Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Τραυματισμός πτερυγίων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54283)

Tsagos 02-07-11 18:11

Τραυματισμός πτερυγίων
 
Καλησπέρα.

Μου έχει γεννηθεί η ερώτηση γιατι να συμβαίνει αυτό; Ο τραυματισμός στα πετρύγια των ψαριών!

Οι κύριοι λόγοι που ξέρω είναι 3.

1) Συγκάτικοι - Τσακωμοί
2) Κακή ποιότητα νερού
3) Αρώστιες (fin rot)

Εαν τα παραπάνω δεν συμβαίνουν στο ενυδρείο, τι υπάρχει περα απο αυτά που να προκαλεί τραυματισμό;

Σε όλα τα ενυδρεία μου εχω τουλαχιστων 1 ψάρι που έχει τετοιο προβλημα αλλα δεν μπορω να το αποδώσω κάπου όταν 1 στα 3 η 1 στα 30 ψαρια έχουν προβλημα.

Για πείτε καμια γνώμη να ξεστραβωθώ :cool:

kwstas_original 02-07-11 18:17

Κυριος λογος ειναι ο 1ος, συγκατοικοι-τσακωμοι.
Τραυματισμος σε πτερυγια απο κακη ποιοτητα νερου δεν υφιστατε.
Τουλαχιστον εγω δεν γνωριζω κατι τετοιο.
Οποτε αφαιρεσε το και προσθεσε στη θεση του αυτο:
Τραυματισμος του ψαριου απο μονο του, κατι το τρομαξε για παραδειγμα και χτυπησε σε κανενα ξυλο
με αποτελεσμα να σχιστουνε λιγο η πολυ τα πτερυγια του, η ουρα του, η ακομη και το δερμα του.

Εδω ερχεται και μπαινει η καλη ποιοτητα νερου η οποια αναπληρωνει τους χαμενους ιστους πολυ πιο γρηγορα απο οτι μια κακη ποιοτητα νερου...;)

delta66 02-07-11 21:30

Πετρες και ξυλα αιχμηρα?
Μια στο εκατομμυριο να πηδηξε και να χτυπησε σε ανεμιστηρα?

Tsagos 03-07-11 00:17

Δηλαδή μου λέτε αυτά που έχω πει και εγώ.
Σίγουρα κατι απο αυτά ε;
Εγω θα το ξανακοιτάξω, υπαρχουν υποπτοι αλλά ποτε δεν το είδα με τα ίδια μου τα μάτια!

Για την ποιοτητα του νερού δεν θα σου πω Κώστα ακόμη πως κάνεις λαθος και είμαι σωστός. Είναι δική μου παρατήρηση και όχι κατι που διαβασα πως συμβαίνει σίγουρα.
Ισως να έχω δίκιο ίσως να έχεις εσυ. Απο τη στιγμή που ουτε εσυ παρεθεσες κατι χειροπιαστό αλλα και ούτε εγώ ο καθένας μας μενει με τις αποψεις του :) ε; :)
Δεν θα σου κρύψω πως γερνω πως τη δική σου γνώμη ομως !

Efh 03-07-11 01:19

τα χρυσοψαρα μου το παθαινουν απειρες φορες
εχω κομετ και εχουν μεγαλες ουρες
σε 125 λιτρα
που ειναι κανονικο ενυδρειο
το τι σκισιμο πεφτει δεν λεγεται :p
και εχω μονο φυτα σκεψου
δεν τα εχω δει ποτε να τσακωνονται
ομως κυνηγιουνται καποιες φορες ειδικα μετα το φαι

Tsagos 03-07-11 03:03

Αυτό λεω Έφη.
Τωρα δεν ξέρω τι συμπεριφορά έχουν τα χρυσόψαρα, εαν ρίχνουνε κανα δαγκωματάκι που και που μεταξυ τους... Αλλα γενικά είναι δυσκολο να καταλαβώ γιατι συμβαινει αυτό

Giannis_4 03-07-11 07:00

Αν καταλαβα καλα τι λετε,αυτο συμβαινει και στους δισκους(να εχουν μια σχισμή στα πτερυγια ή στις ουρες τους)
Σε μια δυο μερες επανέρχεται στο κανονικο αλλα κι εγω δεν ξερω απο τι μπορει να δημιουργηθεί.

Efh 03-07-11 16:18

ριχνουνε και μεταξυ τους εμενα αλλα σε πολλες ακυρες στιγμες
δεν ειναι για το φαι ουτε για κατι γενικα
εκει που χαλαρωνουν το απογευμα
ξυπναει ενα και ξυπναει και τα αλλα
και μετα παλι ηρεμια

Αντωνης Πατρα 03-07-11 16:52

φιλε οσο απιστευτο και αν ειναι ο φοβος τα προκαλει αυτα.. ειχα εναν μονομαχο με 3 θηλυκες.. δεν τον πειραζαν αλλα επαθε fin rot μονο επειδη τις εβλεπε.. τον χωρισα αμεσως και σε 5 ωρες εγινε αλλο ψαρι... τοσο δραστηριο δεν το ειχα δει παλι.. και το fin rot σταματησε και τα πτεριγια αναπλαθονται.. stress οπως λενε ολοι οι εμπειροι εδω μεσα και εχουν δικιο..

Tsagos 03-07-11 23:15

Στρες ε;

Προς το παρόν το έχουμε στα υπόψην μας και αυτό μιας και δεν μπορούμε να το αποκλείσουμε ακόμη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01291 seconds with 11 queries