Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Cladophora Algae (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39869)

Eric 23-04-10 13:21

Cladophora Algae
 
Στο nano γαριδοενυδειο μου εχει εμφανιστει τις τελευταιες μερες πανω στην Xmas moss και της χαλαει την οψη και την απορροφηση φωτος. Προσωπικα μου αρεσει αλλα δειχνει οτι καλπαζει και εξαπλωνετε προς την πελια...Την αφαιρω οσο μπορω αλλα δεν μπορω να την βγαλω αναμεσα απο την moss γιατι φοβαμαι οτι θα την χαλασω. Ο φωτισμος μου ειναι πολυ υψηλος και εχω diy co2.
Τι μπορω να κανω για να της μειωσω την αναπτυξη ή να κοντρολαρω την αναπτυξη της?

Raven 23-04-10 13:25

Να μειωσεις το φως ! Καθαρισε οση μπορεις περισσοτερη αλγη χωρις να καταστρεψεις τα moss και την pelia.
Για πες τι φωτισμο εχεις , ποσες ωρες και τι λιπασματα χρησιμοποιεις..

alex 23-04-10 13:25

αν ειναι μεσα στη μος ειναι μεγαλο πακετο,
εγω μια τουφιτσα μος που ειχε γεμισει την εβγαλα και την καθαρισα χερατα
αλλα εκανα περιπου 2 ωρες.

θα παω να παρω 2 αμανο να δω μπας και κανουν αυτες τπτ...

Eric 23-04-10 13:31

Εχω 2 nano ενυδρειακια το ενα διπλα στο αλλο. Το γαριδαδικο που εχει το προβλημα ειναι 20λιτρα και το αλλο 25. Μοιραζονται τον ιδιο φωτισμο ο οποιος ειναι T8 2x 18w plant grow 8 ωρες την ημερα και 1x18 daylight 3 ωρες την ημερα στο ενδιαμεσο. Απο λυπανση μονο ελαχιστο excel.

exelix 23-04-10 13:34

Τι φυτά έχεις και έχεις βάλει τόσο φως; Μου φαίνεται πάντως υπερβολικό ό,τι και αν έχεις!

Eric 23-04-10 13:39

Στο διπλα ενυδρειακι εχω μια καλλιεργεια HC που ηταν emersed και σε αυτο με το προβλημα cabopa,riccia,cuba,glosso και 3 διαφορετικες moss η οποια μια απο αυτες μονο ο Αλεξανδρος ξερει το ονομα της...

exelix 23-04-10 13:42

Έχεις όντως απαιτητικά φυτά, αλλά έχεις 1,8W/λίτρο κανονικά και 2,7 όταν έχεις και τις 3 ανοιχτές! Είναι πάρα πολύ! Ειλικρινά, ακόμα και με τα λίγα που ξέρω! Σου πρότεινε κάποιος να βάλεις τόσα ή από μόνος σου;

Eric 23-04-10 13:47

Δεν μου το προτεινε κανενας αλλα μετα απο αρκετες διαφορετικες αλλαγες κατεληξα σε αυτο το φωτισμο που πραγματικα τα φυτα εκτοξευτηκαν. Παντως μαλλον πρεπει να τον μειωσω και παραλληλα να διατηρησω την αλγη αυτη σε μικρα επιπεδα αναπτηξης γιατι μου αρεσει.Απλα δεν ξερω τι να κανω για να βρω την ισορροπια. Μαλλον μπορει να ειναι θεμα λυπανσης...

exelix 23-04-10 13:51

Επειδή μου φαίνεται λίγο περίεργο, μη νομίζεις μαθαίνω κι εγώ, έχεις τόση ανάπτυξη μόνο με excel χωρίς κανένα άλλο λίπασμα και μόνο με γαρίδες μέσα; Ανεβάζουν τόσο τα νιτρικά σου για να τρέφονται τα φυτά χωρίς παράλληλα να γίνονται επικίνδυνα για τις ίδιες;

Eric 23-04-10 13:56

Δεν εχω βαλει τιποτα αλλο εκτος απο excel. Οι γαριδες ειναι χαρουμενες και πολλαπλασιαζονται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01293 seconds with 11 queries