Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ειμαι αρχαριος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85689)

nick1982 23-03-15 17:08

ειμαι αρχαριος
 
Καλησπερα σας ειμαι καινουργιος εδω και στο χομπυ. Χρειαζομαι βοηθεια εχω παρει τρεις φορες χρυσοψαρα και δεν τα καταφερα να τα σωσω και η μικρουλα μου στεναχωριερτε εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο και αυτα που εχω τωρα ειναι παλι στο πατο και διακρινο κοκκινο στο κεφαλιντους και μαυρο στο σωμα. Και μια ερωτηση εμεις παθαινουμε κατι απο τα φαρμακα γιατι εχω πιασει το νερο με γυμνα χερια

nick1982 23-03-15 17:17

Σε ευχαριστω πολυ καλως σε βρηκ;

ShadowVValker 23-03-15 17:21

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

Καλώς ήρθες. Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την παραπάνω φόρμα και θα βρούμε λύση.
Γράψε και τι είδος χρυσόψαρα είναι. Αν καταφέρεις να βάλεις και κάποιες φωτογραφίες, θα βοηθούσες. Γενικά πάντως να ξέρεις, το ενυδρείο σου είναι απαγορευτικό για common χρυσόψαρα και σχετικά περιορισμένο για 1 fancy. Ας μη σε ζαλίζω από τώρα όμως, συμπλήρωσε τη φόρμα και συζητάμε εκεί πάνω πια.

nick1982 23-03-15 17:38

63*57*53 χρυσοψαρα κιτρινα 3 μερες τα εχω τα καινουργια 2 ψαρια συνολο μετρησεις δεν εχω κανει γιατι στο πετ σιτυ ειπαν δεν χρειαζοντε αλλαγη νερου σημερα. Καλως σε βρηκα και ευχαρ ιστω για τη βοηθεια
-------------------------
Τα εχω βαλει σε ενα ενεδρειακι γυαλα τωρα

Τάκης 23-03-15 18:05

Καλώς ήρθες φίλε μου.
Δυστυχώς είσαι και εσύ θύμα κάποιου έμπορου που το μόνο σκοπό που έχει είναι να πουλάει, και όσο σε εσένα ή σε κάποιον άλλον ψοφάνε τα ψάρια τόσο θα πουλάει.
Καταλαβαίνω πως δεν σε έχουν ενημερώσει τι είναι στρώσιμο, τι είναι τεστ και έλεγχος νερού , και γενικά τι διαδικασίες και ενέργειες χρειάζονται για να ζήσει ένα ψάρι μέσα σε ένα ενυδρείο.
Κατά αρχή , χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, ένα χρυσόψαρο δεν μπορεί να ζήσει σε τόσο μικρό ενυδρείο, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο ή με ότι έχεις δει έως τώρα, το χρυσόψαρο μεγαλώνει αρκετά, ένα κλασσικό χρυσόψαρο μπορεί να φτάσει και τους 35 πόντους, και αν δεν έχει τον κατάλληλο χώρο παθαίνει νανισμό με ότι αυτό συνεπάγεται, αρρώστιες και πρόωρο θάνατο, όπως ξέρω πως θα μου πεις πως έχεις δει χρυσόψαρα να ζουν για 2-3 χρόνια σε γυάλα ή σε άλλο μικρό ενυδρείο, τα 2-3 χρόνια είναι πολύ λίγα σε ένα χρυσόψαρο, αν φανταστείς πως ζει από 25 χρόνια και πάνω, έχει καταγραφεί και 40. Δυστυχώς ξέρω πως όλοι έτσι ξέρουμε πως γίνεται, αλλά δεν είναι έτσι.
Για να μη μακρηγορώ, κάνε επειγόντως αλλαγή του νερού, όσο πιο πολύ μπορείς, ακόμα και 2 φορές από 70%-80%. Απαγορεύεται να βγάλεις το ψάρι από το ενυδρείο για να αλλάζεις νερό, αφαιρείς όσο πιο πολύ μπορείς (τόσο που να μπορεί να κολυμπάει και να μη τρομάζει). Το αφαιρείς με ήρεμες κινήσεις να μη τρομάζει το ψάρι και βάζεις φρέσκο πάλι ήρεμα. Το φρέσκο νερό θα πρέπει να έχει την ίδια περίπου θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείο, έστω 0,5 λιγότερο, ποτέ περισσότερο. Όλες αυτές κινήσεις θέλουν ηρεμία γιατί αλλιώς τα ψάρια τρομοκρατούνται και αυτό είναι η αιτία των περισσοτέρων ασθενειών.

Αυτές οι κινήσεις είναι σαν πρώτες βοήθειες.
Έχεις ρίξει φάρμακα μέσα στο ενυδρείο ; Το να βάλεις τα χέρια μέσα στο ενυδρείο πιο πολύ κινδυνεύουν τα ψάρια αν τα χέρια δεν είναι καθαρά παρά εμείς, εκτός βέβαια (να μη το αποκλείσουμε και αυτό) αν έχεις κάποια πληγή στα χέρια και υπάρχει μεγάλη μόλυνση στο ενυδρείο από κάποιον ιό που προσβάλει και τους ανθρώπους.
Μετά την αλλαγή του νερού θα βοηθούσε μια φωτογραφία, επίσης βγάλε τα ψάρια από την γυάλα, αυτή είναι ακόμα πιο μικρή από το ενυδρείο.
Πες μας τι φίλτρο έχεις και αν έκανες διαδικασία στρωσίματος, αν έχεις θερμαντήρα και θερμόμετρο να βλέπεις τη θερμοκρασία του νερού και αν υπάρχει αεραντλία που να κάνει μπουρμπουλήθρες στο νερό.

Θα ήταν πολύ καλύτερο να συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
Και να ανοίξεις ένα θέμα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20
Ξέρω πως δεν σου είναι εύκολο αλλά οι απαντήσεις στις ερωτήσεις που υπάρχουν θα μας δώσει μια πιο καθαρή εικόνα για το τι συμβαίνει, προσπάθησε και απάντησε σε όσες πιο πολλές μπορείς

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Υπάρχουν αρκετά θέματα για αρχάριους για να μπορείς να καταλάβεις τι χρειάζεται για να λειτουργήσει ένα ενυδρείο.
Εδώ θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες για τα χρυσόψαρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε.

nick1982 23-03-15 18:35

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου φιλενμου εχω φιλτρο hailea με βιολογικο που εβαλα μπουρμπουλιθρες κανει καθως φιλτραρει το νερο το φιλτρο οντως να πουλησουν θελουν οι περισοτεροι
-------------------------
Και ουτε θερμαντηρα εχω. Ειχα βαλει exit αλλα το καθαρισα το νερο

tsala 23-03-15 18:40

καλως ηρθες !
Στα ειπε κι ο Τακης..
Αρχισε το διαβασμα κι οτι απορια εχεις ρωτα..
πριν κανεις κατι ρωτας ;)
Το φιλτρακι δεν κανει για χρυσοψαρα..
πρεπει να σωθουν προσωρινα , αρα πρεπει να βρεις μπολι και μην ταιζεις μεχρι τοτε

nick1982 23-03-15 18:42

Και μαβερωτηση πως βαζω νερο ηρεμα στην αλλαγη? Ρωταω γιατι καθε φορα το βαζω με κανατς και δεν ειναι πολυ ηρεμο
-------------------------
Να σται καλα παιδια. Παντα μου αρεσε το ενυδρειοναλλα τα εχω βρει βουνο

tsala 23-03-15 18:45

κανονικα κανουμε αλλαγη νερου με αντλια..
ειναι στο βαρελι αλλαγης και πεταει το νερο μεσα στο ενυδρειο..
τωρα αν θελεις , μπορεις να βαλεις κατω απο την κανατα ενα ποτηρακι ή καποιο αδειο κουτακι απο τροφη και να "σκαει" εκει μεσα πρωτα το νερο για να μην φευγει με πιεση στο ενυδρειο

nick1982 23-03-15 18:45

Δηλαδη τα κιτρινα comet που εχω δεν τα βλεπωκαλα:(

tsala 23-03-15 18:47

βαλε μια φωτο να δουμε σε τι κατασταση ειναι.

nick1982 23-03-15 20:13

Προσπαθησα να βαλω φωτο αλλα δεν καταφερα δεν ξερω πως ειναι λιγο μαυρα αν σας βοηθαει

nick1982 23-03-15 20:56

[ATTAΣυνημμένο Αρχείο 70889

panik 23-03-15 21:56

Καλως ηρθες!

nick1982 23-03-15 22:04

Ευχαριστω φιλε

tsala 23-03-15 22:54

καλυτερη φωτο δεν γινεται? :rolleyes:
βλεπω σκισμενο το ραχιαιο πτερυγιο , ειναι οντως?

nick1982 23-03-15 23:25

Συνημμένο Αρχείο 70895

nick1982 23-03-15 23:26

Δεν νομιζω να εχει ετσι το πηρα

tsala 23-03-15 23:34

κι ετσι να το πηρες , δεν σημαινει οτι δεν ειχε στο καταστημα...
κι ομως παλι βλεπω σκισμενο ραχιαιο.. αλλα αυτο δεν ειναι τπτ , με μελαφιξ θα ξαναβγει..

Δυστυχως κατι κοκκινο δεν βλεπω.. εχει κοκκινα βραγχια μηπως?
αν μπορεις αυριο βγαλε 5-6 φωτο και κανα δυο μακρυνες και εστιασε στα σημαδια.

Ξεκινας καταρχην με μπολι ΑΜΕΣΑ και αρχιζεις μετρησεις με υγρα τεστ (αμμωνια,νιτρικα,νιτρωδη)

nick1982 23-03-15 23:39

Συνημμένο Αρχείο 70896

nick1982 23-03-15 23:41

Ναι εχει κοκκινα βρανχια. Μπολι? Μπορεις να με κατατοπισεις? Δεν θελω να χασω και αυτα αμαρτια ειναι

nick1982 24-03-15 00:04

4 Συνημμένο(α)
[ATTACH]δ[ATTACH][ATTACH]Συνημμένο Αρχείο 70899[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

nick1982 24-03-15 00:24

Ολο στο πατο ειναι ρε παιδια. Μηδεν ελπιδες?!?!

Τάκης 24-03-15 00:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nick1982 (Μήνυμα 881964)
Ολο στο πατο ειναι ρε παιδια. Μηδεν ελπιδες?!?!

Μη νομίζεις πως θα σωθεί με μπόλι αν έχει καεί από αμμωνία, ίσως η ζημιά να είναι μη ανατρέψιμη.
Εκανες αλλαγή νερού ;
Αν έκανες είδες βελτίωση ;

nick1982 24-03-15 00:45

Τα εχω βαλει σε καραντινα σε ενα πενταλιτρο οταν αναβω το φως τοτε κολυμπανε. Πως τα πρωωθω αυτα? Εχω φαρμακω για αμμωνια να ριξω?

Τάκης 24-03-15 07:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nick1982 (Μήνυμα 881966)
Τα εχω βαλει σε καραντινα σε ενα πενταλιτρο οταν αναβω το φως τοτε κολυμπανε. Πως τα πρωωθω αυτα? Εχω φαρμακω για αμμωνια να ριξω?

Φίλε μου μάλλον δεν κατάλαβες καλά ή ίσως δεν έχω καταλάβει εγώ για το τι έκανες.
Νομίζω πως τα ψάρια σου δεν χρειάζεται να τα βάλεις σε καραντίνα, σε καραντίνα βάζουμε ψάρι ή ψάρια όταν δεν θέλουμε να κάνουμε θεραπεία μέσα στο ενυδρείο, και η καραντίνα πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές.
Στη περίπτωση σου, πρέπει να φτιάξεις το περιβάλλον του ενυδρείου για να γίνουν καλά τα ψάρια, και η 5λιτρη καραντίνα είναι πολύ χειρότερη από το 60λιτρο ενυδρείο, και επίσης αν έβγαλες όλα τα ψάρια και δεν κάνεις κάτι να συντηρήσεις τη βιολογία του ενυδρείου (όση υπάρχει) κάνεις χειρότερη ζημιά.
Ξαναβάζεις τα ψάρια στο ενυδρείο επειγόντως και κάνεις γενναία αλλαγή. Από εδώ και πέρα πρέπει να κάνεις τεστ να δούμε τη κατάσταση του ενυδρείου αν είναι στρωμένο ή όχι, ίσως να χρειαστείς μπόλι, βάζεις prime στις αλλαγές νερού και για να αποχλωριώσεις το νερό αλλά και να μειώσεις τη τοξικότητα της αμμωνίας.
Για την αμμωνία δεν υπάρχει φάρμακο, αλλά διαδικασία μηδενισμού της, και αυτό είναι το στρώσιμο του φίλτρου (η μόνιμη λύση) και τακτικές αλλαγές (προσωρινή λύση).

Θα σου πρότεινα να μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, και πριν κάνεις κάτι ρώτησε μας ή ενημέρωσε μας για να ξέρουμε που βρίσκεται η κατάσταση και να σου δώσουμε τις κατάλληλες συμβουλές

tsala 24-03-15 10:57

+φωνω με τον Τακη !
μεγαλο λαθος.. δεν υπαρχει λογος να στριμωχθουν εκει.. θα πεθανουν σιγουρα.
Επησεις μην παιζεις με τα φωτα , στρεσσαρεις ακομα περισσοτερο τα ψαρια..
θελουν λιτρα , αλλαγες και μην τα πειραζεις..

delta66 24-03-15 11:30

Ποιο "φαρμακο" εχεις για την αμμωνια?
(καποιο υγρο που αποτοξικοποιει αμμωνια σε ωρα αναγκης θα εννοει, παιδια)

nick1982 24-03-15 13:21

Μου δωσανε απο τς πετ σιτυ το Sera toxivec

kostas82 24-03-15 16:35

Τα πετ σιτι πρεπει να εχουν καψει ποοολυ ψαρι απο αμμωνια ομως :(
Αν μπορεις να τα πας πισω και ξεκινας σωστα να στησεις ενα σωστο ενυδρειακι να το χαρειτε χωρις αγχος και βιασυνες ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02349 seconds with 11 queries