Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   αλλαγη???να την κανω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49335)

tanalias 15-02-11 16:43

αλλαγη???να την κανω?
 
2 Συνημμένο(α)
το σκεφτομαι να μετατρεψω το ενυδρειο μου με τις κιχλιδες σε ενυδρειο με δισκους.ειναι το rio 240.μαλλον τις βαρεθηκα.απο που πρεπει να αρχισω και τι να κανω?την βοηθεια σας
ευχαριστω.

bokostas 15-02-11 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tanalias (Μήνυμα 552968)
το σκεφτομαι να μετατρεψω το ενυδρειο μου με τις κιχλιδες σε ενυδρειο με δισκους.ειναι το rio 240.μαλλον τις βαρεθηκα.απο που πρεπει να αρχισω και τι να κανω?την βοηθεια σας
ευχαριστω.

Αν είσαι διατεθειμένος να μαλακώνεις το νερό με Α/Ο, να κάνεις πολύ συχνότερες αλλαγές, να αλλάξεις τις κοτρώνες με κλαδιά και ρίζες,
να ξοδεύεις περισσότερο χρόνο και χρήμα για το τάϊσμά τους και να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο κι εξοπλισμό όταν μεγαλώσουν, γιατί όχι??:D

HLIASKR 15-02-11 17:57

Ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που εχεις σκεψου καλα πριν κανεις κατι.Αμα παλι βαρεθηκες και θες ξεκινα!

tanalias 15-02-11 18:09

..
 
ειναι καιρος που το σκεφτομαι να το κανω.δεν εχω καταλαβει, Α/Ο ειναι απαραιτητη?

HLIASKR 15-02-11 18:20

Εγω δεν εχω δισκους ουτε α/ο εχω αποσκληρυντη και κανω την δουλεια μου πιο ευκολα εχω οσο νερο θελω οποτε το θελω.

Γιώργος Κ 15-02-11 20:37

Για μενα ειναι απαραιτητη η οσμωση! ... Εκτος του θεματος ph και σκληροτητων ... αφαιρει απο το νερο πολλα που ισως δημιουργησουν προβλημα στους δισκους ...

Τα λιτρα σου παντως ειναι λιγα για δισκους ... γιατι? Διαβασε εδω: http://www.greekdiscus.com/test2000/...DF%F3%EA%EF%E9
Αργα η γρηγορα θα πας σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο ... ;)

Εκτος αν κρατησεις ενα εξακριβωμενο ζευγαρι ...

Diskus fan 16-02-11 01:48

Καλύτερα να μην το κάνεις στο συγκεκριμένο ενυδρείο ... λόγω μικρού χώρου.-:cool:

Υ.Γ. Θα ήθελα επίσης να σημειώσω ότι .... η φράση "μαλλον τις βαρεθηκα" ... δεν μου άρεσε καθόλου.-

Giorgos 16-02-11 11:21

Εφοσον σου αρεσουν οι δισκοι, θα σου προτεινα αρχικα να μη βιαζεσαι και να διαβασεις οτι και οσο μπορεις για τους δισκους. Στη συνεχεια, αν εξακολουθεις να θελεις να αποκτησεις δισκους, καλυτερα να κανεις ενα σωστο ξεκινημα με μεγαλυτερο ενυδρειο (οσο μεγαλυτερο μπορεις... αλλα ας ειναι τουλαχιστον 400 λιτρα) καταλληλο για δισκους.

tanalias 16-02-11 17:49

..
 
πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
οταν θελησα να φτιαξω ενα ενυδρειο πριν 4-5 χρονια περιπου ηθελα να κανω ενα με δισκους.φιλος μου ομως μου ειπε να μην το κανω γιατι δεν θα ηταν κατι απλο.μου συνεστησε να ξεκινησω με αλλα ψαρακια πρωτα και μετα βλεπουμε.εχω διαβασει αρκετα και σχεδον τα πιο πολλα απο οσα εχουν γραφτει για τους δισκους.οσον αφορα τα λιτρα ασχετα το τι πιστευω εγω(240 ειναι λιγα) πολλοι εδω μεσα φιλοξενουν δισκους ακομα και σε μικροτερα ενυδρεια.γιαυτο και ρωτησα την γνωμη σας.
το βαρεθηκα γιατι ακουστηκε ασχημο?την αληθεια λεω.αν ειχα χωρο θα επαιρνα και αλλο μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα δυστηχως.οπως και να εχει σας ευχαριστω ολους.

Γιώργος Κ 16-02-11 18:53

Και εγω ειχα σε μικροτερο ενυδρειο ... το θεμα ειναι οτι μεγαλωνοντας ξεκινουν τα "προβληματα" και ειναι επιτακτικη η αναγκη για περισσοτερα λιτρα (το βλεπεις και εσυ ο ιδιος ...) ;)

Αν αποφασισεις να το προχωρησεις ... διαβασε οσο μπορεις περισσοτερο ωστε να εισαι προετοιμασμενος και να ξερεις να χειριστεις οτι προκυψει!

Diskus fan 25-02-11 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tanalias (Μήνυμα 553409)
πρωτα απο ολα ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
οταν θελησα να φτιαξω ενα ενυδρειο πριν 4-5 χρονια περιπου ηθελα να κανω ενα με δισκους.φιλος μου ομως μου ειπε να μην το κανω γιατι δεν θα ηταν κατι απλο.μου συνεστησε να ξεκινησω με αλλα ψαρακια πρωτα και μετα βλεπουμε.εχω διαβασει αρκετα και σχεδον τα πιο πολλα απο οσα εχουν γραφτει για τους δισκους.οσον αφορα τα λιτρα ασχετα το τι πιστευω εγω(240 ειναι λιγα) πολλοι εδω μεσα φιλοξενουν δισκους ακομα και σε μικροτερα ενυδρεια.γιαυτο και ρωτησα την γνωμη σας.
το βαρεθηκα γιατι ακουστηκε ασχημο?την αληθεια λεω.αν ειχα χωρο θα επαιρνα και αλλο μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα δυστηχως.οπως και να εχει σας ευχαριστω ολους.

Γιατί σε φαντάστηκα παντρεμένο και να έχεις βαρεθεί ..... τα παιδιά που έχεις κάνει.- :rolleyes:
:cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01715 seconds with 11 queries