Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διακοπές, φως και φυτεμένο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80470)

ichigo 02-06-14 17:37

Διακοπές, φως και φυτεμένο ενυδρείο
 
Καλησπέρα παιδιά. Αύριο ξημερώματα πρόκειται να ανέβω στο πατρικό μου για ένα οικογενειακό θέμα που προέκυψε. Θα είναι πρώτη μου φορά που θα αφήσω κάποιες μέρες το φυτεμένο ενυδρείο μου (μέχρι Κυριακή) και το γεγονός ότι όλα έγιναν αστραπιαία δεν πρόλαβα να εφοδιαστώ με μια πρίζα με χρονοδιακόπτη για το φως.

Όταν δεν ήταν φυτεμένο έφευγα απλά βάζοντας την αυτόματη ταΐστρα. Τώρα που έχω φυτά μέσα τι να κάνω; Έκανα μια αλλαγή νερού σήμερα. Να αφήσω το φως ανοιχτό για όσες μέρες λείπω ή να το αφήσω κλειστό με το φως του δωματίου ανοιχτό; ή κάποια άλλη λύση; Σκεφτόμουν να πάω το ενυδρείο δίπλα στο παράθυρο και να αφήσω το παντζούρι ανοιχτό αλλά εδώ στην Αθήνα είναι λίγο επίφοβα αυτά.

nazgul 02-06-14 17:45

Βαλε μια αγγελια μηπως μπορεσει και σε εξυπηρετησει σημερα με ενα χρονοδιακοπτη καποιο μελος που μενει κοντα σου. Αυτη ειναι η μονη σωστη λυση ;)

ichigo 02-06-14 17:50

Δύσκολο. Φεύγω για δουλειά σε λίγο και μετά τη δουλειά 4 το πρωί φεύγω καπάκι για χωριό.

ΜΙΜΗΣ 02-06-14 17:55

Αστα κλειστα τα φωτα.θα ταλαιπωρηθουν λιγο τα φυτα σου αλλα θα συνελθουν παλι.

anttheo 02-06-14 18:09

Πεταξου ή στειλε αν εχεις καποιον αλλον στα jumbo.Νομιζω εχει γυρω στα 4 ευρω..

tsala 02-06-14 18:13

3 τους επαιρνα καποτε..
οπως και να χει αν δεν τα καταφερεις, καλυτερα σβηστα παρα ανοιχτα!

nazgul 02-06-14 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala
οπως και να χει αν δεν τα καταφερεις, καλυτερα σβηστα παρα ανοιχτα!

Θα συμφωνησω.

ichigo 08-06-14 15:34

Όλα καλά παιδιά. Καμία απώλεια. Καμία αλλαγή του ενυδρείου. Έκανα και μια αλλαγή νερού σήμερα που γύρισα και όλα οκ. Με κλειστά τα φώτα το άφησα τελικά. Ούτε τα φυτά επηρεάστηκαν. Σας ευχαριστώ.

nazgul 08-06-14 17:10

Παρε κανενα χρονοδιακοπτη τωρα, ομως, γιατι μονο προβληματα στα ψαρια και τα φυτα σου θα προκαλεις με μη σταθερη φωτοπεριοδο.

ichigo 08-06-14 17:30

Θα πάρω. Είναι στα άμεσα σχέδια. Ψάχνω να βρω βέβαια κάτι σε πολύπριζο με χρονοδιακόπτες για να μπορώ να ρυθμίσω διαφορετικά λειτουργίες εσωτερικού φίλτρου και φωτισμού. Αλλά δεν έχω βρει μέχρι στιγμής.
Η φωτοπερίοδος είναι πάνω κάτω σταθερή. Πρώτη φορά μάλιστα τυχαίνει να μείνουν τόσο καιρό χωρίς φως. Δεν λείπω ποτέ από το σπίτι. Και έχω βρει εκείνο το διάστημα που με βολεύει και με τη δουλειά μου, απλά μερικές μέρες κλείνουν μισή ώρα το πολύ από κάποιες άλλες ή ανοίγουν μισή ώρα πιο νωρίς.

nazgul 08-06-14 17:53

Για πολυπριζο με χρονοδιακοπτες, εχουν βγει καποια προϊοντα, τα οποια ειναι πανακριβα και κατα τη γνωμη μου δεν αξιζουν τον κοπο. Παιρνεις απλο πολυπριζο και βαζεις ξεχωριστα οσους χρονοδιακοπτες χρειαζεσαι, ωστε να δουλευουν ολα αυτοματα και να μη χρειαζεται η παρουσια σου. Και πιο φθηνα ειναι και δεν εχεις κινδυνο να χαλασει ολο το συστημα μαζι.

Ερωτηση: το χρονοδιακοπτη στο εσωτερικο φιλτρο τι τον θελεις?

ichigo 08-06-14 18:20

Έχω δυο φίλτρα ένα εξωτερικό και ένα εσωτερικό. Το εσωτερικό το χρησιμοποιώ περισσότερο για την οξυγόνωση του νερού αφού κάποιες μέρες το εξωτερικό την βλέπει κάπως και η ανατάραξη της επιφάνειας είναι σχεδόν ανύπαρκτη (πέφτει η ροή αναγκάζομαι να το ανοίγω και μετά πάλι ξανά τοποθέτηση για να δουλέψει πάλι για δυο εβδομάδες μέχρι να αρχίσει να πέφτει η ροή του πάλι). Οπότε σκεφτόμουν να έχω δυο χρονοδιακόπτες έναν για το φως και έναν για το εσωτερικό φίλτρο για τις υπόλοιπες ώρες που είναι κλειστό το φως.

nazgul 08-06-14 18:41

Ποιο εξωτερικο εχεις? Τους σωληνες τους καθαριζεις? Μηπως ειναι πολυ "μπουκωμενο" με υλικα?

ichigo 08-06-14 18:52

EHEIM 2215. Και μερικές φορές όταν παρουσιάζεται αυτό το θέμα και το ανοίγω, βλέπω στη κεφαλή αυτό το πλαστικό που καπακώνει στο κέντρο να έχει βγει από τη θέση του. Τώρα πως γίνεται αυτό, ένας Θεός ξέρει.

nazgul 08-06-14 19:01

Μηπως κατι δεν κανεις καλα στη εγκατασταση? Μου φαινεται περιεργο να πεφτει η ροη τοσο γρηγορα. Αν θελεις καθαρισε τους σωληνες καποια στιγμη και φροντισε να ειναι ανετα τα υλικα μεσα, χωρις να κλεινει με δυσκολια. Η κεφαλη θελει ιδιαιτερη προσοχη στο καθαρισμα, επισης.

ichigo 08-06-14 19:13

Την καθαρίζω ανά τρίμηνο. Και τους σωλήνες. Και ο κάδος στα 3/4 είναι γεμάτος με υλικό οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα μπουκώματος. Από τα pet city (από εκεί το είχα αγοράσει) που τους το ανέφερα πάντως μου λένε για πρόβλημα κεφαλής που με κάποιο τρόπο στην έξοδο του νερού στη κεφαλή ίσως να πιέζεται o άξονας, προκαλεί μικροκραδασμούς και οδηγούν στο χαλάρωμα του κλιπ. Για να καταλάβεις επειδή δε ξέρω και πως λέγονται τα μέρη...

https://www.eheimparts.com/display_product.php?pid=2215

το 7434660 ξεκουμπώνει πιθανόν μου είπαν από τη λειτουργία του 7438430 ή κάποιου τμήματος σε εκείνο το σημείο. Αλλαγή θέλει μωρέ αλλά ποιος δίνει πάλι τόσα λεφτά. Κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό. Οπότε έχω το εσωτερικό και σαν βοήθημα.

nazgul 08-06-14 19:26

Καταλαβα...
Αν ειναι απλα θεμα πλαστικων, λυνεται.

Τάκης 08-06-14 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 841680)
Για πολυπριζο με χρονοδιακοπτες, εχουν βγει καποια προϊοντα, τα οποια ειναι πανακριβα και κατα τη γνωμη μου δεν αξιζουν τον κοπο. Παιρνεις απλο πολυπριζο και βαζεις ξεχωριστα οσους χρονοδιακοπτες χρειαζεσαι, ωστε να δουλευουν ολα αυτοματα και να μη χρειαζεται η παρουσια σου. Και πιο φθηνα ειναι και δεν εχεις κινδυνο να χαλασει ολο το συστημα μαζι.

Ετσι ακριβώς, ψηφιακός χρονοδιακόπτης στο Leroy με 5,90, αναλογικός με 2 ή 3, θεωρώ πως οι ψηφιακοί είναι καλύτεροι και δεν θέλουν επανοπρογραμματισμό μετά από διακοπή, αρκει να έχουν ενσωματομένη μπαταρία, του Leroy έχουν

Eliccaios 09-06-14 00:30

Στο Leroy εχει με 2.90 κατι μικρους κανουνε τελεια δουλια..

Notis_xalandri 09-06-14 02:09

Πας τζαμπο και παιρνεις τον πιο φθηνο χρονοδιακοπτη και ησυχαζεις και εσυ και τα φυτα σου και τα ζωντανα σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01801 seconds with 11 queries