Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Vivarium Για dart frogs (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95229)

GHOST_G7 23-12-16 10:48

Vivarium Για dart frogs
 
3 Συνημμένο(α)
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους.
Πριν 2 εβδομάδες τελείωσα (σχεδόν) με την κατασκευή του vivarium μου και θα ήθελα μια βοήθεια στα φυτά. Θέλω να μου πείτε φυτά τα οποία να είναι κοντά γιατί το ύψος του είναι Στα 45 cm Και τα πιο πολλά φυτά ξεπερνάνε αυτό το ύψος. Έχω βάλει 2 φτερες και έναν πόθο αλλά θα ήθελα να βάλω κάτι ώστε να μου δώσει πρασινάδα και να παραμένει κοντό.Είχα την τύχη κατά τύχη να γνωρίσω και τον Πάνο από κοντά σε ένα μαγαζί στην Αθήνα με ερπετά- αμφίβια και τον ευχαριστώ για την βοήθεια σε ότι απορία είχα για τα dart frogs. .

tsilojohn 23-12-16 15:33

Το υποστρωμα σου απο τι αποτελειται ? Τα φυτα θα μπουν σε γλαστρακι? Καποια φυτα που εχω σημειωση οταν τα εψαχνα και εγω..
Acorus sp καποια ειδη παραμενουν κοντα, Ajuga reptans , Hydrocotyle leucocephala, Marsilea quadrifolia,Aglaonema simplex, Fittonia που βρισκεις παντου αλλα με χαμηλο φωτισμο ψηλωνει αρκετα , Ophiopogon japonicus, selaginella .γενικα θελει αρκετο ψαξιμο ..

GHOST_G7 23-12-16 17:49

Είναι κομμάτια κοκοφυνηκα και από πάνω όταν έρθει η ώρα να μπούνε τα βατραχακια θα βάλω φύλλα, Ναι τα φυτά τους φτιάχνω γλαστρακια με φελλό απομίμηση κορμού και τα βάζω μέσα. Θα ήθελα να βάλω βρύα αλλά εδώ Ελλάδα δεν έχει τροπικά και πρέπει να φέρω από έξω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω τελωνείο! !! Αν βάλω moss που βάζουν στα ενυδρεία θα αντέξει ή θέλει να είναι όλη μέσα στο νερό ;; Εγώ θα έχω 80-90% υγρασία μέσα. Ευχαριστώ για την βοήθεια με τα φυτά θα τα ψάξω να τα βρώ.

kgf12345 23-12-16 19:01

selaginella(αν ψαχνει καποιος) εχει ο αντεμισαρης στην αγ.δημητριου.
πηρα την προηγουμενη βδομαδα.

Πάνος 23-12-16 22:07

ακομη και αυτη ομως δε κανει γρασιδι.

εχω αρκετα "γρασιδακια" αλλα δε ξερω το ονομα τους. καποια μπορω να τα βρω..θα κοιταξω και θα σου πω η θα ποσταρω φωτο. τα πιο πολλα τα βρηκα σε ικεα (peperomia sp) και στου κ. Γρυλλη.

το υποστρωμα σου ομως (coco husk) σε περιοριζει να τα εχεις αποκλειστικα σε γλαστρακια με διαφορετικο μειγμα. θελεις αλλο μειγμα ως υποστρωμα αν ειναι να τα φυτεψεις "ελευθερα" οπως εχω κανει εγω. Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες πες μου.
Το βιβαριο σου το εχεις στησει πολυ ομορφα!!!

GHOST_G7 23-12-16 22:42

Έχω και χώμα για να φυτέψω άλλα φοβάμαι μήπως έτσι όπως σουρωνει το νερό Μου πάει χώμα στην αντλία και μου χαλάσει! Θα βάλω και λίγο χώμα αν βρώ κάποια βρύα να βάλω.

Πάνος 24-12-16 08:24

μμ..τωρα το προσεξα...δεν εχεις χρησιμοποιησει αποστραγγιση?? ή δεν φαινεται στη φωτο?
Ενα καλο μειγμα που δε μυριζει..δε χαλαει..και αποστραγγιζει πολυ καλα ειναι μειγμα χωματος με φλοιο για ορχιδεες (ή το coco husk που εχεις), coco soil, βρυα, φυλλα και ανθρακα. (κανε αναζητηση για abg mix-λιγο παραλλαγμενο βεβαια το μειγμα γιατι δυσκολα θα βρεις tree fern και ειναι αντιοικολογικο).
ολα αυτα πανω απο σχαρα αποστραγγισης και σιτα (ή leca balls αν προτιμας).

GHOST_G7 25-12-16 23:46

Έχω βάλει από κάτω σχάρα πλαστική με στηρίγματα και σιτα από πάνω ώστε να μην περνάει τίποτα προς στα κάτω αλλά για καλύτερα ακόμα έβαλα αντί για χώμα αυτό το υπόστρωμα από κομμάτια κοκοφυνηκα αλλά αν βρώ βρύα που να αντέχουν όλο το χρόνο και όχι μόνο τον χειμώνα τότε θα ρίξω και χώμα. .

GHOST_G7 16-04-17 19:22

4 Συνημμένο(α)
Χρόνια πολλά, επιτέλους πήρα 2 βατραχακια και εγώ. .

Aquabug 18-04-17 19:54

Να σου ζήσουν! Ανεβασε μας και μια FTS μου, εγω στη θεση σου θα το γεμιζα με φυτα.

GHOST_G7 19-04-17 07:21

Ευχαριστώ. Τι είναι το FTS ;; Θέλω μια βοήθεια με τις μύγες! ! Αν πάρω την σκόνη που πουλάνε και την αναμειξω με νερό θα πρέπει να ρίξω μύγες μέσα από άλλη αποικία και να το κλείσω το κουτάκι ή να το αφήσω ανοιχτό και να μαζευτούν από την φύση μύγες μέσα ;; Μου είχε πει ένα παλικάρι που είχα γνωρίσει στο nostra Από εδώ από το forum αλλά δεν το θυμάμαι! ! Και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει πως θα κάνω σκαθαροφασουλα.

Κλεόβουλος 19-04-17 07:32

Δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω αλλά
δες εδώ μήπως σε βοηθήσει http://www.feeders.gr/product-catego...1%CE%BD%CE%AC/

stanisalus18 19-04-17 07:38

FTS = Full Tank Shot . Φωτογραφια ολοκληρου του ενυδρειου απο μπροστα. Καλημερα ;)

Aquabug 19-04-17 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GHOST_G7 (Μήνυμα 1006225)
Ευχαριστώ. Τι είναι το FTS ;; Θέλω μια βοήθεια με τις μύγες! ! Αν πάρω την σκόνη που πουλάνε και την αναμειξω με νερό θα πρέπει να ρίξω μύγες μέσα από άλλη αποικία και να το κλείσω το κουτάκι ή να το αφήσω ανοιχτό και να μαζευτούν από την φύση μύγες μέσα ;; Μου είχε πει ένα παλικάρι που είχα γνωρίσει στο nostra Από εδώ από το forum αλλά δεν το θυμάμαι! ! Και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου πει πως θα κάνω σκαθαροφασουλα.

Δε πρεπει ποτε να αφησεις μυγες της φυσης να αναμυχτουν με τις feeders, οι feeders ειναι γενετικα μεταλαγμενες με σκοπο να εχουν ατροφικα φτερα για να μην πετανε. Αλλιως θα ητανε πολυ δυσκολο να τις πιασουν τα βατραχια και ακομα πιο δυσκολο για να τις χειρηστουμε εμεις. Αν αναμυχτουν, οι γονοι θα πετανε και θα ειναι για... πεταμα.
Τα σκαθαρια ειναι πανευκολα, απλα τους βαζεις black eyed peas, μαυροματικα φασολια δηλαδη (αν δεν κανω λαθος στα Ελληνικα) και τα αφηνεις να κανουν την δουλεια τους.

GHOST_G7 19-04-17 21:00

3 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ για την βοήθεια. . Σκαθάρια δύσκολο να βρώ τώρα, προς το παρών μύγες και όταν φέρουν θα πάρω να φτιάξω.

Πάνος 20-04-17 15:24

να σου ζησουν!! Πως τα κοβεις από φυλο?? Τι ηλικια εχουν περιπου?
ωραιο το βιβαριο σου.
Για τις μυγες όπως σου τα ειπαν. Φασουλοσκαθαρα αν θελεις μπορω να σου στειλω.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GHOST_G7 (Μήνυμα 1006225)
Μου είχε πει ένα παλικάρι που είχα γνωρίσει στο nostra Από εδώ από το forum αλλά δεν το θυμάμαι! .

Μαλλον σε μενα αναφερεσαι...χρονια πολλα!!

GHOST_G7 20-04-17 16:09

Πάνο του είχα πει να μου φέρει ζευγάρι αλλά όταν πήγα να τα πάρω όλα ήταν σε διαφορετικό κουτάκι και δεν μπορούσε να μου πει ποιό είναι το θηλυκό, έτσι διάλεξα το μεγαλύτερο από όλα με την ελπίδα ότι αφού τα θηλυκά γίνονται μεγαλύτερα και ένα από τα υπόλοιπα τα οποία ήταν μικρότερα σε μέγεθος. Το καλό είναι ότι μέχρι στιγμής δεν τσακώνονται καθόλου! !! Τρώνε το ένα δίπλα στο άλλο και το καθένα έχει την φωλιά του.
Αγόρασα 3 αποικίες με μύγες και πείρα και μια έτοιμη σκόνη για να φτιάξω καινούργιες αποικίες, έριξα τα μαμουνακια τα άσπρα μέσα στο ενυδρείο αλλά τα φάγανε και σήμερα είδα σε βίντεο ότι μπορώ βάζοντας ένα κουτί με κάρβουνο και λίγο ριζι μέσα να κάνω και από αυτά αποικίες οπότε θα αγοράσω πάλι για να φτιάξω και από αυτά αποικίες αλλά δεν βρίσκω σκαθάρια!!!Στείλε μου μυνημα να μου πεις πως μπορώ να αγοράσω από εσένα αν έχεις. .

Πάνος 23-04-17 22:37

δεν πουλαω ζωντανες τροφες. μονο χαριζω (εσυ πληρωνεις μονο τα μεταφορικα). και εχω και springtails (τα ασπρα που λες) να σου στειλω αν θελεις. Παντως μη φοβάσαι. Δε τα εφαγαν όλα τα λευκα. καποια σιγουρα εχουν επιβιωσει. απλα ο πληθυσμος τους θα αργησει να αυξηθεί. Γιαυτο αυτά τα βαζουμε κανα μηνα πριν μπουν τα βατραχάκια.

Επισης πολύ προσοχή. Δεν είναι βεβαιο ότι θα δεις τα μικρα σου να μαλωνoυν. Μπορει να τα βλέπεις να τρωνε διπλα διπλα όπως εβλεπα κι εγω τα δικα μου αλλα τα πραγματα να μην πηγαινουν καθoλου καλα. Αν δεις οποιοδήποτε από τα βατραχάκια σου να αδυνατιζει αυτό σημαινει ότι εχεις πρόβλημα και θα πρεπεi να τα χωρισεις.

το οτι εχουν διαφορα μεγέθους δε λεει κατι γιατι λογικα είναι νεαρα. Ελπιζω να εισαι τυχερος και να σου βγουν ζευγαρι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01703 seconds with 11 queries