Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ΠΕΝΘΟΣ ... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24700)

fish_bill 02-05-08 00:00

ΠΕΝΘΟΣ ...
 
Eχασα ένα ψαράκι :( προχτές συγκεκριμένα ένα Labido yeloow οπου το βρηκα να εχει γινει τροφη για τα υπολοιπα και αμεσως το μαζεψα απο το ενυδριο, ειναι το 180αρι της juwel και ειχε 4 labido & 3 socolofi ...έκανα μετρήσεις όλα ok ...
τρεφωνται με SMALL PELLETS OMEGA ONE CICHLID

no2 0
no3 1mg
ph 8.4
NH3-NH4 0.01

:smt073τη να εγινε αραγε ??

imichal 02-05-08 10:08

Το veggie (πρασινο) φανταζομαι ε ?
Απο σκληροτητες πως εισαι ?
Ποσο καιρο ειχες το ψαρι ?

fish_bill 02-05-08 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 258384)
Το veggie (πρασινο) φανταζομαι ε ? juwel 180 χρωματος veggie
Απο σκληροτητες πως εισαι ? δεν ξερω θα μετρησω το βραδυ
Ποσο καιρο ειχες το ψαρι ?

περιπου 4 μηνες

glazar 02-05-08 14:25

Παράθεση:

juwel 180 χρωματος veggie
Μηπως εννοει πρασινο για την τροφη?
και οχι για το χρωμα του ενυδρειου .?

imichal 02-05-08 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glazar (Μήνυμα 258444)
Μηπως εννοει πρασινο για την τροφη?
και οχι για το χρωμα του ενυδρειου .?

:smt023.....Bρε fish bill τι σχεση εχει το χρωμα του ενυδρειου ?:confused:

Εννοω αν η τροφή ειναι φυτική....
Το οτι ειναι για κιχλιδες δεν λεει τιποτα.....υπάρχουν κιχλίδες που θελουν φυτικη τροφή (οπως στην περιπτωση μας) και υπάρχουν αλλες που ειναι σαρκοφαγες και θελουν πρωτεινουχες τροφες....

Andros 02-05-08 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fish_bill (Μήνυμα 258351)
Eχασα ένα ψαράκι :( προχτές συγκεκριμένα ένα Labido yeloow οπου το βρηκα να εχει γινει τροφη για τα υπολοιπα και αμεσως το μαζεψα απο το ενυδριο, ειναι το 180αρι της juwel και ειχε 4 labido & 3 socolofi ...έκανα μετρήσεις όλα ok ...
τρεφωνται με SMALL PELLETS OMEGA ONE CICHLID

no2 0
no3 1mg
ph 8.4
NH3-NH4 0.01

:smt073τη να εγινε αραγε ??

Καταρχας labido με socolofi τα αποφευγουμε οχι μονο επειδη θα υβριδισουν στα σιγουρα, τα socolofi ειναι πολυ επιθετικα και κατι μου λεει οτι αυτοι οι αλητες εφαγαν το labido. Δεν εχεις δει να πεφτει ξυλο????

george 02-05-08 22:43

Labidos με Socolofi πως θα υβριδίσουν ;

fish_bill 02-05-08 23:12

2 Συνημμένο(α)
Τα δυο είδη εδώ και 4 – 5 μήνες που τρέχει το ενυδρείο μια χαρα συνυπάρχουν και όχι δεν έχω δει να πέφτει ξύλο, σαν συνδυασμό τα διάλεξα γιατί κατ αρχάς εκείνη την περίοδο δεν έβρισκα acei και κατά δεύτερων γιατί από ότι είχα διαβάσει μπορούν να συνυπάρξουν χωρίς να υβριδισουν
Τέλος πάντων να δώσω στον φίλο ιmichal κάποια στοιχεία που μου ζήτησε
H τροφή είναι καφέ και όχι πράσινη..
Kh 9
Gh 10
( Ta test είναι υγρα της tropic marine )
αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες 40%

Πάνος 02-05-08 23:15

natural protein formula...πρωτεινουχα τροφη...

george 02-05-08 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 258596)
natural protein formula...πρωτεινουχα τροφη...

που δεν κάνει για τα ψάρια σου

Apollwnas 02-05-08 23:30

Μηπως εκτος απο τα pellets τα ποτιζες και με την absolute που βλεπω ακριβως απο κατω??Αν οχι για κερνα την απο δω!!! :grin:

Andros 02-05-08 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 258581)
Labidos με Socolofi πως θα υβριδίσουν ;

Δεν το εχεις ξανακουσει george :confused: προσωπικα μου εχει συμβει! Ειδικα οταν τα labido ειναι ολα θηλυκα.....θα γινει το κακο. Εχω φωτο απο τα υβριδια τις οποιες εχω εμφανισει και θα προσπαθησω να τις ανεβασω.

iki28 02-05-08 23:59

Συγνωμη κιολας παιδια αλλα τι κακο εχει η τροφη ,που μπορεσε και σκοτωσε ενα ψαρι?:smt059
Βασικα εγω 1,5 χρονο τωρα με την ιδια ταιζω και την πρασσινη και δεν εχω κανενα προβλημα.Θα πρεπει να αρχησω να ανισυχω?:(

Tolis 03-05-08 00:27

Η διατροφη αυτων των ψαριων ειναι φυτικη. Που σημαινει πολυ μακρυ εντερο.
Διατροφη με ζωικη πρωτεινη σημαινει αποθηκευση τοξικων στα οργανα του ψαριου, και μικροζωια.
Ειναι σαν να ταιζεις ενα αρνι κρεας.

Moutralewn 03-05-08 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fish_bill (Μήνυμα 258594)
Τα δυο είδη εδώ και 4 – 5 μήνες που τρέχει το ενυδρείο μια χαρα συνυπάρχουν και όχι δεν έχω δει να πέφτει ξύλο, σαν συνδυασμό τα διάλεξα γιατί κατ αρχάς εκείνη την περίοδο δεν έβρισκα acei και κατά δεύτερων γιατί από ότι είχα διαβάσει μπορούν να συνυπάρξουν χωρίς να υβριδισουν
Τέλος πάντων να δώσω στον φίλο ιmichal κάποια στοιχεία που μου ζήτησε
H τροφή είναι καφέ και όχι πράσινη..
Kh 9
Gh 10
( Ta test είναι υγρα της tropic marine )
αλλαγές νερού κάθε 15 μέρες 40%

Μια πολύ καλή τροφή που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι η JBL NovoRift ( http://www.jbl.de/factmanager/index.php?lang=en ) η οποία ειδικά σχεδιασμένη για Αφρικάνες και την βρίσκεις σε όλα τα καταστήματα γνωστής άλυσίδας pet-shop (Να μην λέμε ονόματα......έχει πολλά καταστήματα στην Αθήνα......Πράσινη επιγραφή με κίτρινα γράμματα).

Απο εκεί και πέρα μπορείς να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε τροφή με φυτική βάση είτε για Αφρικάνες είτε για φυτοφάγα ψάρια (με βάση την άλγη).

fish_bill 03-05-08 09:36

Πω πω αυτό είναι σοβαρό τόσους μήνες τα τάιζα με ζωική τροφή ..zw
Τεσπα πάω σήμερα κι ολας να αγοράσω φυτική :rolleyes:, δε ξέρω αν αυτό είναι που σκότωσε το ψαράκι αλλά δεν θα σταθω εκεί ,αυτό που με ενοχλεί ειναι ότι τα τάιζα τόσο καιρό ακατάλληλη τροφή από μ@λ@κι@ :smt084 πολίτου σε εξειδικευμένο κατάστημα στη Δάφνη .


Ευχαριστώ πάντως που μου ανοίξατε τα μάτια α έχω και ένα σχεδόν γεμάτο κουτάκι με ζωική τροφή θα σας το φέρω στον σύλλογο να πιάσει τόπο …:smt052


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01875 seconds with 11 queries