Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομάχος SOS!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33132)

dimitrak2000 03-07-09 21:06

Μονομάχος SOS!!!
 
Βοήθεια ο Μονομάχος μας εδώ και 1 ώρα ειναι στον "βυθό" στο πλάϊ και ανασένει γρήγορα κινείται ελάχιστα έως καθόλου! τον βρήκαμε πρην μία ώρα στην εισαγωγή του φίλτρου από όπου δεν μπορούσε να ξεκολήσει.
Τον βοηθήσαμε να ξεφύγει και από τότε είναι στον βυθό!
Τι μπορούμε (πρέπει) να κάνουμε?

Red crystal 03-07-09 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrak2000 (Μήνυμα 363962)
Βοήθεια ο Μονομάχος μας εδώ και 1 ώρα ειναι στον "βυθό" στο πλάϊ και ανασένει γρήγορα κινείται ελάχιστα έως καθόλου! τον βρήκαμε πρην μία ώρα στην εισαγωγή του φίλτρου από όπου δεν μπορούσε να ξεκολήσει.
Τον βοηθήσαμε να ξεφύγει και από τότε είναι στον βυθό!
Τι μπορούμε (πρέπει) να κάνουμε?

Του εβαλες κατι που να τον πειραξε?Κανε μετρησης και πες μας .Ειναι στρωμενο?Βαλε μια αραντλια να δουλευει μεσα στο νερο για να τον βοηθεισει στην αναπνοη.Τι ενυδρειο εχεις?Εχεις και αλλα ενυδρεια?Εχει ασπρες κολιδες?Εχεις ektozon αν ναι ριξε του.

dimitrak2000 03-07-09 21:35

Όχι δεν άλλαξα εδώ και καιρό κάτι στο ενυδρείο εκτός από την αφαίρεση των κερατόφυλλων που είχα μεταξύ άλλων φυτών!
Μέτρησα ΝΗ4 (0-0,5) ΝΟ2 (0) το παράξενο είναι η ΝΗ4 η οποία ήταν στο 0 κανονικά! Ναι το ενυδρείο στρωμένο είναι!
Έχω αεραντλεία θα την βάλω αν είναι!
Το ενυδρείο είναι ένα Rio 180, και δεν έχω άλλο ενυδρείο εκτός από μία γυάλα κάπου 3-4 λίτρα λες να τον βάλω εκεί!
Το ψάρι δεν έχει κάποια σημάδια και δεν έχω το σκεύασμα που ανάφερες!

Red crystal 03-07-09 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrak2000 (Μήνυμα 363964)
Όχι δεν άλλαξα εδώ και καιρό κάτι στο ενυδρείο εκτός από την αφαίρεση των κερατόφυλλων που είχα μεταξύ άλλων φυτών!
Μέτρησα ΝΗ4 (0-0,5) ΝΟ2 (0) το παράξενο είναι η ΝΗ4 η οποία ήταν στο 0 κανονικά! Ναι το ενυδρείο στρωμένο είναι!
Έχω αεραντλεία θα την βάλω αν είναι!
Το ενυδρείο είναι ένα Rio 180, και δεν έχω άλλο ενυδρείο εκτός από μία γυάλα κάπου 3-4 λίτρα λες να τον βάλω εκεί!
Το ψάρι δεν έχει κάποια σημάδια και δεν έχω το σκεύασμα που ανάφερες!

Με τη αλλα ψαρια?Νο3 εχεις κανει μετρηση?

dimitrak2000 03-07-09 21:41

ΝΟ3 δεν μέτρησα θεώρησα πιο σημαντικά την ΝΗ4 και ΝΟ2 αύριο το πρωΐ θα κάνω πλήρης μέτρηση! Άλλα ψάρια στο ενυδρείο: 2 πλάτυ 2 κορυ 9 καρδινάλιοι 2 silver shark!
Μου κάνει εντύποση πως ο μονομάχος είναι στο πλάι και είναι "λιγισμένος" λες και έχει σπάσει η σπονδιλική του!

Red crystal 03-07-09 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrak2000 (Μήνυμα 363967)
ΝΟ3 δεν μέτρησα θεώρησα πιο σημαντικά την ΝΗ4 και ΝΟ2 αύριο το πρωΐ θα κάνω πλήρης μέτρηση! Άλλα ψάρια στο ενυδρείο: 2 πλάτυ 2 κορυ 9 καρδινάλιοι 2 silver shark!
Μου κάνει εντύποση πως ο μονομάχος είναι στο πλάι και είναι "λιγισμένος" λες και έχει σπάσει η σπονδιλική του!

Μηπως εγινε καποια μαχη αναμεσα στον μονομαχο και τα shilver shark?
Εβαλες την αεραντλια?Εχεις καποιο αλλο φαρμακο?Μηπως μπορεις να κανεις σημερα μετρηση Νο3?

dimitrak2000 03-07-09 21:53

αεραντλία έβαλα! όχι δεν έχω κάποιο φάρμακο! ΝΟ3 (10)! Δεν είδαμε να είχε γίνει κάποια μάχη αλλά το θεωρώ απίθανο μιας και έχει γινει και ποτέ στο παρελθόν!

netblues 03-07-09 21:59

Το οτι δεν εγινε στο παρελθον δεν αποτελει εγγυηση για το μελλον. Ποσο μεγαλα ειναι τα silver shark? / Φαινεται δαγκωμενος?

dimitrak2000 03-07-09 22:22

Netblues Το θεωρώ απίθανο σήμερα να προήλθε το πρόβλημα του μονομάχου απο τα καρχαριάκια τα οποία δεν είναι και πολύ μεγάλα¨! Όχι δεν είναι δαγκωμένος! Αυτό που παρατηρούμε τα τελευταία λεπτά είναι πως προσπαθεί να μετακινηθεί κουνώντας τα μπροστινά πτερύγια του αλλά σαν να μην ακολουθεί το πίσω μέρος του σώματός του!
-------------------------
? τίποτα άλλο???
Το θέμα είναι οτι το ψάρι σου δίνει την ε΄ντύπωση πως (και ας μην ακουστεί γελοίο παρακαλώ) σαν να εσπασε η σπονδυλική του στήλη....
τι εννοω....
ενω κινει τα μπροστινα πτερυγια προσπαθεί να σηκωθεί αλλά δεν μπορεί...ανεβαίνει λίγο και ξαναβουλιάζει...η δε ουρα δεν ακολουθεί....
σαν αν επαθε ζημιά στο φιλτρο που σφήνωσε...
υπαρχει καποια λύση....???

netblues 04-07-09 09:15

Το ψαρι αν δεν δαγκωθηκε τοτε εχει καποια βακτηριακη μολυνση που προκαλει παραλυση. Συχνα αυτα γινονται πολυ γρηγορα.
Συνηθως οταν φτασει σε αυτο το σταδιο ειναι πολυ αργα για να κανει κανεις κατι.
Σιγουρες απαντησεις δεν υπαρχουν για την αιτια, σιγουρα ομως το στρες των ασυμβατων ψαριων δεν βοηθαει...

Πάνος 04-07-09 09:37

μιλαω για την περιπτωση που εγινε ατυχημα με το φιλτρο....και δεν υπαρχει καποια αλλη αιτια...τοτε..
αν προκειται για σοβαρο τραυματισμο δε μπορεις να κανεις και πολλα...καλο θα ηταν να ειναι μονος σε ενα ενυδρειακι νοσοκομειο...
αυτο που θελει ειναι καθαρο νερο της αρεσκειας του (οπως πρεπει να ειναι παντα βεβαια) και ηρεμια....σχετικη ανοδος θερμοκρασιας και ισως λιγο αλατι που τον βοηθα να ξοδευει λιγοτερη ενεργεια για την αποβολη του νερου απο το σωμα του...αν υπαρχει περιπτωση να αναρρωσει αυτα χρειαζεται...αν δε μπορει να φαει..μη ταιζεις θα επιβαρυνεις το νερο ασκοπα....δοκιμασε με πολυ λιγη τροφη...
ευχομαι καλη αναρρωση..

υ.γ. ισως ομως το οτι σφηνωσε στο φιλτρο να μην ηταν ατυχημα...αλλα λογω ασθενειας να ειχε εξασθενησει τοσο που να μην ειχε δυναμη και να παρασυρθηκε απο το φιλτρο..και αυτο θα πρεπει να το ψαξεις παρατηρωντας το ψαρι για σημαδια αλλα και με μετρησεις..

netblues 04-07-09 10:14

Ειναι πολυ απιθανο να ρουφηξει υγιες ενηλικο ψαρι το φιλτρο. Πρωτα εξασθενει και μετα.
Ευχομαι να κανω λαθος , αλλα κατα πασα πιθανοτητα ο μονομαχος δεν υπαρχει πια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01514 seconds with 11 queries