Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=226)
-   -   γαριδες και εγωωωω... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92174)

odin79 18-05-16 13:27

γαριδες και εγωωωω...
 
Γεια σας παιδια.φιαχνω ενα ενυδρειο,θα το εχω σε 10 μερες,που θα φιλοξενισει neocaridina yellow η πορτοκαλι..θα ειναι 80 λιτρα κυβος με φιλτρο πλατης.θα ηθελα να ρωτησω να βαλω φλουριτη ακανταμα η κατι αλλο?τελος επειδη μου το φιαχνουν το ενυδρειο θα εχει 2 εισαγωγες νερου μια πανω μια κατω,να τους πω να βαλουν ψιλη σητα να μην περνανε οι γαριδες?στην εξαγωγη να βαλουν σπρει μπαρ?

Artemisia 18-05-16 13:41

Και εσύ ?????? :D:D:D:D Να τις χαρείς Γιάννη :D:D
Εγω τα ξέρεις .... Φλουρίτη έχω στις γαρίδες για τα άλλα , να βάλουν σίτα πολύ ψιλή ανοξείδωτη στην είσοδο έξοδο γιατι θα περάσουν τα ακριδάκια ;) Για το σπρέι μπάρ νομίζω καλό ειναι για τα φυτά , για τις γαρίδες δεν ξέρω τι είναι το καλύτερο :)

Yiannis 18-05-16 14:10

Η όποια σίτα μπει στην εισαγωγή του φίτρου σου, θα πρέπει να ειναι τόσο πυκνή ώστε να μην περνανε τα γαριδακια. Πράγμα που αυτόματα θα σου δημιουργήσει ένα άλλο πρόβλημα..θα "μπουκώνει" συνεχώς απο τις βρωμιές που θα μαζεύει. Οτιδήποτε βάλεις στην εισαγωγή του φίλτρου σου θα πρέπει να μπορεί να βγαίνει και να πλένεται...
Το σφουγγάρι (πυκνό πάντα) νομίζω ειναι μια καλή λύση.

odin79 18-05-16 15:15

παντως ειναι μονοδρομος η σιτα ετσι?

lingistis 18-05-16 15:41

όχι, δεν είναι μονόδρομος. Πιο πολύ θα σε βολέψει ένα σφουγγάρι π.χ. ενυδρειακό σφουγγάρι 30PPI που θα μπαινοβγαίνει παρά μια σίτα.

odin79 18-05-16 15:45

α οκ...για το υποστρωμα φλουριτη ετσι?

Themis_aqua 18-05-16 15:47

.
 
Μια αλλη λυση ειναι το τουλι που επισης ειναι πολυ πυκνο.Εγω τουλι εχω βαλει στην εισοδο και δεν εχω δει να περασει γαριδακι οσες φορες ανοιξα το φιλτρο.Κανω ομως με την αλλαγη νερου κι ενα καθαρισμα γυρω γυρω με τη σκουπα βυθου απ τα υπολλειματα φυτων που μαζευει..Κι η ροη δεν πεφτει καθολου:)

odin79 18-05-16 15:52

μηπως να του πω να κανει μονο πανω εισαγωγη νερου?

lingistis 18-05-16 15:56

Για neocaridina δεν θες akadama... πιο απλό και οικονομικότερο π.χ. ουδέτερο, pH 7 άμμο κλπ κάνει μια χαρά. Νομίζω θα πας με βάση το τι θέλουν τα φυτά που θα βάλεις.
Φλουριτη ποιό υλικό λες εσύ :confused:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 943474)
μηπως να του πω να κανει μονο πανω εισαγωγη νερου?

πιο βολικο θα είναι και η διαδρομή του νερού θα είναι σαν σε sump.

odin79 18-05-16 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 943476)
Για neocaridina δεν θες akadama... πιο απλό και οικονομικότερο π.χ. ουδέτερο, pH 7 άμμο κλπ κάνει μια χαρά. Νομίζω θα πας με βάση το τι θέλουν τα φυτά που θα βάλεις.
Φλουριτη ποιό υλικό λες εσύ :confused:



πιο βολικο θα είναι και η διαδρομή του νερού θα είναι σαν σε sump.

Seachem Flourite Black Sand αυτο λεω να παρω,θα του πω να βαλει μονο πανω την εισαγωγη.

tsala 18-05-16 19:51

Με το καλο Γιαννη!!!:p

GN_AZ 18-05-16 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 943477)
Seachem Flourite Black Sand αυτο λεω να παρω,......

το Flourite Sand το χρησιμοποίησα στο δικό μου. μην το σκέφτεσαι σαν άμμο. λάσπη κανονική γίνεται όταν βραχεί. εγώ έβαλα κ άμμο από πάνω

Artemisia 18-05-16 20:11

1 Συνημμένο(α)
Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πάντως εγω με αυτο είμαι υπερευχαριστημένη , αν πλυθεί σωστά, όπως λένε οι οδηγίες είναι κορυφή ;)

alexis cosmo 18-05-16 20:12

Μέχρι χθες έλεγες ΘΑ κάνεις γαρίδαδικο ενώ έχεις παραγγείλει είδη ενυδρείο?
φτου δεν ντρέπεσε χαχαχαχαχαχαχα
αντε βάλε και εσύ να έχω πιο πολες επιλογές να διαλεξω από που θα πάρω χαχαχαχααχ

GN_AZ 18-05-16 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 943520)
Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πάντως εγω με αυτο είμαι υπερευχαριστημένη , αν πλυθεί σωστά, όπως λένε οι οδηγίες είναι κορυφή ;)

το sand είναι σαν σκόνη κ γίνεται λάσπη. το έπλυνα κ εγώ κ κατέληξα να χάσω σχεδόν το 30% :(

Artemisia 18-05-16 20:23

Άρα Γιώργο δεν έχουμε το ίδιο ;) αυτό είναι μεγαλύτερης κοκομετρίας .

odin79 18-05-16 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 943521)
Μέχρι χθες έλεγες ΘΑ κάνεις γαρίδαδικο ενώ έχεις παραγγείλει είδη ενυδρείο?
φτου δεν ντρέπεσε χαχαχαχαχαχαχα
αντε βάλε και εσύ να έχω πιο πολες επιλογές να διαλεξω από που θα πάρω χαχαχαχααχ

χαχαχααχα σημερα κλειδωσε μεχρι χθες επερνα προσφορες..απο 250 ευρω αλλος μου το εφιαξε με 100!!!

Αρτεμις χαχαχαχα θα με καψεις..ποιο να παρω ρε παιδιαααα?γραφτε το ακριβως αν μπορειτε:p
GN_AZ με εσωσες... ευχαριστω

ευχαριστω Γιαννη...
-------------------------
εγινα και senior member τρομαρα να μου ρθει..

nicpapa 18-05-16 21:47

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 943542)
χαχαχααχα σημερα κλειδωσε μεχρι χθες επερνα προσφορες..απο 250 ευρω αλλος μου το εφιαξε με 100!!!

Αρτεμις χαχαχαχα θα με καψεις..ποιο να παρω ρε παιδιαααα?γραφτε το ακριβως αν μπορειτε:p
GN_AZ με εσωσες... ευχαριστω

ευχαριστω Γιαννη...
-------------------------
εγινα και senior member τρομαρα να μου ρθει..

To black sand ειναι αμμος... εκει παει καλυτερα η cuba, κανει καλυτερο ριζωμα.
To απλό blakc εχει μεγεθος οπως ο φλουριτης..
Δες μια εικονα να καταλαβεις το μεγεθος.

odin79 18-05-16 22:03

ευχαριστω Νικο .πρεπει να λαβω υπ οψιν και το ακουασκειπ αφου θελω να κανω ενα λοφο το black μου αρεσει απλα δεν ξερω αν βολευει στο ακουασκειπ

GN_AZ 18-05-16 22:18

το Seachem Flourite Sand δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί μόνο του στον βυθό. θα χρειαστείς κ κάτι για να το καλύψεις που σημαίνει κ άλλα έξοδα. εγώ έβαλα άμμο 0,8-1,2.

το Seachem Flourite (χωρίς sand :D) το έχω δει σε αρκετά γαριδάδικα

ψάξε λίγο κ για το Fluval Stratum. το χαρακτηρίζουν ιδανικό για γαρίδες

sarpijk 18-05-16 22:22

Εαν θες να πειραματιστεις βαλε πρωτα κατω τυρφη και πηλο και απο πανω στρωσε το flourite black sand. Ετσι εχω στησει τον κυβο μου με τις γαριδες.

Artemisia 18-05-16 22:36

Bρε Γιάννη :D που έγινες και senior ;) Μίλησα εγω για sand ?????? Ευτυχώς έχω και ντοκουμέντα :p

odin79 18-05-16 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 943574)
Bρε Γιάννη :D που έγινες και senior ;) Μίλησα εγω για sand ?????? Ευτυχώς έχω και ντοκουμέντα :p

εσυ εσυ θα με καταστρεψεις!!!!ευτυχως εγινα senior..εδω μονο γιατι απο κοντα ειμαι...junior:smt119:smt119

Στεφανε ευχαριστω αλλα λεω να βαλω ενα μονο υποστρωμα πιο ευκολο ασε μη κανω λαθος με τις τυρφες

θα το κοιταξω και το fluval ευχαριστω

johnpecn` 18-05-16 23:21

για τον λοφο που λες, οτι και να βαλεις θα γινει ισωμα αν δεν χρησιμοποιησεις διχτακι η καλσον η πετρες κλπ,εχε το υποψιν.:)

Artemisia 18-05-16 23:28

Γιάννη βάλε κανένα βίντεο να δούμε πώς γίνεται αυτό ;)

odin79 18-05-16 23:29

θα βαλω ενα ξυλο και απο πισω απο το ξυλο θα μπει ο λοφος θα το κραταει το ξυλο και λεω να βαλω αυτα τα πλαστικα που βαζει ο finley απο το green machine

tsala 18-05-16 23:38

Κοιτα μην τις τυφλωσεις κι αυτες στο φως και τις στουμπωσεις στα λιπασματα.. :D:D

johnpecn` 18-05-16 23:41

https://www.youtube.com/watch?v=iBGLqki6egU
εδω με πετρες ενα απο τα αγαπημενα μου.

https://www.youtube.com/watch?v=DfnIaprvmtE
και εδω με καλσον.

odin79 19-05-16 00:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 943589)
Κοιτα μην τις τυφλωσεις κι αυτες στο φως και τις στουμπωσεις στα λιπασματα.. :D:D

axxaxaxaxa:):):) oxi βρεεεε πηρα λεντ φως λιγα βατ και λιπασματακια λιγα..:cool:

ωραιο αυτο με το καλσον δεν το ειχα δει Γιαννη!ευχαριστω

Artemisia 19-05-16 00:04

Θα βάλεις λιπασματακια ???? θα σου κόψουν την Καλημέρα οι γαρίδες, που λέει και ο φίλος μου ο Σάββας ;)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02347 seconds with 11 queries