Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Προτάσεις για ενυδρείο 120 l (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30526)

ΠΑΝΟΣ 27-02-09 17:48

Προτάσεις για ενυδρείο 120 l
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα σʼόλους. Ξεκίνησα το τρίτο μου ενυδρείο μεγέθους 120l φυτεμένο + ξύλα + πέτρες (βρίσκεται στο τέλος του στρωσίματος αμμωνία=0, νιτρώδη=0, νιτρικά 40, τις επόμενες μέρες θα κάνω μια γερή αλλαγή νερού) και θα ήθελα προτάσεις για τα ψάρια που μπορεί να φιλοξενήσει.
Σκέφτηκα πολλούς συνδυασμούς με ψάρια για ένα κοινωνικό ενυδρείο αλλά όσο το ψάχνω τόσο ποιο πολύ μπερδεύομαι.
Καταρχήν να σας πω τα βασικά όπως ph= λίγο κάτω από 7, gh=8, και ότι δεν θέλω να βάλω καρδινάλιους, νέον, οτόκυκλους , amano γαρίδες, danio επειδή έχουν τα άλλα μου ενυδρεία.

Ο συνδυασμός που σκέφτομαι τελευταία είναι Colisa lalia 1 αρσ + 2 θυληκά ή κάποιο άλλο είδος μικρόσωμα gouramis, μια ομαδούλα 7-8 rodostomus, μια ομαδούλα 5-6 μικρόσωμα corydoras, ένα ζευγάρι kribensis.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Εννοείται ότι το γλαστράκι μπροστά στην foto που έχω επισυνάψει θα αφαιρεθεί με την αλλαγή νερού.

Raven 28-02-09 03:20

Γεια! Σχετικα με τα ψαρια που σκεφτεσαι, τα dwarf gourami ειναι μια χαρα αλλα ειναι δυσευρετα τα θηλυκα και δεν θα βρεις ευκολα. Οι ροδοστομοι θελουν μαλακο νερο (εισαι στο οριο) και χωρο μιας και ειναι γρηγοροι και κινητικοι κολυμβητες.
Τελος Κριμπενσις και μικροσωμα corydoras δεν.. μολις γεννησουν τα κριμπενσις τα κορυ θα φανε πολυ ξυλο.
Για κοιτα μηπως σου αρεσουν οι μικροσωμες μελανοταινιες ,οπως οι Μ.praecox, Iriatherina, Pseudomugil. Ριξε μια ματια και στα cpd (celestial pearl danio) ,μαζι με ενα κοπαδακι αρλεκινους θα ησουν σε Ασιατικο βιοτοπο οσον αφορα τα ψαρια.

Σπύρος Μ 28-02-09 08:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 336619)
Γεια! Σχετικα με τα ψαρια που σκεφτεσαι, τα dwarf gourami ειναι μια χαρα αλλα ειναι δυσευρετα τα θηλυκα και δεν θα βρεις ευκολα. Οι ροδοστομοι θελουν μαλακο νερο (εισαι στο οριο) και χωρο μιας και ειναι γρηγοροι και κινητικοι κολυμβητες.
Τελος Κριμπενσις και μικροσωμα corydoras δεν.. μολις γεννησουν τα κριμπενσις τα κορυ θα φανε πολυ ξυλο.
Για κοιτα μηπως σου αρεσουν οι μικροσωμες μελανοταινιες ,οπως οι Μ.praecox, Iriatherina, Pseudomugil. Ριξε μια ματια και στα cpd (celestial pearl danio) ,μαζι με ενα κοπαδακι αρλεκινους θα ησουν σε Ασιατικο βιοτοπο οσον αφορα τα ψαρια.

αυτο θα σου έλεγα και εγώ φίλε μου...5-6CPD και 4-5 m.praecox και ενα κοπαδάκι αρλεκίνοι και ίσως μερικές γαρίδες και θα εισαι κομπλέ...

Γενικά στην Νοτια Αμερική,τα ψάρια ζουν κυρίως σε όξινα νερά με ph αρκετά χαμηλο...Οπότε αν χρησιμοποιήσεις τύρφη ή καλύτερα Α/Ο θα σου προτεινα rummy nose tetras που ταιριάζουν με το aquascape του ενυδρείο + καμμια μικροκιχλιδα.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01378 seconds with 11 queries