Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   μονομάχος fin rot? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100923)

stav 24-08-18 04:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1046153)
επίσης εγώ το ξεπλένω στον κουβά του νερού του ενυδρείου που μόλις άδειασα για την αλλαγή, είναι σωστό αυτό


Σωστο,οσον αφορα τη ροη αυτη φαινεται απο την εξοδο του φιλτρου.

Dimitris11 24-08-18 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 1046181)
Σωστο,οσον αφορα τη ροη αυτη φαινεται απο την εξοδο του φιλτρου.

οκ τέλεια τουλάχιστον το κάνω σωστά αυτό:)

σου κάνω πολύ βασικές ερωτήσεις που εσένα ενδεχομένως να σε κουράζουν αλλά τις κάνω για να το καταλάβω και να το κάνω σωστά. για να ελέγξω την ροή από την έξοδο του φίλτρου, θα πρέπει να βάλω το χέρι εκεί και να καταλάβω αν είναι ομαλή ή είναι κομμένη? φαντάζομαι τώρα δεν θα είμαι σε θέση να το καταλάβω μιας και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

αν υπάρχει κάποιο tip που μπορεί να με βοηθήσει θα χαρώ να το ακούσω.

επίσης μία τελευταία ερώτηση. όταν λέμε ότι παίρνουμε μπόλι, στην ουσία παίρνουμε το μακαρόνι του στρωμένου ενυδρείου σωστά? αν εγώ πάρω νερό από ενυδρείο στρωμένο και το εκχυλίσω στο ενυδρείο μου, θα μπολιάσει ή θέλει μακαρόνι αποκλειστικά?

stav 24-08-18 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1046187)
οκ τέλεια τουλάχιστον το κάνω σωστά αυτό:)

σου κάνω πολύ βασικές ερωτήσεις που εσένα ενδεχομένως να σε κουράζουν αλλά τις κάνω για να το καταλάβω και να το κάνω σωστά. για να ελέγξω την ροή από την έξοδο του φίλτρου, θα πρέπει να βάλω το χέρι εκεί και να καταλάβω αν είναι ομαλή ή είναι κομμένη? φαντάζομαι τώρα δεν θα είμαι σε θέση να το καταλάβω μιας και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

αν υπάρχει κάποιο tip που μπορεί να με βοηθήσει θα χαρώ να το ακούσω.
Βλεπε την επιφανεια του νερου(υπ' οψη ο μονομαχος δεν θελει δυνατη ροη).
επίσης μία τελευταία ερώτηση. όταν λέμε ότι παίρνουμε μπόλι, στην ουσία παίρνουμε το μακαρόνι του στρωμένου ενυδρείου σωστά? αν εγώ πάρω νερό από ενυδρείο στρωμένο και το εκχυλίσω στο ενυδρείο μου, θα μπολιάσει ή θέλει μακαρόνι αποκλειστικά?

Θελει βιολογικο υλικο μακαρονι.σφουγγαρι κ.λ.π.

Dimitris11 24-08-18 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 1046194)
Θελει βιολογικο υλικο μακαρονι.σφουγγαρι κ.λ.π.

οκ σε ευχαριστώ πολύ.

Diskus fan 26-08-18 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1046144)
Ένας πολύ αξιόλογος ονλαιν πετσοπας πρότεινε στο ενυδρείο των 27 λίτρων με μοναδικό ζωντανό οργανισμό έναν μονομάχο να βάλω και ενα κοπάδι 5-6 neon tetra και να πάρω και το Seachem stability για να βοηθήσει το φίλτρο στην ιχθυοφορτιση και να είμαι τυπικός στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Ποια είναι η άποψη σας σε αυτα που πρότεινε;

Επίσης το σφουγγάρι του φίλτρου καθε ποτέ θέλει να το αντικαθιστούμε με νέο και κάθε πότε πρέπει να το ξεπλένουμε;

Αφού θεωρεί ότι... 5-6 ψάρια είναι κοπάδι (και μπαίνουν σαν είδος και σε αυτά τα λίτρα)... είναι όντως πολύ... "αξιόλογος". :smt120

Dimitris11 26-08-18 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1046250)
Αφού θεωρεί ότι... 5-6 ψάρια είναι κοπάδι (και μπαίνουν σαν είδος και σε αυτά τα λίτρα)... είναι όντως πολύ... "αξιόλογος". :smt120

Σε ευχαριστώ ρε diskus fan που μου δίνεις τα φώτα σου.:o

Diskus fan 04-09-18 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1046253)
Σε ευχαριστώ ρε diskus fan που μου δίνεις τα φώτα σου.:o

Με μπέρδεψες... υπάρχει κάτι, που ΔΕΝ κατάλαβες; :confused:

Dimitris11 11-09-18 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1046649)
Με μπέρδεψες... υπάρχει κάτι, που ΔΕΝ κατάλαβες; :confused:

όχι προς θεού κατάλαβα ότι δεν συμφωνείς μαζί του οπότε έχω μάθει να συμφωνώ με τους έμπειρους εδώ μέσα και όχι με τους πετσοπάδες οπότε πορεύομαι έτσι.

Υ.Γ σόρυ που άργησα να απαντήσω, δεν περίμενα απάντηση:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries