Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΟΥ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58853)

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 01-01-12 22:14

DIY ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΟΥ.
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.
αυτο ειναι το προτο ενυδρειο που εφτιαξα μονος μου.
Ειναι ενας κυβος με σκοπο να μπουνε φητα και απο ζωντανα γαριδες και σαληγκαρια.

διαστασεις. 31.31.36 ογκος 34,5 λιτρα.
επιπλο απο μαυρο ξυλο με διαστασεις. 31,31,100εκ
φιλτρο. tetratec ex 400
φωτισμος. DENNERLE nano light 11 watt
6000kelvin/900lumen
υπωστρομα Seachem Flourite Black Sand 7kg.
θερμοστατης resun 150watt
διακοσμητικα πετρα απο μη ασβεστολιθικο υλικο σε κοκκινο χρωμα με ασπρα νερα.
και μετα απο αναζητηση αν τυχη να βρω κανενα ξυλο που να ειναι οπως το εχω φανταστη θα το τοποθετισω.



θα ηθελα να μου πειτε τι φητα να βαλω σκεφτομαι,να βαλω Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα πετυχη,Vallisneria nana.και για το πισω μερος θελω κατι με μικρα φιλαρακια και να μεγαλωνη γρηγορα .
βεβαια αν καποιος θελει να προτινη κατι ειμαι ολος αυτια \ ωπος τι ψαρακια μπαινουν σε αυτα τα λιτρα.

nicpapa 02-01-12 01:39

Πολυ ωραίο ... γαριδάδικο ε? Δοκιμασε cuba αλλα δεν ξέρω για το φωτιμσό εαν επαρκεί..

Λιβέρης Σταύρος 02-01-12 10:53

Πολύ όμορφη κατασκευή, μπράβο! Ο θερμοστάτης είναι τεράστιος για τα λίτρα σου, αλλά αν αυτόν έχεις τότε οκ. Καλό θα ήταν να βάλεις έναν controler θερμοκρασίας. Καλή συνέχεια.

panos1gr 02-01-12 12:37

απλα τελοιο

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 02-01-12 17:52

σας ευχαριστω πολυ ο θερμοστατης ειναι απο ενα αλλο ενυδρειο που ειχα και μου ξεμηνε στο κοντηνο μελον θα παρω εναν αλλον 75 w εκτοσ και αν βρω εξοτερικο μιας και στο αλλο ενυδρειο μου εχω εξωτερικο και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
θα ηθελα να ακουσω καμια γνωμη για τι ψαρακια μπορω να βαλω μεσα σε 35 λιτρα!
και τωρα να ρωτησω κατι εχω παραγγηλη τα φητα ωταν θα ερθουν θα τα τοποθετησω και μετα να γεμισω νερο,η να καληψω το υποστρομα με νερακι για να γινει ο κυκλος του υποστροματος?
τι λετε και εσεις?

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 02-01-12 18:45

ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΩΤΟ
 
1 Συνημμένο(α)
μια ακομα φωτο απο το επιπλακι,και τους χωρους του.

Τσιόνογλου Σταύρος 02-01-12 22:15

Αν είναι να βάλεις κανένα γκαζονάκι νομίζω θα χρειαστείς πιο ψηλές πέτρες.

storki1 02-01-12 23:56

χρονια πολλα και καλη χρονια.
καλο θα ηταν να κανεις πρωτα τον κυκλο του υποστρωματος ωστε οταν μπουν τα φυτα σου να νοιωσουν πιο ανετα να ποιασουν πιο καλα και να ξεστρεσαριστουν πιο γρηγορα.

μπραβο πολυ ωραιο
ποσο σου πηγε ολη η κατασκευη εαν επιτρεπετε?

beeromixalhs 03-01-12 00:56

Καλή χρονιά

το cuba είναι δύσκολο φυτό και ο φωτισμός που έχεις δε του φτάνει. Τώρα οι valisneria είναι ότι πρέπει όπως και η java moss ;)

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 03-01-12 16:51

ποιο ψηλες πετρες γιατι να βαλω ?
και η κουμπα δεν θα πιαση αν ειναι να μην το δοκιμασω.! τι λετε?

GiWrGoS198 03-01-12 19:01

Ποιο μεγαλες πετρες για να μην τις καλυψουν τα φυτα .
Εγω θα σου προτεινα ωραια και ευκολα φυτακια οπως anubia nana ,ceratopteris thalitrichoides ,java fern, hygrophyla polysperma rosanerving ,limnophila sessiliflora,eleocharis parvula,moss,rotala rotundifolia και αλλα πολλα .Αν θες δυσκολα θες λίπανση , ακόμα περισσότερο φωτισμό ,διοξείδιο του άνθρακα ....

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 04-01-12 20:39

απο ψαρακια τι μπορω να βαλω εκτος απο γαριδες

zak 27-01-12 19:45

μπορείς να βάλεις νεον που θα πηγαίνουν ωραία με το στήσιμο και τα φυτά... και ίσως και γκάππυ αρκεί να διαλέξεις όμορφα γκαππυ.
για αυτα τα λίτρα δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι άλλο.
αλλά με καμια δεκαριά νεον θα δείξει αλλιώς.

ignatios1993 27-01-12 20:01

ο τελειος μονομαχονας!
 
σκεψου για κανα μονομαχο... καμαι ανουμπια ....χαλαρα πραματα!
πολυ ωραια κατασκευη! :)

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 05-02-12 13:05

nees foto
 
εχθεσ εβαλα τα φητα και γεμησα με νερο αυριο θα βαλω και το διοξιδιο και θα παρω ακομα ενα ιδιο φοτιστικο για να εχει η κοθμπα περισοτερο φωσ
σας δινο και την διευθινση απο ενα βιντεο να δειτε το τελικο αποτελεσμα
http://www.youtube.com/watch?v=OIQnM...eature=mh_lolz

maxmike 05-02-12 13:25

απο φυτα δεν ξερω ειδηκα ονομασιες αλλα απο ψαρακια εγω σιγουρα θα εβαζα εντλερ.παντως ειναι πολλη ομορφο καλη συνεχεια:p

zak 06-02-12 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ (Μήνυμα 650492)
εχθεσ εβαλα τα φητα και γεμησα με νερο αυριο θα βαλω και το διοξιδιο και θα παρω ακομα ενα ιδιο φοτιστικο για να εχει η κοθμπα περισοτερο φωσ
σας δινο και την διευθινση απο ενα βιντεο να δειτε το τελικο αποτελεσμα
http://www.youtube.com/watch?v=OIQnM...eature=mh_lolz

η εισαγωγή και εξαγωγή του φίλτρου που καταλήγει στο ενυδρείο.. είναι γυάλινες από Ebay?
Ψάχνω και εγώ διαφανές και εχω βρει μονο γυάλινες... δεν βρίσκω σε πλαστικό... σωλήνα.. από που βρήκες?

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 06-02-12 22:30

ναι φηλε μου εχει κανα μηνα που τησ παρηγγηλα 30 ε απο μαλαισια για να παρω του αμανο ηθελα 150 και κατι δεν λεει εν μεσω κρησησ.γιατι θελεισ πλαστικεσ δεν το καταλαβα?
τον σωλινα απο το φηλτρο τον διαφανο τον ειχε το φηλτρο μου

zak 07-02-12 08:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ (Μήνυμα 650716)
.....γιατι θελεισ πλαστικεσ δεν το καταλαβα?....

για πιο οικονομικες από 30 ευρώ... τόσο τα βρίσκω και εγώ...

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 07-02-12 16:47

30 ε με την αποστολη αλλα και 30 ε δεν ειναι και αρκετα φτηνοτερεσ δεν βρηκα.

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 15-03-12 16:56

η προωδος του ενυδρειου μου μετα απο ενα μηνα και κατι
 
2 Συνημμένο(α)
παιδια σας διχνω το ενυδρειο μου μετα απο κανα μηνα για να μου πειτε πως σας φενεται.η πρωτη φωτο ειναι οπος ειναι τωρα και η επομενη ειναι πως ηταν οταν τα εβαλα.η cuba αρχιζει να μεγαλωνει αρκετα αν και το φυτο πισω δεξια το πηρα για cuba αλλα δεν ειναι .ξερει κανενας να μου πει τι φυτο ειναι ?

klipitiklopos 15-03-12 17:56

Πολυ ωραιο, και οταν μεγαλωσουν τα φυτα ακομα ομορφοτερο θα γινει.
Το πισω φυτακι το βλεπω για micranthemum micranthemoides.

GiWrGoS198 11-04-12 21:45

Κανένα νέο ;;

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 15-04-12 12:22

ολα πανε μια χαρα η cuba εχει μεγαλωση και εχει πιασει σχεδον ολο το ενυδρειο μονο με 11 βατ απο φως και απο ζουμια μονο φοσφορο, απο αλγες μεχρι στιγμης εχω μονο green spot προβλημα που το πολεμαω και κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα τα μισα λιτρου του συνολικου ογκου του νερου.με νερο απεσταγμενο.
οι μετρησεις ειναι οι εξεις .ph 6.5 ,gh 12, nh3/nh4 0mg /l, no2 0.3mg/l (η μικροτερη στο τεστ),και no3 12.5.
αργοτερα θα σας βαλω και φοτο να δειτε το αποτελεσμα.

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 16-04-12 19:46

νεα φωτο προοδος
 
1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ (Μήνυμα 663895)
ολα πανε μια χαρα η cuba εχει μεγαλωση και εχει πιασει σχεδον ολο το ενυδρειο μονο με 11 βατ απο φως και απο ζουμια μονο φοσφορο, απο αλγες μεχρι στιγμης εχω μονο green spot προβλημα που το πολεμαω και κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα τα μισα λιτρου του συνολικου ογκου του νερου.με νερο απεσταγμενο.
οι μετρησεις ειναι οι εξεις .ph 6.5 ,gh 12, nh3/nh4 0mg /l, no2 0.3mg/l (η μικροτερη στο τεστ),και no3 12.5.
αργοτερα θα σας βαλω και φοτο να δειτε το αποτελεσμα.

αυτη ειναι η νεα φωτο του ενυδρειου μου με την προοδο που εκανε το φητο μου με 11 βατ φωτισμου

GiWrGoS198 17-04-12 18:04

Έχει αρχίσει και γίνεται πολύ ωραίο .

KenJiNx 17-04-12 19:52

σου 'χω πει ότι μ'αρέσει πολύ η ταπετσαρία του τοίχου από πίσω? ταιριάζει πάρα πολύ με το μαύρο υπόστρωμα.. :D

jimn 29-06-12 19:34

Πολύ πολύ όμορφο,
Co2 δεν έχεις βάλει?

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 07-07-12 13:30

co2 εβαλα μια μπουκαλα 1 λιτρου που πηρα απο το ιντερνετ 145 εβρο και πριν λιγες μερες πηρα και διαχιτιρα γιαλινο.

ΜΑΡΘΑΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ 07-07-12 13:51

proodos
 
1 Συνημμένο(α)
σας βαζω και ενα βιντεο να δειτε την προωδο που εχει κανει! http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1341661765


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02108 seconds with 11 queries