Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εξωτερικό Φίλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24053)

Filotas 30-03-08 17:33

Εξωτερικό Φίλτρο
 
Μιά ακόμη ίσως χαζή ερώτηση αλλά πόσο καιρό πρέπει να κρατήσω το εσωτερικό φίλτρο μαζί με το εξωτερικό για να είμαι έτοιμος και να βγάλω επιτέλους το εσωτερικό;

kill_bill 30-03-08 17:49

Καμμια 20-30 μερες.

Filotas 30-03-08 17:54

Ευχαριστώ

Neoklis 30-03-08 18:23

Στίψε το σφουγγάρι του εσωτερικού καλά μέσα στο εξωτερικό και βγάλτο...;)

Filotas 30-03-08 18:30

Νεοκλή είσαι σίγουρος οτι αρκεί μήν πάθω καμιά πλάκα και είναι φουλ το έρμο!!!!!!

Neoklis 30-03-08 18:37

Από την στιγμή που θα μεταφέρεις βιολογία στο εξ. κάνιστρο το φίλτρο είναι στρωμένο και η αποικία των βακτηριδίων μέσα σε αυτό πλέον... Άρα και στρωμένο...;)

Αν θέλεις στίψε το σφουγγάρι και μέσα στο νερό (μπορεί να θολώσει για λίγο το νερό) και τα υλικά που έχεις τωρα στο εσωτερικό μετέφερε τα στο εξωτερικό....

Filotas 30-03-08 18:56

Το εσωτερικό έχει μέσα μόνο σφουγγάρια, να βάλω ένα απο αυτά μέσα στο κάνιστρο και τα υπόλοιπα να τα στίψω;
-------------------------
Και για να μήν ανοίγο άλλο θέμα. Το ενυδρείο είναι ένα Jewel Lido 120. Το εσωτερικό είναι κολλημένο στην πίσω αριστερή γωνία. Για να το βγάλω να χρησιμοποιήσω χορδή κιθάρας; Θα τα καταφέρει να κόψει την σιλικόνη;

Neoklis 30-03-08 19:17

Ναι βάλε ένα από αυτά στο εξωτερικό...

Με μία χορδή ή με μια μακρια λάμα/κοπίδι προσεκτικά πάντα να μην γίνουν πολλές γρατζουνιες...

dalex 31-03-08 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 250344)
Νεοκλή είσαι σίγουρος οτι αρκεί μήν πάθω καμιά πλάκα και είναι φουλ το έρμο!!!!!!

Εγώ θα έλεγα να τα κρατήσεις παράλληλα και τα δυο για περίπου 20 μέρες.
Το στύψιμο του σφουγγαριού στο καινούριο φίλτρο το χρησιμοποιούμε σαν μπόλι για να στρώσει πιο γρήγορα το φίλτρο. Δεν σημαίνει ότι με το στύψιμο μεταφέρουμε όλα τα ωφέλιμα βακτηρίδια από το σφουγγάρι στο νέο φίλτρο.
Αλώστε καλύτερα να βλέπεις για λίγες μέρες ακόμα το εσωτερικό μέσα στο ενυδρείο από το να διακινδυνεύσεις να το αφήσεις με ένα άστρωτο φίλτρο και μάλιστα όταν είναι φουλ με ψάρια όπως λες.

aaaooll 31-03-08 04:35

αν βαλει ομως ολα τα υλικα απο το παλιο στο καινουριο, δεν ειναι σαν να εχει το παλιο μεσα στο καινουριο, αρα και στρωμενο?

lingistis 31-03-08 08:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 250348)
Αν θέλεις στίψε το σφουγγάρι και μέσα στο νερό (μπορεί να θολώσει για λίγο το νερό).

Εγώ θα έκαμνα το παραπάνω και θα άφηνα το εσωτερικό φίλτρο μαζί με το εξωτερικό για καμιά 15 μέρες να δουλεύουν μαζί.

Filotas 31-03-08 08:50

Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω για να είμαι σίγουρος για τα ψάρια.

crazyio 31-03-08 13:08

Με μια λεπτή χορδή κιθάρας θα κόψεις την σιλικόνη πιο εύκολα από όσο φαντάζεσαι ..

Άν πάρεις τα υλικά του παλαιού σου φίλτρου και τα βάλεις στο εξωτερικό (ακόμα και αν είναι μόνο σφουγγάρια) δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.
Τα βακτηρίδια που χρειαζόμαστε "κάθονται" πάνω στα υλικά του φίλτρου μας.
Αν αυτά τα υλικά τα μεταφέρουμε στο καινούργιο φίλτρο αυτόματα μεταφέρουμε και την βιολογία.
Απλά τα πράγματα, ας μην τα κάνουμε δύσκολα.

Filotas 31-03-08 17:18

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. Μιά ακόμη ερώτηση όμως, μιας και είμαι καινούργιος σε εξωτερικό φίλτρο έχω όλο απορίες!!!!
Την Κυριακή είχα μία διακοπή ρεύματος σήμερα το φίλτρο κάνει κατα διαστήματα έναν παράξενο θόρυβο για λίγο και μετά όλα καλά. Το βγάζω απο την μπρίζα και το ξαναβάζω και βγάζει φυσαλίδες. Πρέπει να κάνω κάτι γιαυτό ή όχι;

Tolis 31-03-08 17:29

Μαλλον εχει παρει αερα. Κουνα το λιγο και θα φυγει.

Filotas 31-03-08 17:29

Αυτό μόνο, είπα κι εγώ....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01555 seconds with 11 queries