Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Καινούρια Αντίστροφη Όσμωση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77910)

matser 13-02-14 10:00

Καινούρια Αντίστροφη Όσμωση
 
Καλημέρα,

Χθες πήρα ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης.
Αυτό: http://www.e-watershop.gr/productvie...id=1653&cat=15

Μετά την τοποθέτηση έκανα μέτρηση στο "Καθαρό" Νερό και το PH δεν έπεσε καθόλου σε σχέση με το νερό της βρύσης.

Σήμερα το απόγευμα λέω να το πάω πίσω.

mixalhs89 13-02-14 10:06

Καλημέρα,

αρχικά το νερό που βγαίνει από την αντίστροφη όσμωση δεν έχει ph. τις σκληρότητες τις μέτρησες; ή καλύτερα τα tds εάν έχεις τέτοιο όργανο μέτρησης.

matser 13-02-14 10:23

Τι έννοείς δεν έχει Ph? Δηλαδή το μετράω 8, και δεν είναι?

Δεν μέτρησα σκληρότητες!

mixalhs89 13-02-14 10:27

Ακριβώς και εγώ όταν πήρα την αντίστροφη όσμωση έκανα μέτρηση μόνο ph και μου βγήκε 6,6 και ενθουσιάστηκα γιατί ήθελα μαλακό νερό αλλά μου είπαν ότι δεν έχει ph το νερό της όσμωσης. Σκέψου, ένα πείραμα που έκανα και έβαλα 900ml νερού όσμωσης και 100ml βρύσης και από εκεί που το "ph" της όσμωσης ήταν 6.6 και της βρύσης 8.2, το ph του πειράματος πήγε στο 8.2. Για να δεις εάν δουλεύει καλά η όσμωση σου, αφού είναι και καινούργια, άστην να δουλέψει και να βγάλει καμια 20αριά λίτρα και μέτρα τις σκληρότητες. Οι σκληρότητες που πρέπει να σου βγάλει είναι ότι στην πρώτη σταγόνα πρέπει να πάρει κατευθείαν το δεύτερο χρώμα δηλαδή να βγούν 1 και 1.

matser 13-02-14 10:32

Εγώ μετράω PH 8. Δεν χρειάζετε να το ρίξω?

mixalhs89 13-02-14 10:33

Το ph πέφτει αργότερα και πολύ αργά δεν είναι άμεσα τα αποτελέσματα στην πτώση του ph. Η αντίστροφη όσμωση σου βγάζει απλά "καθαρό" νερό με μηδενικές σκληρότητες, γι'αυτό μετράμε μόνο τις σκληρότητες στο νερό της αντίστροφης όσμωσης.

matser 13-02-14 10:35

Δηλαδή το βάζω στο ενυδρείο όπως είναι? (Με ph 8 ) και δεν θα έχω πρόβλημα με τα ψάρια?

exelix 13-02-14 10:43

Τι ψάρια έχεις, ποιες είναι οι τιμές στις σκληρότητες του νερού σου και πού θέλεις να τις πας;

matser 13-02-14 10:46

Τώρα με την Αντίστροφη Όσμωση η Σκληρότητες θα είναι <1.

Στα ψάρια μου χωρίς την αντίστροφη όσμωση τα εχω σε PH 6.5 (Σκαλάρι, Cory, Pleco)

Μπορώ να βάλω το νερό από την αντίστροφη όσμωση με ph 8?

mixalhs89 13-02-14 10:47

Ποτέ δεν κάνεις αλλαγή με νερό όσμωσης μόνο, και ποτέ απότομες αλλαγές στις διάφορες τιμές σκληρότητας.

matser 13-02-14 10:50

Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως χρησιμοποιείτε η όσμωση?

mixalhs89 13-02-14 11:05

Λοιπόν για γενικές οδηγίες περί αντίστροφης όσμωσης μπορεί να δείς εδώ και για να υπολογίσεις τις τιμές kh και gh του νερού που θα φτιάχνεις για να κάνεις τις αλλάγες χρησιμοποίησε αυτό εδώ το εργαλείο. Τώρα για περισσότερες λεπτομέρειες ας μιλήσουν και οι πιο ειδικοί από μένα.

matser 13-02-14 11:06

Ευχαριστώ Πολύ για τις Συμβουλές σου Μιχάλη!

mixalhs89 13-02-14 11:11

Τίποτα απλά μην ξεχάσεις με το που μπορέσεις να ελέγξεις τις σκληρότητες, αφού την αφήσεις να δουλέψει για κάποεις ώρες και να βγούν περίπου 20 λίτρα καθαρού νερού.

matser 13-02-14 11:15

Από ότι διάβασα στο άρθρο που μου έδωσες, δεν μπορώ απλά να κάνω αλλαγές με νερό από Α/Ο. Μπορώ να ρίξω το Ph στο νερό με PH Down και να το σταθεροποιήσω με σόδα?

mixalhs89 13-02-14 11:19

Τι εννοείς; να βάλεις απευθείας νερό όσμωσης στο ενυδρείο χωρίς μίξη; εάν εννοείς αυτό ναι εννοείται και γι' αυτό σου έδωσα εκείνο το εργαλειάκι για να υπολογίζεις τις τιμές που θες μετά την μίξη που θα κάνεις με το νερό βρύσης.
-------------------------
Όσον αφορά το ph down και όλα αυτά καλύτερα ας εκφέρουν γνώμη οι πιο ειδικοί γιατί δεν ξέρω τι να σου προτείνω. Εγώ προσπαθώ ακόμα να ρίξω το ph και εάν δεν πέσει θα δοκιμάσω με τύρφη.

matser 13-02-14 11:20

Το Νερό της Βρύσης όμως έχει PH 8, αν το αναμείξω δεν θα πέσει το Ph

mixalhs89 13-02-14 11:21

Όχι απαραίτητα και από ότι ξέρω αμέσως δεν θα πέσει. εξαρτάται βέβαια και από το νερό της βρύσης τι σκληρότητες έχει.

matser 13-02-14 11:29

Συγνώμη αλλα Δεν έχω καταλάβει πως να ρίξω το PH

mixalhs89 13-02-14 11:37

Θα πέσει σιγά σιγά εάν το αφήσεις να πέσει με φυσικό τρόπο, εάν δεν πέσει τότε θα πρέπει με κάποιον τρόπο να το βοηθήσεις. αλλά όσον αφορά τα σκευάσματα που ρίχνουν το ph δεν έχω ιδέα, μόνο για την τύρφη ξέρω κάποια πράγματα που το έιχα ψάξει.

matser 13-02-14 11:39

Δηλαδή το ρίχνω όσο θέλω και μετά προσθέτω σόδα για να το σταθεροποιήσω.

mixalhs89 13-02-14 11:43

Φαντάζομαι πως ναι αλλά καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που τα ξέρει καλύτερα αυτά.

matser 13-02-14 11:45

OK Ευχαριστώ και πάλι

Τάκης 13-02-14 12:11

Παιδιά, δεν υπάρχει αυτό που λέτε πως δεν υπάρχει PH , PH υπάρχει ΠΑΝΤΑ, το ουδέτερο PH είναι 7, στο αποσταγμένο νερό το PH είναι 7,το PH 0 είναι ΤΕΛΕΙΟ ΟΞΥ, το PH 14 είναι το ΤΕΛΕΙΟ ΑΛΚΑΛΙΚΟ, θεωρητικά στη Α/Ο δεν υπάρχει GH, όπως και στο αποσταγμένο, PH υπάρχει ΠΑΝΤΑ όμως, και όταν λέμε πως δεν υπάρχει PH εννοούμε πως το PH είναι 7, δηλαδή το διάλυμα είναι ΟΥΔΕΤΕΡΟ

mixalhs89 13-02-14 12:21

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό για το ph γιατί εάν ίσχυει τότε σε πιθανή μίξη καθαρού νερό από όσμωση με νερό βρύσης τότε θα έβγαινε ένα ph σχετικό. π.χ. στο πείραμα που είχα κάνει 9 (καθαρό όσμωσης με ph 6.6) προς 1 (νερό βρύσης με ph 8.2) το ph βγήκε 8.2. Εάν επομένως είχε κανονικό ph το νερό όσμωσης δεν νομίζω ότι το ph θα ήταν 8.2.

Netrino 13-02-14 12:27

Για αρχή,δεν μετράς ποτέ ph στο καθαρό νερό της όσμωσης παρά μόνο tds και σκληρότητες.Κατά δεύτερον ποιος σου είπε πως δεν κάνεις αλλαγές με 100% νερό ΑΟ??Φυσικά και μπορείς να κάνεις!Επιπρόσθετα,και κατα την γνώμη μου δν χρειάζεται ούτε σόδες ούτε σκευάσματα ph down ή ότι άλλο γτ ακριβώς αυτή τη δουλειά κάνει τη όσμωση.Μετά πρέπει λίγο να πειραματιστείς με τις μίξεις σου,δλδ 70% νερό αο και 30% προφιλτραρισμένο(τα νούμερα τυχαία).Η επίσης μπορείς να κάνεις μίξη και να βάλεις φύλλο/α κατάπα στο βαρελάκι προετοιμασίας έτσι θα έχεις και τα θετικά από χουμικά οξέα.Επίσης μπορείς να κάνεις 100% και να ρίξει και trace μεσα για να μην είναι τελείως νεκρό το νερό σου...Υπάρχουν πολλά αλλά θέλουν πειραματισμό στην αρχή και προσοχή για τα ψάρια μην τα δείς ανάποδα!!!!

Τάκης 13-02-14 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 (Μήνυμα 821200)
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό για το ph γιατί εάν ίσχυει τότε σε πιθανή μίξη καθαρού νερό από όσμωση με νερό βρύσης τότε θα έβγαινε ένα ph σχετικό. π.χ. στο πείραμα που είχα κάνει 9 (καθαρό όσμωσης με ph 6.6) προς 1 (νερό βρύσης με ph 8.2) το ph βγήκε 8.2. Εάν επομένως είχε κανονικό ph το νερό όσμωσης δεν νομίζω ότι το ph θα ήταν 8.2.

Κάτι άλλο συμβαίνει, το PH είναι μονάδα μέτρησης, δεν υπάρχει υλικό χωρίς PH, κανόνες της Χημείας είναι αυτοί. Κάντε ένα απλό πείραμα, πάρτε από το φαρμακείο απεσταγμένο νερό (Water for ijections) και μετρήστε το PH του, θα δείτε πως είναι 7, δεν είναι δυνατόν το απεσταγμένο να έχει 7 και της Α/Ο να μη έχει PH, δεν στέκει αυτό
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 821204)
Για αρχή,δεν μετράς ποτέ ph στο καθαρό νερό της όσμωσης παρά μόνο tds και σκληρότητες.

Σωστά, άλλο το "δεν μετράς" και άλλο το "δεν έχει"

Netrino 13-02-14 13:49

PH υπάρχει αλλά είναι ευάλωτο με την έννοια οτι, επείδη οι σκληρότητες είναι μηδενικες,ανεβοκατεβαίνει με ιδιαίτερη ευκολία,άρα αυτό π μετράς δεν είναι σταθερό!

Τάκης 13-02-14 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 821222)
PH υπάρχει αλλά είναι ευάλωτο με την έννοια οτι, επείδη οι σκληρότητες είναι μηδενικες,ανεβοκατεβαίνει με ιδιαίτερη ευκολία,άρα αυτό π μετράς δεν είναι σταθερό!

Σωστό και αυτό, αλλά εγω να κάνω και μια ερώτηση, και πως φτιάχνεις το PH σου ; Συνεχίζεις και βάζεις τύρφη ή φύλλα κατάπα ή CO2 ή τα ιχνοστοιχεία ; Γιατί εντάξει φτιάξαμε το μαλακό μας το νερό με την Α/Ο αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό, θέλουμε και χαμηλό PH αλλά και σταθερό. Γιατί όπως καταλαβαίνω, με την Α/Ο κατεβάζεις σκληρότητες αλλά δεν είναι απαραίτητο να κατεβάζεις και PH.

Netrino 13-02-14 14:26

Εγώ δεν είμαι κ ο πιό κατάλληλος να μιλήσω γιαυτο διότι εγώ πήγα το Ph στο 4 και έμεινε σταθερό με αο,καταπα και τυρφη!Η μίξη α/ο με προφιλτραρισμένο πιστέυω πως είναι το καλύτερο χωρίς να το έχω δοκιμάσει βέβαια ακόμα!Απο κεί κ πέρα μπορείς να βάζεις και της βρύσης κατευθείαν χωρις α/ο και να έχεις τύρφη,αυτό όμως μακροπρόθεσμα κοστίζει παραπάνω από μια α/ο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02213 seconds with 11 queries