Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Σειρά υλικών σε fluval (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91591)

Deus 04-04-16 16:59

Σειρά υλικών σε fluval
 
Λοιπόν μιας και άδειασα χθες το φίλτρο, είδα ότι είχα ξεχάσει μέσα τον άνθρακα απ' όταν το πρωτοπηρα.
Τα υλικά που έχει μέσα, με την σειρά από την εισαγωγή του φίλτρου είναι :
1. Βαμβάκι
2. Βιολογικό - σφουγγάρι
3. Κεραμεικό υλικό - μακαρόνι
4. Βαμβάκι μια λεπτή στρώση
5. Άνθρακας.
Τι να βάλω στην θέση του; βιολογικό ή κεραμεικο;

Τάκης 04-04-16 21:49

Τι εννοείς βιολογικό ή κεραμικό ; και το κεραμικό βιολογικό είναι.
Αυτό που λες βιολογικό - σφουγγάρι τι εννοείς ;
Το σφουγγάρι πιο πολύ μηχανικό είναι, πιάνει βέβαια και βιολογία, αλλά αν έχουμε αρκετό βιολογικό υλικό το πλένουμε στη βρύση και επομένως η βιολογία που έχει επάνω του πάει περίπατο

nazgul 04-04-16 21:53

Προφανως εννοει μη πορωδες μακαρονι, που χρησιμοποιουμε για μηχανικη φιλτρανση. π.χ. αυτο.

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο,ομως, ωστε να παρεις και σωστη απαντηση.

pavos 04-04-16 21:57

για να μην ανοιγω νεο θεμα...
συγνωμη για την ερωτηση αλλα μπορει να χρειαστει και σε σενα....
εχω κι εγω ενα fluval 305....
ξερει καποιος αν μπορω να βαλω αντι για τους μαυρους σωληνες εισαγωγης εξαγωγης αλφαδολαστιχο??? εχει βαλει κανεις???
και τα υλικα που εχει μεσα μου φαινονται λιγα....ειχε 3 σκουλακια ανθρακα τα οποια δεν τα εβαλα και εβαλα λιγο υλικο απο το αλλο μου φιλτρο για μπολι....

και παλι συγνωμη

Λάμπρος.Τ 04-04-16 22:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 935316)
για να μην ανοιγω νεο θεμα...
συγνωμη για την ερωτηση αλλα μπορει να χρειαστει και σε σενα....
εχω κι εγω ενα fluval 305....
ξερει καποιος αν μπορω να βαλω αντι για τους μαυρους σωληνες εισαγωγης εξαγωγης αλφαδολαστιχο??? εχει βαλει κανεις???
και τα υλικα που εχει μεσα μου φαινονται λιγα....ειχε 3 σκουλακια ανθρακα τα οποια δεν τα εβαλα και εβαλα λιγο υλικο απο το αλλο μου φιλτρο για μπολι....

και παλι συγνωμη

Ναι γίνεται και οι περισσότεροι το κάνουν αφού περάσει λίγος καιρός γιατι οι μαύροι σπιραλ σωλήνες του Fluval κρατάνε βρωμιές που δεν καθαρίζονται με αποτέλεσμα να σου ανεβάσει νιτρικά στο μέλλον

pavos 04-04-16 22:44

ευχαριστω

Deus 05-04-16 08:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 935312)
Τι εννοείς βιολογικό ή κεραμικό ; και το κεραμικό βιολογικό είναι.
Αυτό που λες βιολογικό - σφουγγάρι τι εννοείς ;
Το σφουγγάρι πιο πολύ μηχανικό είναι, πιάνει βέβαια και βιολογία, αλλά αν έχουμε αρκετό βιολογικό υλικό το πλένουμε στη βρύση και επομένως η βιολογία που έχει επάνω του πάει περίπατο

Σφουγγάρι εννοούσα Τάκη. Άρα δεν χρειάζεται άλλο σφουγγάρι λες;
Απλά το θέμα μου είναι ότι έβγαλα τον άνθρακα και δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω στην θέση του. Σφουγγάρι ή μακαρόνι;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 935316)
για να μην ανοιγω νεο θεμα...
συγνωμη για την ερωτηση αλλα μπορει να χρειαστει και σε σενα....
εχω κι εγω ενα fluval 305....
ξερει καποιος αν μπορω να βαλω αντι για τους μαυρους σωληνες εισαγωγης εξαγωγης αλφαδολαστιχο??? εχει βαλει κανεις???
και τα υλικα που εχει μεσα μου φαινονται λιγα....ειχε 3 σκουλακια ανθρακα τα οποια δεν τα εβαλα και εβαλα λιγο υλικο απο το αλλο μου φιλτρο για μπολι....

και παλι συγνωμη

Εγώ έβαλα ένα καλής ποιότητας πράσινο της Eheim και είμαι μια χαρά. Άσε που βλέπεις κιόλας τι παίζει.

Τάκης 05-04-16 10:42

Βάλε μακαρόνι ή ελαφρόπετρα που είναι πολύ φθηνή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01414 seconds with 11 queries