Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μαμισιος φωτισμος RIO (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28672)

delta66 14-12-08 19:00

Μαμισιος φωτισμος RIO
 
Ειχα παντα την εξης απορια:
Οι μαμισιες λαμπες στα Rio ειναι μια Day μπροστα και μια Nature πισω.
Τα Κελβιν τους ειναι 9000 για την day και 4100 για την nature.
Δεν ειναι λιγα τα 4100 για τα φυτα που βρισκοντα τα περισσοτερα στην πλατη?

maikl 14-12-08 19:07

-Στο δικο μου ματι παντως μου "εκατσε" οπτικα το αναποδο.Γι'αυτο και τις αλλαξα...:cool:

PascM 14-12-08 23:35

Όπως και οι περισσότεροι νομίζω τελικά τις έχουν αλλάξει.

delta66 15-12-08 00:32

πολυ πρασινο δεν γινεται το χρωμα?

PascM 15-12-08 00:33

Βασικά αλλάζεις τις λάμπες με άλλες όχι juwel. :)

aquaman 15-12-08 11:04

Ποιές άλλες; (γιατί κι εγώ με τις μαμίσιες είμαι και δε μ'αρέσει το χρώμα - πολύ στο κίτρινο μου φαίνεται...) Αν κατάλαβα καλά μόνο η Arcadia βγάζει μια λάμπα σε διαστάσεις 895mm;

Με την λάμπα "color" της Juwel δε γίνεται τίποτα; Είναι στα 6500Κ ή κάπου εκεί, αν δεν κάνω λάθος...

maikl 15-12-08 13:34

-Τελευταια εβγαλε και η Jbl δες εδω, εδω και εδω.
Αν θες να "σπασεις" το κιτρινο που λες βαλε μια colour ;)

orck 15-12-08 15:01

και να βγαλεις ποια;

maikl 15-12-08 15:23

-Κατα την "μαμα" βαζεις μια day και μια colour,εμενα βεβαια δεν με ικανοποιησε ο συνδυασμος και εβαλα colour-nature.Αργοτερα βεβαια λογω απαιτησεων εβαλα και δευτερο φωτιστικο-μαμα με ακομη μια nature&day(αυτα στο300).
-Βεβαια στο 180 δε μπαινει 2ο φωτιστικο αλλα με στον συνδυασμο nature-colour βαζεις και μια day 30watt με αναλογο μπαλαστ και εισαι καλα πιστευω;)

xontros 15-12-08 15:36

Νομίζω ότι κακώς "κολλάμε" τόσο πολύ στα Kelvin.. Αυτό που παίζει ρόλο είναι το φάσμα.. Αν δεις το φάσμα σε λάμπες φωτοσύνθεσης, έχουνε ένα "χοντρό" peak στο κόκκινο, και ένα "λεπτότερο" peak στο μπλε.. Κόκκινο=χαμηλή θερμοκρασία (λίγα κέλβιν), μπλε=υψηλή θερμοκρασία (πολλά κέλβιν).. Τα φυτά εκμεταλλεύονται τόσο το κόκκινο όσο και το μπλε (δεν εκμεταλλεύονται τις ενδιάμεσες θερμοκρασίες, δηλαδή το πράσινο, φαίνεται εξ'άλλου και από το πράσινο χρώμα τους, δλδ από το γεγονός ότι αντανακλούν το πράσινο τμήμα του φάσματος του φωτός που δέχονται)..

Τα Kelvin που δίνει τελικά ο κατασκευαστής προκύπτουν κάπως σαν μέσος όρος από ολόκληρο το φάσμα (με μία αρκετά ακαταλαβίστικη διαδικασία).. Οπότε δε σε ενδιαφέρει τόσο αν θα είναι 4000 ή 6000, σε ενδιαφέρουνε τα 2 peak (κόκκινο και μπλε) που έχει το φάσμα που βγάζει η λάμπα.. ;)

orck 15-12-08 15:40

οκ εχεις βρει πουθενα το φασμα των Juwel;

aquaman 15-12-08 15:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 313131)
οκ εχεις βρει πουθενα το φασμα των Juwel;

Κι εγώ αυτό ψάχνω - τίποτα μέχρι τώρα.

xontros 15-12-08 16:00

Πάνω στο κουτί τους το έχει (αν θυμάμαι καλά).. Πρέπει να το πέταξα το κουτί από 2 nature που πήρα πρόσφατα, θα κοιτάξω το βράδυ και αν είναι θα στο σκανάρω..

aquaman 15-12-08 16:17

Άντε, πάλι ο xontros θα μας σώσει....:)

Κανένας που να έχει κουτί απο και από "Day" λάμπα Juwel?

PascM 15-12-08 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 313119)
-
-Βεβαια στο 180 δε μπαινει 2ο φωτιστικο αλλα με στον συνδυασμο nature-colour βαζεις και μια day 30watt με αναλογο μπαλαστ και εισαι καλα πιστευω;)

Μια χαρά μπαίνει και 2ο φωτιστικό.

Μικρος 15-12-08 17:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 313128)
Νομίζω ότι κακώς "κολλάμε" τόσο πολύ στα Kelvin.. Αυτό που παίζει ρόλο είναι το φάσμα.. Αν δεις το φάσμα σε λάμπες φωτοσύνθεσης, έχουνε ένα "χοντρό" peak στο κόκκινο, και ένα "λεπτότερο" peak στο μπλε.. Κόκκινο=χαμηλή θερμοκρασία (λίγα κέλβιν), μπλε=υψηλή θερμοκρασία (πολλά κέλβιν).. Τα φυτά εκμεταλλεύονται τόσο το κόκκινο όσο και το μπλε (δεν εκμεταλλεύονται τις ενδιάμεσες θερμοκρασίες, δηλαδή το πράσινο, φαίνεται εξ'άλλου και από το πράσινο χρώμα τους, δλδ από το γεγονός ότι αντανακλούν το πράσινο τμήμα του φάσματος του φωτός που δέχονται)..

Τα Kelvin που δίνει τελικά ο κατασκευαστής προκύπτουν κάπως σαν μέσος όρος από ολόκληρο το φάσμα (με μία αρκετά ακαταλαβίστικη διαδικασία).. Οπότε δε σε ενδιαφέρει τόσο αν θα είναι 4000 ή 6000, σε ενδιαφέρουνε τα 2 peak (κόκκινο και μπλε) που έχει το φάσμα που βγάζει η λάμπα.. ;)

Επισης να συμπληρωσω οτι οι λαμπες που εκπεμπουν σε κοκκινο φασμα καλο ειναι να βρισκονται πανω απο φυτα που βρισκονται κοντα στην επιφανεια,συνηθος στο πισω μερος του ενυδρειου.Ο λογος ειναι οτι η διαχυση φωτος του κοκκινου φασματος δεν καταφερνει να φτασει παρα μερικους ποντους κατω απο την επιφανεια,γεγονος που δεν συμβαινει με το μπλε ,αφου διαχεεται σε μεγαλυτερα βαθη

xontros 15-12-08 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 313158)
Επισης να συμπληρωσω οτι οι λαμπες που εκπεμπουν σε κοκκινο φασμα καλο ειναι να βρισκονται πανω απο φυτα που βρισκονται κοντα στην επιφανεια,συνηθος στο πισω μερος του ενυδρειου.Ο λογος ειναι οτι η διαχυση φωτος του κοκκινου φασματος δεν καταφερνει να φτασει παρα μερικους ποντους κατω απο την επιφανεια,γεγονος που δεν συμβαινει με το μπλε ,αφου διαχεεται σε μεγαλυτερα βαθη

Με βάζεις στην πρίζα τώρα για ένα μαθηματικο-φυσικό σεντόνι περί κυματικής για το γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά θα με βρίζετε πάλι, οπότε άκυρο! :D

Μικρος 15-12-08 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 313159)
Με βάζεις στην πρίζα τώρα για ένα μαθηματικο-φυσικό σεντόνι περί κυματικής για το γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά θα με βρίζετε πάλι, οπότε άκυρο! :D

Αγαπητα μελη του φορουμ ετσι και ο χοντρος γραψει τιποτα σας ζητω προκαταβολικα συγγνωμη που του βαζω ιδεες.:D:D:D
Γραψε γραψε ......
Τι θα ελεγες να κανεις μια εκτενη αναλυση για την διαχυση του φωτος στο νερο υπολογιζοντας την επιδραση του φασματος,την αναταραξης,τουCO2,της ιχθυοφορτισης σε συνδιασμο με την σκια που δημιουργουν τα βακτηριδια οταν κινουνται σε χαμηλο βατομετρικο......:D:D
Ο λαος θελει τα φωτα σου......

aquaman 15-12-08 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 313159)
Με βάζεις στην πρίζα τώρα για ένα μαθηματικο-φυσικό σεντόνι περί κυματικής για το γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά θα με βρίζετε πάλι, οπότε άκυρο! :D

:smt041 Μην πτοείσαι xontros...Θα πουμε στους mod να ανοίξουν καινούριο θέμα για τα σεντόνια σου (και μού...). Να βρούμε κανένα τύπο που να μας λέει πόση από την ένταση του φωτός χάνεται για κάθε εκατοστό βάθους ανάλογα με το μήκος κύματος. Μετά θα κάνουμε συγκρίσεις λαμπτήρων με βάση το φάσμα που βγάζουν, το βάθος του ενυδρείου, και το πόσο ψηλά φυτά έχουμε :smt031...
-------------------------
αχ, με πρόλαβες, Μικρός...

PascM 15-12-08 18:07

επ μην ξεχνάτε κάτι βασικό...την διάρκεια ζωής του λαμπτήρα καθώς και την αλλοίωση του φάσματος σε αυτή.

Πάνος 15-12-08 18:35

να συνυπολογισετε και με συντελεστη νοικοκυροσυνης του καθε χομπιστα γιατι αν μαζευει ο λαμπτηρας σκονη στο πανω μερος χανεται τμημα φωτονιων που διαφορετικα θα ανακλουνταν στον ανακλαστηρα και θα επιστρεφανε στο νερο....:D:D

και οταν τα κανετε ολα αυτα ελατε να μελετησετε το ενυδρειο μου να μου προτεινετε το καλυτερο.....

η πληρωμη σας θα γινει με κοψιδια...;)

xontros 15-12-08 18:47

μμμμμμμμμμμμ... κακεντρέχειες... :D

maikl 15-12-08 22:30

-Και υπ'οψιν...μη ξεχασουμε και τους ανακλαστηρες..οποτε τα αποτελεσματα εις διπλουν,με και χωρις...:D

Για να μην πω για καθε μαρκα ξεχωριστα...:smt096


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01939 seconds with 11 queries