Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5790)

PSILOS 19-05-04 02:04

ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΕΤΟΙΜΑ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ
 
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ FORUM ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΑΡΗΚΑ!!
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΡΕΛΑΝ ΛΙΓΟ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ...
ΕΧΩ 6 ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ. ΞΕΡΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ? ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΟΛΑΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΓΛΥΦΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙ ΗΣΥΧΑ ΤΑ ΑΥΓΑ.
ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΗ
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ. ΤΑ ΤΑΙΖΩ ΦΡΕΣΚΕΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ Ο ΤΥΠΟΣ ΣΤΟ PET SHOP ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΝΟ3
ΑΛΗΘΕΥΕΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

TAN 19-05-04 09:58

Καλος ηρθες..
Πρεπει αρχικα να απομακρινεις τον pleco γιατι συγουρα θα κανει κολατσο τα αυγα
Πες μας αν σου ειναι ευκολο τις μετρισεις του ενυδρειου σου μιας και για να
εκολαφθουν τα αυγα θελουν καπιες παραμετρους..
Οταν λες φρεσκες γαριδες τι ενοεις??

Tolis 19-05-04 14:03

Πως καταλαβες οτι δυο απο αυτα ειναι ...εγκυμονουσες?

PSILOS 19-05-04 21:26

Εννοω ολόφρεσκες γαριδες απο το ψαράδικο
Μετρήσεις θα κανω αυριο

BILAS 20-05-04 01:26

Εχουν αρχισει να χωριζουν τις περιοχες με καποιο αρσενικο :?:

Εισαι σιγουρος οτι ειναι σε ενδιαφερουσα :?:
Γιατι πιστευω οτι αν ειναι θα εχεις σοβαρα προβληματα με τα υπολοιπα.
Γιατι καποιες φορες αν φανε αρκετα μας μπερδευουν :?: .
Σε τι ενυδρειο ειναι αυτα τα ωραια πλασματα :?:
Καλη τυχη αν ειναι παντος και περιμενουμε νεα(και καμια φωτο αν ειναι ευκολο οταν με το καλο)

ahar 20-05-04 02:21

δε με λες ρε μαστορα.....
πωωωωςςςςς καταλαβες εσυ οτι ειναι σε ενδιαφερουσα;;;

τις επιασες στην πραξη;
:D :D :D :D :D :D :D

χμμμ φαινεται ειναι τα φρεσκα θαλασινα... γνωστα τις πασει για τας αφροδισιακας τους παρενεργειες.

:wink: :wink: :wink:
-+13 -+13 -+13 -+13 -+13


Αλέξανδρος

tasos 20-05-04 22:21

Πρώτα απο όλα,έχεις άλλο ενυδρείο;Έστω και μικρό;Αν όχι μην περιμένεις να κρατησεις γέννα :cry: .Θα δείς όμως κάποιο από τα άλλα αγγελόψαρα να απομονώνεται με αυτά που θεωρείς θηλυκά,και να προστατεύουν μια περιοχή.Τότε είναι καιρός να τα βάλεις σε άλλο ενυδρείο.Μια άλλη μέθοδος είναι να τα αφήσεις να γεννήσουν και να βάλεις το φύλλο με τα αυγά σε κάποιο ενυδρειάκι με νερό του αρχικού ενυδρείου και μια αεραντλία για μικρή ανατάραξη του περιβάλλοντος νερου(όχι τίποτα κατραρράχτες του Νιαγάρα :shock: ).Σιγουρέψου πρώτα για την ύπαρξη ζευγαριού..........θα τα δείς να χτυπούν όλα τα υπόλοιπα!Καλή τύχη!

PSILOS 25-05-04 00:46

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙ ΤΑ 350 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟ. ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ FLOUVAL 404(ΧΩΡΙΣ ΕΝΕΡΓΟ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ SIPORAX της SERA), ΕΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ FLOUVAL ME ENA KOMATI ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΚΑΡΙ, 2 ΑΕΡΑΝΤΛΙΕΣ, ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΙΑ CO2 ΜΕ ΤΑΜΠΛΕΤΕΣ ΚΑΙ 2 40ΑΡΕΣ ΛΑΜΠΕΣ JBL. ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΑΜΗΛΕΣ
ΑΠΟ ΦΥΤΑ ΕΧΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
ΓΙΑ ΨΑΡΙΑ 6 ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΒΥΘΟ. ΤΟΝ ΓΛΥΦΤΗ ΤΟΝ ΧΑΡΙΣΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΖΕ ΤΑ ΦΥΤΑ.
ΕΧΩ ΥΠΟΨΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΦΟΥΣΚΜΕΝΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ BOYFRIEND ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ!!
ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΝΑΝ ΚΩΝΟ ΜΑ ΤΡΑΧΕΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΕΠΑΝΟ
ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΡΙΔΕΣ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΙ ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΜΜΩΝΙΑΣ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

koulio 25-05-04 13:08

πρωτα πρωτα παρακληση γραφε με μικρα - τα κεφαλαια δειχνουν να φωναζεις και βγαζουν και ματια

δευτερο 2 αεραντλιες με συστημα co2 ειναι σαν να μην εχεις co2 οποτε μαλλον βγαλτες γιατι διωχνουν την αναταραξη της επιφανειας ολο το διοξειδιο.

τις φρεσκιες γαριδες με μετρο γιατι αμα μεινουν κομματια χωρις να φαγωθουν θα εχεις προβλημα αμμωνιας σιγουρα

ερωτηση

οταν λες μονιμα φουσκωμενη η κοιλια του θυληκου ποσο μονιμα εννοεις
1 βδομαδα 1 μηνα 6 μηνες 1 χρονο ???

Giorgos 25-05-04 22:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PSILOS
ΕΧΩ ΥΠΟΨΙΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΑ ΦΟΥΣΚΜΕΝΗ Η ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ BOYFRIEND ΤΗΣ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ!!
ΤΗΣ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΝΑΝ ΚΩΝΟ ΜΑ ΤΡΑΧΕΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΤΥΠΟΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΕΠΑΝΟ

Το ότι είναι φουσκωμένη η κοιλιά της δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι έτοιμη να γεννήσει (τα ψάρια δεν εγκυμονούν αφού οι θηλυκές έχουν πάντα αυγά).
Το ότι έχει πιάσει μαζί με άλλο ένα scalare μια περιοχή και την φυλάνε είναι καλύτερο σημάδι συμπεριφοράς ζευγαρώματος.
Ένα σίγουρο σημάδι ότι προετοιμάζονται να ζευγαρώσουν είναι η εμφάνιση των γεννητικών οργάνων (ovipositors - όργανα εναπόθεσης αβγών) του ζευγαριού. Του αρσενικού είναι λεπτότερο και πιο μυτερό από της θηλυκιάς.
Καλά έπραξες και αγόρασες κώνο. Τα P. scalare επίσης προτιμούν πλατύφυλλα φυτά (όπως Echinodorus) και επίπεδες πέτρες για να εναποθέσουν τα αυγά τους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01594 seconds with 11 queries