Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   νεα αρχη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64513)

kws 04-09-12 15:07

νεα αρχη
 
στο ενυδρειο μου (rio 240 juwel) ειχα την ατυχια να μου ψοφισουν μερικα ψαρια κατα τη διαρκεια της μακροχρονιας απουσιας μου. σημερα πηγα και πηρα 3 θυληκα λαμπιμπο των 3 εκατοστων και κρατησα και ενα αρσενικο που ειχα των 5 εκατοστων. ετσι δημιουργησα επιτελους ενα καθαρο χαρεμι λαμπιμπο. τωρα μου εχουν μεινει 2 μαιγκανο μαλλον 1+1 η 2 αρσενικα και θελω να τα δωσω και να παρω ενα χαρεμι αλλου ειδους. τι μου προτεινετε?

\/ag 04-09-12 16:33

Καλή αρχή φίλε μου!

Αυτό που λες δυστυχώς δεν γίνεται..:rolleyes:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 688766)
... σημερα πηγα και πηρα 3 θυληκα λαμπιμπο των 3 εκατοστων

Δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι θηλυκά σε τέτοιο μέγεθος..ποιος σου είπε οτι είναι θηλυκά;;

Παναγιώτης Κ 04-09-12 16:37

Κρίμα τα ψαράκια!
Είσαι σίγουρος για το φύλο των ψαριών σου? Αν ναι, τότε εντάξει!
Έχεις συνδιασμούς να κάνεις! Μπορείς να βάλεις μια ομάδα demasoni, Μπορείς να βάλεις maingano Και να μην τα πουλήσεις, απλά να διορθώσεις το χαρέμι, μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι acei, Μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι socolofi, μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι mbamba και πολλά άλλα. Δές το και μόνος σου τι σου αρέσει!

kws 04-09-12 16:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 688785)
Καλή αρχή φίλε μου!

Αυτό που λες δυστυχώς δεν γίνεται..:rolleyes:


Δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι θηλυκά σε τέτοιο μέγεθος..ποιος σου είπε οτι είναι θηλυκά;;

βάση των χαρακτηριστικων τους μου ειπαν στο καταστημα ωκεανος στον αγ. δημητριο οτι ειναι θηλυκα

stelios816 04-09-12 16:51

αν στο ειπανε εκει τοτε σιγουρα ειναι:smt044:smt044:smt044
φιλε μου οπως σου ειπε και ο vag μην εισαι τοσο σιγουρος και μην ακος οτι λενε τα pet shop γιατι χαθηκες.

kws 04-09-12 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 688789)
αν στο ειπανε εκει τοτε σιγουρα ειναι:smt044:smt044:smt044
φιλε μου οπως σου ειπε και ο vag μην εισαι τοσο σιγουρος και μην ακος οτι λενε τα pet shop γιατι χαθηκες.

αυτο το εχω καταλαβει και απο παλαιοτερες εμπειριες, αλλα ο πωλητης μου ειπε οτι τα επελεξε με βαση τη γεωμετρια του ανω πτερυγιου τους (θυληκα στρογκιλοπο- αρσενικα κοφτο) και σύμφωνα με τις βουλες στο κατω πτεριγιο

τωρα τι να σου πω μπορει και να μην τα πετυχω

Nick74 04-09-12 19:59

Ειπες τη μαγικη λεξη: o ΠΩΛΗΤΗΣ !!!

Αν δε στα πουλαγε επειδη λογο ειλικρινιας δε θα μπορουσε να κανει "διαγνωση φυλου" θα ηταν ο κακος πωλητης :D:D:D


Ποσες φορες πρεπει να το πουμε? : στα μαγαζια πας ΜΟΝΟ για να αγορασεις κι οχι για συμβουλες, οπως οταν πας στο Σκλαβενιτη θα παρεις τα υλικα για τη σαλτσα που ΕΣΥ ξερεις να φτιαχνεις η διαβασες σε βιβλιο η site μαγειρικης, δε ρωτας την ταμεια πως θα φτιαξεις σαλτσα μπαιρνεζ (οκ η ταμειας δεν ειναι προβλημα αλλα αν ειχε πωλητες θα ηταν χρεος τουςαφ ενος να σε διαβεβαιωσουν οτι γνωριζουν , και αφ εταιρου να σου πουλησουν το μισο μαγαζι και να εισαι κι ευχαριστημενος)

kws 04-09-12 20:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 688841)
Ειπες τη μαγικη λεξη: o ΠΩΛΗΤΗΣ !!!

Αν δε στα πουλαγε επειδη λογο ειλικρινιας δε θα μπορουσε να κανει "διαγνωση φυλου" θα ηταν ο κακος πωλητης :D:D:D


Ποσες φορες πρεπει να το πουμε? : στα μαγαζια πας ΜΟΝΟ για να αγορασεις κι οχι για συμβουλες, οπως οταν πας στο Σκλαβενιτη θα παρεις τα υλικα για τη σαλτσα που ΕΣΥ ξερεις να φτιαχνεις η διαβασες σε βιβλιο η site μαγειρικης, δε ρωτας την ταμεια πως θα φτιαξεις σαλτσα μπαιρνεζ (οκ η ταμειας δεν ειναι προβλημα αλλα αν ειχε πωλητες θα ηταν χρεος τουςαφ ενος να σε διαβεβαιωσουν οτι γνωριζουν , και αφ εταιρου να σου πουλησουν το μισο μαγαζι και να εισαι κι ευχαριστημενος)

μπορει να εχετε δικιο και να μην βγουν ετσι οπως τα πηρα. τι να κανω ομως?

stelios816 04-09-12 20:18

σαφως και δεν σε κατηγορησε κανεις. απλα μην εισαι σιγουρος για το χαρεμι σου γιυτο στο λεμε οχι για αλλο λογο τωρα περιμενεις να μεγαλωσουν και βλεπεις .
:D:D

kws 04-09-12 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 688851)
σαφως και δεν σε κατηγορησε κανεις. απλα μην εισαι σιγουρος για το χαρεμι σου γιυτο στο λεμε οχι για αλλο λογο τωρα περιμενεις να μεγαλωσουν και βλεπεις .
:D:D

αυτο εχω σκοπο να κανω. σαφως δεν ειμαι σιγουρος αυτο θα το δειξει ο χρονος. τα χαρακτηριστηκα επιλογης που ανεφερα ειναι σωστα? (για να μαθαινω και τιποτα)

stelios816 04-09-12 21:59

οχι δεν παιζει τιποτα σε ολα αυτα

Nick74 05-09-12 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 688899)
οχι δεν παιζει τιποτα σε ολα αυτα



μου θυμιζε το Βεγγο που πηγε να κανει το φαρμακοπειο:D

\/ag 05-09-12 02:12

Δυστυχώς με τα labidochromis δεν μπορεις να ξερεις φύλο..ο καιρός θα σου δείξει!

Τωρα για τα αλλα ψάρια!Τα maingano δεν σου αρέσουν;Γιατι δεν παίρνεις 3-4 ακομα να βγάλεις κ σε αυτα ένα χαρεμακι;;

kws 05-09-12 07:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 689004)
Δυστυχώς με τα labidochromis δεν μπορεις να ξερεις φύλο..ο καιρός θα σου δείξει!

Τωρα για τα αλλα ψάρια!Τα maingano δεν σου αρέσουν;Γιατι δεν παίρνεις 3-4 ακομα να βγάλεις κ σε αυτα ένα χαρεμακι;;


ελεγα να τα αλλαξω και να βαλω κατι αλλο που μου αρεσει πιο πολυ. μου αρεσει αρκετα τa mbamba και νομιζω πως ειναι καλο στην συμβιωση με τα λαμπιμπο

genecr 05-09-12 09:26

βρήκα ένα σχετικό άρθρο για διαχωρισμό του φίλου http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
το κατα πόσο είναι αξιόπιστο θα μας το πουν οι εμπειροτεροι

Παναγιώτης Κ 05-09-12 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 689010)
ελεγα να τα αλλαξω και να βαλω κατι αλλο που μου αρεσει πιο πολυ. μου αρεσει αρκετα τa mbamba και νομιζω πως ειναι καλο στην συμβιωση με τα λαμπιμπο

Πάντως να ξέρεις πως και τα mbamba λαμπίντο είναι. Είναι και τα 2 στην οικογένεια labidochromis, απλά το ένα το λένε caeruleus Και το άλλο mbamba.

Κλεόβουλος 05-09-12 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 689030)
βρήκα ένα σχετικό άρθρο για διαχωρισμό του φίλου http://www.fishhead.com/articles/ventsex.htm
το κατα πόσο είναι αξιόπιστο θα μας το πουν οι εμπειροτεροι

Αυτό να μην το δοκιμάσουμε σε μικρά ψάρια. Εκτός του ότι δεν θα καταλάβουμε τίποτα, θα ταλαιπωρήσουμε πολύ το ψάρι.
Πχ σε φροντόζες, τροφέους που πρέπει να προσέχουμε και περισσότερο τις αναλογίες αρσ-θηλ μπορεί να το εφαρμόσει κάποιος με εμπειρία και προσοχή ;)

kws 07-09-12 22:53

σημερα που εκανα μετρησεις ειδα τα νιτρικα και ηταν 0 τι να κανω για να τα ανεβασω?

Παναγιώτης Κ 07-09-12 23:03

Υπομονή......
Τι άλλες μετρήσεις παίρνεις? Αμμωνία? Νιτρώδη?

kws 08-09-12 10:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 689930)
Υπομονή......
Τι άλλες μετρήσεις παίρνεις? Αμμωνία? Νιτρώδη?

αμμωνια 0
νιτρωδη 0

Παναγιώτης Κ 08-09-12 10:55

Εφόσον μετράς 0 τότε πρέπει να αρχίζουν τα νιτρικά να σηκώνονται! Υπομονη....

kws 08-09-12 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 690039)
Εφόσον μετράς 0 τότε πρέπει να αρχίζουν τα νιτρικά να σηκώνονται! Υπομονη....


δεν το στρωνω τωρα το ενυδρειο, τρεχει εω και 2 χρονια

Παναγιώτης Κ 08-09-12 11:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 690042)
δεν το στρωνω τωρα το ενυδρειο, τρεχει εω και 2 χρονια

Δεν παίζει ρόλο πόσο καιρό τρέχει. Μπορεί η βιολογία σου για κάποιο λόγο να έχει εξασθενήσει.;)

\/ag 08-09-12 11:23

Για μέτρα και αμμωνία!!

Κουλό μου φαίνεται να τρέχει 2 χρόνια και να μετράς 0 νιρικά..δες μήπως τα έχει παίξει και το τεστάκι σου...

kws 08-09-12 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 690052)
Για μέτρα και αμμωνία!!

Κουλό μου φαίνεται να τρέχει 2 χρόνια και να μετράς 0 νιρικά..δες μήπως τα έχει παίξει και το τεστάκι σου...


να ξανα κανω μετρηση να δω?
-------------------------
μολις τωρα εκανα μετρηση και παλι 0.

μηπως επειδη ειχα καιρο να το χρησιμοποιησω αχρηστευτικε?

stelios816 08-09-12 12:07

το κουνας καλα? ποτε ληγει ?μαρκα?ποσο καιρο το εχεις ανοιξει?

kws 08-09-12 12:12

και αμμωνια 0
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 690073)
το κουνας καλα? ποτε ληγει ?μαρκα?ποσο καιρο το εχεις ανοιξει?


ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες. ειναι της api και το εχω ανοιξη σχεδον 2 χρονια. η ημερομινια ληξης που υπαρχει?

stelios816 08-09-12 12:17

εχει την ημερομηνια παραγωγης δες τη και υπολογισε 3 χρονια απο τοτε.

ειναι αδυνατον να εισαι 0 νιτρικα ετσι οπως μας τα λες κατι γινεται.

kws 08-09-12 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 690078)
εχει την ημερομηνια παραγωγης δες τη και υπολογισε 3 χρονια απο τοτε.

ειναι αδυνατον να εισαι 0 νιτρικα ετσι οπως μας τα λες κατι γινεται.

LOT NO. 17Α1007

stelios816 08-09-12 12:24

2007 παραγωγη παρε αλλο και καθαρισες αυτο:smt059


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02516 seconds with 11 queries