Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μεσογειακή ανεμώνη! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17248)

sifnos 23-03-09 10:03

φυσικα θα ερθω ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος:D.θα τραβηξω και φωτο στην επομενη βουτια μου να δειτε τι λεω εγω ανεμωνη σε βαθη μεγαλουτσικα 10-12 μετρα...;)

3r4ndo 23-03-09 17:11

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifnos (Μήνυμα 343073)
φυσικα θα ερθω ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος:D.θα τραβηξω και φωτο στην επομενη βουτια μου να δειτε τι λεω εγω ανεμωνη σε βαθη μεγαλουτσικα 10-12 μετρα...;)

Οταν με το καλο ερθεις θα σε παω εδω 38° 8'16.68"N Χ 24° 3'9.54"E
να δεις τι εχουμε και εμεις!!

sifnos 23-03-09 17:16

θα κανουμε και scuba diving?:D

3r4ndo 23-03-09 17:25

Μπα δεν εχω εξοπλισμο..! Aν και δεν χρειαζεται καν να αγγιξεις νερο για να τα δεις ολα αυτα!!!!

NPS 23-03-09 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 342857)
:smt049Ανεμωνη:smt049 δια χειρος Μικρου την οποια ψαρεψα στους 50 ποντους οπου και διατηρω πανω απο 1 χρονο στο μεσιγειακο μου.

Actinia equina
την συναντάμε σε βραχώδεις ακτές μέσα αλλά και ....έξω από το νερό, κολλημένη σε εσοχές. Σαν νυκτόβιος οργανισμός, ανοίγει τα πλοκάμια της την νύχτα, ενώ κατά τη διάρκεια της ημέρας παραμένει κλειστή σε σχήμα κόκκινης φούσκας. Υπάρχει και σε καφέ ή σταχτύ χρώμα, αλλά συνήθως την ημέρα, αυτή η παραλλαγή, περνάει σαν απαρατήρητος γλειώδης οργανισμός, χωρίς να κεντρίζει το ενδιαφέρον, σε αντίθεση με τίς κόκκινες.

3r4ndo 27-03-09 05:23

1 Συνημμένο(α)
Να μην παινευτω και εγω για την δικια μου κουκλα???:D Ειναι κι εμενα μια κοκκινη Actinia equina, η φωτο ειναι δυστυχως απο το παναθλιο κινητο μου....

jimmis1974 05-03-12 22:38

επειδη καποια στιγμη θα πιασω 3 με 4 κοκινες Actinia equina , δεν μου λετε ... πως θα την κολησω στο βραχο ???? θα την πιασω και θα την ακουμπισω και θα βεντουζαρει αμεσως ??
Θελω να την βαλω σε βραχο που θελω εγω και οχι οπου θελει αυτη :D
Γιατι αν την αφησω χυμα μεσα στο ενυδρειο δεν λεει , επιπλέει.

3r4ndo πως την κολησες την δικια σου.

Τελικα σε σημειο με φως η χωρης ??? γιατι οι αποψεις διίστανται !!

Lsourtzo 05-03-12 23:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 656341)
επειδη καποια στιγμη θα πιασω 3 με 4 κοκινες Actinia equina , δεν μου λετε ... πως θα την κολησω στο βραχο ???? θα την πιασω και θα την ακουμπισω και θα βεντουζαρει αμεσως ??
Θελω να την βαλω σε βραχο που θελω εγω και οχι οπου θελει αυτη :D
Γιατι αν την αφησω χυμα μεσα στο ενυδρειο δεν λεει , επιπλέει.

3r4ndo πως την κολησες την δικια σου.

Τελικα σε σημειο με φως η χωρης ??? γιατι οι αποψεις διίστανται !!

Η ανεμώνη είναι ζωντανός οργανισμός ... για την ακρίβεια ζώο ... δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να την βάλεις σε μία θέση και να κάτσει εκεί ... θα πάει όπου θέλει αυτή να πάει ...

ps. 3 -4 ???? σε πόσα λίτρα ενυδρείο ????:smt120

jimmis1974 05-03-12 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 656358)
Η ανεμώνη είναι ζωντανός οργανισμός ... για την ακρίβεια ζώο ... δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να την βάλεις σε μία θέση και να κάτσει εκεί ... θα πάει όπου θέλει αυτή να πάει ...

ps. 3 -4 ???? σε πόσα λίτρα ενυδρείο ????:smt120

χχμμ οκ , σε αλλους που διαβασα δεν αλλαξαν θεση , το θεμα ειναι στην αρχη μην την αφησω χυμα μεσα !!!

3 με 4 ΟΧΙ σε ενα ενυδρειο :D αλλα σε 3 ενυδρεια θα μοιραστούν , (σε δυο 210 λιτρα και ενα 150 λιτρα)

Πάνος 06-03-12 09:11

μολις την ακουμπησεις καπου θα κολλησει αμεσως αν ειναι σε καλη κατασταση...αλλα φυσικα και δε προκειται να κατσει εκει ουτε μια μερα.
πολυ προσοχη καθως θα τις βγαζεις απο τη θαλασσα....κολλανε πολυ καλα στο σημειο που εχουν επιλεξει και μπορει πολυ ευκολα να τραυματιστουν. να τις αποσπασεις πολυ υπομονετικα...(εξαρταται βεβαια και απο το σημειο προσφυσης)

jimmis1974 06-03-12 11:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 656388)
μολις την ακουμπησεις καπου θα κολλησει αμεσως αν ειναι σε καλη κατασταση...αλλα φυσικα και δε προκειται να κατσει εκει ουτε μια μερα.
πολυ προσοχη καθως θα τις βγαζεις απο τη θαλασσα....κολλανε πολυ καλα στο σημειο που εχουν επιλεξει και μπορει πολυ ευκολα να τραυματιστουν. να τις αποσπασεις πολυ υπομονετικα...(εξαρταται βεβαια και απο το σημειο προσφυσης)

Οκ , τις εχω βρει σε βραχια εξω εξω γίνεται χαμος παρα πολλες , απλα δεν ειχα τοτε σακουλα να τις βαλω , μια που την σήκωσα λιγακι ξεκολησε πολυ ευκολα και μετα επιπλεε στο νερακι :D
Και εχει και πολλα μεγεθη , και μικρες και λιγο μεγαλυτερες.

Ελααααα , εδω οι καλες ανεμωνεεεεες ,, ακουω παραγγελιες ... 100 ευρω η μια:smt081:smt081:smt081

Fragki 21-07-14 13:45

ρε παιδια οκ και τι τισ ταιζετε??????
ειχα και εγω δυο και τουσ εβαζα γαριδα με αλλα ενα πρωι δεν τισ ξαναειδα εχω και αναν αστακο και ισωσ τισ δοκιμασε αλλα πιωσ ξερει??

Samian 24-07-14 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fragki (Μήνυμα 848109)
ρε παιδια οκ και τι τισ ταιζετε??????
ειχα και εγω δυο και τουσ εβαζα γαριδα με αλλα ενα πρωι δεν τισ ξαναειδα εχω και αναν αστακο και ισωσ τισ δοκιμασε αλλα πιωσ ξερει??


Το πιο πιθανό.....
Η γαρίδα 1 φορά την εβδομάδα ή και λίγο καλαμάρι ή ψάρι είναι μια χαρά.
Προσοχή γιατί μετακινείται. Μία δική μου μετακινήθηκε 1 μέτρο περίπου μέσα σε 1 βράδυ....
Σαν να πήγα εγώ Σάμο - Αθήνα αυθημερόν....χαχαχχαχα :D:D:D

pana 20-03-15 17:02

ερωτηση
 
ποσο αντεχουν οι ανεμωνες μεσα στα σακουλακια και ποσο εξω αποτο νερο

Samian 20-03-15 21:50

Εξαρτάται από τό πόσο αντέχεις και εσύ μέσα στο νερό ή μέσα σε 1 κλειστό δωμάτιο 1 χ 1.
Το σκέφτεσαι να κάνεις ;;;

pagokoftis 23-03-15 00:54

:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Μάλλον για να τις μεταφέρει ρωτάει μωρέ :D :D
Αν ναι, μπορείς να τις μεταφέρεις σε ένα καθαρό πλαστικό τάπερ που εφαρμόζει καλά το καπάκι του, αφήνοντας λίγο αέρα μέσα, μην τις βάλεις σε σακούλα, μπορεί να σκιστεί κλπ... Έτσι, λόγω επιφάνεις, θα μπορέσεις εύκολα να την "ξεκολλ'ησεις" και να την βάλεις στο ενυδρείο σου και δεν θα τραυματιστεί..
Και ένα δοχείο με μεγάλο καπάκι, σαν τα πλαστικά 5όλιτρα που βάζουν μέσα μέλι είναι μια χαρά!!
Αν η μεταφορά σου διαρκεί αρκετη ώρα, έχε υπ' όψην σου ότι χρειάζεται και οξυγόνο το ζωντανό.. Ίσως να χρειαστείς μια αεραντλία μπαταρίας, ή να κάνεις πολλές μικρές τρύπες (ώστε να μην πετάγεται έξω το νερό κατά την μετακίνηση) στο καπάκι..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01757 seconds with 11 queries