Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Α/Ο 1 προς 3 αλλα αναποδα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36357)

akoylini 25-12-09 19:36

Α/Ο 1 προς 3 αλλα αναποδα.
 
καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.πηρα μια Α/Ο απο το waterwaves και διαβαζοντας το manual ειδα πως στην εξοδο του βρωμικου νερου υπαρχει περιοριστης ροης.οσο και αν το κοιταξα δεν βρηκα κατι οποτε και τσακισα την εξοδο του βρωμικου νερου με αναλογια 1 βρωμικο και 3 καθαρο για να δω το αποτελεσμα,το 1ο που κοιταξα ηταν αν θα ειχα και μειωση στην εξοδο του καθαρου αλλα τελικα οχι δεν ειχα,επειτα μετα απο 30 λεπτα λειτουργιας μετρησα το νερο και ειδα πως το pH ειναι ιδιο με αυτο που μου εδινε εξαρχης η οσμωση,οποτε και ρωταω αν παραμεινει ως εχει τι τελικα θα συμβει,καταπονητε η οσμωση η θα συμβει κατι αλλο?

Γιώργος Κ 25-12-09 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini (Μήνυμα 398890)
καλησπερα παιδια και χρονια πολλα.πηρα μια Α/Ο απο το waterwaves και διαβαζοντας το manual ειδα πως στην εξοδο του βρωμικου νερου υπαρχει περιοριστης ροης.οσο και αν το κοιταξα δεν βρηκα κατι οποτε και τσακισα την εξοδο του βρωμικου νερου με αναλογια 1 βρωμικο και 3 καθαρο για να δω το αποτελεσμα,το 1ο που κοιταξα ηταν αν θα ειχα και μειωση στην εξοδο του καθαρου αλλα τελικα οχι δεν ειχα,επειτα μετα απο 30 λεπτα λειτουργιας μετρησα το νερο και ειδα πως το pH ειναι ιδιο με αυτο που μου εδινε εξαρχης η οσμωση,οποτε και ρωταω αν παραμεινει ως εχει τι τελικα θα συμβει,καταπονητε η οσμωση η θα συμβει κατι αλλο?

Μη κανεις τετοια!! Τι τσακισες το σωληνακι? Αν μετρας το ph που βγαζει το καθαρο της οσμωσης ... ειναι λαθος!!

crambro 25-12-09 21:19

οσμωση
 
καλησπερα george.κατσε γιατι δεν καταλαβα....γιατι ειναι λαθος να μετρας το ph που βγαζει το καθαρο σωληνακι της οσμωσης.αυτο το νερο δεν θα μπει στο ευδρειο?αυτο ph δεν μας ενδιαφερει?εχω παρει μια οσμωση αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομη.δωσε τα φωτα σου:p

Γιώργος Κ 25-12-09 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crambro (Μήνυμα 398918)
καλησπερα george.κατσε γιατι δεν καταλαβα....γιατι ειναι λαθος να μετρας το ph που βγαζει το καθαρο σωληνακι της οσμωσης.αυτο το νερο δεν θα μπει στο ευδρειο?αυτο ph δεν μας ενδιαφερει?εχω παρει μια οσμωση αλλα δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομη.δωσε τα φωτα σου:p

Το νερο που βγαζει η οσμωση (το καθαρο) εχει kh κοντα στο 0 ... το ph μεταβαλλεται παρα πολυ ευκολα ... ακομα και απο μια σταγονιτσα ιδρωτα μπορει να εππηρεαστει! Αφου μαζεψεις το νερο απο την οσμωση τοτε το "φτιαχνεις" οπως θελεις εσυ ... Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633 ειδηκα τα σημαντικα πραγματα που πρεπει να προσεχουμε!! ;)

crambro 25-12-09 21:44

ΧΡΗΣΙΜΟ
 
Πολυ χρησιμο αρθο.καπου διβαζα οτι για να ρυθμισουμε το ph με διοξειδιο γθρω στο 6,8 με 7.πρεπει το kh να βρισκεται περιπου στο 4 με 6.γιατι αν ειναι παραπανω θα αναγκαστουμε να ριξουμε περισσοτερα ppm διοξειδιου με συνεπεια να κινδυνευουν τα ψαρια μας με ασφυξια σωστο?κ η γενικη σκληροτητα δηλαδη καπου εκει πρεπει να ειναι σε αυτην την περιπτωση?συμπληρωνουμε δηλαδη λιγο σκληρο νερο απο την οσμωση μετραμε κ μολις φτασουμε την επιθυμητη σκληροτητα σταματαμε?καλα τα λεω?;)

Γιώργος Κ 25-12-09 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crambro (Μήνυμα 398931)
Πολυ χρησιμο αρθο.καπου διβαζα οτι για να ρυθμισουμε το ph με διοξειδιο γθρω στο 6,8 με 7.πρεπει το kh να βρισκεται περιπου στο 4 με 6.γιατι αν ειναι παραπανω θα αναγκαστουμε να ριξουμε περισσοτερα ppm διοξειδιου με συνεπεια να κινδυνευουν τα ψαρια μας με ασφυξια σωστο?κ η γενικη σκληροτητα δηλαδη καπου εκει πρεπει να ειναι σε αυτην την περιπτωση?συμπληρωνουμε δηλαδη λιγο σκληρο νερο απο την οσμωση μετραμε κ μολις φτασουμε την επιθυμητη σκληροτητα σταματαμε?καλα τα λεω?;)

Βασικα το kh το αυξανουμε με σοδα ....
το gh (γενικη σκληροτητα) με ειδηκα σκευασματα ανασυστασης νερου αλλα μπορεις να κανεις μιξη με νερο βρυσης!!

crambro 25-12-09 22:21

οκ
 
:p
οκ George ευχαριστω για τη ενημερωση με βοηθησες αρκετα.:smt041

Πάνος 26-12-09 13:25

ο περιοριστης ροης μπορει να βρισκεται και στην φυσιγγα που ειναι η μεμβρανη...

almost 26-12-09 19:26

Γιατί δεν ρωτάς τους ίδιους;
Εγώ τους έστειλα άπειρα email και μου απάντησαν άμεσα σε όλα (από το πόσο κάνει μέχρι το πως τοποθετείται).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02404 seconds with 11 queries