Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81020)

Pan_ 30-06-14 16:40

DIY ενυδρείο
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σήμερα μετά από πρόχειρη σκέψη σκέφτηκα να εξασκηθώ στο κώλυμα ενυδρείου, μιας και είχα κάτι παλιά τζαμια που μου ήταν άχρηστα! Μετά το καλοκαίρι θα φτιάξω το reef μου θα είναι γύρο στα 150λίτρα +/-
Το ενυδρείο που κόλλησα σήμερα έχει διαστάσεις
92-33-33 στα 100 λίτρα το γυαλί που χρησιμοποιήθηκε είναι 5mm! Το μονο θέμα που έχω είναι ότι οι γωνιές στα γυαλιά ήταν από τραπεζάκια και είχαν στρογγυλοποιηθεί, έτσι είχα κάποια μικρά κενά στις γωνιές του ενυδρείου, η σιλικόνη θα τα γεμίσει ? η θα έχω πρόβλημα?

Τάκης 30-06-14 17:33

Θες οπωσδήποτε κόντρες ψηλά.
Ετσι οπως έβαλες χαμηλά τη σιλικόνη δεν θα είναι εύκολο , ίσως να είναι και αδύνατον να βάλεις κόντρες και χαμηλά, για αυτο σου προτείνω να βάλεις εξωτερικά γωνιές αλουμινίου 2,5 εκατοστών πλάτος σε όλες τις ακμες, αυτή η λύση θα σου γεμίσει και αυτά τα κενά που έχεις στις γωνίες. Πριν βάλεις τις αλουμινογωνιές εξωτερικα , κόψε ότι κομμάτια σιλικονης περισσεύουν για να εφαρμοσουν καλα οι αλουμινογωνιές

Pan_ 30-06-14 17:59

επειδή είμαι παντελώς άσχετος ,ότι βρήκα στο διαδίκτυο δηλαδή , πάντως μια βάση περιμετρικά τις κατασκευής θα βάλω από αλουμινιο και εάν τα καταφέρω θα βάλω μια και πάνω! Για την ακρίβεια αντέγραψα την κατασκευή του αγορασμένου μου ενυδρείου.

Tην κατασκευή την κάνω εντελώς για πλακα θέλω να είμαι έτοιμος όταν θα φτιάξω το κανονικό μιας και τα υλικά τα είχα, μονο μια σιλικόνη χρειάστηκα.

Τάκης 30-06-14 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pan_ (Μήνυμα 845372)
επειδή είμαι παντελώς άσχετος ,ότι βρήκα στο διαδίκτυο δηλαδή , πάντως μια βάση περιμετρικά τις κατασκευής θα βάλω από αλουμινιο και εάν τα καταφέρω θα βάλω μια και πάνω! Για την ακρίβεια αντέγραψα την κατασκευή του αγορασμένου μου ενυδρείου.

Tην κατασκευή την κάνω εντελώς για πλακα θέλω να είμαι έτοιμος όταν θα φτιάξω το κανονικό μιας και τα υλικά τα είχα, μονο μια σιλικόνη χρειάστηκα.

Δεν θα σου προσφέρει τίποτα να βάλεις γωνιές από πάνω, γωνιές μόνο περιφερειακά κάτω και στις κάθετες, από πάνω κόντρες. Το 5αρι με 92 cm μήκος το φοβάμαι χωρίς κόντρες.

Pan_ 30-06-14 23:58

λοιπόν το χάλασα το ενυδρείο αύριο θα το κολλήσω σωστά με κόντρες και όλα εκτος αν το κόψω στην μέση και γίνουν 2 ενυδρεία μικρά για να έχω το ένα για φυτά και το άλλο καραντίνα οι γρατζουνιές που έχουν τα τζαμια είμαι απαγορευτικές για ενυδρείο πιστεύω θα δείχνει παρα πολύ άσχημο..Οποτε αν το κόψω στα δυο θα χρειάζομαι πάλι κόντρες?Η θα αντέχει χωρίς?

thanasis76 01-07-14 06:37

με 5αρι τζαμι δεν χρειαζεσαι κοντρες. αυτο που χρειαζεται να κανεις για να σοθ βγουν πιο ομορφα οι κολλησεις ειναι σε ολα τα σημεια που θα γινει κολληση να βαλεις παραλληλα με το σημειο κολλησης και σε αποσταση 0.5 εκατοστα χαρτοταινια. ετσι αποφευγεις τα λερωματα οταν θα κανεις τις κολλησεις σου!!!!

planetgeo7 01-07-14 07:19

Τα κενά πρόσεξε που έχεις στης γωνίες:confused:. Βάλε κόντρες πάνω ,κάτω για σιγουριά.

Pan_ 16-07-14 02:20

6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα ! να κάνω ένα update το post! Λοιπόν το πρωτο ενυδρείο εγκαταλείφθηκε ! Βρήκα αλλα τζαμια σχεδον αγρατζουνιστα και κόλλησα αυτά! Βγήκε ένα ενυδρείο στα 55 λίτρα! Δεν θυμάμαι διάστασης..Ακολουθούν εικόνες

kixlidatos 16-07-14 09:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 845360)
Θες οπωσδήποτε κόντρες ψηλά.
Ετσι οπως έβαλες χαμηλά τη σιλικόνη δεν θα είναι εύκολο , ίσως να είναι και αδύνατον να βάλεις κόντρες και χαμηλά, για αυτο σου προτείνω να βάλεις εξωτερικά γωνιές αλουμινίου 2,5 εκατοστών πλάτος σε όλες τις ακμες, αυτή η λύση θα σου γεμίσει και αυτά τα κενά που έχεις στις γωνίες. Πριν βάλεις τις αλουμινογωνιές εξωτερικα , κόψε ότι κομμάτια σιλικονης περισσεύουν για να εφαρμοσουν καλα οι αλουμινογωνιές

+1000


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01561 seconds with 11 queries