Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8399)

Obelix(Reifen) 11-07-05 00:38

ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ
 
Με κόστος 30 ευρώ όλα (εκτός του φίλτρου) ιδού η λιμνούλα μου.100lt+

http://img208.imageshack.us/img208/2783/zarnti0vm.jpg

http://img208.imageshack.us/img208/2991/zarnti24pn.jpg

Tolis 11-07-05 01:31

Ωραια ιδεα για κατι διαφορετικο απο τις γλαστρες. Εχεις ή θα βαλεις ψαρια μεσα? Θα χρειαστει γιατι αλλιως θα γινει ο παραδεισος της λαρβας...

AFRIKANOFILOS 11-07-05 10:03

ΚΑΛΗ!Συμφωνω με τον προεδρα,θεσ αφφινισ να σου δοσω?

Obelix(Reifen) 11-07-05 10:10

Φιλοξενεί ψαριά από τα ενυδρεία μου ,corydoras,multifasciatus,glowlight,…προσωρινά
Θα φιλοξενήσει τα multifasciatus για το καλοκαίρι και χρυσόψαρα μετά .

ahar 11-07-05 11:32

Πφφφφφ Ερασιτεχνη.... :D :D :D :D :D
Jambo πισινα 9.49€ στρογγλυλη για το βλασταρι μου (δικαιολογια στο γκενεκα!! :D :D :D ) 186 εκ διαμετρο 46 εκ υψος....

1250 λιτρα! χεχεχεχεχε
Τα κοι κανουν παρτυ!!!
και ενα δυκτακι απο πανω δεμενο στις γωνιες κοβει το (πολυ) φως του ήλιου και τα περιεργα γλαρόνια (βοηθαει και η ηχογραφηση πανικοβλητου γλαρου που κατεβασα και παιζει ανα 2-5-1-4-2 λεπτα (ψευδοτυχαιο μοτιβο για να μην το μαθουν) και του κοβει τα υπατα.. (και του γειτονα οταν το προτωάκουσε! :D :D :D ) .

δυο τρια γλαστρακια με νυμφεές και τα κλαδεματα λουντβικια κοβουν το φως και κρατανε δροσερο το νερο...
και βοηθαει το εξωτερικο φιλτρο (χομ'μέϊντ ζαρτινιέρα με χωρίσματα και κυκλοφορητη στην ακρη/επιστροφη της..

ΝΤΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Θελω surface skimming και μικρο αλλαγη ;;;
Πιεζω λιγο κατω το ελαστικο (πανω) μπαλονι και αμεσως 100 λιτρα μα λενε μπαϊ μπαϊ....πεταω το λαστιχο απο την βαρελα μεσα και γεμιζει με την βαρυτητα...
Και με το νερο της αλλαγης ποτιζω τα λελουδα μου....


Τωρα βεβαια με 1250 λιτρα ποτε θα μου καταληξει στην μεση του σαλονιου απο το μπαλκονι του ΄δωματος αυτο είναι αλλο θεμα...... :D :D :D :D



φωτο το βραδακι...

Obelix(Reifen) 11-07-05 13:47

none taken :wink:


Ας είχα εγώ μόνιμη κατοικία και θα έβλεπες γλάστρα για φοινικόδεντρο άντε γιατί έχω και άλλο νούφαρο .Άσε που το έδαφος δεν είναι επίπεδο.
Σου έχει ανθίσει?

ahar 11-07-05 14:12

δυστηχως οχι δεν ανθισε ακομα... αλλα τα κλαδεματα της λουντβιγκιας εχουν βγει έξω απο το νερο και πανε να ανθίσουν...


Αυτο με την μονοκατοικια το έχω πει και εγω ξερεις ποσες φορες;;;

Οσο αοφρα το εδαφος η πισινουλα προσαρμοζεται ...δεν έχει προβλημα

Obelix(Reifen) 11-07-05 18:01

foto please :)

mikenuke 12-07-05 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Obelix
foto please :)

γρηγορα φωτο γιατι μας εχεις εξαψει την φανασια!αν δεν πληρει τις περιγραφεις θα εχει κραξιμο η υποθεση.

Apostolis 12-07-05 09:16

...περιμένετε να δείτε και τον κουβά με τα χρυσόψαρα που ετοιμάζω!!! :wink:

ahar 12-07-05 23:05

αν και με καμενη καρτα δυκτίου στην μαμοπλακα μο (γκρρρρρρρ :evil: :evil: :evil: ) καταφερα σημερα να συνδεθω απο το σπιτι....
Οι μαγκες δεν καθόταν με τιποτα να τους βγαλω φωτο συνεχεια κατω απο τα φυτα χωνοντουσαν....
Τεσπα...


(Ναι αυτό στην άκρη 2213 είναι
Η ζαρτινιερα πηγε υπερ πιστεως και Μαριλιας που συνέχεια έχωνε τα χερια της μεσα όσπου ο παπους την εσπασε καθως την μετακινουσε χτες...Ευτηχως που του έκοψε και έχωσε τον κυκλοφορητη μεσα στην δεξαμενη..... :cry: )


εκο λα μπαμπολα...
( :D Απιστοι θωμαδες!!)

scubapol 13-07-05 09:55

Μήπως μπορείτε να δώσετε μερικές παραπάνω πληροφορίες όπως πχ τι θερμοκρασίες αναπτύσονται μια ζεστή καλοκαιρινή ημέρα;

Αλέξανδρε το νάυλον απο το οποίο είναι φτιαγμένο πόσους μήνες θα αντέξει τον ήλιο χωρίς να καεί;

Μπορούμε άραγε να φτιάξουμε κάτι παρόμοιο απο δακτυλίδια , φτιαγμένα απο μεγάλης διαμέτρου σωλήνες (Ποτίσματος ; ) κολημένους ο ένας πάνω στον άλλο με σιλικόνη ; Κάτι τέτοιο θα είχε μεγαλύτερη αντοχή στον χρόνο θα μπορούσαμε να το φτιάξουμε στο μέγεθος που εμείς επιθυμούμε και φυσικά θα είχε και πιο σοβαρό χρώμα :lol: :lol: :lol: :lol:

Πολύ καλή δουλειά πάντως. Μπράβο....

ahar 13-07-05 10:40

ο Ηλιος την βλεπει για 4 ώρες την ημερα απευθειας...
Οποτε η κοπωση του υλικου είνια χαμηλη....
Απο την αλλη .... 6.99€ ... δε πα να καει... θα παρω αλλη!!! :D:D:D

Οι θερμοκρασιες είναι περιβαλλοντος (χθες δηλαδη το βραδυ που ταισα το νερο ήταν σχετικα ζεστο (περι τους 28-30) αλλα το βραδυ πεφτει σαφεστατα...
Επιπλεον αντικαθιστω το νερο κυριως βραδυ έτσι ώστε να μην ζεσταθει αμεσως.

to καλο με το ναϋλον είναί ότι τα τρια κεντρικα μπαλλονια απλώνουν και ουσιαστικα η δεξαμενη περνει σχημα λουκουμα (toroid) οποτε δημιουργονται ακομαπερισσοτερες περιοχες με σκιαση...
Φαινεται πολυ καθαρα και στην φωτογραφιες.

Τωρα να παρεις σωληνες και να τους κολλήσεις....
χμμμ
ποιο φθηνά σου 'ρχεται μια γλαστρα για φοίνικες ή μεγαλα δεντρα με 150 - 200 εκ διαμετρο και 50-70 εκ υψος.
Συν οτι είναι απο ανθεκτικο στον ήλιο υλικο...
Και μπορεις να της κανεις οτι τρυπα θες...
(το επομενο project. Με αυτοματη αλλαγη νερου και συλλογη οβριών για το πότισμα μου )

Apostolis 13-07-05 11:44

ρε Σωτήρη, μήπως έχετε κανένα μεταχειρισμένο γιογιό της Μάρως να το κάνω Mini-Pond??? Ρε για συνέλθετε λέω γώ... zw

Obelix(Reifen) 31-05-07 02:54

4 Συνημμένο(α)
up date

in the pond 31-05-07 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen) (Μήνυμα 179052)
up date

Καλημέρα.

3 πράγματα έχω να σημειώσω σε συντομία.

ΤΟ πλαστικό κατασκευής της γλάστρας μια μέρα (και αυτή δεν είναι πολύ μακριά) θα ραγίσει και θα σκάσει. Δεν είναι κατασκευασμένη από αξιόπιστο υλικό που θα αντέξει στο χρόνο και στις δυσκολίες των καιρικών συνθηκών.

Τα ψαράκια σου πολύ φοβάμαι δεν θα αντέξουν στο μακρί καυτό καλοκαίρι σε αυτά τα λίγα λίτρα. Να ξέρεις ότι αυτά τα fancy είναι πιο λίγο ανθεκτικά στον τομέρα θερμοκρασίες.

Φίλτρο έχεις βάλει?

Carebean pirate 31-05-07 07:54

Πολύ καλή λιμνούλα..!! Μου άρεσε πάρα πολύ..
Μια απορία..Οι γλάστρα δεν είχε τρύπες από κάτω..?:roll:

in the pond 31-05-07 08:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate (Μήνυμα 179058)
Πολύ καλή λιμνούλα..!! Μου άρεσε πάρα πολύ..
Μια απορία..Οι γλάστρα δεν είχε τρύπες από κάτω..?:roll:

λίγη σιλικόνη είναι ικανή να βουλώσει όλες τις τρύπες.

Yiannis59 31-05-07 10:19

Στην Ελλαδα οποτε αγορασα γλαστρα οι τρυπες ηταν κλειστες:grin:

in the pond 31-05-07 10:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 179112)
Στην Ελλαδα οποτε αγορασα γλαστρα οι τρυπες ηταν κλειστες:grin:

Εμάς τότε στην Κύπρο μας φέρνουν τις τρύπιες....:p ;)

gwgw 31-05-07 10:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 179057)
Καλημέρα.

3 πράγματα έχω να σημειώσω σε συντομία.

ΤΟ πλαστικό κατασκευής της γλάστρας μια μέρα (και αυτή δεν είναι πολύ μακριά) θα ραγίσει και θα σκάσει. Δεν είναι κατασκευασμένη από αξιόπιστο υλικό που θα αντέξει στο χρόνο και στις δυσκολίες των καιρικών συνθηκών.

Τα ψαράκια σου πολύ φοβάμαι δεν θα αντέξουν στο μακρί καυτό καλοκαίρι σε αυτά τα λίγα λίτρα. Να ξέρεις ότι αυτά τα fancy είναι πιο λίγο ανθεκτικά στον τομέρα θερμοκρασίες.

Φίλτρο έχεις βάλει?

απο οτι εχω καταλαβει η γλαστρα δουλευει ήδη κοντα δυο χρονια....

Steve 31-05-07 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 179057)
ΤΟ πλαστικό κατασκευής της γλάστρας μια μέρα (και αυτή δεν είναι πολύ μακριά) θα ραγίσει και θα σκάσει. Δεν είναι κατασκευασμένη από αξιόπιστο υλικό που θα αντέξει στο χρόνο και στις δυσκολίες των καιρικών συνθηκών.

και απο οτι βλεπω εχει ιδι αρχισει να ''φουσκωνει'' στο πλαι με αποτελεσμα μια μερα να σπασει....... προσεχε.......

Obelix(Reifen) 31-05-07 12:51

Ένας moderator να το μεταφέρει στην κατηγορία κρύου νερού γιατί θα ακούσω και αλλά.
Μαζευτείτε … :lol: :lol: :lol:

α)Δεν σπάει αν είναι από καλή ποιότητα και έχει UV protection, στα 4 χρόνια θα την αλλάξω
β)δεν ανεβάζει θερμοκρασίες λογά εξάτμισης max 28
γ)τα ψάρια έχουν την ηλικία τις γλάστρας – 1,2 μήνες
δ)την παρήγγειλα χωρίς και είπα να μην τις ανοίξουν(κλείνουν όμως εύκολα)
ε)το φούσκωμα το κάνουν και τα ενυδρεία για αυτό βάζουν κόντρες στην μέση ίδιος άμα έχει μήκος 1.2 m και πάχος 3mm.

lucy 31-05-07 13:29

Obelix μην τους ακούς,:grin: μούρλια είναι :smt041 :smt049 Εγώ έχω την ... γλαστρολίμνη μου 4 χρόνια και δεν έσπασε, δεν "άναψε" και δεν έχασα ψάρια.
Ζηλεύουν και είναι όλο κακίες :mad:
:D :D Φυσικά αστειεύομαι, έχουμε μέσα στις γλάστρες μας τόσο ευαίσθητα οικοσυστήματα, που μόνο από τύχη συνεχίζουν να λειτουργούν ή μόνο με τις σωστές πληροφορείες που μας δείνουν με τόση γεναιοδωρία οι γνώστες- φίλοι μας.:smt052 Να τους ακούς πάντα, αλλά να κάνεις και το δικό σου "βήμα".
πρόταση: να το λες ζαρτινιερολίμνη... όπως γλαστρολίμνη:smt040 :smt040 :smt040

mariah 31-05-07 16:58

Πολυ πρωτοτυπο μπραβο σου!Ζηλεψα και εγω!Μου βαζεις ιδεες τωρα...:p

Obelix(Reifen) 31-05-07 17:12

3 Συνημμένο(α)
Αυτή είναι η Νο 5 είχα τρεις πριν μετακομίσω και η πιο παλιά ζαρντινιέρα είναι τώρα 7 χρονών και δεν έχει πάθει τίποτα .
Full shots

Ps:ο mod ταχύτατος, ευχαριστώ .





soza 31-05-07 22:01

Γατουλες δεν κοβουν βολτες εκει κοντα???:D:D

jstiva 14-04-08 14:12

Μάλλον όχι...Φαίνεται θα υπάρχουν πολλά "Σουβλατζίδικα" στην περιοχή...:D :D :D

blondi 14-04-08 15:12

παρα πολυ μ αρεσε, και επι της ευκαιριας να ρωτησω τους πιο παλιους γινετε το ιδιο σε πετρινες ζαρτινιερες γιατι εχω μια και αν ειναι εφικτο να το επιχειρησω?

PascM 15-04-08 00:16

Γιατί να μην είναι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02315 seconds with 11 queries