Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   φυτα χωρις υποστρωμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59669)

ellin 28-01-12 15:46

φυτα χωρις υποστρωμα
 
καλησπερα,θα ηθελα να ρωτησω τι και αν μπορω να φυτεψω σε χαλικι χωρις υποστρωμα περα απο ανουμπιες.επιπλεον το υψος του χαλικιου σε καποια σημεια δε ξεπερνα τα 4-5 εκ..

beat89 28-01-12 15:52

Δες εδω μερικα ευκολα φυτα.;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

ellin 28-01-12 16:06

τα εχω διαβασει..ομως πηγα σε ενα pet shop και μου ειπαν πως δε μπαινει τιποτα..αξιζει να παρω κατι η να το αφησω ετσι??4 εκ.. ειναι απαγορευτικο??

panmaroy 28-01-12 16:24

Θα πρεπει να παρεις φυλοχωμα κοινό ετσι όπως ειναι με τη συσκευασια του να το βαλεις μεσα σε ενα κουβα με νερο ανοίγοντας πολλές τρύπες πρωτα για 2 μηνες τουλαχιστον και να αλλάζεις το νερο καθε εβδομαδα ετσι οταν θα το βαλεις στο ενυδρειο σου σαν υποστρομα η στηλη του νερου σου να μην χρωματιζετε απο το φυλοχωμα σου πριν βαλεις το υποστρομα σου ριξε στο πατο του ενυδρειου θειικο καλιο και ενα κοκοδι γενικο λιπασμα οχι πολι μια χουφτα μεγαλη φτανει και μετα βαλε απο επανο το φυλοχωμα με πάχος τουλαχιστον 2,5cm. καλο θα ηταν να έχεις τουλαχιστον 4cm χαλικιου 1-2mm διαμετρου οχι μεγαλύτερης διαμετρου για να μην ανεβαίνει το υποστρομα σου.

ellin 28-01-12 16:30

δηλ χωρις υποστρωμα δε γινεται????δε θελω να το ξεστησω παλι..

panmaroy 28-01-12 16:33

Αν θελεις καλα αποτελεσματα εγω αυτο εκανα παντος.....βαλε το υποστρομα να γινετε και ξεστισε σε κανα 2 μηνες δεν ειναι αναγκη τωρα!

beeromixalhs 28-01-12 16:36

μην δίνεις σημασία τη λένε τα pet shop. Να τους αντιμετωπίζεις σα τρελούς ότι σου λένε ΝΑι να λες :D
Εγώ έχω κάνει φυτεμένο μόνο με χαλίκι 3-5 εκ περίπου. Όχι οτι είναι ιδανικό αυτό αλλά γίνετε. Με εύκολα φυτά μέσα (βαλισνέριες ανουβιες μικροσόρουμ κτλ). Ταμπλέτες λίπασμα θα χρειαστείς οπωσδήποτε ειδικά στην αρχή.

Χρηστος Ζ. 28-01-12 16:42

μην ακους τι σου λενε στα πετσοπ, να πουλησουνε ακριβα πραγματα θελουνε. στο δικο μου ενυδρειο το παχος του βυθου δεν ειναι πανω απο 5 εκατοστα και εχω καταφερει να το κανω ζουγκλα. θα σου πω τι εκανα εγω και πιστευω πως θα βοηθηθεις αρκετα. θα πας να αγορασεις το tetra initial sticks, θα βγαλεις το μισο χαλικι απο το ενυδρειο και θα απλωσεις τα στικς στο χαλικι που ειναι μεσα στο ενυδρειο (νομιζω η συσκευασια ειναι για 300 λιτρα, εσυ θα βαλεις πιο λιγο τα 2/3 περιπου). στη συνεχεια θα βαλεις παλι το χαλικι που αφαιρεσες, ετσι ωστε να σκεπαστουνε καλα τα στικακια, μολις τελειωσεις θα εχεις ενα γονιμο βυθο. σε συνδυασμο με ενα φωτιστικο της glo με δυο λαμπες απο 24 βατ, ενα συστημα για co2 με μαγια και ζαχαρη και λιπασματακια της seachem (καθα δυο μερες) δεν προλαβαινω να κλαδευω.
εχω μεσα ευκολα φυτα (vallisneria spiralis και americana, hydrocotyle leycocephala, 3 ειδη κρυπτοκορινες, ενα φυτο που μοιαζει με κερατοφυλλο, hygrophila polysperma και corymbosa) και μερικα λιγο πιο απαιτητικα (cabomba caroliniana, nymphaea lotus). οταν θα ερθει η στιγμη να κανω παρουσιαση θα καταλαβεις τι γινεται.
προχωρα με ευκολα φυτα στην αρχη και θα πανε ολα καλα.
ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να παρεις και λιπασμα σε ταμπλετες, για να βαλεις καποια στιγμη οταν θα τελειωσουν τα θρεπτικα απο τα στικς, αλλα αυτο θα αργησει να γινει οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας, εγω χρειαστηκε να βαλω ταμπλετες μετα απο 4 μηνες.

beat89 28-01-12 16:42

Μια χαρά γίνεται κ χωρίς υπόστρωμα αν βάλεις εύκολα φυτά.Το ύψος του υποστρωματος είναι εντάξει.Το πολύ πολύ βάζεις ταμπέλες στις ρίζες των φυτών.Αν πάλι θες να φτιάξεις φυτεμενο υψηλών απαιτήσεων,εκεί ναι πρέπει να έχεις υπόστρωμα αλλα κ υψηλό φωτισμό,διοξείδιο κ λιπάσματα.

klipitiklopos 28-01-12 16:43

Γινεται!
Ετσι και αλλιως το υποστρωμα μετα απ 6 μηνες εξασθενει.
Απλα το μονο που εχεις να κανεις να βαζεις κοντα στις ριζες του φυτου μια ταμπλεττα λιπασματος, που και με υποστρωμα θα βοηθουσε το φυτο μεχρι η ριζα να φτασει μεχρι κατω και να τραφει..
Επισης καλο θα ηταν, να ανεβαινες στους 6 ποντους χαλικιου, για να αναπτυσσονται καλυτερα οι ριζες, αλλα οχι κρισιμο.
Μην το ξεστησεις!
Επισης οι ανουμπιες δεν πρεπει να φυτευονται, αλλα να δενονται πανω σε καποια πετρα η ξυλο.
Το ιδιο και τo microsorum.
Δες εδω καποια ευκολα φυτα, που στο συγκεκριμενο ενυδρειο δεν εχει μπει σταγονα λιπασματος και co2, και υποστρωμα πολυ λιγο που μου ειχε περισσεψει, για να πεταξω το κουτι, και οχι σε ολο το μηκος:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...27-1-12008.jpg

delta66 28-01-12 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ellin (Μήνυμα 648500)
τα εχω διαβασει..ομως πηγα σε ενα pet shop και μου ειπαν πως δε μπαινει τιποτα..

Αν πουλαγε και σιμιγδαλι, μπορει να σου ελεγε οτι πρεπει να βαλεις κι απο αυτο.

naias 28-01-12 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs (Μήνυμα 648508)
μην δίνεις σημασία τη λένε τα pet shop. Να τους αντιμετωπίζεις σα τρελούς ότι σου λένε ΝΑι να λες :D
Εγώ έχω κάνει φυτεμένο μόνο με χαλίκι 3-5 εκ περίπου. Όχι οτι είναι ιδανικό αυτό αλλά γίνετε. Με εύκολα φυτά μέσα (βαλισνέριες ανουβιες μικροσόρουμ κτλ). Ταμπλέτες λίπασμα θα χρειαστείς οπωσδήποτε ειδικά στην αρχή.

ΚΑι εγώ επίσης... χωρίς ταμπλέτες... αργούν αλλά μεγαλώνουν !!!

:smt023
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 648511)
Γινεται!
Ετσι και αλλιως το υποστρωμα μετα απ 6 μηνες εξασθενει.
Απλα το μονο που εχεις να κανεις να βαζεις κοντα στις ριζες του φυτου μια ταμπλεττα λιπασματος, που και με υποστρωμα θα βοηθουσε το φυτο μεχρι η ριζα να φτασει μεχρι κατω και να τραφει..
Επισης καλο θα ηταν, να ανεβαινες στους 6 ποντους χαλικιου, για να αναπτυσσονται καλυτερα οι ριζες, αλλα οχι κρισιμο.
Μην το ξεστησεις!
Επισης οι ανουμπιες δεν πρεπει να φυτευονται, αλλα να δενονται πανω σε καποια πετρα η ξυλο.
Το ιδιο και τo microsorum.
Δες εδω καποια ευκολα φυτα, που στο συγκεκριμενο ενυδρειο δεν εχει μπει σταγονα λιπασματος και co2, και υποστρωμα πολυ λιγο που μου ειχε περισσεψει, για να πεταξω το κουτι, και οχι σε ολο το μηκος:
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...27-1-12008.jpg

Σωστός σε όλα !!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01703 seconds with 11 queries