεις λίγο πιο πάνω το pH και αυτό είναι εύκολο.Απλά θα προσθέτεις μαγειρική σόδα στο νερό της αλλαγής και θα είσαι μια χαρά με καλή ανατάραξη της επιφάνειας.

spirossd 12-05-11 15:11

Μια χαρά δηλαδή... Μακάρι να μου πάνε όλα καλά στον κοσμo της Τanganyika!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries