Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερωτηση για λαμπες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54161)

rastafarian 28-06-11 15:06

Ερωτηση για λαμπες
 
Εχω ενα ενυδρειο juwel record 110 και εχει 2χ18watt τ8 λαμπες και θελω να το αναβαθμησω πριν το ξεκινησω παλι για να βαλω και λιγο δυσκολοτερα φυτα μεσα.Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχουν λαμπες τ8 στο ιδια μηκος(δεν θυμαμαι ποσο μηκος εχουν οι λαμπες μου)αλλα με περισσοτερα watt
Ευχαριστω

Genirous 01-07-11 10:36

Δυστυχώς δεν υπάρχουν λάμπες φθορίου στους 0,60cm σε περισσότερα Watt από αυτά των 18...

halvas69 01-07-11 10:40

Βρε βρε παλιόφατσα ηλεκτρολόγε ζεις ;

Λάμπες λίγο πιο δυνατές μπορεί να βρεις, εννοώ με περισσότερα lumens αλλά μην περιμένεις θαύματα γιατί είναι όπως τα είπε ο Genirous.
Κοίτα να κάνεις καμμία πατέντα να προσθέσεις 3 λάμπα.
Υπάρχουν θεματάκια γραμμένα στο forum να το ψάξεις.

rastafarian 01-07-11 11:17

Παιδια για πατεντα για τριτη λαμπα δεν νομιζω να μπορει να γινει στο καπακι μου και μαλλον θα τα ξυλωσω ολα και θα βαλω ακροφυσια για τ5 και λαμπες τ5χ28 watt γιατι η juwel εχει περιεργες διαστασεις στις λαμπες της,νομιζω οτι ειναι 59 και οχι 60 η λαμπες που εχω

delta66 01-07-11 11:57

Δεν ξερω αν σε αυτο το μοντελο της juwel χωραει να μπει και δευτερο φωτιστικο οπως στα μεγαλυτερα (και με αλλαγη σε μικροτερα φλαπς).
Φυσικα ειναι πολυεξοδη λυση, αλλα την αναφερω.

Δεν ξερω αν επισης βολευει το ανοιχτο ενυδρειο στο στησιμο σου, ετσι ωστε να πας σε κρεμαστο φωτιστικο.

rastafarian 01-07-11 16:49

delta66 στο δικο μου καπακι δεν νομιζω να χωραει αλλη λαμπα εκτως απο αυτες που εχει τωρα και τα φλαπς που λες δεν ξερω αν αλλαζουν(ειναι παλιο μοντελο της juwel)Για κρεμαστο το σκεφτικα γιατι τωρα το στηνω αλλα μου φαινονται ακριβα τα φωτιστικα,θελω να φτασω εστω το 0.5w/lt.Νομιζω οτι το καλητερο ειναι να αλλαξω ακροφυσια και να παω σε 2χ28 watt τ5.Εχω σκεφτει να τρυπισω το καπακι και να κρατησω τις λαμπες με πιαστρακια,αυτα που ειναι σαν Ω.Δεν θα δουλεψει?

delta66 01-07-11 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rastafarian (Μήνυμα 605080)
delta66 στο δικο μου καπακι δεν νομιζω να χωραει αλλη λαμπα εκτως απο αυτες που εχει τωρα και τα φλαπς που λες δεν ξερω αν αλλαζουν(ειναι παλιο μοντελο της juwel)Για κρεμαστο το σκεφτικα γιατι τωρα το στηνω αλλα μου φαινονται ακριβα τα φωτιστικα,θελω να φτασω εστω το 0.5w/lt.Νομιζω οτι το καλητερο ειναι να αλλαξω ακροφυσια και να παω σε 2χ28 watt τ5.Εχω σκεφτει να τρυπισω το καπακι και να κρατησω τις λαμπες με πιαστρακια,αυτα που ειναι σαν Ω.Δεν θα δουλεψει?

γιατι οχι? :cool:
φυσικα θα θελεις και τροφοδοτικο (μπαλαστ) καταλληλο

rastafarian 01-07-11 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 605083)
γιατι οχι? :cool:
φυσικα θα θελεις και τροφοδοτικο (μπαλαστ) καταλληλο

Αυτο εννοειται οτι θα γινει αλλαγη γιατι αυτο που εχω τωρα δεν σηκωνει τοσα watt


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01404 seconds with 11 queries