Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12218)

Strahos 02-06-06 13:51

δεν υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2?

halvas69 11-06-06 18:48

Aν υπάρχει μέτρο στο φως και στο λίπασμα όχι.
Κοίτα εδώ ένα παλίότερο δικό μου που έτρεχε χωρίς CO2.
50 Λίτρα νερό
2 Λάμπες 18watts έκαστη.
2 αλλαγές νερού την εβδομάδα από 30% κάθε φορά.
Σε κάθε αλλαγή το 1/5 της κανονικής εβδομαδιαίας λίπανσης.

filoxenos 11-06-06 23:36

Εξαιρετικό!
halvas69, θα ήθελα να μάθω:
1. Τι λάμπες είχες και τι φωτοπερίοδο
2. Πόσο καιρό διατηρήθηκε χωρίς προβλήματα άλγης και χωρίς co2
3. Τι λίπασμα χρησιμοποιούσες
Και πες μας και τι ψάρια είχε μέσα...

halvas69 12-06-06 01:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Εξαιρετικό!
halvas69, θα ήθελα να μάθω:
1. Τι λάμπες είχες και τι φωτοπερίοδο
2. Πόσο καιρό διατηρήθηκε χωρίς προβλήματα άλγης και χωρίς co2
3. Τι λίπασμα χρησιμοποιούσες
Και πες μας και τι ψάρια είχε μέσα...

1. 12ώρες. Απλές λάμπες φθορισμού, πίσω μία cool white και μπροστά μία warm white.
2. Δεν απέκτησε άλγη όσο ήταν έτσι, αν θυμάμαι καλά περίπου 9-10 μήνες το είχα.
Μετά άλλαξε το setup και.....δεν θες να το δεις σήμερα.
3. Ferreal & Floreal, αυτά βάζω πάντα.
Είχε ένα ζευγαράκι Aphyosemion Gardneri τα οποία γέννησαν μετά από πολύ καιρό.


Να και ο κούκλος, η μικρή είναι στο κάτω μέρος της φώτο κοιτάζει την κάμερα lol :p

filoxenos 12-06-06 01:29

!!!!!!!!!!
 
Αν έχεις ακόμα από αυτά τα ψαράκια... ΘΕΛΩ! (1 ζευγαράκι?) ;)

halvas69 12-06-06 01:39

Θέλε.....δεν τα έχω πλέον.
Να ζητήσω συγνώμη από τον ΠΑΝΟΣ που του ταράξαμε το ποστ.
Σε εσένα τα λέω Ντίνο εγώ τα κάνω....με παρέσυρες στην ακολασία.

ΥΓ Μην το χαλάσουμε άλλο το post, please ;)

Strahos 12-06-06 14:45

ας ανοίξουμε ένα καινούργιο ποστ με αυτό το θέμα, είναι πολύ ενδιαφέρον, ποιοι παράγοντες είναι αυτοί που συνέβαλλαν ώστε να μην δημιουργηθούν άλγες? τελικά τι φταίει για τις άλγες? φαντάζομαι οτι τα νιτρικά σου ήταν σχεδόν μηδενικά αφού είχες μόνο 2 μικρά ψαράκια και έκανες 2 αλλαγές 30% την εβδομάδα. μήπως η προσθήκη co2 είναι απαραίτητη μόνο όταν έχουμε πολλά νιτρικά για να ωθήσουμε τα φυτά να τα καταναλώσουν? κι άλλα πολλά ερωτήματα μου έρχονται μετά από τις φώτο του χαλβά...

τι ποστ μπορεί να έχει τίτλο "φυτεμένο με επιτυχία χωρίς co2" ή κάτι τέτοιο... αν μπορεί κάποιος admin να "κόψει" το ποστ από το μήνυμά μου -"δεν υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2?"- και κάτω για να το κάνει ξεχωριστό ποστ
Μεταφέρθηκε
Lasal

pet 12-06-06 20:59

Έχω κι εγώ 50 λτ. ωφέλιμο,περισσότερο φυτεμένο απο αυτό της φώτο, ένα μονομάχο μέσα (πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτιση). Αλλαγές νερού συνέχεια, δηλαδή 30%, τρεις φορές τη βδομάδα. Στις μετρήσεις μου τα ΝΟ3 ποτέ δεν έχουν ξεπεράσει το 5, συνήθως μετράω 1. Και με προβληματίζει αυτο.Σκέφτομαι να βάλω κι άλλα ψάρια, μπας και τα ανεβάσω λίγο. Τις αλλαγές νερού δεν τις κόβω. Θεωρώ πως είναι καθοριστικές για την καλή υγεία του ψαριού. Επειδή είναι πυκνοφυτεμένο, δεν φτάνω να κάνω σιφωνάρισμα βυθού, ένας θεος ξέρει τί υπάρχει κάτω από τη java moss, και ανάμεσα στις ρίζες των anumbia...

Άλγη δεν έχω καθόλου, σε σημείο να το βρίσκω άσχημο. Ούτε εγώ έχω CO2, φωτισμό έχω μόνο μία λάμπα, λίπανση δεν προσθέτω ακόμα,τα φυτά μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, είναι μια ζούγκλα. Θεωρώ οτι καθοριστικό ρόλο στην απουσία άλγης παίζουν τα σαλιγκάρια. Είναι μικρά φίλτρα που καθαρίζουν το νερό, επίσης τρώνε όσα φύλλα σαπίζουν, ότι τροφή περισσέυει, άλγες, τα πάντα. Το περίεργο είναι οτι μεγαλώνουν και φυτά που είναι "δύσκολα", ενώ το κερατόφυλλο δεν την παλεύει.
Έκανα μια πατάτα, ενώ όλα πήγαιναν καλά και έριξα αλάτι για μία ή δύο μέρες, μέχρι να καταλάβω οτι κανώ ζημιά, τα φυτά μαδήσανε και επειδή δεν δούλευαν όπως πριν, μόνο τότε εμφανίστηκε άλγη. Έκανα ένα καλό κλάδεμα και όσο μπορούσα καθάρισμα και τώρα ανακάμπτει...

Strahos 15-06-06 13:19

Ο χαλβάς έβαζε λιπάσματα αλλά τα νιτρικά του ήταν ελάχιστα, οπότε μου ακούγεται λογικό και να έχει πολύ ωραία και αναπτηγμένα φυτά και να μην έχει άλγες και χωρίς co2 (ή δεν μου ακούγεται?). τώρα εσύ pet πως αναπτύσσονταν τα φυτά σου χωρίς λιπάσματα? δεν είχαν ελείψεις?

τελικά το πρόβλημα με τις άλγες έχει να κάνει με την ιχθυοφόρτιση κατά κύριο λόγο? αν έχουμε τόσο λίγα νιτρικά είναι άχρηστο το co2? Αν εγώ βγάλω όλα τα ψάρια μου και αφήσω μόνο 2-3 cherry barb π.χ. δεν θα χρειαστεί να βάλω co2? σύμφωνα με το ενυδρείο του halvas θα μπορούσα να αυξήσω και τα watt/λίτρο σε φωτισμό (εγώ: 0.55w/l + co2 - halvas: 0.72w/l χωρίς co2, εγώ:άλγες - halvas:τζάμι!) :confused:

yannis 15-06-06 16:40

Να πω και εγώ την ιστορία μου. Αυτή την στιγμή έχω 0,25 W/lt φωτισμό, 8 ώρες το 24ωρο. Ρίχνω μισή δόση: Seachem Flourish & Seachem Flourish Potassium όποτε το θυμάμαι. CO2 δεν έχω αλλά τελευταία ρίχνω λίγο Seachem Flourish Excel σαν υποκατάστατο. Ιχθυφόρτωση μεγάλη. Αλλαγές νερού ως 40% την εβδομάδα , ΝΟ3 15, 100 λίτρα.

Ιδιαίτερο πρόβλημα με άλγη δεν είχα ποτέ αλλά πριν περίπου 4 μήνες εμφανίστηκαν fuzzy άλγη (στα φυτά κοντά στις λάμπες) και αργότερα λίγα ΒΒΑ.
Επειδή φρίκαρα με τα ΒΒΑ (παρόλο που ήταν λίγα) αποφάσισα να πειραματιστώ.

α) 3 μήνες πριν: Μείωση φωτοπεριόδου από 10 ώρες σε 9 και σε 8 τελικά (0,5 W/λτ)

β) 2,5 μήνες πριν: Άλλαξα όλο το υπόστρωμα.
Αυτό το έκανα απλά επειδή δεν μου άρεσε το προηγούμενο και δεν ήταν μέρος του πειράματος. Τελικά όμως ίσως να επηρέασε το αποτέλεσμα, γιατί το καινούριο υπόστρωμα είναι πολύ ψιλό (0,75-1,25 mm, πριν ήταν 3-5 mm). Έχω, λοιπόν, παρατηρήσει ότι σε αυτό το υπόστρωμα ελάχιστα απορρίμματα εισχωρούν. Τώρα όταν κάνω σκούπα δεν βγαίνει ιδιαίτερη βρωμιά πριν το νερό μαύριζε.

γ) 2 μήνες πριν: μείωσα το φως από 0,5 W/λτ σε 0.25 W/λτ. Καμία αλλαγή.

δ) 2 μήνες πριν: άρχισα να προσθέτω Seachem Potassium γιατί νομίζω ότι έλειπε από τα φυτά. Καμία αλλαγή.

ε) Στη συνέχεια (πριν 1,5 μήνες) άρχισα να βάζω Seachem Excel.

ζ) Πριν 15 μέρες τα άλγη σχεδόν εξαφανίστηκαν (δεν μπορώ να διακρίνω πουθενά Fuzzy και BBA) . Υπάρχουν μόνο λίγα πράσινα

Δεν ξέρω ποιος /ποιοι παράγοντες επέδρασαν θετικά αλλά χρονολογικά μάλλον το Seachem Flourish Excel.

Αντίδραση των φυτών :
Κατά την διάρκεια των αλλαγών έχασα εντελώς την Hygrophila difformis μάλλον από δικό μου λάθος σε συνδυασμό με τις αλλαγές και κάποιες επιθέσεις (δες παρακάτω). Η anoubias αναπτύσσεται αργά. Η Limnophila sessiliflora τα παει πολύ καλύτερα από πριν και αναπτύσσεται γρήγορα. Ίσως η ανάπτυξη της να επηρέασε αρνητικά την Hygrophila difformis. Το Microsorum pteropus αναπτύσσεται πολύ αργά. Η Egeria densa και η Hygrophila polysperma καλά (αλλά πιο αργά από πριν).

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι ότι κάτι τρωει την Hygrophila polysperma και την Egeria densa. Τα αποτέλεσμα είναι ότι σχεδόν όλα τα φύλα της Hygrophila polysperma έχουν δαγκωματιές, ενώ της Egeria densa εξαφανίζονται . Υποψιάζομαι λοιπόν ότι η αμανο από την έλλειψη τροφής (άλγη) το έριξαν στα φυτά , αλλά δεν τις έχω δει να τα τρωνε. Σαλιγκάρια δεν έχω δει. Ίσως να υπάρχει κάποια κάμπια (είχα στο παρελθόν!!!!)
Αν έχετε καμιά ιδέα για αυτό να την ακούσω παρακαλώ.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω στη συνέχεια είναι να επαναφέρω το φωτισμό στα 0,5 W/λτ αλλά χρησιμοποιώντας άλλη λάμπα από αυτή που είχα πριν. Πάντως φαίνεται ότι τα φυτά αντέχουν σε αυτό το φωτισμό…

pet 15-06-06 20:22

τώρα εσύ pet πως αναπτύσσονταν τα φυτά σου χωρίς λιπάσματα? δεν είχαν ελείψεις?


εχω καλό υπόστρωμα, και πάνε ακόμα φουλαρισμένα! ;)

halvas69 15-06-06 21:00

Ε τότε είναι σαφές γιατί μεγαλώνουν γρήγορα, έχεις υπόστρωμα με λίπασμα.
Στο δικό μου που είχε σκέτο χαλαζιακό - ψιλό χαλικάκι πήγαιναν αργά αλλά σταθερά.
Νομίζω το κλειδί στην περίπτωση μου ήταν οι αλλαγές νερού που ήταν συχνές.
Να πω την αλήθεια με 10 μόνο μήνες ζωής που το είχα έτσι, δεν μπορώ να πω ότι βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα, ίσως σε βάθος χρόνου να μην συνέχιζε έτσι.

Strahos 25-06-06 11:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
τελικά το πρόβλημα με τις άλγες έχει να κάνει με την ιχθυοφόρτιση κατά κύριο λόγο? αν έχουμε τόσο λίγα νιτρικά είναι άχρηστο το co2? Αν εγώ βγάλω όλα τα ψάρια μου και αφήσω μόνο 2-3 cherry barb π.χ. δεν θα χρειαστεί να βάλω co2? σύμφωνα με το ενυδρείο του halvas θα μπορούσα να αυξήσω και τα watt/λίτρο σε φωτισμό (εγώ: 0.55w/l + co2 - halvas: 0.72w/l χωρίς co2, εγώ:άλγες - halvas:τζάμι!) :confused:

μπορεί να απαντήσει κανείς στα παραπάνω ερωτήματα? ο lasal ίσως ή κάποιος άλλος?:)

klaz 25-06-06 13:54

my opinion......
 
η γνωμη μου ειναι,οτι απο την στιγμη που παρεχουμε διοξειδιο στο ενυδρειο μας με συνδιασμο ''προβλεπομενων βατ'',πρεπει να υπαρχει καθημερινη λιπανση,εκτος ισως απο την ημερα αλλαγης νερου.μην ξεχναμε βεβαια τις συνθηκες απο τανκ σε τανκ,οι οποιες σχεδον παντα διαφερουν η μια απο την αλλη....υπαρχει βεβαια και ο τροπος του χαλβα,ο οποιος ''πιανει'' και δουλευει μια χαρα,εξαρταται βεβαια και απο τη φυτομαζα,και απο τον τυπο των φυτων (αν ειναι φυτα πολυ απαιτητικα δεν νομιζω οτι γινεται...).να μην ξεχναμε επισης οτι οι αλγες παντα υπαρχουν στο ενυδρειο μας και εμφανιζονται με την πρωτη αλλαγη-ανωμαλια που θα υπαρξει,οποτε δεν χρειαζεται πανικος απο μερους μας.γενικα ειναι ενα θεμα σχετικο σε ολα του αφου,υπαρχουν οι βασικοι κανονες του παιχνιδιου,αλλα απο κει και περα καθενας μας ''προσθετει'' ΠΑΝΤΑ και τους δικους του,οι οποιοι προκυπτουν μονο απο την παρατηρηση....
αυτα απο τον θειο klaz:p

halvas69 25-06-06 14:47

Μισό.......
Το είδος των ενυδρείων που μιλάμε δεν είναι πουσαρισμένο.
Κοινώς δεν επιδιώκουμε την γρήγορη ανάπτυξη των φυτών.
Το CO2 είναι απαραίτητο για την δημιουργία νέων ιστών από τα φυτά μας.
Όταν το πουσάρουμε με λίπασματα και έντονο φωτισμό, γίνεται απαραίτητη η προσθήκη CO2 γιατί αλλιώς σταματάει η ανάπτυξη των φυτών και δεν καταναλώνουν τα λιπάσματα.
Εκεί έρχεται η αλγή, παίρνει τροφή και φως και τα κάνει γης μαδιάμ.
Η συμβουλή μου είναι σύνεση σε όλα και πυκνές αλλαγές νερού.
Να διευκρινίσω επίσης ότι η προσθήκη, του ελάχιστου λιπάσματος, γινόταν πάντα μετά από αλλαγή νερού.

lasal 26-06-06 07:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
μπορεί να απαντήσει κανείς στα παραπάνω ερωτήματα? ο lasal ίσως ή κάποιος άλλος?:)

Αν και έχεις πάρει ήδη τις απαντήσεις θα προσθέσω απλά οτι το co2 το εκμεταλεύονται τόσο τα φυτά όσο και η άλγη όπως και τα λιπάσματα και το φώς.
Με το co2 τα σπρώχνεις όλα σε μεγαλύτερη ανάπτυξη.

Strahos 26-06-06 20:30

οπότε σε ένα ενυδρείο όπως το δικό μου (1 pearl gourami, 2 ramirezi, 6 corys, 5 cherry barb, 1 rineloricaria) δεν νοείται η έλλειψη c02 και λιπασμάτων με φως 0.55 w/l περίπου... γιατί τα νιτρικά θα φτάσουν στα ύψη (αφού δεν σπρώχνουμε τα φυτά να καταναλώσουν) και οι άλγες θα είναι πολλές, έτσι?
Ή εφόσον δεν υπάρχουν αυτά δεν θα ευνοούνται και οι άλγες??:confused: :confused:

στην δικιά μου περίπτωση με co2 περίπου 30 και λίπανση καθημερινή θα ήταν καλύτερο να αυξήσω τον φωτισμό ή θα έχω άλγες? ή μήπως με συμφέρει να κόψω ποσότητα λίπανσης και το co2 και να μειώσω και φως?:confused: :confused:

έχω μπερδευτεί τώρα....:smt088


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02372 seconds with 11 queries