Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αμμος Επειγον! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72846)

ΘΥΡΑ7 02-07-13 16:07

Αμμος Επειγον!
 
Σημερα πηρα αμμο μαυρη για το ενυδρειο μου!Αφου την ξεπλυνα 2 φορες πηγα να την βαλω οπως ηταν υγρη μεσα στο ενυδρειο και καθως το γεμιζα νερο στην επιφανεια μου εβγαζε καφε αφρο.Τι να κανω?Να περιμενω να στεγνωσει και μετα!ΒΟΗΘΕΙΑ!

Dimitris_Batman 02-07-13 16:14

Με ένα ποτηράκι μάζεψε τον αφρό και βάλε κάτι να κάνει ανατάραξη την επιφάνεια.μην σε τρομάζει.Ήθελε καλύτερο πλύσιμο ...

ΘΥΡΑ7 02-07-13 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 775451)
Με ένα ποτηράκι μάζεψε τον αφρό και βάλε κάτι να κάνει ανατάραξη την επιφάνεια.μην σε τρομάζει.Ήθελε καλύτερο πλύσιμο ...

thn ξαναεβαλα στο κουβα.να την ανακατεψω?

panik 02-07-13 16:17

Γεμισε τον κουβα με νερο βαλε τα χερια σου και ανακατευε. Καντο αρκετες φορες.

Racikos 02-07-13 16:17

Καλύτερο πλύσιμο αλλά δεν έχεις θέμα σε μερικές ώρες θα είναι εντάξει 8-)

Nick74 02-07-13 16:17

βρε συν-γαυρε αν ειναι να ουρλιαζεις βοηθεια για λιγα πρωτεινικα σκουπιδια τοτε αν παθεις κατι πιο σοβαρο τι θα κανεις? :smt082 :smt019


απλα καλο θα ηταν να την ειχες ξεπλυνει πολλες φορες πριν τη βαλεις στο ενυδρειο, τωρα ξεπλυνε τη με αλλαγες εκει μεσα

Netrino 02-07-13 16:17

Έκανες δύο λάθη αλλά δν είναι τόσο φοβερά!!Ένα ήθελε καλύτερο πλύσιμο,και 2 την εβαλες χωρίς να είναι γεματο το ενυδρείο!Όταν την βαζεις κ μετά βάζεις νερό οξυγόνο παγιδεύεται από κάτω,κάτι το οποίο όπως έχω διαβάσει κάπου εδώ μέσα δν είναι καλό!!Πάντως μην ανησυχεις!!

Dimitris_Batman 02-07-13 16:18

Ανακάτεμα και συχνές αλλαγές...Υπομονή θέλει το πλύσιμο της άμμου.Δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου αλλά καλό είναι μετά από ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ να ρίξεις μερικά γατόψαρα (στο ενυδρείο) γιατί ανακατεύουν την άμμο και δεν την αφήνουν να πετρώσει...Ειδικά την ποταμίσια...

ΘΥΡΑ7 02-07-13 16:21

Παω για ανακεταμα παιδιαΕυχαριστω!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 775456)
Έκανες δύο λάθη αλλά δν είναι τόσο φοβερά!!Ένα ήθελε καλύτερο πλύσιμο,και 2 την εβαλες χωρίς να είναι γεματο το ενυδρείο!Όταν την βαζεις κ μετά βάζεις νερό οξυγόνο παγιδεύεται από κάτω,κάτι το οποίο όπως έχω διαβάσει κάπου εδώ μέσα δν είναι καλό!!Πάντως μην ανησυχεις!!

αρα γεμιζω το ενυδρειο και την βαζω μετα?στεγνη η υγρη οπως ειναι?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 775457)
Ανακάτεμα και συχνές αλλαγές...Υπομονή θέλει το πλύσιμο της άμμου.Δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου αλλά καλό είναι μετά από ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ να ρίξεις μερικά γατόψαρα (στο ενυδρείο) γιατί ανακατεύουν την άμμο και δεν την αφήνουν να πετρώσει...Ειδικά την ποταμίσια...


20λ δεν νομιζω να κανουν!

Netrino 02-07-13 16:22

Δν παίζει ρόλο!!Θες δν θες μόλις την ρίξεις μέσα θα γίνει μουσκεμα!!

ΘΥΡΑ7 02-07-13 16:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 775462)
Δν παίζει ρόλο!!Θες δν θες μόλις την ρίξεις μέσα θα γίνει μουσκεμα!!

εγινε!σε ευχαριστω!

Stivv27 02-07-13 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman (Μήνυμα 775457)
Ανακάτεμα και συχνές αλλαγές...Υπομονή θέλει το πλύσιμο της άμμου.Δεν ξέρω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου αλλά καλό είναι μετά από ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ να ρίξεις μερικά γατόψαρα (στο ενυδρείο) γιατί ανακατεύουν την άμμο και δεν την αφήνουν να πετρώσει...Ειδικά την ποταμίσια...

ειναι σιγουρο αυτο?Δηλαδη τα γατοψαρα τα καημενα θα φαν στην μαπα οτι αεριο εχει φυλακιστει μεσα στην αμμο?Καλυτερα να μπουν ξενιστες και να κανουν αυτοι την δουλεια με το πετρωμα!

nazgul 02-07-13 20:20

Δεν ειναι απαιραιτητο να βαλεις το νερο πριν απο το χαλικι. Δηλαδη, αν θελεις να κανεις aquascape με βουναλακια και διαφορα αλλα, εχεις την εντυπωση οτι θα το κανεις με νερο ηδη μεσα? Απλα το γεμισμα γινεται αργα και το νερο δεν το ριχνουμε απο ψηλα. Με τη βοηθεια ενος πιατου ή μπωλ, μπορουμε να ριχνουμε εκει μεσα το νερο, οσο ειναι σε χαμηλη σταθμη, ωστε να μη χαλασουμε και το aquascape μας. Αερας ετσι δεν θα εγκλωβιστει.

Netrino 02-07-13 20:26

Όσο ζώ μαθαίνω φίλε nazgul!!Ότι διαβαζω και θυμάμαι λέω!!

ChocolatePuma 02-07-13 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 775493)
Δεν ειναι απαιραιτητο να βαλεις το νερο πριν απο το χαλικι. Δηλαδη, αν θελεις να κανεις aquascape με βουναλακια και διαφορα αλλα, εχεις την εντυπωση οτι θα το κανεις με νερο ηδη μεσα? Απλα το γεμισμα γινεται αργα και το νερο δεν το ριχνουμε απο ψηλα. Με τη βοηθεια ενος πιατου ή μπωλ, μπορουμε να ριχνουμε εκει μεσα το νερο, οσο ειναι σε χαμηλη σταθμη, ωστε να μη χαλασουμε και το aquascape μας. Αερας ετσι δεν θα εγκλωβιστει.

+1!
https://www.youtube.com/watch?v=LQ-Z_sGLjAw ;)

ΘΥΡΑ7 03-07-13 19:20

ολα ενταξει παιδια !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01724 seconds with 11 queries