Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερωτηση για μπολι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40400)

tirogalos 14-05-10 09:33

Ερωτηση για μπολι
 
Προσφατα πηρα νεο φιλτρο για μεγαλυτερες επιδοσεις.Ειναι το Dolphin F-800.Επειδη εχω στρωμενο φιλτρο και θα το βαλω στο ενυδρειο των 16 λιτρων ηθελα να μαθω πως να μπολιασω το καινουριο φιλτρο.Το στρωμμενο φιλτρο εχει μονο σφουγγαρακι.Το στριβω για να βγει λιγο βρομα και μετα αυτη την βρομα την μεταφερω στο 16 Λ οπου βρισκετε τωρα το καινουριο φιλτρο?

in the pond 14-05-10 10:37

Τί ψάρια είχε μέσα το ενυδρείο των 16 λίτρων? Επίσης πόσα λίτρα θα είναι το καινούριο μεγαλύτερο ενυδρείο?

tirogalos 14-05-10 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 446041)
Τί ψάρια είχε μέσα το ενυδρείο των 16 λίτρων? Επίσης πόσα λίτρα θα είναι το καινούριο μεγαλύτερο ενυδρείο?

Το φιλτρο ειναι καινουριο και οχι το ενυδρειο.Ειναι 300λ/h και στο 16 Λ δεν εχω βαλει κανενα ψαρι

in the pond 14-05-10 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tirogalos (Μήνυμα 446058)
Το φιλτρο ειναι καινουριο και οχι το ενυδρειο.Ειναι 300λ/h και στο 16 Λ δεν εχω βαλει κανενα ψαρι

Ναι βρε παιδί μου, κατάλαβα...:p
1. Το 300άρι φίλτρο σε τί ενυδρείο θα μπει?
2. Αφού δεν είχες ψάρι στο 16λιτρο ενυδρειάκι σου, πώς γνωρίζεις ότι το φίλτρο του είναι στρωμένο?

Πληροφοριακά όμως θα σου πω ναι, στην περίπτωση όπου θα ήταν στρωμένο το φιλτράκι το μικρό, θα μπορούσες να πάρεις την μπύχλα και να την χρησιμοποιούσες στο βιολογικό υλικό του μεγαλύτερου φίλτρο. Θα ήταν βέβαια καλύτερα αν χρησιμοποιούσες απευθείας το στρωμένο σφουγγαράκι στο μεγαλύτερο φίλτρο.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι η βιολογία που θα μπόλιαζες με την μπύχλα θα ήταν μηδαμινή, αμελιταία ποσότητα, αν σκεφτείς ότι σε ένα 16 λιτρο ενυδρείο πόσα ψάρια μπορούσες να' χεις? Όπως και να' χει απάντησε μου στα πιο πάνω ερωτήματα...

tirogalos 14-05-10 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 446074)
Ναι βρε παιδί μου, κατάλαβα...:p
1. Το 300άρι φίλτρο σε τί ενυδρείο θα μπει?
2. Αφού δεν είχες ψάρι στο 16λιτρο ενυδρειάκι σου, πώς γνωρίζεις ότι το φίλτρο του είναι στρωμένο?

Πληροφοριακά όμως θα σου πω ναι, στην περίπτωση όπου θα ήταν στρωμένο το φιλτράκι το μικρό, θα μπορούσες να πάρεις την μπύχλα και να την χρησιμοποιούσες στο βιολογικό υλικό του μεγαλύτερου φίλτρο. Θα ήταν βέβαια καλύτερα αν χρησιμοποιούσες απευθείας το στρωμένο σφουγγαράκι στο μεγαλύτερο φίλτρο.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι η βιολογία που θα μπόλιαζες με την μπύχλα θα ήταν μηδαμινή, αμελιταία ποσότητα, αν σκεφτείς ότι σε ένα 16 λιτρο ενυδρείο πόσα ψάρια μπορούσες να' χεις? Όπως και να' χει απάντησε μου στα πιο πάνω ερωτήματα...


1)To φιλτρο θα μπει στο 54 Λ.
2)Αφου αυτο θελουμε να στρωσουμε το μεγαλο.Αρα να παρω το σφουγγαρακι και να το βαλω στο μεγαλο?

Πάνος 14-05-10 12:04

κι εγω μπλεχτηκα...:smt120
εχεις 2 ενυδρεια..ενα 54 λιτρα και ενα 16 λιτρα. εχεις ενα μεγαλο φιλτρο και ενα μικρο.
ποιο ενυδρειο και με ποιο φιλτορ ειναι στρωμενα και ποιο φιλτρο και σε ποιο ενυδρειο θελεις να στρωσεις??

tirogalos 14-05-10 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 446084)
κι εγω μπλεχτηκα...:smt120
εχεις 2 ενυδρεια..ενα 54 λιτρα και ενα 16 λιτρα. εχεις ενα μεγαλο φιλτρο και ενα μικρο.
ποιο ενυδρειο και με ποιο φιλτορ ειναι στρωμενα και ποιο φιλτρο και σε ποιο ενυδρειο θελεις να στρωσεις??


Λοιπον.Το μικρο φιλτρο ειναι στρωμενο που βρισκετε στο 54 Λ και το μεγαλο που θελω να το στρωσω για να μπει στο 54 Λ το εχω στο 16Λ.

alex 14-05-10 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tirogalos (Μήνυμα 446085)
Λοιπον.Το μικρο φιλτρο ειναι στρωμενο που βρισκετε στο 54 Λ και το μεγαλο που θελω να το στρωσω για να μπει στο 54 Λ το εχω στο 16Λ.

αα οκ το πιασα, παρε το σφουγγαρι απο το μικρο φιλτρο και βαλτο στο μεγαλο
μαζι με δυο χουφτες σιποραξ και καθαρισες...:grin:

Πάνος 14-05-10 12:13

τοτε βαζεις το μικρο στο 16λιτρο...που αυτοματα γινεται "στρωμενο" ετσι....και βαζεις το μεγαλο αστρωτο φιλτρο στο 54λιτρο ενυδρειο. και μπολιαζεις το 54λιτρο...(δηλαδη με τον τροπο που αναφερεται εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 παιρνεις μπολι απο το μικρο και το βαζεις στο μεγαλο) προχωρας με μετρησεις και εισαι οκ
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 446088)
αα οκ το πιασα, παρε το σφουγγαρι απο το μικρο φιλτρο και βαλτο στο μεγαλο
μαζι με δυο χουφτες σιποραξ και καθαρισες...:grin:

ναι αλλα ετσι δε θα εχει στρωμενο το 16λιτρο...
υποθετω οτι θελεις να λειτουργεις και τα 2 ενυδρεια...ή μηπως θα καταργησεις το μικρο?? αν ναι..τοτε οπως τα λεει ο alex

υ.γ. σε μη σαφεις ερωτησεις δεν μπορουν να δωθουν σαφεις απαντησεις... ;)

tirogalos 14-05-10 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 446088)
αα οκ το πιασα, παρε το σφουγγαρι απο το μικρο φιλτρο και βαλτο στο μεγαλο
μαζι με δυο χουφτες σιποραξ και καθαρισες...:grin:


Οκ :D

Πανο εαν το κανω ετσι οπως μου ειπε ο αλεξ ειμαι λαθος?Στο 54 Λ εχω guppies

alex 14-05-10 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 446089)
τοτε βαζεις το μικρο στο 16λιτρο...που αυτοματα γινεται "στρωμενο" ετσι....και βαζεις το μεγαλο αστρωτο φιλτρο στο 54λιτρο ενυδρειο. και μπολιαζεις το 54λιτρο...(δηλαδη με τον τροπο που αναφερεται εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 παιρνεις μπολι απο το μικρο και το βαζεις στο μεγαλο) προχωρας με μετρησεις και εισαι οκ

ναι αλλα ετσι δε θα εχει στρωμενο το 16λιτρο...
υποθετω οτι θελεις να λειτουργεις και τα 2 ενυδρεια...ή μηπως θα καταργησεις το μικρο?? αν ναι..τοτε οπως τα λεει ο alex

υ.γ. σε μη σαφεις ερωτησεις δεν μπορουν να δωθουν σαφεις απαντησεις... ;)

σορυ αλλα νομιζα πως στο 16λιτρο δεν εχει ψαρια (που ουτως η αλλως δεν θα επρεπε να εχει)οποτε τι να το κανει το μπολι? ποσο θα ζησει? νομιζα πως θα το παροπλησει... αν θελει να το δουλεψει σε λιγο καιρο τσακωνει 4-5 μακαρονια μεταχειρισμενα με ενα καινουριο σφουγγαρακι και τα βαζει στο φιλτρο του μικρου ενυδρειου
so simple...:D

tirogalos 14-05-10 12:46

Για να βγαλουμε καποια συμπερασματα......Λοιπον εχουμε και λεμε.Θελω να στρωσω το καινουριο φιλτρο.Γιατι να μην παρω λιγη βρομια απο το παλιο και να τη βαλω στο καινουργιο αφου ετσι γινετε το στρωσιμο.Δεν γινετε να μεταφερω τα σφουγγρακια επειδη το ενα ειναι μεγαλυτερο απο το αλλο.Αρα τι κανουμε?

halvas69 14-05-10 21:09

Στίψε καλούτσικα το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο κοντά στην είσοδο του νέου φίλτρου (εκεί που τραβάει το νερό) και είσαι ok.

tirogalos 15-05-10 11:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 446216)
Στίψε καλούτσικα το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο κοντά στην είσοδο του νέου φίλτρου (εκεί που τραβάει το νερό) και είσαι ok.


Εκλεισε :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01857 seconds with 11 queries