Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Eρωτηση για ΑΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24939)

giannisfot 12-05-08 17:21

Eρωτηση για ΑΟ
 
Ξερει κανενας τις τεχνικες προδιαγραφες (αποδοση) μιας AquaLight, Picobello 190l/d. Σημερα πηρα στα χερια μου μια τετοια.Οι οδηγιες μιλανε για 190 λιτρα την ημερα και η αναλογια καθαρου/ακαθαρτου λεει 1/4.Δουλευει πανω κατω 3 ωρες και μεχρι στιγμης εχω παρει περιπου 1 λιτρο καθαρο νερο και η αναλογια ειναι περιπου 1/10.Οι συνδεσεις ειναι οπως αναφερει στις οδηγιες.Η πιεση του δικτυου ειναι αρκετη (δεν μπορω να μετρησω για να σας το πω σε bar).Παει κατι στραβα (απο την μερια μου) η στις οδηγειες αλλα γραφει και αλλα ειναι τα πραγματικα.Προσπαθησα να μπω στο site της aqualight.de αλλα δεν ανοιγει.Ευχαριστω.

Τσιόνογλου Σταύρος 12-05-08 18:23

Μάλλον φταίει η πίεση ,δές πως τρέχει το βράδυ.

giannisfot 12-05-08 18:41

Τα 190λιτρα την ημερα που λεει ειναι η ποσοτητα καθαρου νερου που παραγει η ειναι η ποσοτητα του νερου που περναει απο αυτην.
Και η αναλογια 1/10 δεν θα επρεπε να εχει σχεση με την πιεση του νερου.

Neoklis 12-05-08 18:43

Μήπως την έχεις να κάνει flash? :smt120

Zorba_The_Freak 12-05-08 18:46

Ειναι η ημερησια αποδοση σε καθαρο νερο και 190 λιτρα ειναι το αντιστοιχο των 50 γαλωνιων την ημερα που βλεπουμε συχνα στις προδιαγραφες. Αυτο σημαινει κατι παραπανω απο 7 λιτρα καθαρο νερο την ωρα..

Δεν μου λες, βρυσακι που ρυθμιζει την εξοδο δεν έχει?

giannisfot 12-05-08 19:05

flash????? τι ειναι τουτο:).Βρυσακι δεν εχει.Αλλα η αποδοση μεχρι τωρα ειναι περιπου 700ml την ωρα!!!!!!!!!!!!.
Δεν μπορω να βρω οδηγειες πουθενα ουτε για flash ουτε τιποτε αν εχει καποιος να μου στειλει.Ευχαριστω.

http://www.tropiquarium-bonn.de/prod...ducts_id=24008 αυτη ειναι.

Neoklis 12-05-08 19:08

Το βανάκι που λέει ο Zorba_The_Freak ειναι το flash και χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να καθαρίσουμε την όσμωση...
Αν τελικά είχες και το είχες γυρισμένο αυτό τότε θα έτρεχε ελάχιστο "καθαρό" και πολύ περισσότερο "βρώμικο"....
Βεβαια εφόσον δεν υπάρχει κατι τετοιο τώρα, το μονο που μπορώ να φανταστώ είναι η πίεση του δικτύου σου....

giannisfot 12-05-08 19:15

Υπαρχει καποιος που την εχει χρησημοποιησει να μου πει τι γινεται.

glazar 12-05-08 19:16

Μαλλον η πιεση του δικτυου σου ειναι το προβλημα.
Αν μπορεις δοκιμασε την και σε καποια αλλη βρυση ενος φιλου σου σε αλλη περιοχη.Ετσι θα εισαι σιγουρος .

Βεβαια αν την εχεις βαλει τωρα για πρωτη φορα,περιμενε μερικες ωρες και ισως να αρχισει να τρεχει λιγο περισσοτερο.

Ολα αυτα βεβαια με την προυπόθεση οτι εχεις βαλει σωστα την μεμβρανη.

Yiannis59 12-05-08 19:34

Παίδες μην το ψάχνετε και μην τον μπερδεύετε η συγκεκριμένη δεν εχει εξωτερικά ουτε περιοριστή ροής ούτε flash το πρόβλημα του πρέπει να ειναι αυτο που είπατε (η πίεση ) εκτός και του έτυχε το κομμάτι εχουν δυο τρεις φίλοι και πάει μια χαρά

ΥΓ. Η μεμβράνη συνήθως ειναι τοποθετημένη οταν την αγοράζεις

giannisfot 12-05-08 19:44

Ετοιμο ηρθε απλα το εβαλα στην βρυση.Τωρα για την πιεση δεν ξερω ποσο παραπανω θελει τι να πω.Ευχαριστω παντως παιδες.

giannisfot 13-05-08 19:52

Σημερα τελειωσε. 18 λιτρα καθαρο και περιπου 240 λιτρα χαμενο νερο αναλογια 1/13,333 και ας λεει 1/4.:confused::confused::confused::confused::confuse d:.Πηγα και την δοκιμασα σε ενα φιλο και ισως να ηταν λιγο πιο γρηγορη αλλα μην φανταστειτε τιποτα το τρομερο,το πολυ να εβγαζε 20-25 λιτρα την ημερα. Γιαννη 59 δικοι σου τι αποδοση εχουν και αν πιανουν αυτα τα 190 λιτρα την ημερα τι πιεση χρειαζεται;

Tricky 13-05-08 20:10

Οι συγκεκριμμενες οσμωσεις , απο οτι καταλαβα, πασχουν λιγο στο θεμα του restrictor o οποιος ,αν δεν κανω λαθος, ειναι ενσωματωμενος στη θηκη της μεμβρανης (εφοσον δεν εχουν εξωτερικο restrictor οπως λεει ο Γιαννης) ...

Εφοσον αντιμετωπιζεις προβλημα αποδοσης , μπορεις να βγαλεις το εσωτερικο restrictor και να βαλεις ενα εξωτερικο για μεμβρανη 50 γαλονιων (flow 300-350 cc) . To κοστος ειναι περιπου 2 ευρω (αν μου περισσεψει , μπορω να σου δωσω ενα , αλλιως : http://www.ro-man.com/shop/product_i...products_id/95 ).

Οπως και να 'χει ομως , ολες οι μεμβρανες θελουν στρωσιμο καποιων ωρων λειτουργιας πριν βγαλουν τη σωστη ποσοτητα νερου.

Yiannis59 13-05-08 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisfot (Μήνυμα 261839)
Σημερα τελειωσε. 18 λιτρα καθαρο και περιπου 240 λιτρα χαμενο νερο αναλογια 1/13,333 και ας λεει 1/4.:confused::confused::confused::confused::confuse d:.Πηγα και την δοκιμασα σε ενα φιλο και ισως να ηταν λιγο πιο γρηγορη αλλα μην φανταστειτε τιποτα το τρομερο,το πολυ να εβγαζε 20-25 λιτρα την ημερα. Γιαννη 59 δικοι σου τι αποδοση εχουν και αν πιανουν αυτα τα 190 λιτρα την ημερα τι πιεση χρειαζεται;

! προς 4 και λιγο καλυτερα το καλοκαιρι

netblues 13-05-08 20:39

Και οι οσμωσεις δεν βγαζουν φωτογραφιες τη νυχτα οποτε δεν εχουν flash, αλλα flush... :grin::grin:

giannisfot 13-05-08 20:50

Tricky αυτο με το restrictor πολυ μου αρεσε:).Θα το δοκιμασω και θα σας πω αποτελεσματα.Να στε καλα παιδες καλο βραδυ.

Neoklis 13-05-08 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 261852)
Και οι οσμωσεις δεν βγαζουν φωτογραφιες τη νυχτα οποτε δεν εχουν flash, αλλα flush... :grin::grin:

:D:D:D:D

Yiannis59 13-05-08 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 261852)
Και οι οσμωσεις δεν βγαζουν φωτογραφιες τη νυχτα οποτε δεν εχουν flash, αλλα flush... :grin::grin:

Η δικιά μου βγάζει :D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01888 seconds with 11 queries