Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Το πρώτο μου φυτεμένο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103105)

vag123 18-10-19 12:56

Το πρώτο μου φυτεμένο!
 
2 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Όγκος: 90 λίτρα καθαρά
Κατηγορία: Φυτεμένο
Φυτά: rotala rotundifolia, vallisneria, anubias, java moss, eleocharis parvula
Ψάρια / Άλλα είδη: 9x Zebra Danios, 2x Clea Helena
Διακοσμητικά υλικά: Ξυλο, Flourite κλασσικό μαζι με ψιλό βασαλτη
Φωτισμός: 2χ 24watt T5 6500k
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: Eheim Biopower 200
Θερμοστάτης: -
Λίπανση: Flourish, Flourish Iron, Θειικό Καλιο (Όλα x2 φορες την εβδομάδα)
Παροχή CO2: 2κιλη μπουκαλα

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20
Αλλαγές νερού: Μια φορα την εβδομάδα 40%
Θερμοκρασία: 26 (stc 1000 με 2 ανεμηστηρακια, θα προστεθεί θερμοστατης οταν πιασουν τα κρύα)

Η πρώτη μου επαφή με το χομπι! :D
Μετά από αρκετό διάβασμα και αρκετές ερωτήσεις έστησα και εγώ το πρώτο μου ενυδρείο! Τρέχει 3 μήνες περίπου αλλα τα ζωντανά προστέθηκαν τον τελευταίο μήνα. Την τελευταία εβδομάδα ξεκίνησε η λίπανση με σίδηρο και ηδη η ροταλα εχει παρει τα πανω της μετά απο μερικό κιτρινισμό. Λίγη αλγη στα τζάμια εμφανίστηκε απο οταν έβαλα τα helena και μειώθηκε ο πληθυσμός των λεθρεπιβατων αλλά στο αμεσο μελλον θα δωθουν τα helena και θα μπουν nerites. Η parvula προστέθηκε προχθές!
Παρατηρήσεις και προτάσεις για βελτίωση θα τις εκτιμούσα ιδιαιτέρως ;)

Συνημμένο Αρχείο 95043

Συνημμένο Αρχείο 95044

Juan 18-10-19 15:53

:smt023 μπράβο !! πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου. Αν αυτή είναι η πρώτη σου επαφή νομίζω ότι στο μέλλον θα κάνεις 'θαύματα' !
Παρατήρηση καμία :grin:, πρόταση αφου ζητάς.. (καθαρά θέμα γούστου) θα κράταγα την κεντρική rotala πιο χαμηλά...περίπου στο μισό ύψος από τώρα.
Καλή συνέχεια

Πόσα eleocharis parvula χρησιμοποίησες για αυτό το χώρο ? Κάθε τούφα είναι και ένα φυτό, όπως το αγοράζουμε ?

vag123 18-10-19 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Juan (Μήνυμα 1055973)
:smt023 μπράβο !! πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου. Αν αυτή είναι η πρώτη σου επαφή νομίζω ότι στο μέλλον θα κάνεις 'θαύματα' !
Παρατήρηση καμία :grin:, πρόταση αφου ζητάς.. (καθαρά θέμα γούστου) θα κράταγα την κεντρική rotala πιο χαμηλά...περίπου στο μισό ύψος από τώρα.
Καλή συνέχεια

Πόσα eleocharis parvula χρησιμοποίησες για αυτό το χώρο ? Κάθε τούφα είναι και ένα φυτό, όπως το αγοράζουμε ?

Σε ευχαριστώ πολυ!! Την parvula την χωρισα εγω σε ξεχωριστες τουφες. Ο χωρος που βλέπεις φυτεύτηκε με ενα μονο αγορασμενο φυτο.

stanisalus18 18-10-19 20:14

Ωραια αρχη :smt041

Βγαλε κι αλλες φωτογραφιες αν θελεις, να παρουμε ματι :D

vag123 19-10-19 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 1055982)
Ωραια αρχη :smt041

Βγαλε κι αλλες φωτογραφιες αν θελεις, να παρουμε ματι :D

Να σαι καλά! Με την πρώτη ευκαιρία θα προσθέσω και αλλο φωτογραφικό υλικό :D

G_AQUA 20-10-19 20:02

Συγχαρητηρια, πολύ ωραιο το ξεκίνημα σου. :smt038
Την παρβουλα θα σου προτεινα να την κουρεψεις πιο χαμηλα, στο μισο από ότι την εχεις γιατι ετσι θα την βοηθήσεις να απλωθει καλυτερα και να βγαλει δρομείς γρηγοροτερα.

vag123 20-10-19 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 1056040)
Συγχαρητηρια, πολύ ωραιο το ξεκίνημα σου. :smt038
Την παρβουλα θα σου προτεινα να την κουρεψεις πιο χαμηλα, στο μισο από ότι την εχεις γιατι ετσι θα την βοηθήσεις να απλωθει καλυτερα και να βγαλει δρομείς γρηγοροτερα.

Θα το φροντίσω στην επόμενη αλλαγή νερού ;)
Σε ευχαριστώ!

vag123 27-10-19 10:25

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
Σήμερα έπεσε βαρύ κλάδεμα στο ενυδρείο, αφαιρέθηκαν ορισμένες ριζες απο vallisneria και αφαιρέθηκε αρκετη gda απο το τζαμί (προσπάθησα να ακολουθήσω συμβουλές του tom barr και την αφησα να κατσει για καμια 10αρια μερες). Επίσης ξεκίνησα λίπανση με kno3 (να ευχαριστήσω ακόμη μια φορα τον φίλο Γιάννη-stanisalus18 που μου το παρείχε ;) ).
Θα ανεβάσω φωτογραφίες εντός εβδομάδος με αρκετές ερωτήσεις για κάποιες αλλαγές που σκεφτομαι να κάνω :D
Καλο υπόλοιπο τριημέρου σε ολους! :smt020

stanisalus18 30-10-19 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag123 (Μήνυμα 1056165)
Επίσης ξεκίνησα λίπανση με kno3 (να ευχαριστήσω ακόμη μια φορα τον φίλο Γιάννη-stanisalus18 που μου το παρείχε ;) ).
Θα ανεβάσω φωτογραφίες εντός εβδομάδος

Να εισαι καλα ;)

Τις αναμενουμε τις φωτογραφιες οποτε ερθει η ωρα :smt041

Καλη συνεχεια.

vag123 09-12-19 09:15

Καλημέρα!
Ένα μικρό δυσάρεστο update... Από καιρό είχα παρατηρήσει ένα απο τα ντάνιος να είναι λίγο φουσκομένο και να έχει συμπτώματα δυσκοιλιότητας με αρκετά μεγάλα περιτώματα που έκανε ώρες να αποβάλλει. Χθες όμως ήταν και υποτονικό οπότε είχα σκοπό σήμερα -όπως και έκανα- να του φτιάξω αρακά. Πριν προλάβω να ταϊσω το βρήκα σε μία σχισμή του κυκλοφορητή..
Αρκετά δυσάρεστο μιας και είναι η πρώτη απώλεια που είχα στο χόμπυ :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01498 seconds with 11 queries