Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   πιθανο αυξημενο σιδηρο-ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57015)

akis7 27-10-11 15:15

πιθανο αυξημενο σιδηρο-ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
 
Καλησπερα σε ολους!
εχω καποιες αλγες στο ενυδρειο μου και μετα απο λιγο ψαξιμο απ'οτι καταλαβα εχω κυριως hair algea.εχω βεβαια και λιγο απο τα υπολοιπα αλλα αυτη ειναι κυριως που εχει αναπτυχθει πανω στη μοςς.
Επισης εχω ενα φιλμ στην επιφανεια του νερου και απ'οτι καταλαβα δεν ειναι το κλασσικο πρασινο φιλμ αλλα πρεπει να ειναι iron bacteria.
απ'οτι διαβασα αυτα κυριως οφειλονται σε αυξημενα επιπεδα σιδηρου..
εχω σταματησει τα λιπασματα πανω απο 2 βδομαδες αυξησα λιγο το co2 αλλα τπτ..απο 8 ωρες φωτισμο μειωσα σε 6, εβδομαδιαιες αλλαγες νερου κανονικα και μεσοβδομαδα αρκετες φορες αλλα το φιλμ σε 2 μερες εμφανιζεται και παλι..
για υποστρωμα εχω το flourite το black λιγο απο κατω και απο πανω αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2084

μπορω να κανω κατι για να μειωσω τα επιπεδα σιδηρου????:confused::confused::confused:

Γιώργος Κ 27-10-11 15:19

Καλησπερα!! :p

Θα βοηθουσε αρκετα αν συμπληρωνες αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042 και εβαζεις μερικες φωτογραφιες!

akis7 27-10-11 15:56

6 Συνημμένο(α)
:rolleyes::rolleyes: πρωτη φορα τη βλεπω αυτη τη φορμα... :smt017:smt017


Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 60 περιπου
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.): κοινωνικο φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: περιπου 2μιση μηνες
Υποστρωμα και ποιο: flourite black κατω και http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2084 απο πανω
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 2*15 watt μια στα 6000Κ και η αλλη στα 4500Κ
Φωτοπεριοδος: 6 ωρες
Παροχη CO2: ναι με μπουκαλα.αρκετες φυσσαλιδες/λεπτο δεν ξερω ποσο τσεκαρω με drop checker ωστε να εχει πρασινο χρωμα
Χρηση excel: οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: τα σταματησα περιπου 2 βδομαδες
Ταμπλετες λιπανσης: οχι
Προγραμμα λιπανσης: -
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): εβδομαδιαια 35% περιπου και μεσοβδομαδα καποιες φορες 10 λιτρα
Θερμοκρασια: 25
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 10-15
ΡΟ4: -
Fe: -
ΡΗ: 6,8-7
KH: -
GH: -
Φιλτρανση: tetra ex 600
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων): 8 αρλεκινους και 5 iriatherina werneri
Ειδη φυτων: java moss,fissidens fontanus,marislea hirsuta,eleocharis parvula,anumbia nana
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 6-7
Περιγραφη αλγης:πρεπει να ειναι hair algea.εχω και λιγη green beard algea
Ποτε εμφανιστηκε: πανω απο μηνα
Αλλα σχολια: εχω φιλμ στην επιφανεια του νερου και μετα απο αυτα που διαβασα πρεπει να ειναι iron bacteria

Φωτο: Συνημμένο Αρχείο 45513 Συνημμένο Αρχείο 45514 Συνημμένο Αρχείο 45515 Συνημμένο Αρχείο 45516 Συνημμένο Αρχείο 45517 Συνημμένο Αρχείο 45518

Γιώργος Κ 27-10-11 16:21

Το υποστρωμα που εχεις απο πανω (νομιζω το flourite θα ηταν αρκετο και μονο του :smt017) ... αναφερει:
Το Volcanit περιέχει και 10% Ferrolit το οποίο περιλαμβάνει την κατάλληλη ποσότητα σιδήρου που χρειάζονται τα φυτά.
τι λιπασματα χρησιμοποιουσες και με τι συχνοτητα :confused:

akis7 27-10-11 16:28

δεν ειχα αρκετο flourite γι'αυτο πηρα και συμπληρωσα απο αυτο... :confused::confused:

τα λιπασματα τα εχω κοψει εδω και 2 βδομαδες.
εχω της seachem flourish,pottasioum,iron,trace.

εριχνα μια φορα flourish κανα 2 trace και τα αλλα αραια και που εριχνα ελαχιστο..μια φορα τις 2 βδομαδες ας πουμε..

panos70 27-10-11 19:09

εμενα μου αρεσε που εχεις στο 60λιτρο το εχ 600 πολυ καλο :smt041

delta66 27-10-11 19:29

αν εχει πολυ σιδηρο στο νερο νομιζω οτι μερικες μεγαλες (αλλα σωστες) αλλαγες νερου θα το μειωσουν

kingrim 27-10-11 20:22

ή συχνές αλλαγες νερου και μετρηση μεχρι να το πας εκει που πρεπει ή ανθρακας και μετρηση μεχρι να το πας εκει που θελεις και μετα βγαζεις τον ανθρακα

rtolis 28-10-11 12:50

Δεν μας αναφέρεις την ποσότητα και την συχνότητα των λιπασμάτων...
Μου είχε παρουσιαστεί το πρόβλημα της black hair παλιότερα. Αυτό που έκανα είναι να μειώσω τη δόση σιδήρου δραστικά, όχι τελείως, και ελάχιστα τα υπόλοιπα λιπάσματα. Από κει και πέρα με τις αλλαγές, όπως προανέφεραν και οι υπόλοιποι, θα βοηθήσουν να ισορροπήσει. Στη δική μου περίπτωση έκανε 1+ μήνα να καθαρίσει. Δυστυχώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις...
Είμαι αντίθετος στο να κόψεις τελείως τα λιπάσματα, γενικά οι απότομες αλλαγές δεν κάνουν ποτέ καλό. Όπως επίσης και οι πολύ αραιές, χρονικά, προσθήκες λιπασμάτων και σε μεγάλες ποσότητες. Είναι προτιμότερες οι πιο συχνές, τακτικές και σε μικρότερη ποσότητα. Πάντα μιλάω με βάση τη δική μου εμπειρία.
Προτείνω να μειώσεις τον σίδηρο στο απολύτως ελάχιστο κι αν δεις πρόβλημα τον αυξάνεις λίγο. Και το flourite και το Volcanit περιέχουν σίδηρο που είναι απίθανο να τον έχουν απελευθερώσει όλο σε 2,5 μήνες. Επίσης είναι και τα 2 πορώδη, οπότε απορροφούν αρκετά από τα συστατικά των λιπασμάτων.
Ένα άλλο που θα σου πρότεινα είναι να ανεβάσεις και την φωτοπερίοδο σταδιακά, εφόσον είναι αρκετά φυτεμένο το ενυδρείο σου και έχει παροχή CO2.
Πιστεύω ακόμη, μιας και το ενυδρείο σου λειτουργεί 2,5 μήνες, ότι δεν έχει βρει ακόμη την ισορροπία του.

akis7 28-10-11 19:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 626728)
εμενα μου αρεσε που εχεις στο 60λιτρο το εχ 600 πολυ καλο :smt041

αυτο δεν καταλαβα... :confused::confused: για καλο το ειπες ή για κακο??

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 626735)
αν εχει πολυ σιδηρο στο νερο νομιζω οτι μερικες μεγαλες (αλλα σωστες) αλλαγες νερου θα το μειωσουν

"σωστες" αλλαγες νερου τι εννοεις??εβδομαδιαια κανω παντα και απο καμια φορα κανω μια 10 λιτρα αναμεσα απο την μεγαλη αλλαγη..


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rtolis (Μήνυμα 626848)
Ένα άλλο που θα σου πρότεινα είναι να ανεβάσεις και την φωτοπερίοδο σταδιακά, εφόσον είναι αρκετά φυτεμένο το ενυδρείο σου και έχει παροχή CO2..

την ειχα στις 8 ωρες και μαζι με την διακοπη των λιπασματων την μειωσα στις 6 ωρες..δεν θα το χαρακτηριζα αρκετα φυτεμενο αλλα "μετρια" φυτεμενο.αν παρουν μπρος τα φυτα και απλωθουν τοτε θα γινει αρκετα φυτεμενο..


Μπορει να φταιει κατι αλλο??εγω για το σιδηρο το ανεφερα με βαση τα περισσοτερα που διαβασα και τα συμπτωματα που ειδα..
και με συνεχομενες αλλαγες νερου οκ θα μειωθει καποια στιγμη..μετα παλι τα υποστρωματα δεν θα απελευθερωσουν κι αλλο σιδηρο???

delta66 29-10-11 02:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 626906)
"σωστες" αλλαγες νερου τι εννοεις??

Σωστες αλλαγες ειναι αυτες που δεν μεταβαλουν αποτομα τις παραμετρους του νερου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01786 seconds with 11 queries