Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   3η και ... φαρμακερη! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34797)

Γιώργος Κ 19-10-09 20:48

3η και ... φαρμακερη!
 
7 Συνημμένο(α)
Μετα απο δυο αποτυχημενες προσπαθειες αναπαραγωγης η τριτη ηταν η τυχερη!
Στις δυο πρωτες ο αρσενικος ηταν ακριβως απο κατω απο τη θυληκια και καθως γεννουσε τα ετρωγε με μανια! Μεχρι που την δαγκωνε και τα αυγα ταξιδευαν στον αερα ... και τα ετρωγε!! Τη τριτη φορα ομως ... αποδειχτηκε πολυ προστατευτικος πατερας! Καθοταν απο πανω και δεν αφηνε κανενα να πλησιασει ... ουτε καν την μητερα η οποια εχει φαει πολυ ξυλο η καημενη! Εγω πηγα να βαλω σφουγγαρι τις εφαγα και εγω τις τσιμπιες μου! Παρατηρουσα τη μητερα να εχει ετοιμη βλεννα για τα μικρα! Λες και ηταν συννενοημενα τα μικρα μολις κολυμπησαν ελευθερα κολλησαν επανω στη μητερα! Τωρα παιρνει το αιμα της πισω και καμια φορα ριχνει καμια στον δικο της! Η γνωστη παντοφλα!! :D
Η τριτη ομως .... ηταν εκπληξη για μενα! Συγνωμη για τη ποιοτητα των φωτο ... :D

Raven 19-10-09 20:51

Μπραβο Γιωργο, καταπληκτικες στιγμες !!:smt041
Να σου ζησουν φιλε.

gmanes 19-10-09 20:51

Υπέροχα!

andst87 19-10-09 20:51

μπραβο Γιωργο!:p
ελπιζω να πανε ολα καλα και να μεγαλωσουν οι μπομπιρες!

Γιώργος Κ 19-10-09 21:12

Σας ευχαριστω φιλοι μου!!
Τους μαγειρευω αρτεμια :D ... Αυριο θα φανε για πρωτη φορα :p ζωντανη τροφουλα!!!
Εχω και υιοθετημένα περιπου 200 σκαλαρακια ... τα οποια αυριο λογικα θα κολυμπουν ελευθερα!!
Αχ ... την "ειδα" μπαμπας!!!:p

imichal 19-10-09 21:28

Μπράβο !!! Καλη συνεχεια "μπαμπακα"...

Ηλίας 19-10-09 21:33

Να σου ζησουν!...
αντε να τα καμαρωσεις γαμπρους και νυφες!...:D

Γιώργος Κ 20-10-09 02:58

Βιντεακι! :p:p:p:p
BORKED
-------------------------
Ο αρσενικος απο οτι εβλεπα οτι εχει ορεξη να ξαναζευγαρωσει και φοβομουν για τα μικρα ... Σα να το ηξερα οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν!
Ο αρσενικος επιτεθηκε στα μωρα και τα ετρωγε ενα ενα με λυσσα! Στην αρχη πιστευα οτι θα τα φτυσει αλλα ματαια! Ισα ισα προλαβα και τα επιασα και τελικα κατεληξαν στο 30 λιτρο ... Τους εκανα προσαρμογη αλλα ουτε το ph ειναι ιδιο ουτε οι αλλες παραμετροι! Δυστηχως δε μπορουσα να γεμισω νερο απο το ενυδρειο γιατι ηδη φιλοξενει μια γεννα απο σκαλαρακια που ειναι ακομα σε φαση ουριτσας αλλα και με τη παντοφλα του σπιτιου θα καταληγαμε σε ενα ακομα καυγα zw ! Ας κανω το σταυρο μου να επιζησουν (τον εκανα μολις) και αυριο ειναι ετοιμη αρτεμια που ελπιζω να δεχτουν! Στην επομενη θα χωριστουν και θα μεινει μονο η μανα με τα μικρα μια που αποδειχτηκε τελεια αν και ... απειρη!! Λογικα γινοταν απο την αρχη αυτο το βιολι -μια που ηταν καμια 50αρια μικρα και εμειναι 20 περιπου- και εγω ημουν εκτος Αθηνων ωστε να παρω μετρα (σημερα γυρισα)!
Εχω σκασει .. κριμα ειναι να χαθουν! Ηδη ηταν ενα μικρο θαυμα που εμειναν ζωντανα με τη τριτη κιολας φορα!! Μπορω να ελπιζω για ενα ακομα?
Αχ αυτα τα παιδια ... ποσα ξενυχτια θα εχω? :smt120

harilaos 20-10-09 15:02

φίλε μου μην στεναχωριέσαι. Απ' ότι έχω διαβάσει πάντως τα μωρά δισκάκια προσαρμόζονται πιο εύκολα στις αλλαγές παραμέτρων απ' ότι οι ενήλικες δίσκοι. καλή τύχη

Γιώργος Κ 20-10-09 15:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 382284)
φίλε μου μην στεναχωριέσαι. Απ' ότι έχω διαβάσει πάντως τα μωρά δισκάκια προσαρμόζονται πιο εύκολα στις αλλαγές παραμέτρων απ' ότι οι ενήλικες δίσκοι. καλή τύχη

Κριμα ειναι τα μικρουλια!! Εχουν αντεξει ως τωρα! Προσπαθησα να τα ταισω αρτεμια αλλα τσιμπολογουν δειλα δειλα... ελπιζω να δεχτουν συντομα να φανε!

Γιώργος Κ 20-10-09 18:20

8 Συνημμένο(α)
Αρχισαν και τρωνε!! 3 τα πιο μικρα δεν την βλεπω να γλυτωνουν αλλα τα υπολοιπα τρωνε σαν τρελλα!! :p
Φαινεται στη κοιλια τους :smt041

Πάνος 20-10-09 22:39

ολα τα λεφτα!!!:smt041:smt041
μοναδικες στιγμες οντως!
να σου ζησουν!!
Γιωργο...οι κοιλιτσες χωρανε κι αλλο...μεχρι να τις δεις ετοιμες να εκραγουν!!;)

maikl 21-10-09 05:52

...χαχαχαχαχ...φατσες...:D να σου ζησουν!;)

mikele 21-10-09 07:14

φιλε να σου ζησουν .........πολυ ωραιο στορυ...ωραια ψαρια

theodor72 21-10-09 11:57

Μπράβο! Ποπο κάτι ομορφιές !!! :):):)

Γιώργος Κ 23-10-09 12:33

Ξεθαρεψαν οι μπομπιρες μου και τρωνε οτι αρτεμια βρεθει στο δρομο τους!! Ξυνιζουν με την sera micron που δοκιμαστικα τους εδωσα ... την δαγκωσαν βεβαια αλλα δε τους αρεσε σαν την ζωντανη τροφη!
Αχ δευτερο μπουκαλι αρτεμιας και ... κανω το σταυρο μου που ζουν ακομα και ειναι καλα! Αυτα που ΔΕΝ βλεπω καλα ειναι μια γεννα σκαλαρακια που ειναι μαζι ... δεν κολυμπουν ελευθερα ακομα και τα εχουν ρημαξει! Οπου τα βρισκουν τα βαζουν στο στομα και με αστραπιεες κινησεις τα σκοτωνουν! Τοση επιθετικοτητα ... απο το πατερα τους πηραν! Τα εχω μαζεψει τα ερμα ... μου εφυγαν τα ματια να τα πιασω με συριγγα και λογικα σημερα θα κολυμπησουν ελευθερα! Ειχε καμια 300 αρια αυγο-ουριτσες εγω βρηκα γυρω στα 30 - 40 τα αλλα ... αγνοουνται! Ελπιζω να την βγαλουν καθαρη! Δυστηχως δεν υπαρχει αλλο ενυδρειο για να τα μεγαλωσω ... :(
Δεν φτανουν ολα αυτα ... οι δισκοι ετοιμαζονται να ξαναγεννησουν! :smt120
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...k-dsc02416.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...k-dsc02418.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...k-dsc02422.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...k-dsc02432.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...k-dsc02421.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...k-dsc02414.jpg

agnos 23-10-09 14:47

Γοητευμένος , ξετρελάμένος και " ζηλεύω " πολύ.Μπράβω φίλε μου εύχομαι να ζήσουνε όλα και να γεμίσει το ενυδρείο σου απο το νέο κοπάδι.:smt101:smt120:smt026+-8

Γιώργος Κ 23-10-09 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από agnos (Μήνυμα 383117)
Γοητευμένος , ξετρελάμένος και " ζηλεύω " πολύ.Μπράβω φίλε μου εύχομαι να ζήσουνε όλα και να γεμίσει το ενυδρείο σου απο το νέο κοπάδι.:smt101:smt120:smt026+-8

Φτιαξε ενα μεγαλο ενυδρειο ... και να βαλεις το δικο σου κοπαδι!! Ειναι ευαισθητα ψαρια οι δισκοι αλλα με πολυ διαβασμα και υπομονη ... μπορεις να τα διατηρεις υγιη και να απολαμβανεις την ομορφια τους!

persival 23-10-09 16:01

Σίγουρα είναι πολύ όμορφοι, μέχρι και τα μωρά τους είναι υπέροχα...
Με ενδιαφέρει το αντικείμενο "αναπαραγωγή δίσκων" αλλά είμαι ακόμη πολύ "νέος" για να το σκέφτομαι, για την ώρα το έχω ρίξει στο διάβασμα (αν και η αλήθεια είναι οτι όσο διαβάζω, αντί να απλοποιούνται τα πράγματα, δυσκολεύουν!)
Να ρωτήσω κάτι, μετά απο μια επιτυχημένη γέννα και έστω οτι επιζούν πολλά απο τα μικρά, πόσο καιρό θα πάρει για να φτάσουν π.χ. τα 3-4 εκατοστά; (στο ύψος δεν μετράμε τους δίσκους;) Και έπειτα, όταν φτάσουν αυτό το μέγεθος, όπου λογικά ο μέσος χομπίστας δεν θα έχει αρκετό χώρο να τα φιλοξενήσει, τι γίνεται συνήθως; Δωρεά ή πωλούνται π.χ. σε μαγαζιά;

Γιώργος Κ 23-10-09 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από persival (Μήνυμα 383131)
Σίγουρα είναι πολύ όμορφοι, μέχρι και τα μωρά τους είναι υπέροχα...
Με ενδιαφέρει το αντικείμενο "αναπαραγωγή δίσκων" αλλά είμαι ακόμη πολύ "νέος" για να το σκέφτομαι, για την ώρα το έχω ρίξει στο διάβασμα (αν και η αλήθεια είναι οτι όσο διαβάζω, αντί να απλοποιούνται τα πράγματα, δυσκολεύουν!)
Να ρωτήσω κάτι, μετά απο μια επιτυχημένη γέννα και έστω οτι επιζούν πολλά απο τα μικρά, πόσο καιρό θα πάρει για να φτάσουν π.χ. τα 3-4 εκατοστά; (στο ύψος δεν μετράμε τους δίσκους;) Και έπειτα, όταν φτάσουν αυτό το μέγεθος, όπου λογικά ο μέσος χομπίστας δεν θα έχει αρκετό χώρο να τα φιλοξενήσει, τι γίνεται συνήθως; Δωρεά ή πωλούνται π.χ. σε μαγαζιά;

Τα μικρα τους δε συγκρινονται με κανενα απο τα μικρα αλλων ψαριων που εχω μεγαλωσει! Και για μενα ειναι πρωτογνορα ολα αυτα! Οι δισκοι ειναι πολυ παραξενα ψαρια και ιδιοτροπα! Π.χ. ο πατερας ενω ηταν υπερ-προστατευτικος οταν ηταν ακομα κολλημενα στο ξυλο μετα .. δε τα αφηνε να "κολλησουν" επανω του αλλα τα εστελνε παλι στη μητερα τους! Μεχρι που του ηρθαν ορεξεις για να ζευγαρωσει παλι ... και αρχισαν οι καυγαδες με τη μητερα η οποια προσπαθουσε να τα προστατευσει απο τον πατερα που σε καθε επιθεση ετρωγε ενα η δυο! Νομιζα οτι θα τα εφτυνε αλλα ματαια περιμενα! ετσι τα μαζεψα με μια αποχη και εκει που γινονταν χοντροι καυγαδες τωρα εχουμε τριψιματα και αγαπες με τη θυλικια! Το ποσο θα μεγαλωσουν ειναι συναρτηση πολλων πραγματων! Πρωτα απο ολα θα πρεπει να εχεις ΤΕΛΕΙΑ ποιοτητα νερου και να τα ταιζεις σωστα! Επισης χρειαζονται πολλα λιτρα ωστε η αναπτυξη τους να ειναι σωστη! Θα πρεπει να υπαρχει μεγαλο ενυδρειο με συχνες αλλαγες νερου και πολυ καλο ταισμα ωστε να εχεις αξιωσεις να επιβιωσουν πολλα απο τα μικρα! Ολα αυτα προυποθετουν πολυ χρονο και πολυ κοπο! οταν φτασουν σε αρκετα μεγαλο μεγεθος θα τα δωσω μια που δεν εχω αλλο χωρο ωστε να τα φιλοξενησω ... αλλα ειναι πολυ δυσκολο απο οτι καταλαβαινεις μια που με αυτα τα ψαρια δενεσαι παρα πολυ! Οι γονεις πια ειναι σαν σκυλακια ... καθε φορα που πλησιαζω κανουν σαν τρελα! Γνωριζουν προσωπα .. πια δεν φοβουνται και αν βαλω το χερι μου στο ενυδρειο δεν τρεχουν να κρυφτουν αλλα πολλες φορες τα σπρωχνω αφου καθονται στη μεση! Οταν επιανα τα μικρα ... εβαλα την αποχη στη μια πλευρα της μητερας και απλα παγιδευτηκαν μεσα! Ουτε που κουνηθηκε βλεποντας την αποχη! ποσο μαλλον με τα μικρα τους που καθε φορα που πλησιαζω κανουν σαν τρελα και αυτα!

thgparas 23-10-09 18:50

Γεια σου Γιωργο....
Να σου ζησουν τα μικρα σου!!!!
Σημερα ειδα το post (ειμαι φανταρος τωρα και δεν εχω την πολυτελεια να μπαινω καθε μερα )

Γιώργος Κ 23-10-09 18:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thgparas (Μήνυμα 383186)
Γεια σου Γιωργο....
Να σου ζησουν τα μικρα σου!!!!
Σημερα ειδα το post (ειμαι φανταρος τωρα και δεν εχω την πολυτελεια να μπαινω καθε μερα )

Σε ευχαριστω!!
Καλος πολιτης φιλαρακο!! Ποιος προσεχει τα ενυδρεια σου τωρα που λειπεις?

Πάνος 23-10-09 21:18

πω πω ομορφιες!!!:p

Γιώργος Κ 23-10-09 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 383230)
πω πω ομορφιες!!!:p

Κανε χωρο στο ... βιοτοπικο .... ερχονταιιιιιιιι :p:p
:rolleyes:
:D

Πάνος 23-10-09 21:31

μη μου κανεις τετοια....:smt020:smt020

harris samos 23-10-09 21:37

μπραβο γιωργο μπραβο μολις το ειδα να σου ζησουν

thgparas 24-10-09 17:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 383188)
Σε ευχαριστω!!
Καλος πολιτης φιλαρακο!! Ποιος προσεχει τα ενυδρεια σου τωρα που λειπεις?

τα προσεχει ο πατερας μου....
Αν και ο πατερας μου ασχολειτε χρονια μονο με τα καναρινια, τα παει πολυ καλα!!!ουτε μια απωλεια,ασε που τα φυτα δεν τα ειχα δει τοσο καλα οσο τα προσεχα εγω και καποια προβληματα αλγης λυθηκαν!!!!( μηπως ο πατερας μου εχει κρυφω ποθω τα ενυδρεια :p????)

agnos 25-10-09 08:36

Ωραία είναι να έχεις καλό και πρόθημο βοηθό.

Γιώργος Κ 25-10-09 13:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 383237)
μη μου κανεις τετοια....:smt020:smt020

:D Ελπιζω να εμοιασαν στη μητερα ... που πλησιαζει καπως στα "αγρια" χρωματα!! Θα ειναι μουρλια στο ενυδρειο σου :p
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thgparas (Μήνυμα 383410)
τα προσεχει ο πατερας μου....
Αν και ο πατερας μου ασχολειτε χρονια μονο με τα καναρινια, τα παει πολυ καλα!!!ουτε μια απωλεια,ασε που τα φυτα δεν τα ειχα δει τοσο καλα οσο τα προσεχα εγω και καποια προβληματα αλγης λυθηκαν!!!!( μηπως ο πατερας μου εχει κρυφο ποθο τα ενυδρεια :p????)

Ολοι εχουν ενα κρυφο ποθο για τα ενυδρεια :p Αντε με το καλο να απολυθεις ...
-------------------------
Γεννησαν παλι οι δισκοι!! Αυτη τη φορα καμια 150 αυγουλια!! :p:p:p

harris samos 25-10-09 13:30

χαζομπαμπα :D:D:D:D:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02495 seconds with 11 queries